Skocz do zawartości

Sezon na Jowisza - 2010/2011


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

No jak powyżej 1/30 sekundy na max gain nie wchodzę bo za mocno szumi (nie licząc seeingu). Czekam aż wreszcie pojawią się nowe kamerki planetarne QHY z nowymi matrycami (a jak nie to Basler). Wtedy będzie można osiągnąć to samo na znacznie krótszych ekspozycjach, szczególnie w czerwieni i podczerwieni.

 

Tutaj ciekawy test Torstena (wpływ Gainu na szum w Basler Ace z ICX618). Widział ktoś focenie Jowisza 160 FPS przy f/30? :D Nawet 58 FPS na najlepszej jakości to bardzo dużo:

ace_noise_test.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osiągi z wczorajszej, w sumie dzisiejszej nocy. f/20 i f/42 standardowo z SCT 8", DMK21, Pro Planet 742 (IR) oraz Orion LRGB. Barlow 2x/1.5x GSO/TS, Barlow 2.8x UO Klee. Obróbka w Castrator/Autostakkert/Registax/Astra Image. Seeing dobry, choć bywał lepszy :)

 

 

Gneralnie wyszło nice ale obawiam się że stosujesz za duże F, w części fotek występują wyraźnie podciągnięte szumy i wyodrębione artefakty,

zdecydowanie lepiej wygląda to w mniejszej skali. Pixele kamerki przy przekraczaniu wartości kryterium próbkowania zawierają niepełną informację,

następuje utrata danych. Kluczowe jest odpowiednie dobranie barlowa, ja z własnego podwórka widze też że duże znaczenie ma odlegość matrycy

od ostatniej soczewki w barlow, powinna być możliwie mała.

 

 

btw:

Janusz ładna fotka, chyba najlpepsza w tym sezonie, gratulacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gneralnie wyszło nice ale obawiam się że stosujesz za duże F, w części fotek występują wyraźnie podciągnięte szumy i wyodrębione artefakty,

zdecydowanie lepiej wygląda to w mniejszej skali. Pixele kamerki przy przekraczaniu wartości kryterium próbkowania zawierają niepełną informację,

następuje utrata danych. Kluczowe jest odpowiednie dobranie barlowa, ja z własnego podwórka widze też że duże znaczenie ma odlegość matrycy

od ostatniej soczewki w barlow, powinna być możliwie mała.

Robiłem z ciekawości. Ogólnie f/28 to max dla fajnych fotek i tego będę się trzymał. f/42 to duże przeskalowanie i dwa barlowy - 2.8x oraz 1.5x na nosie kamery (więc dość kontrowersyjny optycznie układ :)) Do tego ogniskową zwiększa nieco motofocus-cryford więc to umowne f/42 pewnie ma więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ciepłe słowa ,gdybym miał twój teleskop w tych warunkach mógł bym skrobać marchewki Damianowi :rolleyes: ja miałem gain na 777 , a gammę na 12O , i tak się zastanawiam nad optymalnymi ustawieniam tej kamerki w stosunku do obiektu i użytego powiększenia, powiem szczerze że ciągle eksperymentuję , jak macie jakieś wskazówki chętnie skorzystam.

 

Poniżej fotka Jowisz nieco poprawiana- choć czy ładniejsza nie wiem , oraz z barlowem 3x i 2xIr-Pass

Jowisz 5xb.jpg

ir cut gein777 o o.jpg

ir pass gein 67 gamma 128 czas o288.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę fotek z drugiej ligi ;)

 

zabawy z Syntą i Philipsem poprzedniej nocy... Jowisz polowany w chmurach, przy okazji Calisto, Europa i Io się załapały ( C|J|EI )

 

Szkoda, że nie nie mam balkonu 20 st. bardziej na wschód, bo około 3:30, jak Jowisz był poza moim zasięgiem zrobiła się prawdziwa "luta". W sumie i tak, jak na Jowisza w dziurach w chmurach warunki były przyzwoite.

 

CCDCap0007c.jpg

CCDCap0010.jpg

CCDCap0012_a.jpg

 

Pozdrawiam

 

Iro

Edytowane przez Iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszym rankiem w końcu udało się i mnie pierwszego Jowisza tego sezonu ustrzelic. O 4.30 seeing był nawet niezły, ale montaż kompletnie zwariował i robił mi skoki co parę sekund. Zanim zdążyłem problem zlokalizowac i usunąć (za mocno przykrecony ślimak), nadszedł już ranek i seeing się znacznie pogorszył. Ale początek jest...

 

Jupiter0026_070810_LRGB_125.jpg

 

Poydrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio warunki się nieco pogorszyły , przy dobrym seeingu wystarczy złapać kilkaset dobrych klatek żeby mieć dobrą fotkę , przy gorszym nawet 1OOO nic nie da , przykład poniżej.

 

Nie mam jak na razie możliwości do porównań ale Twoje są frapujące. Popieram również Twoją wypowiedz dotycząca ilości klatek/ seeingu. W moim wypadku 1500 klatek było już nawet zdecydowanie za dużo (DMK31 @15 fps), za szybka rotacja planety przez co poszczególne kanały były już dość przesuniete. Szybka kamerka by sie przydała...:g:

 

Pozdr.,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można próbować stackować nie na planetę, a na jej powierzchnię np. WCP :) Choć i tak szybkie łapanie klatek swoje zrobi. Gdy stackuję aviki AutoStakkertem to generuje od stacki z różnej ilości klatek i widać różnicę między tym z 500 a tym z 1000 klatek. DMK21 na 30 FPS (60 odpada ze względu na artefakty) zebranie 1100-1200 klatek na kanał to jakieś 45 sekund i mając to razy 4 to trochę każdy kanał jest poruszony, choć AstraImage składając LRGB jest w stanie skorygować te nieduże przesunięcia, choć nie mogę za bardzo przesadzić. Można też zastosować WinJUPOS, ale proste to to nie jest :D

 

Szybkie kamerki to GigE (Basler) lub Firewire 800 (Point Grey, Unibrain), czy też ew. kamerki na USB z obsługą ROI i niezbyt uciekającą planetą :) Te interfejsy dają np. 15FPS na pełnej klatce 2/3" ICX285 (Atik 314L, DSI III Pro), czy 120 FPS na matrycach webcamowych 1/4" (z ROI np. 180 FPS :D)

 

 

No i trochę C14 i N16 z sieci:

Jowisz 1

Jowisz 2

Jowisz 3

Jowisz 4

a 1 metrowym teleskopie lepiej nie wspominać - Pic Du Midi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za informacje. Ja zawsze stackuje na detal i nigdy na cala planete (ktoz to robi?) Ale Jowisz jest po prostu za szybki i krawedzie sie nie zgadzaja. Dlatego szybsza kamerka bylaby dobra, jesli moge to prosze o Grasshoppera...:D Chyba bede musial szefowi wyjasnic, ze czuje sie niedowratosciowany... A po podwyzce C14, Grasshopper i mala przeprowadzka...:szczerbaty:

AstraImage nie znam, pogoogluje.

 

Pozdr.,

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Jowiszu przydaje się kolorowa kamerka można w ciągu minuty złapać mnustwo klatek , wystarczy kupić tylko większą rurkę i sprawa z rozdzielczością załatwiona.

 

Ps. potrzebny będzie jeszcze tylko dobry seeing, planeta na wysokości 4O* , dobry Barlow , trochę zdolności w obróbce i parę osób które powie że fotka jest super :D .

 

Moje pierwsze podejście do Jowisza tej nocki kamerą Mintron , sory za brak flata to tylko test , powstał też nie stety artefakt , ale może coś z tego jeszcze będzie , zobaczymy.

Jup_L_090810_010952_Y8castr.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało kto stosuje kolorowe matryce do planet więc nie pisz że to dobre rozwiązanie ;) szczególnie gdy robi się L(IR)-RGB aby poprawić niezbyt dobry "europejski" seeing albo fotografię wąskopasmową planety. Działać może, ale nie zawsze, nie wszędzie i nie tak łatwo ;)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szykuje się spotkanie WCP z "pomarańczowym owalem", za którym ciągnie się wstęga "brązowych" chmur (czy też wstęga rozwianych chmur amoniaku). Co się wydarzy nie wiadomo, ale możliwe jest że trochę tam się zamiesza.

3972050-Jupiter_8-AUG-10%20c.jpg

 

Edit: C14, nie zaglądać :o

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało kto stosuje kolorowe matryce do planet więc nie pisz że to dobre rozwiązanie ;) szczególnie gdy robi się L(IR)-RGB aby poprawić niezbyt dobry "europejski" seeing albo fotografię wąskopasmową planety. Działać może, ale nie zawsze, nie wszędzie i nie tak łatwo ;)

 

Jakto mało skoro ja stosuję :D , mamy takie same teleskopy , i podobne kamerki choć twoja czulsza , jak chcesz to mogę ci udowodnić że moja kolorowa kamerka pokona twoją DMK - mówię o Jowiszu , jeśli chodzi odetal i kolor, co ty na to , przyjmujesz wyzwanie B) , jakiego barlowa mamy używać 2x czy 3x ?

 

Ps. te fotki Jowisza z kamerek b/w często mają już pojechany detal a inne planety choć ostrzejsze czesto mają przekłamane kolory idące w kierunky czerni- to takie moje spostrzeżenie z kilku lat obserwacji takich fotek.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DMK Wars? Trzeba by zrobić jakiś bezpośredni pojedynek kamerek w tym samym SCT o tej samej porze :)

 

Jeżeli seeing nie jest czynnikiem limitującym to efekt będzie ogólnie identyczny - z tym że zazwyczaj u nas seeing decyduje, a nie rozdzielczość 14" czy 16" (patrz fotka z C14 powyżej o jakości jak z Pic Du Midi). Ci z Białorusi dają po 2 minuty i więcej na kanał i poprzez WinJUPOS derotują nawet. Większość maniaków jednak siedzi na mono (co widać po preferencjach FireCapture, czy AutoStakkerta) i jak potrafią skutecznie obrabiać to na rotację nie narzekają.

 

Kolory zależą od użytych filtrów RGB, oraz co i czy zostało użyte na luminancję. Robiąc chmury brązowe a nie jasno pomarańczowe zwiększa się kontrastowość poszczególnych chmurek. Ja często zmniejszam nasycenie luminancji i dopasowuję czerwień tak by białe chmury były kremowe ale nie różowe. Kontrastuje to w miarę dobrze te białe i te "brązowe". A "naturalne" kolory czy ich przekłamanie to kwestia względna - co jest kolorem naturalnym (to co wyjdzie z Hubbla, to co wyjdzie z kamerki kolorowej, czy to co wyjdzie po uśrednieniu czułości CCD w poszczególnych barwach?). Wszystko to Фотошоп :)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DMK Wars? Trzeba by zrobić jakiś bezpośredni pojedynek kamerek w tym samym SCT o tej samej porze :)

 

Jeżeli seeing nie jest czynnikiem limitującym to efekt będzie ogólnie identyczny - z tym że zazwyczaj u nas seeing decyduje, a nie rozdzielczość 14" czy 16" (patrz fotka z C14 powyżej o jakości jak z Pic Du Midi). Ci z Białorusi dają po 2 minuty i więcej na kanał i poprzez WinJUPOS derotują nawet. Większość maniaków jednak siedzi na mono (co widać po preferencjach FireCapture, czy AutoStakkerta) i jak potrafią skutecznie obrabiać to na rotację nie narzekają.

 

Kolory zależą od użytych filtrów RGB, oraz co i czy zostało użyte na luminancję. Robiąc chmury brązowe a nie jasno pomarańczowe zwiększa się kontrastowość poszczególnych chmurek. Ja często zmniejszam nasycenie luminancji i dopasowuję czerwień tak by białe chmury były kremowe ale nie różowe. Kontrastuje to w miarę dobrze te białe i te "brązowe". A "naturalne" kolory czy ich przekłamanie to kwestia względna - co jest kolorem naturalnym (to co wyjdzie z Hubbla, to co wyjdzie z kamerki kolorowej, czy to co wyjdzie po uśrednieniu czułości CCD w poszczególnych barwach?). Wszystko to Фотошоп :)

 

 

No sam widzisz ile z tą kamerką jest zachodu , a z kolorową nic, po prostu kręcisz i jak trafisz na dobre warunki to możesz mieć te same rezultaty . Pytasz co jest naturalnym kolorem , dla mnie naturalny kolor to taki jaki uzyskam na kamerce i w końcu w Registaxie , powinno się następnie lekko wyostrzyć którymś z suwaków i to wszystko , to jest dla mnie naturalny kolor , przypominający z resztą wizualne obserwacjie , a nie 2O godzin spędzonych z fotochłopem i innymi programami, no chyba że chcemy sobie go pokolorować i porównywać się z Hublem to proszę bardzo , jest demokracja i ludziom można wiele robić .

Nie mówię przez to że używanie filtrów czy kamerki b/w nie ma sensu , ale też nie przekreślał bym kamerek kolorowych.

 

W necie sporo jest ładnych fotek planet z wiekszych teleskopów i zwykłych Philipsów .

 

Są jednak obiekty w których kamerki b/w mogą się sprawdzić zwłaszcza w DS , ale też w wolniej obracających się planetach jak Jowisz , Mars czy Saturn i przede wszyskim Księżycu.

 

Poniżej fotka z kamerki kolorowej DBK , film nie był nawet kręcony w trybie raw , a w Registaxie użyłem tylko dwóch suwaków do wyostrzenia , może ostrości nie ma zbyt dużej ale to jednak f/5O z SCT8"-pozdrawiam Janusz

auto ustawienia.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja pominąłem na razie kwestie parametrów samych kamerek i zająłem się konfiguracją barlow - kamerka.

Jak pisałem wcześniej - duże znaczenie ma dobór odbowiedniej ogniskowej do rozmiarów pixela matrycy.

Ponieważ dla skynyx ideałem jest barlow 2.5x zamontowałem go ponownie ale jednocześnie maksymalnie

zbliżyłem matrycę do ostatniej soczewki w barlow. Trochę się namęczyłem z przejściówkami i kombinatoryką

ustawienia osiowości układu ale jest ok. Teraz najciekawsze: 450 klatek dla bardzo przeciętnego wczorajszego seeingu:

jup09082010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.