Skocz do zawartości

Flattener 1.1x SkyWatcher


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Wydzielono z tematu: http://forum.astropolis.pl/topic/34718-ed80-black-flattener/

 

Panowie jak sądzicie czy ten korektor spełni sie z moim 80x480? Ktoś próbował tego wynalazku na krótkich telpach?

Wszyscy jadą na 0,8TV ale koszt x3... Ogniskowa krótsza od EDka o 120mm...

Edytowane przez Adam_Jesion
Wydzielenie postów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak sądzicie czy ten korektor spełni sie z moim 80x480? Ktoś próbował tego wynalazku na krótkich telpach?

Wszyscy jadą na 0,8TV ale koszt x3... Ogniskowa krótsza od EDka o 120mm...

 

 

jeśli to SW 80 na 480 - to wylot ma 1,25"

a tu wszystkie FF FR etc są na 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem w sieci żadnych informacji o takiej konfiguracji (LOMO + SW corrector).

TS robi swoje zabawki ale widzę fotki FF gdzie trochę ciągnie na brzegach niestety,

w dodatku w canonach widać że wprowadza abberę.

TV twiedzi że jego x0.85 jest uniwersalny... :

SV ma też swoją zabawkę dedykowaną do LOMO (wycofali się z produkcji z uwagi na wzrost cen

po ruskiej stronie) ale userzy różnie wypowiadają o tym flattenerze.

Mala ogniskowa duże problemy z doborem :)

Jest jeszcze problem winietowania poszczególnych flattenerów a ten z SW wygląda dobrze

nie jest za długi i duża średnica.

 

Tutaj z sieci LOMO z TV 0,85 z canona:

http://1.bp.blogspot...mins_3_1024.jpg

 

TS strona producenta... na dole zdjątka z TS flatterer + TMB 80/480:

http://www.teleskop-...f-5-to-f-8.html

 

 

Fotka z TV trochę może mało reprezentatywne bo "gościu jakby się montaż pojechał" ale widać że

nie jest chyba tak źle z TV dla krótkich ognisk.

 

Jest jeszcze jedna opcja: gotowy setup w postaci 300 /f2,8 L (IS też się przyda poza astro...) ;)

 

Sorry za offa ale jak już się zgadaliśmy o korektorach...:)

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z flattenerami to zawsze jest problem, doświadczam to ze swoim refraktorem, ale to znana historia ;)

Są jeszcze flattenery Borga, ale to też jest loteria, bo znaleźć jakieś konkretne testy na sieci jest ciężko.

Przyszło mi jeszcze do głowy, czy ten FF/FR WO II nie byłby dobry, bo 1. zrobiony jest z chyba ze szkła ED 2. skoro kiepsko wypłaszcza kiepskie sprzęta to może będzie dobrze pracował z wypaśnym LOMO? ;)

Andrzej może ktoś z Wa-wy ma taki flattener i mógłby Ci pożyczyć do testów, a może i WO III się znajdzie?

Lepiej pokombinować z pożyczaniem, niż kupować do testów nietanie rzeczy, a i inni skorzystają na takiej informacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym WO III to chyba też nie będzie rewelacji - wcześniej jako tako sprawował się z moim ED , a teraz z LZOS 105/650 dosłownie było gorzej niż bez FF/RR, a to chyba już niezła optyka ... Także wydaje mi się że z LOMO f/6 (mniej więcej takie samo światło jak LZOS) będzie źle... ale może błędnie spekuluję ... niestety swojego do testów nie pożyczę bo już sprzedałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

TS pokazuje przynajmniej zdjęcia w dużej rozdzielczości z różnymi refraktorami i widać na nich wyraźnie, że ten flattener radzi sobie nieźle z instrumentami ze światłem 6. Ideału nie znajdziesz. Trudno wogóle znaleźć w sieci jakieś zdjęcia testowe w dużej rozdzielczości. Ostatnio przeszukiwałem sieć w poszukiwaniu flattenera dla WO ZenithStara 66 SD z kiepskim skutkiem. Dedykowany flattener WO typ I wogóle się nie sprawdza a firma nawet nie zadbała o to żeby pokazać jakieś konkretne testowe foty tylko mówią, ten jest dobry i koniec, no i tyle :compress: . Tymczasem okazuje się, że działa tak jak ta emotikona z lewej.

To w co mamy wierzyć :blink: ?

TS przynajmniej pokazuje jakieś foty, moim zdaniem całkiem niezłe. W razie wpadki (raczej wątpię) pozostaje odsprzedaż ze stratą. Trzeba sobie jasno zdać sprawę z tego, że każdy flattener nieco zepsuje obraz w centrum, cudów nie będzie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam WO III i używam go właśnie z 80/480 tylko meade-m i sam nie wiem jak to ocenić jest znacznie lepiej niż bez <_< ale na samych brzegach i tak jest coś nie tak . Z tym że nie wiem czy nie jest to wynikiem bardziej nieosiowości niż wada flattenera . Jak wrócę do domu to wrzucę zdjęcie z canona i takiego zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z flattenerami to zawsze jest problem, doświadczam to ze swoim refraktorem, ale to znana historia ;)

Są jeszcze flattenery Borga, ale to też jest loteria, bo znaleźć jakieś konkretne testy na sieci jest ciężko.

Przyszło mi jeszcze do głowy, czy ten FF/FR WO II nie byłby dobry, bo 1. zrobiony jest z chyba ze szkła ED 2. skoro kiepsko wypłaszcza kiepskie sprzęta to może będzie dobrze pracował z wypaśnym LOMO? ;)

 

Przypomnię się z tematem flattenerów w którym robiłem małe rozeznanie - http://forum.astropo...ield-flattener/

Moze jakoś pomoże ...

 

PS. Nowa wyszukiwarka jest debeściak...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie potwierdzam to co wyszło w teście zawartm w linku Philipsa , flattener WO III z trypletem 80/480 na brzegach daje gwiazdki które zataczają koła wokół środka. Z tym że po złożeniu zdjęć efekt ten nie jest aż tak widoczny :szczerbaty: A zdjęcia były zrobione bez guidera więc wszystkie gwiazdki po 300 s mogą byc trochę pojechane

 

poniżej pojedyncza surowa klatka 60 s i druga po złożeniu w DSS. Na tej złożonej najgorszy jest lewy górny róg

horse601.jpg

horse101.jpg

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po poczytaniu sobie na temat flattenerów jestem ostrożniejszy w ocenach, czesto zachowanie

fabrycznie definiowanej odległości od matrycy nie spełnia się w praktyce a znacznie lepsze

efekty daje eksperymentowanie na własnym setupie. Flattenery są najczęściej dedykowane

do konkretnych teleskopów stąd konieczność takich przymiarek.

Trzeba też zdać sobie sprawę że lepsze efekty korekcji pola otrzymamy z FF o przełożeniu

zbliżonym do 1x. Jeśli mamy FF/FC o przełożeniach zmniejszających ogniskową to stosując

go do dedykowanego telpa powinno być ok - przykład rewelacyjne efekty flattenera SW z

popularnymi ED-kami - w dodatku olbrzymie szkło minimalizujące winietowanie!

Polecany TV 0,8 działa dobrze na krótkich ogniskach ale gorzej od 1,1 Taka.

Niestety to trochę loteria..Co do WO to nie wiem jak z III ale dwa pierwsze mają słabe opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju ten problem z dedykowaną odległościa flattenera do matrycy, to jest istna loteria...

Przykład z moich doświadczeń, czyli znany problem z dedykowanym FF/FR WO II do WO 66 SD... Przy dołożonym dodatkowym dystansie 6mm było lepiej, choc i tak nadal tragicznie.

Po odkryciu testów na necie, gdzie okazało się że MPCC dobrze wypłaszcza, zrobiłem zamiane i po doświadczeniach z WOII zrobiłem testy czy z inną odległością nie jest lepiej i znów sie okazało, że ten sam dodatkowy dystans 6mm poprawia znacznie jakość obrazu :blink:

Nota bene mniejsze i większe odległości dawały gorsze rezultaty, czyli jakoś mój WO potrzebuje 61mm a nie 55 ;)

To samo proponuje zrobić każdemu, kto ma jakieś problemy z FF/FR. Lepiej potestować inne odległości od matrycy, a dopiero później zmieniać FF/FR, zawsze to mniejsze koszty ;)

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.