Skocz do zawartości

M57 Atikiem 314E


coy_coyote

Rekomendowane odpowiedzi

Olej to, co pisze Maxim. Ta kamera ma cooler działający w 2 trybach - on i off. I tylko tyle Ciebie interesuje w tym temacie. Nie zwracaj po prostu na to uwagi. Pamiętaj tylko, żeby włączać cooler.

 

Jak pewnie zauważyłeś, regulacja temp. w tej kamerze jest zbyteczna, bo nie występują praktycznie hotpixele, więc racze nie będziesz robił biblioteki darków :szczerbaty:

 

Gdybyś się jednak zastanawiał, jaka jest aktualna temperatura, to można założyć, że ok. 25 stopni niższa niż otoczenie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli oznacza to tylko tyle że wszystko zrobiłem dobrze szczerbaty.gif faktycznie brak hotów.

Tą sesję zrobiłem bez żadnych klatek kalibracyjnych, i jakoś nad tym nie boleję yes.gif Byłem zawsze przyzwyczajony do ampglowa z DSI a tutaj nic blink.gif Wydaje mi się że parę darków i biasów do każdej sesji należy dorobić chociażby do ściągnięcia szumu termicznego (jaki on by nie był przy schłodzonej matrycy) dobrze rozumuję czy jest to zbyteczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 314L ciemne klatki też są praktycznie niepotrzebne. Trzeba robic biasy i flaty. Biasy na pierwszy rzut oka wyglądają niegroźnie, ale jak się je troche agresywniej rozciągnie (stretch), to wychodzi troche niespodzianek. Obstawiam, że w wersji E jest podobnie.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie zagrała ta kamerka z 555mm. 'Meleństwo' wyszło pełne szczegółów!

Będziesz miał konfigurację do takich 'małych' obiektów (1,7 arcsec/pix -jak Canon 350D na 750mm!). To się sprawdzi również na galaktykach.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 314L ciemne klatki też są praktycznie niepotrzebne. Trzeba robic biasy i flaty. Biasy na pierwszy rzut oka wyglądają niegroźnie, ale jak się je troche agresywniej rozciągnie (stretch), to wychodzi troche niespodzianek. Obstawiam, że w wersji E jest podobnie.

 

milosz

Tak, flaty trzeba robić, bo w górnych partiach w takich matrycach mogą pojawić się nierówności iluminacji, co jest naturalne. Ale to tylko w zdjęciach, gdzie jest wysokie ADU na dużych powierzchniach.

 

Z drugiej strony, ja w żadnym ze swoich testowych zdjęć nie robiłem totalnie nic. Zrobiłem raz test na elektronikę, poprzez uśrednienie 30 biasów i NIC. Darki - odpuścić całkowicie. Nie ma sensu tracić czasu.

 

http://www.jesion.pl/blog/2011/04/23/w-poszukiwaniu-zlotego-grala-taniej-astrofotografii-kamera-atik-314e/

Edytowane przez Adam_Jesion
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, flaty trzeba robić, bo w górnych partiach w takich matrycach mogą pojawić się nierówności iluminacji, co jest naturalne. Ale to tylko w zdjęciach, gdzie jest wysokie ADU na dużych powierzchniach.

 

Czyli gradient we flatach jest normalny? U mnie flaty nie sa równe tylko mają dziwny gradient wzdłuż krótszego boku. Myślałem, że albo mam coś krzywo i matryca nie jest prostopadła do osi optycznej, albo flaty źle zrobiłem.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że parę darków i biasów do każdej sesji należy dorobić chociażby do ściągnięcia szumu termicznego (jaki on by nie był przy schłodzonej matrycy) dobrze rozumuję czy jest to zbyteczne ?

Mozesz sobie zrobic test. Jesli sredni dark (lub bias) jest zupelnie jednorodny to go nie uzywaj przy stackowaniu bo zamiast zmniejszyc szum tylko go zwiekszysz. Darki i biasy sluza wylacznie usuwaniu niejednorodnosci takich jak hoty, swiecace kolumny, zaswietlenia od elektroniki, jakies wzorce (patterny) zwiazane np. z interferencjami podczas odczytu sygnalu itp. Szum redukuje sie poprzez liczbe klatek (i algorytmy odszumiajace :) ).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli gradient we flatach jest normalny? U mnie flaty nie sa równe tylko mają dziwny gradient wzdłuż krótszego boku. Myślałem, że albo mam coś krzywo i matryca nie jest prostopadła do osi optycznej, albo flaty źle zrobiłem.

 

milosz

Gradient? Nie o tym pisałem. Chodzi o takie patterny, jak np. tu:

http://www.astrosurf.com/re/flat.jpg

 

Bywają różne (zależnie od typu matrycy) i są rzeczą naturalną.

 

A czy gradient w Twoim flacie jest naturalny? Łatwo sprawdzić. Jak się go odejmie od klatki i będzie równo, tzn. że jest ok. Jak wyjdzie "kupa", tzn. że flat został źle zrobiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz, to mogę wziąć pierwszą z brzegu 314L i sprawdzić, czy "ten model" tak ma, czy to tylko Twoja.

 

Z drugiej strony nie wiem, czy to ma sens, bo zapewne to w niczym nie przszkadza. Jeżeli we flat takie gradienty wychodzą, to pewnie są to te właśnie różnice w sprawności różnych miejsc. Po podzieleniu przez tego flata obrazek powinien się wyrównać.

 

Możesz też zrobić dzisiaj jeszcze raz takiego master flata i podzielić przez niego starego flata (pojedynczą klatkę). Jeżeli efektem będzie ładna, równa klatka to wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję z takim eksperymentem :) Ciemniejsze miejsca przy brzegach wychodzą też przy naświetlaniu sygnału, więc albo coś jest krzywo (ale raczej, nie bo kręciłem kamerą dookoła i pattern zawsze był taki sam), albo ten model tak ma. Po kalibracji klatek, jest ok.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje nowej kamery, teraz dopiero widać Twój potencjał, widząc Twoje fotki z DSIII wyglądało to jakbyś się męczył, teraz naprawdę otworzyłeś nową erę i możliwości własnego astrofoto.

 

:notworthy: powinieneś kandydować na prezydenta co najmniej, fajnie napisałeś ;) Ja spróbuję co wyniknie z aktywnego chłodzenia DSI III, choć Atiki będą raczej trudne do doścignięcia (przynajmniej na oko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój bias wykonany z 20 klatek wygląda tak:

zupełnie jednorodny chyba nie jest ale chyba nie ma sensu bawić się w kalibrację ?

Master_Bias 1_1391x1039_Bin1x1_Temp-20C_ExpTime0ms.jpg

Zapewne mocno zestreczowałeś go. W biasach problemem są patterny, nie takie nierównomierności. Jest naprawdę super, jak na budżetową kamerkę, tym bardziej, że i te premium potrafią mieć gorsze biasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z testów Atika 314E pozostał mi jeszcze Crescent tym razem w paśmie Ha 7nm

Czasy: 15x300s oczywiście bez darków, biasów i flata.

Przy świetle f/6.9 wyszło tyle mam nadzieję że jak będzie f/5.5 to efekt będzie o wiele lepszy przy tych samych czasach flirt.gif

crescent_obrobiony.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.