Skocz do zawartości

Najlepszy czas na obserwacje


dymsza1

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkie te, w których jest mało chmur i dużo czystego nieba :)

 

Każda pora byłaby dobra, bo na każdą porę przypadają inne gwiazdozbiory. Jednak nasz klimat nie jest zbyt miłosierny.

Zimą powietrze bywa cudownie przejrzyste, ale niestety jest mróz i śnieg, to nieco utrudnia obserwacje. Miesiące styczeń, luty bywają często mocno zachmurzone. Dogodne warunki pojawiają się wczesną i pełną wiosną, choć też bywa dużo deszczu. Kwiecień i maj są dobre do obserwacji natomiast z każdym dnie noc staje się coraz krótsza. W czerwcu i lipcu ciężko o dobre obserwacje głębokiego nieba bo noce są krótkie i jasne. W drugiej połowie sierpnia zaczyna już być lepiej.

Dla mnie ulubioną porą jest właśnie koniec lata i początek jesieni. We wrześniu bywa najwięcej okazji do obejrzenia letnich jeszcze gwiazdozbiorów, tych niskich nad horyzontem: Strzelca i części Skorpiona.

Późną jesienią pogoda znów często staje się kapryśna. Potem spada śnieg i kółko się zamyka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wimmer to ładnie ubrał w słowa, bo tak naprawdę to nasz klimat jest absolutnie beznadziejny jeśli chodzi o obserwacje astronomiczne. Żeby uprawiać astronomię w naszym kraju trzeba mieć dużo cierpliwości. To powinna być podstawowa umiejętność każdego astroamatora w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy gdzie .... im bardziej na północ kraju tym gorsze warunki w czerwcu i lipcu. Na samym południu nawet w najkrótsze dni między 23 a 1 w nocy jest całkiem znośnie . Gorsza sprawa ,że przeważnie jak jest pogodne niebo to trafi się nam pełnia , a jak nie ma księżyca to jest pochmurno :swear:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym roku obserwowałem DS-y 10 lipca i było naprawdę fajnie

buszowałem w Strzelcu, a tam obiekty są dość jasne więc dobrze widoczne nawet tuż nad jasnym horyzontem

całkiem nieźle prezentowała się też Droga Mleczna

jedyny minus to krótkie obserwacje bo ciemno jest tylko 2 godziny

mowa o południowych krańcach Polski

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla mnie najlepszym czasem jest właśnie sierpień..ciemne i do tego ciepłe noce,choć krótkie są piękne bo do tego dochodzą Perseidy i Droga Mleczna.

Dobra pora do studiowania szczegółowo Księżyca, choć w tym przypadku mówiłbym o wiośnie.

Do studiowania Księżyca nie polecam zaś zimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od niedawna zacząłem bawić się w astronomię (teleskop kupiłem pod koniec października) i od tego czasu miałem odpowiednią pogodę tylko 3 raz :/

Stąd moje pytanie jakie miesiące są najlepszymi miesiącami obserwacyjnymi ?

Odpowiem przekornie. :P Dla jednych nie ma dobrych miesięcy, dla innych wszystkie są dobre. To kwestia charakteru. Trzeba umieć chwytać chwile znośnej pogody i cieszyć się tym, co właśnie można pooglądać. :rolleyes: Oczywiście komfort obserwacji będzie inny latem :palmy: a inny zimą :zimno: , jednak zawsze można wychwycić ten złoty moment. :astronom: Także odwrotnie, najlepsze warunki można zaprzepaścić oczekując zbyt wiele, Warto zawsze być gotowym do wykorzystania nadarzającego się pogodnego wieczoru czy nocy. Warto optymistycznie podchodzić do prognoz pogody. :yahoo: Zauważyłem, że serwisy pogodowe często w ostatniej chwili wycofują się z optymistycznej zapowiedzi a pomimo tego noc jest pogodna. Dlatego bądźmy czujni. "Nie znacie dnia ani godziny". :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam ze swojej strony, że przydaje się stronka http://www.sat24.com/pl . Na niej można znaleźć zachmurzenie obecne i mniej więcej przewidzieć jaka szykuje się noc. W zimie i wieczorami patrzyć należny na wersję podczerwoną zdjęć. Wiadomo czemu wieczorem, ale zimą dlaczego: bo ziemia jest pokryta śniegiem i na zwykłych zdjęciach trudno dostrzec czy to śnieg czy to jakieś chmury :)

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wracając do tematu zachmurzenia warto zapoznać się ze statystyką, która z grubsza potwierdza to co już tu napisano.

Udostępniałem kiedyś na forum mały dokument na ten temat, nie mogę go teraz odszukać, załączam go więc do postu.

To bardzo ogólny materiał jaki przygotowałem dawno temu na zajęcia z meteorologii na pierwszym roku studiów Geograficznych - jedna z wielu prac na zaliczenie ćwiczeń ale daje obraz tego jak z zachmurzeniem bywa.

 

zachmurzenie_w_pl.pdf

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzicie, ja, żeby było ciekawiej, najlepsze noce obserwacyjne miałem zawsze na wiosnę i ona nigdy (od trzech lat - wiem mało) mnie nie zawodzi. Sierpień ostatnio nie sprawdza się w mej okolicy, a szkoda... Z kolei zima potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć... Jesień bardzo rzadko. Z resztą nasz klimat jest tak przejściowy, że pięć* lat jest tak a cztery* nastepne zupełnie inaczej. Trzeba czuwać i tyle... i to jest piękne. Tak już byście się dawno znudzili ;) i dwucalica, przesiadka na lepszy sprzęt by Wam nie pomogła...

 

*czasookres przykładowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku najbardziej niezawodnymi miesiącami - chodzi o barak zachmurzenia - jest kwiecień sierpień i wrzesień. Mam natomiast permanentny niedosyt stycznia i lutego. Nie obserwowałem w tych miesiącach od dobrych 3 lat.

A tak w ogóle lubię wszystkie pory roku. szkoda tylko, że w czerwcu można lukać tylko przez dwie godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.