Skocz do zawartości

ZAKUPY W USA?


lukasz1981

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dzięki Wam zdecydowałem się za zakup okularów Explore Scientific. Super jakość, trochę drogie w Polsce (ale i tak tańsze od Tele Vue).

Poszperałem po necie i znalazłem w sklepie internetowym w USA.

http://www.adorama.com/searchsite/default.aspx?searchinfo=Explore+Scientific

Z przesyłką do polski są tańsze o ponad 500zł.

Mam obawy związane z zakupem. Stąd moje pytanie: Czy ktoś kupował w jakimś sklepie w USA, jak przebiegała transakcja, czy wszystko dobrze się skończyło, i co z cłem????????

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpisując w nowej ślicznej wyszukiwarce hasło zakupy usa dostajemy na przykład...

http://forum.astropolis.pl/topic/18901-jakie-koszty-wysyki-z-usa/

 

żeby nie było że się tylko czepiam, to owszem, kupowałem (na www.optcorp.com), nie ma żadnych problemów, a cło i vat płaci się przy odbiorze paczki (około 30% o ile dobrze pamiętam)

 

może by tak przy okazji kolejnej renowacji forum dodać funkcję automatycznego wyszukiwania podobnych tematów przy tworzeniu nowego wątku? po prostu gość wypełnia temat, zaczyna pisać a w międzyczasie obok automatycznie pojawia sie ramka z wynikami wyszukiwania i delikatną sugestią "znaleziono podobne wątki, sprawdź czy w ktorymś nie ma informacji której poszukujesz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a tak na szybko:

- towar o wartości 150$ i więcej podlega opłatom celnym (przyrządy astronomiczne to chyba 4,2% ). Zwolnione z cła są aparaty fotograficzne ( czyli nasze kamery CCD do astrofotoyes.gif)

- VAT - 23%

- koszty przesyłki minimum 50$ (to jest najniższa płaska stawka wysyłki USPS ).

 

Vat naliczany jest od sumy : cena towaru + koszt przesyłki + cło - tak więc koszt przesyłki powiększa niejako podstawę opodatkowaniaszczerbaty.gif

 

Jeśli więc zamówisz sobie okular o wartości np. 200$ dojdzie do tego 50$ przesyłka + powiedzmy 4% cło i od tego wszystkiego 23% VAT to przy kursie 3 zł mamy coś koło 960 zł.

 

Przesyłka idzie średnio 14-21 dni zanim ją dostaniesz do ręki ( z czego większość czasu spędza na cle). Żeby przyśpieszyć procedury celne w Polsce najlepiej gdyby sprzedawca dołączył do towaru fakturę z oznaczeniem kodu celnego towaru - wtedy nasi urzędnicy od razu generują deklarację celną niejako bez Twojego udziału. Jak tego nie będzie to wzywają cie listownie do uzupełnienia dokumentacji potrzebnej do ustalenia cła i to wszystko trwa. VAT i cło płacisz przy odbiorze przesyłki kurierowi.

 

 

... ale faktycznie na forum już tego troche było, więc warto sobie poszperać ...flirt.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica cen Europa vs USA nie bierze się przecież z pazerności handlarzy. Problemem są obciążenia podatkowe, które powodują, że wszystko jest droższe o 28% (do tego koszty transportu).

 

Żeby przyśpieszyć procedury celne w Polsce najlepiej gdyby sprzedawca dołączył do towaru fakturę z oznaczeniem kodu celnego towar

 

A możesz rozwinąć ten temat? Ja zawszę muszę im dokładnie tłumaczyć, czym jest teleskop, czy kamera. Gdzie znajdę takie kody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica cen Europa vs USA nie bierze się przecież z pazerności handlarzy. Problemem są obciążenia podatkowe, które powodują, że wszystko jest droższe o 28% (do tego koszty transportu).

 

 

Dokładnie, jedyna różnica polega niestety na tym że w USA bardzo często są różnego rodzaju promocje i przeceny czego u nas się nie uświadczy, nie tylko jeśli chodzi o sprzęt astro, także jeśli ktoś ma ochotę poszukać to może sporo zaoszczędzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A możesz rozwinąć ten temat? Ja zawszę muszę im dokładnie tłumaczyć, czym jest teleskop, czy kamera. Gdzie znajdę takie kody?

 

ja korzystam z systemu ISZTAR : http://isztar.mf.gov.pl:7080/taryfa_celna/web/browsetariff_PL?Year=2011&Month=01&Day=23

 

można według niego ustalić kod celny taryfy dla konkretnego sprzętu i poprosić sprzedawcę o umieszczenie tej informacji np. na fakturze w polu uwag. Np. dla sprzętu astronomicznego (teleskop, luneta, okular itp) kod taryfy to 9005800000, ale już lornetka to 9005100000.

W przypadku sprzętu secondhand np. Astromartu poprosiłem sprzedającego o umieszczenie konkretnej napisanej przeze mnie po polsku informacji wewnątrz przesyłki - był tam opis, kod taryfy i cena - poszło błyskawicznie rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba przesadzacie z cenami wysyłek z USA. Za wysłanie szukacza przesyłką ubezpieczoną z trackingiem paczki zapłaciłem 17$. Za wysyłke reduktora ogniskowej zapłaciłem parę dni temu 8$ (USPS).

Jak już było powiedziane, przesyłki o niedużej wartości nie podlegają opodatkowaniu. No i dochodzi jeszcze czas transportu - nieco ponad tydzień. Poza tym zakupy w USA niczym się nie różnią od tych w Polsce czy EU.

 

EDIT: za szukacz (koszt nieco poniżej 100$ z wysyłką) nie zapłaciłem ani cła ani vatu. Podejrzewam, że podobnie będzie z reduktorem.

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Exec - z tymi cłami i VAT jest różnie. Tak samo, jak z czasem przesyłek USPS, bo bywało, że trwało to sporo. Wszystko zależy od 2 czynników: 1. jak bardzo Ci się spieszy, 2. jak bardzo istotna jest kwota VAT i cła (trzeba ją zawsze liczyć). Jak paczka prześlizgnie się przez kontrolorów bez narzutów, to dobrze, ale w większości przypadków to się nie uda. Mi np. nigdy nie udało się ściągnąć nic bez cła i VAT. Płacę ZAWSZE i ZAWSZE jestem fatygowany na cło (Łączyny).

 

Chyba zależy to też od miejsca, gdzie się mieszka i przynależnego UC. Nierozsądnie będzie kupić coś na styk, to znaczy policzyć tak, że się nie ma kasy na VAT, jak towar przyjedzie.

 

PS. Czasami bywa tak, że przychodzi coś USPS w 3-4 dni, a potem miesiąc leży na cle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, zawodowo mam styczność z UC i wiem jaki tam potrafi być b*** na kółkach. Na szczęście nigdy na żadną rzecz astro czy nie astro którą kupiłem w stanach nie musiałem tak długo czekać. Nie wiem - może to zależy od konkretnego UC lub jeszcze czegoś innego. W każdym razie moje doświadczenia ze sprowadzaniem rzeczy ze Stanów są właśnie takie, a nie inne. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, zawodowo mam styczność z UC i wiem jaki tam potrafi być b*** na kółkach. Na szczęście nigdy na żadną rzecz astro czy nie astro którą kupiłem w stanach nie musiałem tak długo czekać. Nie wiem - może to zależy od konkretnego UC lub jeszcze czegoś innego. W każdym razie moje doświadczenia ze sprowadzaniem rzeczy ze Stanów są właśnie takie, a nie inne. :)

No to trzeba ciebie wykorzystać do importu :P;) Nie dość, że szybko, to jeszcze legalnie bez cła i VAT :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos zakupów.

Sklep: Agena Astro, reduktor wart 85$, przesyłka niecałe 9$, na paczce napisana wartość 49$.:szczerbaty:

Najlepsze jest to, że ja o nic takiego się nie prosiłem - sami z siebie tak zrobili.

BTW: paczka zamówiona 18.01, wysłana 18.01, dotarła 24.01. Szybciej niż zazwyczaj z allegro dochodzą. Paczka do odebrania normalnie na poczcie - żadnych dodatkowych formalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ... czyli nie taki diabeł straszny ... Mnie zawsze dorypali cło i VAT, ale też koszty sprzętu były jednak sporo wyższe niż te, o których piszecie.

Z tymi cenami przesyłek to jestem wręcz zdumionyblink.gif - przecież kwoty które podajecie (9$) to niewiele więcej niż koszt kuriera w Polsce - ostatnio za jakieś pierdółki z DO za wysyłkę zapłaciłem 20 zł.... Mnie transport z USA najmniej wyniósł 48$ (paczka ważyła nieco mniej niż 1 kg), zresztą przy zakupach na Astromarcie zawsze po zadaniu sprzedającemu pytania o koszty przesyłki, dowiadywałem się że "USPS flat rate for international shipping is about 50$ " czy jakoś takg.gif, oczywiście przy założeniu że mieściła się rozmiarami i wagą w kryteriach dla tej "flat rate" ... Ostatni zakup w USA zrobiłem gdzieś tak 9 m-cy temu ... coś się pozmieniało chyba... Grunt, że na lepszecool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, pomyłka. Za przesyłkę first class international z Kalifornii zapłaciłem 6,48$ czyli ok 19zł. Mam rachunek jakby ktoś nie wierzył.:szczerbaty:

 

EDIT: Ciekawe ile by kosztowała przesyłka naszą pocztą do Kalifornii. ;)

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Ciekawe ile by kosztowała przesyłka naszą pocztą do Kalifornii. (...)

 

Paczka pocztowa - ekonomiczna (do 1 kg) - 57 zł

Przesyłka pocztowa polecona (do 1 kg) - 27,10 zł

Myślę, że korektor spokojnie da się spakować, jako przesyłkę pocztową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszty przesyłki to czasem nieodgadniona zagadka...

 

ostatnio różne drobiazgi, prezenciki, gadżeciki i chińskie badziewie kupuję tylko w hong kongu(!) bo wysyłają za darmo.

nie wiem jak im się to się może opłacać, bo nawet potrafią przysłać 2 razem zamówione rzeczy kosztujące po $2 w dwóch osobnych przesyłkach.

po takim doświadczeniu aż głupio patrzeć na polskie sklepy czy allegro bo z góry wiadomo że sama przesyłka będzie więcej kosztować niż zakupy na drugim końcu świata. cud globalizacji! :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.