Skocz do zawartości

Saturn 2010/2011


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Baader swoje profesjonalne LRGB nie dedykuje specjalnie do planet. No chyba że chodzi ci o ten tani zestaw amatorski złożony z filtrów barwnych.

 

 

 

A zwracam honor masz rację - filtry nazywają się baader planetarium po prostu :):)

 

Nie wiem czy są "profesjonalne" jestem amatorem ale to nie jest ten najtańszy

zestaw popularnych RGB- doposażyłem się głównie ze względu na zakomite parametry

optyczne ale też z uwagi na to że są gabarytowo cienkie i współpracują bez problemów

z kołami f.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna walka z kolorem - tym razem automat w PS działa to całkiem

fajnie, nie uzyskujemy jednokolorowej fotki tylko wyraźne naturalne kolory

ze składania kanałów.

Następnie lekka korekcja samymi poziomami RGB w celu do doprowadzenia koloru pierścienia do

barwy białej, co ciekawe - bez żadnego cudowania RGB na partiach obrazu sama

"kulka" nabrała koloru zbiżonego do naturalnego - oczywiście do efektu pełnego naturalnego

koloru jeszcze dłuuuuuuga droga :).

Zebrałem za mało materiału RGB i efektem słaba dynamika koloru.

PS1.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło bezbarwnie raczej ;) No i zebranie za małej ilości materiału RGB to dla planet miejsca nie ma, bo bez problemu dla każdego filtra RGB możesz uzyskać wysokie wypełnienie histogramu. Nie walcz z jakimś szukaniem "naturalnego" koloru bo taki praktycznie nie istnieje. Wyszło prawie bezbarwnie z zatartymi detalami, które wychodziły jako kontrastujące barwy

 

4479440-20110328_0102UT_Saturnus_Tethys.jpg

Emil z Holandii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebrałem zaledwie po 300 klatek na kanał chyba za mało...

Następnym razem zastosuję inny patent: nie będę się mordował z kolorem w

pełnej rozdzielczości tylko zastosuję patent z binningiem x2 do samego RBG (via ds foto)

i nagram po kilka tys. klatek na kanał.

Btw:

załączone zdjęcie super!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

? Po co mam wyciągać barlow skoro mam w sofcie funkcję bin...

 

To są pierwsze próby z RGB nie ma zamiaru się poddawać ;)

 

Widzę że konieczne też będzie przesuwanie kanałów względem siebie na ponownym

złożeniu RGB w IRIS wyszło dużo lepiej ale materiał wypala abberacją na maksa :)

 

Riklaunim-musisz zrozumieć że ja stosuję inne zasady procesu obróbki zdjęć. NIe

stosuję metody LRGB w jednym podejściu ponieważ uważam że efekty takiej obróbki

są mierne - zamazuje się tzw. szczegół na zdjęciach i najczęściej BW wyglada lepiej niż

LRGB. Zamierzam traktować RBG jako warstwę do nałożenia (tylko w zakresie koloru)

na kanł L uzyskany z filtrami IR lub z połączenia IR+R.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że próbujesz stosować jakieś kombinacje, które w fotografii planet nie są stosowane. Nie ma wielkiej filozofii w nagraniu 3-4 odpowiednio długich AVI, obróbce ich a później złożeniu RGB, czy L(jakieś)-RGB. Nie trzeba binningować, nie trzeba kombinować z "brakiem materiału", czy dziwne składanie fotek kolorowych (ustawianie kanałów względem siebie to normalne). Wszystko za bardzo komplikujesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może i komplikuję ale czy niepotrzebnie to się okaże na fotkach wynikowych ;)

 

Metoda oddzielny L i nakładanie wyłacznie barw w oddzielnym layersie to nic nowego

w DS nawet standart, w samym kanale L uzyskanym z fltrem IR można przy dobrym

materiale wyczarować cuda, oby tylko seeing dopisał...

 

Mam pytanie: łączysz RGB "jak leci" czy stosujesz jakieś proporcje w łączeniu

poszczegónych kanałów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RGB/LRGB robię w AstraImage. Standardowo wszystkie kolory po równo (Autostakkert też wyrównuje je przy obróbce grupy AVIków więc jaśniejszy stack nie dominuje później).

 

Metoda oddzielny L i nakładanie wyłacznie barw w oddzielnym layersie to nic nowego

w DS nawet standart, w samym kanale L uzyskanym z fltrem IR można przy dobrym

materiale wyczarować cuda

 

Czarujesz jakbym Ir-RGB nie robił. Można wyczarować ostrą i szczegółową fotkę Ir-RGB, ale nie będzie miała ona naturalnych kolorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma możliwości uzyskania ostrej foty w klasycznej metodzie "IRGB"

w naszych warunkach, ale nie dyskutuję - możliwości obróbki jest tyle ile astroamatorów :)

 

Co do mieszania RGB w Registax program umożliwia określanie proporcji poszczególnych

kanałów, sprawdzę może jest to sposób na pozbycie się tego totalnego niebieskiego zafarbu

na fotkach sprawdzę jak będę miał więcej materiału w RGB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy bardzo dobrym seeingu RGB wyjdzie takie jak trzeba. Na upartego można stosować jakieś minus-niebieski na luminancję ale nie widziałem by ktoś tego używał (żółte-czerwone kolorowe filtry Wrattena, np. robione przez GSO, Baadera czy Lumicona). Czasami niektórzy na L stosują połączenie fotek z G i R. Podczerwień się sprawdza, ale daje inne odcienie np. chmur burzowych niż pasmo widzialne - więc kolory będą zupełnie inne. Registaxa też można olać - wszystko ładnie z automatu da się zrobić w Castrator + Autostakkert i surowe stacki obrabiać w sofcie do obróbki (np. AstraImage).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Castrator się przydaje korzystam fajny sofcik, Autostakkert nic specjalnego wolę

w Registax zdecydowanie. Co do uzyskiwania L rzeczywiście IR-R się sprawdza szczególnie

w basler przy wysokiej czułości w kanale R.

 

Wystawiłem telpa i spróbuję uzyskać sensowny materiał RGB dzisiaj, na zamknięcie wyników

ostatniej sesji zożenie kolorów z przesunięciami abberacji w R i B, obróbka z delikatniejszym

deconvolve) oraz obróbka partiami obrazu. Pomimo lepszych kolorów jak dla mnie jest to

dalej zbyt monochromatycznie, szkoda mi tej sesji, był niezły seeing (L wyszło niezłe).

RGBSatPS.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SCT 8" , Barlow 3x TV , Ir-Pass , Lmenera , Registax , PhotoFiltre , seeing 4/10.

 

569eb67d6687d956.jpg

 

Dopiero teraz zauważyłem ładnie wyszło od razu mówiłem żeby nie przeginać z ogniskowymi :)

To czego brakuje na 1 rzut oka to nie zastosowanie decolvolve, zobacz co jaka jest różnia pomiędzy

surówką z stackowania a fotką po dekolwulacji - celowo pzeginam żeby pokazać ile materiału można

wyciągnąć:

Untitled-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jest kanał R z tego avika powyżej, resize 150%. Dzisiaj seeing był trochę lepszy ale prawdopodobnie moja kolimacja poprawiła obrazy w tym MAK-u. Kolimacja jeszcze nie jest idealna ale nie mam profesjonalnego kolimatora. Może kiedyś.

Mimo wszystko nie ma tyle detali co z Waszych betoniarek. Brak apertury.

Saturn150.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jest kanał R z tego avika powyżej, resize 150%. Dzisiaj seeing był trochę lepszy ale prawdopodobnie moja kolimacja poprawiła obrazy w tym MAK-u. Kolimacja jeszcze nie jest idealna ale nie mam profesjonalnego kolimatora. Może kiedyś.

Mimo wszystko nie ma tyle detali co z Waszych betoniarek. Brak apertury.

 

No całkiem nieźle trochę podciągnąć gain żeby nie tworzyły się ringi w ciemniejszych partiach obrazu

i będzie już miodek :) Nawet widać te białe burzowe struktury jak się dobrze przyjrzeć.

 

Wczoraj kręciłem ale china open w snookerze mnie skutecznie oderwało od obróbki :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zauważyłem ładnie wyszło od razu mówiłem żeby nie przeginać z ogniskowymi :)

To czego brakuje na 1 rzut oka to nie zastosowanie decolvolve, zobacz co jaka jest różnia pomiędzy

surówką z stackowania a fotką po dekolwulacji - celowo pzeginam żeby pokazać ile materiału można

wyciągnąć:

 

 

No cho , cho , nie wiedziałełem że w mojej fotce jest tyle detalu , jak ty to wyciągnołeś ;) , a co do tej konwulsji to o co chodzi w czym i jak się to robi :g:

 

Ps. zauważłem na wiele światowych fotek leci zbyt w kierunku niebieskiego , więc chetnie skorzystam z waszych porad bo sam przymierzam sie do filtrów :helo:

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cho , cho , nie wiedziałełem że w mojej fotce jest tyle detalu , jak ty to wyciągnołeś ;) , a co do tej konwulsji to o co chodzi w czym i jak się to robi :g:

Dekonwolucja to jeden ze sposobów na wyostrzenie fotki. Dość dobry jak nie najlepszy zazwyczaj. Można stosować np. AstraImage, które ma kilka typów dekonwolucji. Tak obrabiałem tego twojego Jowisza. W PS też powinna być. Co nieco opisałem w tutorialu. Trzeba aby wcelować w dobry rozmiar krzywej - tak by był jak najmniejszy, przy którym obraz nie jest ziarnisy (a zarazem ostry).

 

Ps. zauważłem na wiele światowych fotek leci zbyt w kierunku niebieskiego , więc chetnie skorzystam z waszych porad bo sam przymoerzam sie do filtrów :helo:

Trochę niebieskiego zawsze będzie i nie jest to nic złego. Standardowo przy składaniu RGB czy innych kombinacji LRGB można zmniejszać udział niebieskiego kanału by niebieski nie świecił po oczach. Po złożeniu RGB 1:1:1 mam coś takiego:

13zriw7.jpg

 

Przy obniżonym (0.9 / 0.8) niebieskim wychodzi to już tak:

f25-2-rgb-2209.jpg

 

Przy Ir-RGB zazwyczaj stosuje 1:0.9:0.8 dla kanałów RGB, co daje najlepszy zakres barw (nie będzie to nic wspólnego z kolorem naturalnym, ale pasy ładnie się różnicują z zielonym, żółtym i niebieskim).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cho , cho , nie wiedziałełem że w mojej fotce jest tyle detalu , jak ty to wyciągnołeś ;) , a co do tej konwulsji to o co chodzi w czym i jak się to robi :g:

 

Ps. zauważłem na wiele światowych fotek leci zbyt w kierunku niebieskiego , więc chetnie skorzystam z waszych porad bo sam przymierzam sie do filtrów :helo:

 

 

Np w darmowym sofcie Fitswork - można oczywiście poddawać fotki obróbce iekoniecznie w formacie FIT, zwykłe btmp

też się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np w darmowym sofcie Fitswork - można oczywiście poddawać fotki obróbce niekoniecznie w formacie FIT, zwykłe btmp

też się da. Co do niebieskiego rzeczywiście ten zafarb jest dość męczący, redukcja powoduje z koleji mocna zażółcenie obrazu,

wczoraj dopaliłem po kilka tys. klate na każdy kanał i będę kombinował z proporcjami przy łączeniu. To co pokazał Riklaunim

wygląda bardzo dobrze po niewielkim zmniejszeniu udziału B w łączeniu, spróbuję. Walka z kolorem okazała się trochę

bardziej absoprbująca niż sądziłem, gdzie te miłe czasy kiedy wkładałem "kolorowego" webcama ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do koloru to można jeszcze porównać np. fotkę z Ziemi: http://paulhaese.net/Saturn29March20111316UT.html z tym co wyszło z Voyagera: http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/image/saturn_voy2.jpg . Przy naszej skali fotek robionych z Ziemi przedstawianie wszystkiego w odcieniach żółtego jest mało atrakcyjne bo mała ilość odcieni znacząco osłabiłaby kontrast/szczegóły między poszczególnymi pasami (i żółtawy mały Saturn wygląda nieciekawie/dziwnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.