Skocz do zawartości

Sprzęd Astrofotograficzny.


Syriusz

Rekomendowane odpowiedzi

Syriuszu, na pytanie które zadałeś nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Odpowiedz najpierw na pytania Piotrka to są szanse ,że ktoś może ci coś doradzi . Wiedz w każdym razie jedno , ceny na sprzęt astrofoto rosną w postepie geometrycznym wraz z przeskokiem o każdą klasę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny nie potrafię określić, jeśli polecicie mi sprzęt z lepszej półki cena, chyba powinna sama wyjść. Obserwacje prowadziłbym ze wsi oddalonej o 25 lub 30 km od Kielc ( LP zielony). Sprzętu do astrofotografii nie posiadam, a teorię, owszem przerabiam.

Edytowane przez Syriusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny nie potrafię określić, jeśli polecicie mi sprzęt z lepszej półki cena, chyba powinna sama wyjść. Obserwacje prowadziłbym ze wsi oddalonej o 25 lub 30 km od Kielc ( LP zielony). Sprzętu do astrofotografii nie posiadam, a teorię, owszem przerabiam.

 

Zadałeś pytanie w stylu: "Jaki dom mi polecicie?" albo "jaki mam kupić samochód?"

No, to teraz wyobraź sobie że ja Cię o to pytam. Co odpowiesz? To oczywiste, zadasz mi pytania bez których nie jesteś w stanie mi nic poradzić. Jak to zrozumiesz, odpowiedz na nasze pytania.

W szczególności nie wiemy:

- ile pieniędzy chcesz na to przeznaczyć?

- ile masz lat?

- ile kg możesz dźwigać?

- czy sprzęt będziesz nosić po schodach?

- czy Twoje miejsce obserwacyjne jest blisko (kilkanaście metrów od domu) czy musisz dalej dojść/dojechać?

- jak dojechać to czym?

- czego szukasz na niebie (plantey, Księżyc, Słońce, galaktyki, mgławice)?

- ile lat zajmujesz się astronomią i z czym masz doświadczenie?

- jaki sprzęt już masz?

- byłeś "na zywo" w nocy z kimś doświadczonym i teleskopem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. 10 - 15 tys.

2. lat 14, ale jakbym miał kupować sprzęt to byłbym już dorosły i bym zarabiał, idzie mi Bierzmowanie więc gotówki trochę przybędzie.

3. Nie wiem.

4. Sprzęt przez parę lat będę nosił po schodach (studia) potem prawdopodobnie wybuduję sobie domek poza miastem, lub będę mieszkał w bloku, lepiej, aby sprzęt był mobilny

5. Patrz odp. 4

6. Jakieś używane combi sobie sprawię

7. DS

8. 3-4 lat, doświadczenie mam głównie z wizualem, panowie na zlocie powiedzieli, że wiedzę mam dużą

9. Synta 8, okular TMB Planetary II 6mm, Super 10 i 25mm, zbieram na Naglery 9mm, 13mm, 17mm, filtr UHC-S 1,25''

10. Tak. Dopiero wróciłem ze zlotu w Roztokach. Były tam ogromne teleskopy m.in Taurus 400mm Pana Roberta, Teleskopy Panów Dominika Wosia, Bogdana Jarzyny, Pawła Łancuckiego, Piotra (nie pamiętam nazwiska)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie dostałeś już typy na innych forach. Jak chcesz coś ultra mobilnego to np. mały refraktor na astrotrac, a jak chcesz coś większego to co najmniej bieganie z HEQ5 cię czeka. Z kamerek masz np. Atika 383L dostępnego nawet na tym forum, czy w Europie QHY8L kolorowe z dużą matrycą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ambitne odpowiedzi, tylko życzyć spełnienia planów.

Jeszcze może powiedz, czy jeśli DS to czy mogą to być mgławice? To by znaczało krótsze ogniskowe i możliwość użycia filtrów na zaświetlenie, a więc większą łatwość w robieniu zdjęć.

Kiedy chcesz to wszystko kupić?

Czy to może być sprzęt używany (prawie dwa razy taniej!)?

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o tym teleskopie ?

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-120ed-ota-pro,d886.html

I, który montaż jest lepszy HEQ5, czy EQ6

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/montaz-paralaktyczny-sky-watcher-eq6-pro-synscan,d795.html

 

I, czy trzeba coś jeszcze kupić do tego prócz kamery, małego laptopa, teleskopu, montażu, nie wiem jakieś guidery, czy co, wymieńcie (jeśli to możliwe) wszystko co mi będzie potrzebne do uprawiania astrofotografii.

 

Używany, nie wiem chyba trochę się boję rys i jakiś uszkodzeń. Kiedy to wszystko kupić, jak uzbieram pieniążków, mgławice i galaktyki

Edytowane przez Syriusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na wagę. EQ6 i ED120 do lekkich nie należą, plus trochę ciemny jest ten refraktor. Z flattenerem będzie lepiej i będziesz mógł celować w fotografię większości DSów (za wyjątkiem tych wyjątkowo dużych, czy małych). Z drugiej strony możesz pomyśleć o Newtonie 130 lub 150 PDS, które są jaśniejsze - f/5.

 

Co dodatkowo potrzebne?

- złączki, redukcje

- koło filtrowe dla kamery mono

- filtry (ALP, lub RGB/narrowband/inne dla mono)

- guiding (OAG + kamerka, lub mała tuba + kamerka)

- laptop + software (nebulosity aż po maxima i inne kombajny, PS pewnie też by się przydał)

- do refraktora flattener, do newtona korektor komy

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamawiając w Unii Europejskiej nie ma cła, a koszt kuriera jest niewiele większy (za to masz większą swobodę wyboru i dostęp też do lepszych cen). W Polsce nie kupisz za wiele, szczególnie w dobrych cenach, czy optymalnie dobranego pod dany zestaw.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

2. lat 14, ale jakbym miał kupować sprzęt to byłbym już dorosły i bym zarabiał, idzie mi Bierzmowanie więc gotówki trochę przybędzie.

...

 

Syriusz z całym szacunkiem, ale jak zamierzasz kupować sprzęt do astro foto za kilka lat (no chyba że bierzmowanie jest teraz w klasie maturalnej) to bez sensu jest polecanie Ci czegokolwiek.

Powinieneś się skupić na teorii bo skoro zadajesz tak ogólnikowe pytania, to oznacza że jeszcze masz co przerabiać, zwłaszcza że już chcesz pakować prawie metrowa tube na HEQ5, a już powinieneś wiedzieć (z teorii), że to nie jest dobre połączenie.

Kolejna sprawa, jeśli zamierzasz focić w czasie studiów, to raczej oznacza to mieszkanie w większym mieście, a astrofoto w czasie wyjazdów, to musisz się skupić na czymś lekkim i bardzo mobilnym, a za taki nie da sie uznać teleskopu o długości około metra :(

Jeśli będziesz dysponował odpowiednimi środkami, to skup się na dobrej kamerze mono z filtrami (obecnie robią furorę kamery z chipem KAF8300 - Atik 383L+, Sbig ST-8300 itp), a do tego dobierz coś z ogniskową do 300mm, a może nawet krótszą, bo wtedy będziesz mógł kupić coś o wyższej jakości.

Do tego dochodzi montaż, który powinien byc w miare lekki i z małym PE (ale o tym też już powinieneś wiedzieć), do tego guiding i mamy dobre kilka do dwudziestu paru kilogramów (jak nie więcej).

Jak dla mnie sensownym wyborem mogło by być:

-kamera z chipem KAF8300 np Atik 383L+ z kołem filtrowym i filtrami LRGB + Ha

-montaż AstroTrack lub jego Polski odpowiednik AstroWalker z solidnym statywem foto

-dobrej jakości teleobiektyw z ogniskową do 200mm (coś z wyższej półki)

Do tego kwestia guiding i innych dupereli, bez których to nie ruszy, ale raczej nikt nie będzie się rzucał na pisanie elaboratów, skoro na forum jest tak olbrzymia ilość informacji.

 

Pozdrawiam :Beer:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.