Skocz do zawartości

Sezon na Jowisza - 2010/2011


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze jedna fotka bez cropa ze starannym wyborem ok.800 klatek, widoczny jest Callisto wydaje się że widać jakieś mikrostruktury

raczej nie artefakt ponieważ na 4 tys. klatek również występują. Bw, interesowała mnie wyłącznie rozdzielczość fotki.

Szum spowodowany jest niestety za małą ilością klatek.

 

 

 

JOw13082010resampl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Efekty zabawy syntą 6" na dobsonie, spc880nc oraz barlow 2x ED:

1,2 i 3 - Jowisz z 15 sierpnia

4 i 5 - podobnie, widoczny jeszcze Io

6 - Jowisz z 16 sierpnia z Io i Europą pokazującą się zza tarczy planety. Już w kolorze.

 

15 sierpnia seeing był naprawdę rewelacyjny, na nagraniach planeta praktycznie nie pływała. 16 sierpnia niestety dużo gorzej...

post-18487-048110800 1281979093_thumb.jpg

post-18487-028233900 1281979094_thumb.jpg

post-18487-027370900 1281979143_thumb.jpg

post-18487-037958400 1281979180_thumb.jpg

post-18487-032842700 1281979181_thumb.jpg

post-18487-023219100 1281979236_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing był dobry i trochę materiału udało się zebrać:

lol.jpg

 

f/28, 5000 klatek na kanał, wavelets. ToDo to zderotować kanały w WinJUPOS

28-5000-rrgb.jpg28-5000-rrgb-2.jpg

Ciemne "kropki" na północnej półkuli są jakby rozwiewane przez wiatr na prawo.

 

f/28, standardowe 1200 klatek na kanał, convolution & unsharp vs wavelets

28rrgb1-unsh-super2.jpg28w1-rrgb.jpg

 

f/28, standardowe 1200 klatek na kanał, convolution & unsharp vs wavelets

28rrgb2-s.jpg28w2-rrgb.jpg

 

f/28, standardowe 1200 klatek na kanał, convolution & unsharp

28rrgb3-uns.jpg28rrgb5-unsh2.jpg

 

 

f/10 w różnych pasmach:

10-rrgb-moons.jpg10p-rgb.jpg

 

multi.jpg

 

 

 

Niebiesko-żółte fotografie porównawcze :

 

M-M,M,IR8:

10p-4ch4-ch4-ir8-ch4.jpg

M = pasmo metanu

 

IR8-M,M,IR8:

10p-4ir8-ch4-ir8-ch4.jpg

 

 

G-G,G,O3 and O3-G,G,O3:

10p-3g-g-g-o3.jpg

10p-3o3-g-g-o3.jpg

compared-northern-by.jpg

 

Północna półkula wykazuje dość subtelne różnice w niektórych pasmach - ciemniejszy w UV i wyszło mi to także w paśmie O-III. Takiego efektu nie było przy 540 nm Solar Continuum, czy filtrach podczerwonych, H-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja fotka przy powyższych to taka zabawka (obiektyw 24mm, crop z matrycy 24x36mm - całe zdjęcie potem), ale powiedzcie mi, czy jest szansa, że ta kropka zaznaczona ramką to Uran? Jak się przyglądam w Stellarium, to wydaje się to możliwe, ale nie znam się, ktoś fachowy jakby mógł potwierdzić/zaprzeczyć :-) Zdjęcie zrobione dziś w nocy około 3-4 rano, 10x20sekund

jowisz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

@riklaunim: Piotrze, tak trzymaj, Twoje eksperymenty sa bardzo ciekawe a wyniki jak na 8" wysmienite. Szczegolnie ostatnie fotki to wrecz zaklopotanie dla mojej betoniarki:szczerbaty:

 

@warpal: danke! :D

 

@astrokosmo: No.1 jest swietny, jaki miales seeing?

 

Pozdr.,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

@riklaunim: Piotrze, tak trzymaj, Twoje eksperymenty sa bardzo ciekawe a wyniki jak na 8" wysmienite. Szczegolnie ostatnie fotki to wrecz zaklopotanie dla mojej betoniarki:szczerbaty:

 

@warpal: danke! :D

 

@astrokosmo: No.1 jest swietny, jaki miales seeing?

 

Pozdr.,

Maciek

 

 

Momentami 7/10 , ale tylko co jakiś czas pojawiała się przyzwoita klatka , wcześniej i później było już gorzej przynajmniej u mnie w Wesołaej pod Warszawą, mam trochę materiału może coś jeszcze z niego wycisnę .

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj popełniłem mały tutorial Obróbka grafik w astrofotografii planetarnej - obróbka monochromatycznych stacków, jak i do opisu DMK21 i IC Capture AS dorzuciłem "Dobre rady" odnośnie tej kamerki itp.

 

W przygotowaniu artykuł o fotografowaniu Jowisza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod stałym (dużym) wrażeniem zaangażowania i postępów!

 

 

Jestem tego samego zdania riklaunim baaaaaaaaaaaardzo sie stara i to widać , a z tymi filtrami to juz mnie zaskoczyłeś końpletnie , tak 3maj , czekamy na next :rolleyes:

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Next to będzie WinJUPOS http://www.grischa-hahn.homepage.t-online.de/astro/winjupos/index.htm - czyli aplikacja do kartografii planetarnej, jak i np. derotowania planety z poszczególnych kanałów dzięki odpowiednim operacjom 3D :) Wstępne testy wskazują że to działa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś nad ranem (ok.3-ciej) na dobranoc wyciągnąłem kamerkę i strzeliłem mojego pierwszego Jupka :)

 

Stack ok.750 klatek, bez eliminacji, jak leci. Nieskolimowany MN 7,1" - ogniskowa 2160mm (1080mm + Barlow 2x = F/12) i Lumenera. Obróbka w Avistack 2

 

Ten pierwszy zawsze najbardziej cieszy ;)

 

Jowisz 2010 08 25.jpg

 

P.S. Nawet załapał się jeden z księżyców :)

Edytowane przez Pablito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.