Skocz do zawartości

Sezon na Jowisza - 2010/2011


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś nad ranem (ok.3-ciej) na dobranoc wyciągnąłem kamerkę i strzeliłem mojego pierwszego Jupka :)

 

 

no to teraz już polecą kolejne ;)

 

 

a swoją drogą zmusiłem się by w końcu "zgifować" aviki z mojej sesji z początku sierpnia:

 

jupiter-2010-08-04-synta.gif

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27

Dzisiejszy mój pierwszy Jowisz,ale na razie krótka ekspozycja ponieważ chmurki naszły :) Następnym razem na pewno będą dłuższe czasy naświetlania. Za jasne niebo Księżyc w pełni B) Teleskop Sky-Wacher 150/750 EQ3-2,kamerka SPC880NC, ogniskowa 750 + barlov x2 F/10,obróbka Registax V5 Stack z 58/132 trochę obróbka wavelet. Proszę o opinie

f231b2d4d5e0edac.jpg

 

Przedstawiam parametry z avikowania z FireCapture:

 

Filename=L_003809.avi

Date=26.08.2010

Start=00:38:09

Duration=50s

Frames captured=132

Camera=Philips SPC 900NC PC Camera

ROI=352x400

Profile=Jupiter

Diameter=48.58"

Magnitude=-2.86

CMI=166.7° CMII=346.7° CMIII=185.4°

Filter=L

FPS=4

Shutter=0.000ms

Gain=32

Gamma=14

Histogramm(min)=0

Histogramm(max)=240

Histogramm=94%

AutoAlign=true

PreFilter=none

Limit=none

Edytowane przez astrodamian27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

poniżej dzisiejsze moje walki z Syntą i Jowiszem:

 

CCDCap0004a.jpgCCDCap0006a.jpg

CCDCap0009a.jpgCCDCap0012a.jpg

CCDCap0014a.jpg

 

Potrzebuję większego barlowa ;( ideałem byłby taki 5x, którego soczewka odkręca się od tulei i ma gwint filtrowy, by wkręcić go w tulejke od kamery ;( albo taki 4x. 5x obawiam się, ze byłby za ciemny.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję większego barlowa ;( ideałem byłby taki 5x, którego soczewka odkręca się od tulei i ma gwint filtrowy, by wkręcić go w tulejke od kamery ;( albo taki 4x. 5x obawiam się, ze byłby za ciemny.

 

Hej , rinklianium ma racje , dasz radę jak chcesz przetestować barlowa 5x wyślij mi swoje dane do wysyłki na priv , wyśle ci Barlowa TeleVue 5x Powermate.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmury chmurami, ale w dziurze udało złapać materiał w paśmie metanu. SCT f/10 + DMK21 + filtrowy reduktor ogniskowej do około f/3-4. Ekspozycja w niebieskim jakieś 1/1500 sek, ekspozycja w paśmie metanu 1/4 sek (ponad 1000 klatek). WCP na tarczy. Ciemna w niebieskim, jasna w paśmie metanu.

 

Niebieski

blue.jpg

 

Pasmo metanu 29.08.2010, 00:43 GMT/UT

ch4-w2.jpg

ch4-w1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy f/5.9 Synty ideałem byłby barlow 3.5x

 

Myślałem o GSO 5x, ale to by było już f/30 ;( trochę mnie ciekawi, jak by to wyszło z tym barlowem.

 

Zastanawiam się, gdzie jeszcze mogę coś poprawić (pozostając przy Syncie). Pewnie tracę detal na ekstremalnym odsunięciu Soligora 2x od kamery ( uzyskuję coś ok 3x ) i pewnie musiałbym spróbować wyciągnąć jeszcze coś więcej przy kolimacji.

 

Dzięki Janusz za propozycję testu TV Powermate'a. Przyznam, że bardziej korci mnie test GSO, bo większa szansa jego zakupu przeze mnie, ale pomyślę.

 

Pozrdawiam

 

Irek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z wczorajszej nocki. Wlasciwie bylem wynikiem troche zaskoczony, bo seeing wydawal mi sie raczej przecietny. Probowalem fotek przy f/20 i f/30 ale f/30 (FFC) byly zdecydowanie "oversized".

Fotka jest RRGB, 500 z 1000 klatek, AutoStakkert i PS. Jak zwykle C11 @f/20 i DMK21.

 

conv_Jup_R_31_08_2010_030215g3_q519_RGB.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny :) C11 daje ładny detal :rolleyes:

 

Dzieki. Niestety jak na razie to ostatnie moje fotki, bo tej nocy obie kamerki DMK ducha wyzionely. Najprawdopodobniej winna byla temu wilgoc na wtyczce adaptera 12V . Wysylam je do TIS-u, mam nadzieje ze to nie bedzie za bardzo bolalo...

 

Pozdr.,

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahhahhaha ......Mój Jowisz w rankingu Astro Expo http://astroexpo.pl/index.php?module=Photo&func=rank ... Malutki Mak 102 obok wielkiego planeciarza przecież - astrokosmo :banan: .... A najlepsze,że fotka z otwartego okna :lol: .... I choć do astrokosmo brakuje to cieszy ,że nawet tak niewielkiego teleskopu nie należy skreślać a z przykrościa stwierdzam,że wielu skreśliło tak małe maki z listy teleskopów.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy Jowisz z Synty 10"

 

043__jowisz_duzy.jpg

 

Panowie' date=' w stosunkowo niewielkiej odległości kątowej od Jowisza jest Uran, zobaczcie w CdC albo HNSky. Ciekawi mnie czy dałoby się je uchwycić naraz na jednej klatce.[/quote']

 

Nie da się przy takich ogniskowych. To efekt połączenia kilku zdjęć w jedną klatkę i znacznego pomniejszenia, a ogniskowa wynosi ledwie 500 mm. Da się ledwie zmieścić Jowisza z Księżycami przy ich w miarę korzystnym ustawieniu.

 

019__jowisz_i_uran.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy tranzyt Ganimedesa. Seeing był fatalny, chmury i w ogóle, ale to chyba jedyny w tym roku, dostęny z mojego balkonu, tranzyt tego księżca, gdzie i cień i tarcza są jednocześnie na tle tarczy Jowisza.(zasięg mam do azymutu ok. 160st. ;/ 11.09 zjawisko będzie już za węgłem a 16.10 będzie trwało tylko 20 minut ) Byłem więc zdeterminowany i choć chmury robiły co mogły, a efekt końcowy jest nie do końca taki, jakiego oczekiwałem, kilka avików udało mi się ukręcić ;)

 

j20100903.jpg

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy post, więc cześć wszystkim

 

Siedzę sobie dziś z Syntą na dworze i tak myślę sobie: "Jowisz jest już całkiem wysoko - zobaczę jak dziś wygląda". Patrzę i mówię "O k..! Tranzyt!". Nigdy wcześniej nie obserwowałem tranzytu a tu tak trafiam przypadkiem. No to łapię za aparat i focę. Teraz jak oglądam wasze zdjęcia to te moje nie wydają mi się już takie fajne :) Ale i tak się pochwalę bo jak na razie to moje najlepsze astrofoto B) Z ok. 200 zdjęć te trzy wydały mi się najbardziej udane.

post-19357-065166100 1283560355_thumb.jpgpost-19357-064835300 1283560368_thumb.jpgpost-19357-002203400 1283560386_thumb.jpg

Jowisz sfocony przez Syntę 8", okular Baader Ortho 6mm, aparat Canon PowerShot S90 zamocowany na Baader Microstage II.

Zdjęcia nieobrobione - nie próbowałem niczego stackować czy photoshopować. Jak widać na zdjęciach - eksperymentowałem z ISO i czasem ekspozycji.

 

Dopiero po całej sesji sprawdziłem że na Jowisza cień rzucał Ganimedes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie jakaś pogodna w miarę noc. Na początku seeing fatalny, znacznie lepszy koło 2 w nocy ;) W sumie 6 godzin na zwykłe i długie ekspozycje Jowisza i co nieco Urana... Czas UT (+2 do naszego).

 

f/28, 00:22 UT, RRGB, WinJUPOS:

jupos-rrgb-02-22.jpg

 

jupos-rgb-02-22.jpg

 

 

f/28, 00:49 UT, RRGB, WinJUPOS, drizzle 150% and 100%:

jup28-drizzle-rrgb-02-49.jpg

 

jup28-rrgb-02-49.jpg

 

 

f/28, 20:13 UT (03.09), RRGB, denny seeing -_-:

- Zobacz Fotkę

 

 

Pasmo metanu. 0,5 sek dla bin2, 1 sek dla bin 2 DSI III Pro. Uwagę zwraca jaśniejszy punkt na północnej półkuli, 20:48 UT (03.09):

methane_short-22-48.jpg

 

 

Mapy:

- Mapa 1

- Mapa 2

 

 

Pasmo metanu, Ir-CH4 fałszywe kolory, bin 1, bin 1 + drizzle 150%, DSI III Pro, 22:34 UT (03.09)

methane2-00-34.jpg

 

methane-00-34.jpg

 

metan-jupos-00-34.jpg

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.