Skocz do zawartości

Saturn 2010/2011


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Znaczyło by to że większa aperatura umożliwiała by korzystanie z filtrów "bardziej" podczerwonych? Że tak się wtrącę w tą dyskusję

Na tyle pozwala o ile daje dłuższe ogniskowe przy wysokich światłosiłach. f/5 na Pic Du Midi przy 1 metrowej aperturze to 5 metrów ogniskowej - dla C8" byłoby to aż f/25 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Franz spokojnie do fotografi planet sprawdza się także Mak 180 który posiadasz

Wiem, że się sprawdza ale z 14" jest 4x więcej światła a dobrze naświetlone klatki to gwarancja sukcesu. Można na przykład zmniejszyć gain i będzie mniej tej kaszy albo zwiększyć ilosć klatek na sekundę. Saturn niestety nie pozuje do fotografii tylko się kręci i ma mnie w nosie :szczerbaty: więc nie da sie krecić jednego avika w nieskończoność bo zatrzesz szczegóły. Wszystko to oczywiście jest ograniczone warunkami atmosferycznymi w danym momencie ale te 14 cali to jest chyba tak w sam raz u nas dla amatorów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że się sprawdza ale z 14" jest 4x więcej światła a dobrze naświetlone klatki to gwarancja sukcesu. Można na przykład zmniejszyć gain i będzie mniej tej kaszy albo zwiększyć ilosć klatek na sekundę. Saturn niestety nie pozuje do fotografii tylko się kręci i ma mnie w nosie :szczerbaty: więc nie da sie krecić jednego avika w nieskończoność bo zatrzesz szczegóły. Wszystko to oczywiście jest ograniczone warunkami atmosferycznymi w danym momencie ale te 14 cali to jest chyba tak w sam raz u nas dla amatorów :D

 

 

14" SCT w naszych warunkach to teleskop do używania kilka razy w roku - problemem jest chłodzenie (można aktywne oczywiście..).

Studzenie bez ASCT powoduje, że teleskop nie zdąży się wychłodzić a dokładniej: zmiany temperatury otoczenia zachodzą szybciej

niż reakcja zmian temperatury tuby, korektora i lustra. Przy takiej aperturze widać też gwałtownie każde zawirowania seeingu.

Pomijam gabaryty widziałem na żywca C-14, łatwo pomylić to gabarytowo z pralką FRANIA z czasów minionej epoki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że się sprawdza ale z 14" jest 4x więcej światła a dobrze naświetlone klatki to gwarancja sukcesu. Można na przykład zmniejszyć gain i będzie mniej tej kaszy albo zwiększyć ilosć klatek na sekundę. Saturn niestety nie pozuje do fotografii tylko się kręci i ma mnie w nosie :szczerbaty: więc nie da sie krecić jednego avika w nieskończoność bo zatrzesz szczegóły. Wszystko to oczywiście jest ograniczone warunkami atmosferycznymi w danym momencie ale te 14 cali to jest chyba tak w sam raz u nas dla amatorów :D

 

Mój RRGB przy F30. Wprawdzie warunki nie były dobre, mglisto. Jednak to nie wszytko co można wyciągnąc z Maka

IRGB.jpg

 

Co prawda z SCT przy F25 i podobnych warunkach IR RGB

IRGBIR2SATUR.jpg

Edytowane przez krzysiekzielonagora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, wiadomo, że warunki atmosferyczne to jest podstawa bo bez tego ani rusz ale jednak to drugie zdjęcie jest lepsze.

Widać, że ten Maczek ustępuje SCT. Ten Twój SCT chyba jest 8"? Jeśli tak jest to różnica w aperturze jest niewielka co by przemawiało za lepszą optyką w SCT. Ten SCT jest chiński?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oceniaj teleskopów po dwóch zupełnie różnych zdjęciach ;) No i trochę więcej wiary w chińską optykę :D

Zaczynam powątpiewać w tą chińską masówkę. Nie jest tak różowo jakby się wydawało. Owszem, jest dużo taniej ale braki i niedoróbki widoczne są na każdym kroku, nie tylko w teleskopach. :compress: No, ale jakoś trzeba z tym żyć :szczerbaty:

W tamtym roku założyłem w Tatrach fajne chińskie rękawiczki bo było zimno i lało na trasie cały dzień. Potem miałem przez tydzień śliczne fioletowe rączki.

W życiu czegoś takiego wcześniej nie widziałem :szczerbaty:

Edytowane przez franz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteorogram sprawdził się co do 2 godzin bez chmur :lol: ale jako że pogoda była bardzo dynamiczna to seeing kiepski... choć to pierwsza noc bez mrozu. Na sekwencjach widać tranzyt fragmentu burzy (tzn. widać to na IR, a że to burza widać bo rozjaśnieniach na słabych RGB :D)

 

 

f/20, Ir-RGB, RGB; 00:37 UTC:

1-irrgb-0037.jpg1-rgb-0037.jpg

 

f/20, Ir-RGB, RGB; 00:59, 1:07 UTC:

2-rgb-0059.jpg2-rgb-0107.jpg

 

f/20, Ir-RGB, RGB; 01:18, 01:22 UTC:

3-irrgb-0118.jpg3-rgb-0122.jpg

 

 

 

ProPlanet 742 00:24; 34.60ms, 56% histogram:

x6-0024.jpgx6-0024shrp.jpg

 

ProPlanet 807 00:28; 100.0ms, 53% histogram:

x8-pp807-0028.jpg

 

ProPlanet 742 01:41; 57.87ms, 69% histogram, chmury:

x12-0141.jpg

 

Czasy ekspozycji dla filtrów przy f/20:

exposure-chart.png

Pro Planet 742 to max z filtrów podczerwony jakie da się zastosować na Saturnie na ~maksymalnej rozdzielczości. No chyba że ktoś ma EMCCD...

 

FireCapture w akcji:

firecapture.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasy ekspozycji przy podobnym histogramie w przypadku Astronomika proplanet 742 masz podobne jak u mnie. Jednak róznica 3 cali nie powoduje skrócenia ekspozycji na korzyśc większej aperatury.

Edytowane przez krzysiekzielonagora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wreszcie doczekałem Saturna w polu widzenia na mojej miejscówce

seeing raczej słaby choć z każdą godziną był coraz lepszy

eksperymentowałem z ustawieniem odległości Barlowa od matrycy. Tani Barlow pokazał sporo aberracji chromatycznej ale i tak wyszło lepiej niż się spodziewałem

MAK127, Vixen 2x, SPC880

1250 klatek, 5fps

 

sat20030019v1.JPG

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wreszcie doczekałem Saturna w polu widzenia na mojej miejscówce

jak na tą aperturę, to chyba już max :)

 

Ja też się wczoraj zaczaiłem, z tym że ja mam w chwili obecnej "ograniczenie" do 0:20 ;)

 

CCDCap0004.jpg

 

Synta8dob+Soligor+SPC900NC

 

Pytanko: to tylko moje majaki, czy przebija się kolorek burzy ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj seeing był dość dobry, choć fajny tylko przez krótką chwilę (a dokładniej w czasie górowania uszatego).

 

 

f/25; Basler Ace bin 2, C11 - porównanie kanałów. ~22:36 UTC

Jak widać pasmo burzowe ciemnieje w podczerwieni. RG850, które jest bliskie do pasma metanu pokazuje to najbardziej wyraźnie. Możliwe jest więc że burza wzbogaciła górne warstwy atmosfery w metan i/lub podobne związki.

bin2-channels.jpg

 

RGB; Ir-RGB; RG850-RGB; RG,Ir,R

bin2-rgb-2236.jpgbin2-irrgb-2235.jpgbin2-rgrgb-2231.jpgbin2-rgirr-2231.jpg

 

f/25, RGB i Ir-RGB; 22:09 i 22:21 UTC:

f25-2-rgb-2209.jpgf25-2-irrgb-2206.jpg

 

f25-3-rgb-2221.jpgf25-3-irrgb-2219.jpg

 

f/25, Drizzle 150%, 22:21 UTC:

drizzle-rgb-2221.jpgdrizzle-irrgb-2219.jpg

 

Animacje

ir.gifcolor.gif

 

Mapy

map-all-irrgb.jpg

map-all-rgb.jpg

 

map-irrgb.jpg

map-rgb.jpg

 

 

Opublikowałem też swego czasu poradnik astrofotografii Saturna na mojej stronie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również kręciłem wczoraj po raz pierwszy w pełnym RGB - tym razem seeing był

średni po godz. 24-tej były nawet przebicia klarownego obrazu.

 

Wrzucę zdjątka jak znajdę czas na obróbkę <_<

 

Przy okazji sprawdziłem też filtr proplanet - niestety zgodnie z teorią

z C-11 do Saturna ten filtr niewiele wnosi - jest za ciemny i wymusza

czasy rzędu 10-15 ms w dodatku z histogramem w granicach 40% tak

więc pozostanę z IR-pass dla tej planety.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy nudnym spędzaniem godzin ze SBIGiem i DSami postanowiłem sfotografować cos innego. Padło na Saturna,bo kwiatki w ogrodzie dopiero wschodzą:).

 

Fotke nalezy oglądać w naturalnej wielkości, bo wyłażą pixele kamery.

MAK 180/2700. EM-11. ST 2000, fitry RGB i Pro Planet 742

Uczę się, uczę się..może kiedyś się nauczę.

ff1 copy.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki mojej wczorajszej sesji - stack 3600 frames, IRpass+proplanet 807, baader RGB planet filters.

Co do koloru gimnastyka zdrowa, trzeba przesuwać kanały po stackowaniu, zmieniać proporcje

koloru - jest z tym sporo pracy niestety.

sat_LR_RGB.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo chyba z tymi kolorami kombinujesz. No i co to jest "baader RGB planet filters"? :)

 

To ten nowe baaderowskie wynakazki o wysokiej sprawności dedykowane gównie do planetek.

Co do koloru :) kwestia względna - Saturn w czystej postaci jest

żółto-biało-brązowy tam nie ma innych barw :)

Generalnie po złożeniu wychodzi mi pomimo dużej sprawności kamerki w R pasztet

w postaci głównie B -u Ciebie widać to również nietety na złożonych kombinacjach LRGB,

szczególnie w pierścieniu.

 

Złożenie kanałów RGB - wynik mnie zdziwił spodziewałem się fotki głównie w R :) z wyciąganiem

nasyceniem innych kanałów...dziwna historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.