Skocz do zawartości

Luneta


Stilgar

Rekomendowane odpowiedzi

Najwiekszy problem to zdobycie obiektywów, bo nie do dostania w kraju. Za granicą możesz albo w USA, albo bliżej w Niemczech, np. u Ludesa

http://www.apm-telescopes.de

albo w RR Optical w Holandii bodajże [tych ostatnich kiedyś pytałem o szczegóły odnośnie paru soczewek, nie odpowiedzieli na e-mail], oferują podobny zestaw soczewek co oferta TMB u Ludesa. 80mm krótko i długoogniskowe, 102mm takoż i większe też. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektywy od Xero mają zwykle odwzorowanie typ 1do1 do 1do4 i nie bedą prawidłowo pracować na nieskończoność czyli w wiązce równoległej bo nie zostały do tego skonstruowane ale że nie są za jasne to nie będzie to aż tak bardzo psuło obrazów gwiazd ich sferyczną aberracją :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektywy od Xero mają zwykle odwzorowanie typ 1do1 do 1do4 i nie bedą prawidłowo pracować na nieskończoność czyli w wiązce równoległej bo nie zostały do tego skonstruowane
Nie do końca 8)

 

Obiektywy z ksero posiadają zazwyczaj symetryczny układ soczewek [( )] i aby się nadawały należy usunąć jedną część )] wtedy uzyskujemy ogniskową około 400mm zależnie od obiektywu. Ale ja budowałem lunety w celach poznawczych ponieważ jak sugerował Janusz posiadają one mocną aberrację chromatyczną którą ograniczałem przesłonami co dawało ciemny obraz rzędu f14-f20 i odradzam ich użycie do budowy jeśli nie chcesz się zawieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens budowy lunety jest średni (jeśli mówimy o soczewkach z gornej półki). Łatwo można się zorientować, że koszt lunety to głównie koszt soczewki-więc po cóż. Co innego jeśli posiada się już obiektyw (np. stary PZO lub któryś "telementorowy-miodzik!).

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć.

Przesyłam wam projekt lunety śr ob 44 mm f = 500.

Njlepisze szkla to achromaty.

Przesłam wam schemat.

W jaki sposób obliczyć powiększenie, f okularu, srednicę wyjściową

powiększenie obliczamy dzieląc f obiektywu przez f okulara,

f okulara dzieląc f obiektywu przez powiększenie średnicę wyjściową

średnicę obiektywu przez powiększenie

luneta_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzućcie też okiem na www.surplusshed.com

 

ściągnąłem stamtąd właśnie dwa obiektywy w zawrotnej cenie 15 i 19 usd, tego Cooka triplet 60mm i achromat 80mm f5, wysłali do Polski, szkła wyglądają nienajgorzej, kupię kawałek rury PCV i zrobię sobie dla frajdy małą lunetkę , która będzie jak znalazł na szukacz do czegoś większego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zaopatrzyłem się w soczewkę +1 Dioptri o średnicy 70 mm poprzednia się zniszczyła przy montażu w tubusie obiektywu niestety,

moż mi ktoś przesłać swoje projekty i schematy do wykonania lunety?

Ja chce zrobić lunetę składaną a kolega ma zamiar zrobić lunetę z jednej rury o długości ogniskowej która wynosi około 92-95 cm.

Szukamy informacji technicznych jakiś podpowiedzi, porad i sugesti.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaopatrzyłem się w soczewkę +1 Dioptri o średnicy 70 mm poprzednia się zniszczyła przy montażu w tubusie obiektywu niestety,

moż mi ktoś przesłać swoje projekty i schematy do wykonania lunety?

Ja chce zrobić lunetę składaną a kolega ma zamiar zrobić lunetę z jednej rury o długości ogniskowej która wynosi około 92-95 cm.

Szukamy informacji technicznych jakiś podpowiedzi, porad i sugesti.

 

No cóż, luneta składana jeśli miałaby służyć do obserwacji astronomicznych musiałaby się cechować niesłychaną dokładnością wykonania, a co za tym idzie niezbyt niską ceną. Przy amatorskim podejściu do sprawy o taką dokładność dosyć trudno.

Moim zdaniem musicie zrobić wszystko, żeby nie wprowadzać dodatkowych możliwych "błędów" optycznych. Soczewka od optyka i tak jest już niedoskonała, więc po co jeszcze wprowadzać do układu rozwiązanie, które na pewno nie polepszy obrazu a wręcz przeciwnie, i owszem :? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie chcecie mieć super lunetę to kupcie gotowy obiektyw w oprawie firmy Zeiss do kupienia tu:

 

http://www.baader-planetarium.de/download/baa-zub.pdf

 

Strona 10 cennika chodzi mi o 50/540. Z lunetki zrobionej z tego obiektywu możecie bez problemu uzyskać powiększenie x100. Obrazy daje rewelacyjne (jak na tą średnicę oczywiście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Mirku obiektyw jest Miodzio i wiemy o tym obydwaj ale jego cena rzędu 100 € zapewne kilkakrotnie przerwyższa budżet przeznaczony na budowę tej dydaktycznej lunety ze szkieł okularowych jak sądzę :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz dobrze wiesz, że robienie lunety ze szkła okularowego mija się z celem. Szkoda pieniędzy i zachodu. Robiłem taką lunetę w 1978roku wyszła z tego kiszka od tego czasu nic w tym temacie się nie zmieniło. Pisze to aby potem nie było, że nikt nie ostrzegał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...y;threadid=3220

 

Tu jest kilka rzeczy które Wam się przydadzą

 

 

Janusz dobrze wiesz, że robienie lunety ze szkła okularowego mija się z celem. Szkoda pieniędzy i zachodu. Robiłem taką lunetę w 1978roku wyszła z tego kiszka od tego czasu nic w tym temacie się nie zmieniło. Pisze to aby potem nie było, że nikt nie ostrzegał.

 

A ja miesiąc temu i potwiertdzam że jakość takiej soczewki jest denna. Ale z ciut lepszym obiektywem wartość dydaktyczna nieoceniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Mirku wiesz że nie można młodym ludziom uniemożliwiać zebrania własnych, bezcennych doświadczeń tymbardziej ża mają zapał i realizują je za kilkadizesiąt złotych, te własne doświadczenia są potem bezcenne w dalszym życiu Astronoma Amatora i każdy powinien przez nie przejść aby mieć odpowiednią skalę odniesienia co do jakości różnego sprzętu.

Ja przykładowo swoją lunetką "okularową" zwiniętą z klejonego papieru na rurkach od odkurzacza ze szkła 1,25 dioptri przysłoniętego do 30mm do mgławic oraz potem do 15mm do planet spokojnie widziałem fazę Wenus, Księżyce Jowisza oraz kratery na Księżycu a to był rok 72 i moja druga klasa podstawówki, od takiej lunetki zacząłem swoją przygodę z astro i byłbym strasznie zły na kogoś kto by mi to odradził bo nie miałbym teraz takich fajnych wspomnień z dzieciństwa a zabawa z jej budową była przednia 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku wiesz że nie można młodym ludziom uniemożliwiać zebrania własnych, bezcennych doświadczeń tymbardziej ża mają zapał i realizują je za kilkadizesiąt złotych, te własne doświadczenia są potem bezcenne w dalszym życiu Astronoma Amatora i każdy powinien przez nie przejść aby mieć odpowiednią skalę odniesienia co do jakości różnego sprzętu.

 

Wiem wiem dlatego tylko ostrzegam aby potem nikt nie miał pretensji, że tylu fachowców na forum, a nikt nie ostrzegł. Sprawa druga to taka że jak ktoś nie ma kasy to tym bardziej powinien ją rozsądnie wydać. Jak ktoś ma 100zł to lepiej kupić jakiś monokular u Ruskich na bazarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.