Skocz do zawartości

Sezon na Jowisza - 2010/2011


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie poczytałem Wasze dywagacje na temat kamerek color via bw :)

 

Prawda jest taka: kamerką kolorowa nie uzyska się tak dobrych efektów jak bw (luminacja czarno-biała) + RGB (filtry).

Efekt znacznie mniejszej czułości detektora. Nie ma szans na uzyskanie identycznych efektów wynikowych w color jak w bw

- w takich samych warunkach i takim samym setupem sprzętowym. Im lepszy seeing tym różnice się zacierają ale w naszych

warunkach bw to raczej konieczność.

W fotografii DS kolorowe kamerki to praktycznie już nieakceptowalne rozwiązanie.

Przy fotografii planetarnej wyłącznie kamerka bw umożliwi maksymalną rozdzielczość zdjęcia.

Oczywiście kamerki kolorowe mają inne zalety: oszczędność czasu i kosztów związanych z koniecznością

stosowania koła filtrowego z samych filtrów. Wszystko zależy więc od preferencji usera, jak to zwykle bywa :)

Kilka lat z przyjemnością avikowałem zwykłym toucamem z zdjęcia były całkiem satysfakcjonujące przy dobrym

seeingu.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie poczytałem Wasze dywagacje na temat kamerek color via bw :)

 

Prawda jest taka: kamerką kolorowa nie uzyska się tak dobrych efektów jak bw (luminacja czarno-biała) + RGB (filtry).

Efekt znacznie mniejszej czułości detektora. Nie ma szans na uzyskanie identycznych efektów wynikowych w color jak w bw

- w takich samych warunkach i takim samym setupem sprzętowym. Im lepszy seeing tym różnice się zacierają ale w naszych

warunkach bw to raczej konieczność.

W fotografii DS kolorowe kamerki to praktycznie już nieakceptowalne rozwiązanie.

Przy fotografii planetarnej wyłącznie kamerka bw umożliwi maksymalną rozdzielczość zdjęcia.

Oczywiście kamerki kolorowe mają inne zalety: oszczędność czasu i kosztów związanych z koniecznością

stosowania koła filtrowego z samych filtrów. Wszystko zależy więc od preferencji usera, jak to zwykle bywa :)

Kilka lat z przyjemnością avikowałem zwykłym toucamem z zdjęcia były całkiem satysfakcjonujące przy dobrym

seeingu.

 

No Andrzeju jak ty takie fotki robisz przy słabym seeingu to ja wysiadam :blink: , szkoda że tak rzatko one tu goszczą.

 

Powiedz mi dlaczego to jest takie ważne żeby soczewka barlowa była jak najbliżej matrycy ? i jakiebo barlowa zaproponował byś do mojego SCT8" i DBK , inne pytanie to jak mam rozumieć informację że moja Kamera CCD DBK 21AU04.AS nie wykorzystuje kompresji, jak również nie obcina widma podczerwonego, nie wykorzystuje filtru kolorowego czy elektronicznego. Dzięki temu kamera bardzo dobrze i realistycznie odwzorowuje to, co widać na nocnym niebie. ... hodzi o DS czy również planety?

 

i czy lepiej użyć barlowa Powermate czy jaśniejszego z mniejszą ilością soczewek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im bliżej tym mniejsza redukcja jak i mniejsza potencjalna aberracja. Ja mam Barlowa GSO 2x, którego soczewkę można wykręcić i wkręcić w nos kamery co daje około 1.5x. Dla pikseli 5.6 optymalna to f/20 i ogólnie powyżej nie ma co sięgać (2.8x co mam daje już obrazy z widocznym lekkim przeskalowaniem).

 

Twoja kamera wykorzystuje filtry kolorowe - nałożone są na matrycę. Odwzorowanie kolorów maski Bayera wcale nie jest żadnym wyznacznikiem jakości odwzorowania barw. Można np. odnosić kolor z kamery do koloru obiektu jaki naprawdę widzimy. Lustrzanki mają całą teorię dotyczącą balansu barw i bieli uwzględniając rozkład czułości matrycy.

 

Matryce stosowane w DBK i podobnych kamerkach mają rozkład czułości zbliżoną do ludzkiego oka (zielony maks. czułości), plus rozkład siatki Bayera z dominacją zieleni - przez co oddają barwy dość dobrze względem ludzkiego oka - ale nie są wzorcem dla barw, tym bardziej tych astronomicznych. Upierając się przy bezsensownym "realistycznym" odwzorowaniu barw to mgławice emitujące w H-alpha powinny być niewidoczne, a Wenus białą kulką bo stosowanie pasma UV to już sprzeczność z "realistycznym" odwzorowaniem barw. Możesz "artystycznie" dywagować o oddawaniu kolorów, ale prawda jest taka że mało kogo to interesuje z "maniaków" astrofotografii i dość szybko wybiera monochromatyczne kamery by mieć możliwość wydobycia maksymalnego szczegółu z fotografii, także w pasmach niewidzialnych dla ludzkiego oka - bo ograniczanie się do palety barw ludzkiego oka w astronomii to duże i zbędne ograniczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Andrzeju jak ty takie fotki robisz przy słabym seeingu to ja wysiadam :blink: , szkoda że tak rzatko one tu goszczą.

 

Powiedz mi dlaczego to jest takie ważne żeby soczewka barlowa była jak najbliżej matrycy ? i jakiebo barlowa zaproponował byś do mojego SCT8" i DBK , inne pytanie to jak mam rozumieć informację że moja Kamera CCD DBK 21AU04.AS nie wykorzystuje kompresji, jak również nie obcina widma podczerwonego, nie wykorzystuje filtru kolorowego czy elektronicznego. Dzięki temu kamera bardzo dobrze i realistycznie odwzorowuje to, co widać na nocnym niebie. ... hodzi o DS czy również planety?

 

i czy lepiej użyć barlowa Powermate czy jaśniejszego z mniejszą ilością soczewek ?

 

 

Matryca powinna byc maksymalnie dosunięta do barlowa ponieważ jest odsunięcie skutkuje znacznie mniejszym kontrastem obiektu na klatce, oczywiście można wtedy

parametrami ustawiać nagrywanie z mniejszą f/ps ale tu chodzi dokładnie o to aby fps było maksymalnie duże. Właśnie dlatego w kamerkach kolorowych z uwagi

na maskę bayera nie da się ustawiać szybkosci nagrywania z dużą prędkością (są za mało czułe). Te nowe kamerki robiace furorę jak np. Flea mają chip którego czułość

w (zdasje się? kanale G) przekracza niemal 3x moją lumenerę, tam można pewnie ustawiać ok 60 fps bez dylematów z jasnością obrazu, szybkie nagrywanie zmniejsza

błędy odwzorowania spowodowane seeingiem.

Dla Twojego SCT ideałem byłby dobre klasy barlow x2. Powermate odradzam - miałem....feria barw to barlow do wizuala (świetnie wykonany ale stopień korekcji

pola i minimalizacja abberacji chromatycznej w wizualnu niekoniecznie zadowoli nas przy avikowaniu - barlow ma nieprawdopodobną ilość soczewek).

Przekraczanie ogniskowej wypadkowej nic nie daje, następuje degradacja obrazu spowodowana koniecznością stosowania mniejszej prędkości nagrywania,

ponieważ musimy uzyskać akceptowalny, jasny obraz obiektu na matrycy. Z drugiej strony - zastosowanie za małego barlowa powoduje zwykłą utratę danych.

Tak więc polecam ci najlepiej prosty barlow x2 najlepiej apo - będzie idealny.

 

Btw: nie nagrywam zbyt często - brak czasu po prostu :(.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryca powinna byc maksymalnie dosunięta do barlowa ponieważ jest odsunięcie skutkuje znacznie mniejszym kontrastem obiektu na klatce, oczywiście można wtedy

parametrami ustawiać nagrywanie z mniejszą f/ps ale tu chodzi dokładnie o to aby fps było maksymalnie duże. Właśnie dlatego w kamerkach kolorowych z uwagi

na maskę bayera nie da się ustawiać szybkosci nagrywania z dużą prędkością (są za mało czułe). Te nowe kamerki robiace furorę jak np. Flea mają chip którego czułość

w (zdasje się? kanale G) przekracza niemal 3x moją lumenerę, tam można pewnie ustawiać ok 60 fps bez dylematów z jasnością obrazu, szybkie nagrywanie zmniejsza

błędy odwzorowania spowodowane seeingiem.

Dla Twojego SCT ideałem byłby dobre klasy barlow x2. Powermate odradzam - miałem....feria barw to barlow do wizuala (świetnie wykonany ale stopień korekcji

pola i minimalizacja abberacji chromatycznej w wizualnu niekoniecznie zadowoli nas przy avikowaniu - barlow ma nieprawdopodobną ilość soczewek).

Przekraczanie ogniskowej wypadkowej nic nie daje, następuje degradacja obrazu spowodowana koniecznością stosowania mniejszej prędkości nagrywania,

ponieważ musimy uzyskać akceptowalny, jasny obraz obiektu na matrycy. Z drugiej strony - zastosowanie za małego barlowa powoduje zwykłą utratę danych.

Tak więc polecam ci najlepiej prosty barlow x2 najlepiej apo - będzie idealny.

 

Btw: nie nagrywam zbyt często - brak czasu po prostu :(.

 

Pozdrawiam.

 

Czyli najlepszym rozwiązaniem było by wkrecenie samej soczewki Barlowa w nosek kamery , albo jeszcze lepiej w samą kamerkę ?

 

Jak wkręcę Barlowa 2x tak blisko to będę miał powiększenie nie 2x tylko 1z hakiem ?

 

A jeżeli wkręcę Barlowa 3x to da mi powiększenie około 2 x ?

 

Wszystkie moje barlowy w wizualu zą niezłe ale PM TeleVue 5x jest genialny , zakładam sobie do niego okular 32mm i mam naprawdę świetne obrazy ,

 

Mam Vixen Barlow 2x Deluxe i 3x TeleVue , jakiej konkretnie firmy polecił byś mi Barlowa ?

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepszym rozwiązaniem było by wkrecenie samej soczewki Barlowa w nosek kamery

gdy wkładam nosek kamerki w Barlowa nie mogę uzyskać obrazu. Tylko wkręcając soczewkę w gwint filtrowy udaje się cokolwiek zarejestrować na matrycy

myślałem, że tak właśnie powinno być :Boink:

w moim wypadku po kolei jest to skręcone tak: kamerka, filtr, soczewki z Barlowa

i to wszystko razem wkładam w wyciąg teleskopu

coś źle robię?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od teleskopu i co to za Barlow. Jak masz dużą różnicę punku ostrości z kamerą w Barlowie od innych ustawień (np. Barlow + okular) to mając ostrość ustawioną z okularem - przy kamerze nie będziesz widział planety bo rozostrzenie ją skutecznie rozmyje. Najlepiej wtedy zbadać sytuacje na Księżycu lub w dzień na odległych obiektach.

 

 

Czyli najlepszym rozwiązaniem było by wkrecenie samej soczewki Barlowa w nosek kamery , albo jeszcze lepiej w samą kamerkę ?

Nie widziałem żeby to było robiono powszechnie. Ci z dużymi Newtonami używają silnych Barlowów, extenderów wiec czasami mają tą odległość dużą.

 

Jak wkręcę Barlowa 2x tak blisko to będę miał powiększenie nie 2x tylko 1z hakiem ?

GSO opisuje że jak wkręcisz soczewkę w gwint filtrowy to masz 1.5x a nie 2x. Zależy też jak długi ten nos jest.

 

 

 

Wszystkie moje barlowy w wizualu zą niezłe ale PM TeleVue 5x jest genialny , zakładam sobie do niego okular 32mm i mam naprawdę świetne obrazy ,

Ci w Newtonach na PowerMate jadą więc to im działa. Brak soczewek w teleskopie Newtona może PM pomagać w tej kwestii.

 

Mam Vixen Barlow 2x Deluxe i 3x TeleVue , jakiej konkretnie firmy polecił byś mi Barlowa ?

Masz trzyelementowe APO, któremu niskiej jakości zarzucić nie można. Nie ma magicznego Barlowa dającego coś więcej.... choć dla takich poszukiwaczy Baader ma Fluorite Flatfield Converter - coś-jak-barlow o regulowanej mocy za jakieś 800 Euro. No i Barlowy Zeiss i AP ;) Co ciekawego w Google są fotki z tego FFC :D

http://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c8_Zubehoer-----Barlow-Reducer.html

 

 

Edit: Jakość Barlowa pod względem aberracji można by sprawdzić z maską Bahtinowa i filtrami interferencyjnymi (filtrami RGB). Jeżeli będą przesunięcia punktu ostrości dla poszczególnych barw to Barlow aberruje widocznie i pogarsza obraz :)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od teleskopu i co to za Barlow. Jak masz dużą różnicę punku ostrości z kamerą w Barlowie od innych ustawień (np. Barlow + okular) to mając ostrość ustawioną z okularem - przy kamerze nie będziesz widział planety bo rozostrzenie ją skutecznie rozmyje. Najlepiej wtedy zbadać sytuacje na Księżycu lub w dzień na odległych obiektach.

 

 

 

Nie widziałem żeby to było robiono powszechnie. Ci z dużymi Newtonami używają silnych Barlowów, extenderów wiec czasami mają tą odległość dużą.

 

 

GSO opisuje że jak wkręcisz soczewkę w gwint filtrowy to masz 1.5x a nie 2x. Zależy też jak długi ten nos jest.

 

 

 

 

Ci w Newtonach na PowerMate jadą więc to im działa. Brak soczewek w teleskopie Newtona może PM pomagać w tej kwestii.

 

 

Masz trzyelementowe APO, któremu niskiej jakości zarzucić nie można. Nie ma magicznego Barlowa dającego coś więcej.... choć dla takich poszukiwaczy Baader ma Fluorite Flatfield Converter - coś-jak-barlow o regulowanej mocy za jakieś 800 Euro. No i Barlowy Zeiss i AP ;) Co ciekawego w Google są fotki z tego FFC :D

http://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c8_Zubehoer-----Barlow-Reducer.html

 

 

Edit: Jakość Barlowa pod względem aberracji można by sprawdzić z maską Bahtinowa i filtrami interferencyjnymi (filtrami RGB). Jeżeli będą przesunięcia punktu ostrości dla poszczególnych barw to Barlow aberruje widocznie i pogarsza obraz :)

 

 

Dzięki za pomoc , poeksperymentuję z tą matrycą i zblizaniem różnych barlowów, kto wie może Andrzej ma rację :rolleyes: , zrobię wszystko żeby poprawić jakość otrzymywanych obrazów .

 

A ten Vixen jest naprawdę niezły .

 

Powermaty są dedekowane raczej do duzych Newtonów zwłaszcza 5x , ale jakoś nie chce mi sie wierzyć że ten 2,5x się nie nada pod kamerkę , nawet w SCT 8" przy ogniskowej 5m kamerka kolorowa dostaje na tyle dużo światła że Saturn jest jasny , i klatki rejestrowane są szybko , no może Uran , Neptun było by gorzej , ale tam trudno zlapać jest detal rzczej chodzi o tarczkę z kolorem , musze to przetestować.

 

Teleskop o większej aperturze ma większą rozdzielczość i można również dzięki temu otrzymać na kamerce kolorowej lepsze rezultaty , to równiez mam zamiar przetestować.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz świeci głównie w kanale zielonym (dla ICX098), nieco mniej w niebieskim, znacznie mniej w czerwonym i jeszcze mniej w podczerwieni. Dla Saturna różnice te są jeszcze większe. Będzie pogoda to z ciekawości sprawdzę Barlowa GSO (achro) i UO Klee Barlow (apo), czy zmieniają punkty ostrości w widoczny sposób (jak test reduktorów). Jak chcesz ulepszyć fotki to albo C14 :D albo apo 8" coby się obstrukcji wyzbyć :] łatwo nie ma.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem złapać WCP i "Pomarańczowy Owal", ale niestety były widoczne zdecydowanie za wcześnie. Ledwo co je widać na pierwszej fotce. Pozostałą atrakcją było wyłonienie się Io zza tarczy Jowisza. Seeing średni ze względu na chmurki. Wilgotność duża, ale na trzecim piętrze SCT problemów nie miało (samochody mokre).

 

 

 

f/15 IR-IRGB:

15irirgb0.png

 

15irirgb1.png

 

 

a7d42.jpg

Io wyłania się zza Jowisza. DMK pracowała w trybie 60FPS więc wyszedł artefakt. Upgrade kamerki nieodzowny ;)

 

 

f/28 R-RGB Convolution:

28_9c.jpg

 

28_7c.jpg

 

- Animacja

- Animacja czerwonego kanału

 

 

f/28 R-RGB Wavelets:

28w1.jpg

 

28w2.jpg

 

- Animacja

- Animacja czerwonego kanału

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

H-alpha 12nm vs Pro Planet 742:

15ha.gif

Jowisz bardzo ciemny jest w paśmie H-a. Ma tam pasmo adsorpcji wodoru jak i niezbyt silne metanu obok.

 

Animacja Io:

- Animation

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej , dzięki za pomoc , w jednej fotce pojawił się arytefakcik w stylu kółka - one nejczęściej powstają przy słabym seeingu , sprawdzałem wielokrotnie , przy lepszym seeingu używam 6O kl/s i nie mam problemu z artefaktami , a przy gorszym potrafia sie pojawiać.

 

Poniżej kolejna fotka Jowisza z Mintrona z filtrem Ir-Pass i Barlowem PowerMate 5x TV , również z artefaktem , ale to były podobne warunki do twoich - przez chmurki , dzięki temu że kamerka jest bardzo czuła chmurki nie robiły na niej większego wrażenia - czas kupić dobrą kamerę b/w :D .

Ta kamerka jak na przemysłową jest całkiem niezła , no żeby tylko trafić na dobry seeing to mogła by pokazać pazurki :rolleyes:

 

1083_11_08_10_10_06_26.jpeg

 

Na samym środku WCP a poniżej jaśniejszy junior , nie wiem dlaczego ale z Ir-Pass-em jest mniej widoczna.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podczerwieni wszystko co brązowe/pomarańczowe jest mało wyraźne pod względem kontrastu (ale tam jest pod względem konturów i dobrze nadaje się na luminancję). Wszystkie kamerki Imaging Source jak i większość starszych kamer przemysłowych ma błąd kolistych artefaktów przy szybkim sczytywaniu. Błąd ten dotyczy praktycznie wyłącznie astrofotografii, gdzie stackuje się klatki. W kamerkach TIS *21 wystarczy siedzieć na 30 FPS i problem z głowy. Problem ten został rozwiązany w najnowszych konstrukcjach Baslera (Ace) i PGR (Flea 3, Grasshopper). QHY w swoich kamerkach planetarnych też chyba z tym walczyło bo coś pisali o wprowadzonych zmianach do prototypów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepszym rozwiązaniem było by wkrecenie samej soczewki Barlowa w nosek kamery , albo jeszcze lepiej w samą kamerkę ?

 

Jak wkręcę Barlowa 2x tak blisko to będę miał powiększenie nie 2x tylko 1z hakiem ?

 

A jeżeli wkręcę Barlowa 3x to da mi powiększenie około 2 x ?

 

Wszystkie moje barlowy w wizualu zą niezłe ale PM TeleVue 5x jest genialny , zakładam sobie do niego okular 32mm i mam naprawdę świetne obrazy ,

 

Mam Vixen Barlow 2x Deluxe i 3x TeleVue , jakiej konkretnie firmy polecił byś mi Barlowa ?

 

 

Proponuje Ci najpierw zorientować się na czym polega kryterium Nyquista przy doborze barlowa do teleskopu o konkretnej ogniskowej

i konkretnego czipu kamerki (a w zasadzie wielkości pixela matrycy). Ten temat gdzieś tu się przewijał, pisałem o tym.

Co do powermate x5: miałem ten sprzęt i bardzo szybko go sprzedałem, uzywany był z syntą 8" do avikowania, wprowadzał nieprawdopodobną

abberację, dosłownie feria barw w teleskopie lustrzanym czyli teoretycznie bezaberracyjnym chromatycznie.

Do wizuala ten sprzęt jest fajny z uwagi na ostry obraz, ale w fotografii planetarnej niestety zupełnie się nie spełnił.

Do tej pory najlepszym barlowem x2 jaki spotkałem był takahashi ale nie wiem czy są jeszcze produkowane.

Ja uzywam teraz WO 2,5 apo, ale odradzam to do twojego teleskopu - będą kłopoty z kontarstem szczególnie przy kolorowej kamerce.

Mając ten zestaw użyłbym vixena x2.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej....

 

Pierwsza próba nowym maluszkiem Makiem 102+SPC900nc. Mak na parapecie blokowego, otwartego okna :blink:. Pierwsza fotka bezpośrednio z ogniska f12.7. Druga natomiast z barlowem od okularka SW UWA 9mm wkręcanym w nosek(zrobiłem go z obudowy kellnerka 10mm).. Daje to jakieś f22..

Jowisz_Mak102_3.jpg

Jowisz_Mak102_2.jpg

 

Pozdrawiam

Jowisz_Mak102_1.jpg

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia "standardowe". Widać ogon ciągnący się za pomarańczowym owalem. Różne obróbki dla kilku serii z f/20.

 

f/20. IR-RGB conv, IR-RGB wavelety, IR-RGB silniejsze wavelety na IR, IR-IRGB wavelety:

fc-lrgb2.jpgfcw-lrgb2a.jpgfcw-lrgb2b.jpgfcw-irirgb2.jpg

 

f/20. IR-RGB conv, IR-RGB wavelety, IR-RGB silniejsze wavelety na IR:

fc-lrgb1.jpgfcw-lrgb1a.jpgfcw-lrgb1b.jpg

 

f/20. IR-RGB wavelety:

std1-irgb.jpg

 

f/20. IR-RGB wavelety, R-RGB wavelety:

std2-irgb.jpgstd2-rrgb.jpg

 

 

 

A teraz dłuższe ekspozycje. Jowisz ma wiele księżyców, także pierścienie. By złapać te małe księżyce orbitujące bliżej Jowisza niż Io trzeba zgasić planetę. Najlepiej nadaje się do tego filtr metanowy lub NIR ~1000 nm - to dopiero będę miał. Tymczasem próba z filtrem podczerwonym Pro Planet 742.

 

 

f/10, DSI III Pro bin2, 100 x 10 sekund Pro Planet 742; poziomy i maksymalne wavelety, dark:

long10sec_ir.png

 

long10sec_ir_cutresize.png

 

* Czysta fotka

 

Na zdjęciu widać Almatheę (mag 13.9) i Thebe (mag 15.5). Niewidoczna jest Adrastea (mag 18.9), która jest bardzo blisko Jowisza (zaświecona, ciemna), plus parę księżyców po drugiej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* Animacja

 

1irgb.jpg3irrgb.jpg6irrgb.jpg

 

Pomarańczowy owal coraz bliżej koniunkcji z WCP, choć nie można wykluczyć że ich pozycje się tak ustabilizują. Owal zasysa chyba brązowy materiał podbiegunowy i rozsiewa za sobą. Z doniesień innych - białe chmury amoniaku powoli się rozwiewają i południowy pas powinien powrócić, ale dopiero raczej po opozycji. W północnym też się trochę dzieje (ogólnie bardzo wysoka aktywność na Jowiszu) i może dziać się jeszcze wiele ciekawego.

 

 

 

Oraz widma księżyców Jowisza otrzymane za pomocą Star Analysera. Io był raczej zbyt blisko Jowisza, reszta prezentuje typowe linie Fraunhofera:

vspec-jupiter-moons.png

 

I ekspozycja dłuższa - 200 x 2 sekund z Pro Planet 742 i DSI III Pro 00:40 GMT/UTC. Na zielono zaznaczona Almatea (chyba, będzie potwierdzone).

moons-2sec.jpg

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.