Skocz do zawartości

Izerski park ciemnego nieba


Troll81

Rekomendowane odpowiedzi

tak sobie myślę że wielu jest pasjonatów szukających dobrego seeingu. A Tąpdała choć fajne sporo nieba mają zakryte. Natomiast w górach izerski występują bardzo dobre warunki obserwacyjne. Jest wysoko i nie ma w najbliższej okolicy dużych miast. Spotkać tam można astronomów z Czech (a mają ze sobą 400m newtona :D ). Dostępne są schroniska (a więc i możliwość noclegu). Na górę można wyjechać kolejką (ze Świeradowa zdroju) do której spokojnie można zabrać się wraz z osprzętem. Taki wylot całonocny można by tam zorganizować. trzeba by się zgadać odnośnie transportu ludzi i sprzętu ale do Świeradowa dojechać można w miarę szybko z wrocka a jeszcze szybciej z Jeleniej Góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie myślę że wielu jest pasjonatów szukających dobrego seeingu. A Tąpdała choć fajne sporo nieba mają zakryte. Natomiast w górach izerski występują bardzo dobre warunki obserwacyjne. Jest wysoko i nie ma w najbliższej okolicy dużych miast.

Izery są piękne i ciemne. Minus - daleko od Wrocławia.

Lepszy zenit niż na Tąpadłach mamy na przełęczy Walimskiej.

Natomiast Izery to chyba najładniejsze miejsce w Polsce jakie znam, więc jakby było ciepło, dobra pogoda to weekend w postaci nocnych obserwacji i dziennych wycieczek/przejażdżek rowerowych po Izerach mógłby być naprawdę zacny. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad Izerami już dłuższy czas się zastanawiam. Raz, że nigdy tam nie byłem, a okolica ponoć cudna, dwa - ponoć najciemniejszy kawałek nieba w naszej części świata - wedle słów znajomego obok Bieszczadów i co bardziej dzikich terenów na Mazurach. Zdaje się, że we wrześniu są tam organizowane jakieś dni astronomii. Może wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izery są piękne i ciemne. Minus - daleko od Wrocławia.Lepszy zenit niż na Tąpadłach mamy na przełęczy Walimskiej.Natomiast Izery to chyba najładniejsze miejsce w Polsce jakie znam, więc jakby było ciepło, dobra pogoda to weekend w postaci nocnych obserwacji i dziennych wycieczek/przejażdżek rowerowych po Izerach mógłby być naprawdę zacny. :)

 

Podpisuję się pod tym obiema rękami. :banan: Uważam, że taki aktywny weekend to świetny pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już faktycznie byśmy mieli jechać to trzeba by się rozejrzeć za noclegiem (czym mogę się zająć), trzeba by przyklepać któryś weekend w okolicy tego nowiu (22-24 lipca, 29-31 lipca, 5-7 sierpnia) i mieć nadzieję, że będzie pogoda. :)

Oprócz teleskopów trzeba by zabrać rowery (ew wypożyczyć na miejscu) i weekend-marzenie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie myślę że wielu jest pasjonatów szukających dobrego seeingu. A Tąpdała choć fajne sporo nieba mają zakryte. Natomiast w górach izerski występują bardzo dobre warunki obserwacyjne. Jest wysoko i nie ma w najbliższej okolicy dużych miast. Spotkać tam można astronomów z Czech (a mają ze sobą 400m newtona :D ). Dostępne są schroniska (a więc i możliwość noclegu). Na górę można wyjechać kolejką (ze Świeradowa zdroju) do której spokojnie można zabrać się wraz z osprzętem. Taki wylot całonocny można by tam zorganizować. trzeba by się zgadać odnośnie transportu ludzi i sprzętu ale do Świeradowa dojechać można w miarę szybko z wrocka a jeszcze szybciej z Jeleniej Góry.

Ja wybieram się tam pod koniec sierpnia:

 

wydarzenia

nadchodzące

27.08.2011 W Orlu odbędzie się piknik astronomiczny. W programie obserwacje nieba i ognisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Exec, rozejrzysz się za noclegiem? Czy są gdzieś wolne miejsca ile i za ile. Ja myślałem o stacji Turystycznej "Orle". Podobno można tam dojechać samochodem. Nie byłem w Górach Izerskich i nie wiem czy są jakieś alternatywy ale to miejsce wygląda ciekawie i piknik zbiega się w czasie z naszymi "planami".

Myślę, że można zrobić wstępną listę chętnych na wyjazd, żeby wstępnie oszacować potrzeby noclegowe.

Kto chciałby pojechać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czach pisze: "Na górę można wyjechać kolejką (ze Świeradowa zdroju) do której spokojnie można zabrać się wraz z osprzętem".

 

O jakiej kolejce tu mowa? (szynowa?, linowa?, krzesełkowa?). Pytam, bo zabranie Taurusa wymaga precyzyjnej logistyki (może powinienem skonstruować mały wózek: dwa kółka, kratownica i paski - już mi to chodziło po głowie!). Niestety, między 17-19 czerwca jestem uziemiony. Może następnym razem. Jak się zdecyduje na wypad, to dajcie relację, ze wszystkimi szczegółami. Foto mile widziane.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakiej kolejce tu mowa? (szynowa?, linowa?, krzesełkowa?). Pytam, bo zabranie Taurusa wymaga precyzyjnej logistyki (może powinienem skonstruować mały wózek: dwa kółka, kratownica i paski - już mi to chodziło po głowie!). Niestety, między 17-19 czerwca jestem uziemiony. Może następnym razem. Jak się zdecyduje na wypad, to dajcie relację, ze wszystkimi szczegółami. Foto mile widziane.

Znalazłem coś takiego: http://www.astro.uni.wroc.pl/projekty_izerskie/projekty/projekty.html

http://orleizerskie.biz/baza.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, między 17-19 czerwca jestem uziemiony. Może następnym razem. Jak się zdecyduje na wypad, to dajcie relację, ze wszystkimi szczegółami. Foto mile widziane.

 

Pozdro

 

Exec i ja myśleliśmy o nowiu na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy i noce są już dłuższe i jest jeszcze ciepło, więc jakaś dzienna turystyka wchodzi w grę. Pomyśl, czy nie wybrałbyś się z nami. Jeśli do Stacji Orle rzeczywiście prowadzi asfalt to i Twój Taurus powinien się tam pojawić, oczywiście z właścicielem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.mmwroclaw.pl/374404/2011/6/7/calkowite-zacmienie-ksiezyca--czerwca?category=news

 

tak tylko gdybyście mieli pomysł na wykorzystanie zjawiska. Kolejka w Świeradowie jest gondolowa (kilkadziesiąt gondol, może babcia z balkonikiem spokojnie wsiadać.)

 

http://www.stogizerski.pl/foto/gondola1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat wybrałem się na Dzień Astronomiczny, który odbył się 25 maja.

Jeśli chodzi o wrażenia to:

Sam park po stronie czeskiej to dolina, w której jest z 20~25 domów letniskowych. Dochodzi do niego elegancki asfalcik, - ja czarno widzę tam wizual... Dodatkowo to jest 5 km w linii od Harrachova i 15km od Szklarskiej Poręby.

 

izera.JPG

 

Samo spotkanie było organizowane przez stronę czeską, były wykłady po czesku, ale raczej nie było dużego odzewu ze strony czeskich astro amatorów:

 

IMG_0292.JPG

 

Właściwie było dwóch ludzi - jeden z dobsem 350tką + druga osoba z ~400mm. No i krecik oczywiście :D

Ze strony polskiej była reprezentacja kilku studentów wrocławskiego Wydziału Astronomii z teleskopami.

 

Niestety, nie mogłem zostać na noc, a zapowiadała się fajna pogoda.

 

 

Ze swojej strony chyba wolałbym zorganizować weekendzik w Jodłowie. Jeżeli będzie się zapowiadał pogodny koniec tygodnia, w okolicach nowiu, można by parę dni wcześniej zadzwonić i zarezerwować chociażby jedną noc z Piątku na Sobotę lub Soboty na Niedzielę. Nawet jeżeli nie będzie pogody można by wypić po piwku i pogadać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem na razie we wrześniu po stronie polskiej. No ale nie ma muu. Pomysł rzuciłem a zaćmienie księżyca sie zbliża.....

 

 

Ze swojej strony chyba wolałbym zorganizować weekendzik w Jodłowie. Jeżeli będzie się zapowiadał pogodny koniec tygodnia, w okolicach nowiu, można by parę dni wcześniej zadzwonić i zarezerwować chociażby jedną noc z Piątku na Sobotę lub Soboty na Niedzielę. Nawet jeżeli nie będzie pogody można by wypić po piwku i pogadać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłem ani w Izerskich ani w Jodłowie. :g: Za Jodłowem przemawia bliskość i sprawdzone warunki. W Izerskich wg mapy LP również powinno być ciemno. Jak jest naprawdę z tą ciemnością... Na pewno jest dalej. Pozostaje kwestia wolnych miejsc w tym terminie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po coś ten izerski park ciemnego nieba zakładali.... zarówno harahov jak i szkalrska są schowane za górami (przynajmniej przy polskiej miejscówce.

 

na pewno do jodłowa jest bliżej. Przełęcz walimska jeszcze bliżej

 

Pytanie jakie są tam warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na tą mapę dochodzę do wniosku że w Jodłowie jest znacznie ciemniej niż w Izerskim Parku Ciemnego Nieba :blink:

 

Jutro sprawdzę jak wygląda sytuacja z wolnymi miejscami.

Edytowane przez Grześ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na tą mapę dochodzę do wniosku że w Jodłowie jest znacznie ciemniej niż w Izerskim Parku Ciemnego Nieba :blink:

 

Jutro sprawdzę jak wygląda sytuacja z wolnymi miejscami.

 

Na którą mapę byś nie spojrzał - rejon Jodłowa ma mniejsze zaświetlenie niż Jizerka (i Orle) ...

http://www.iota-es.de/light_pollution/Czech%20Republic_Slovakia.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po coś ten izerski park ciemnego nieba zakładali.... zarówno harahov jak i szkalrska są schowane za górami (przynajmniej przy polskiej miejscówce.

 

na pewno do jodłowa jest bliżej. Przełęcz walimska jeszcze bliżej

 

Pytanie jakie są tam warunki.

 

Troll, a czy ten park zkładali miłośnicy astronomii? - Nawet jeżeli inicjatywa była ze strony Czeskiej, to widać jaki mają do niej stosunek czescy astroamatorzy...

 

A założony został ponieważ ten teren nie ma znaczenia gospodarczego. Nie ma nawet lasów pod ścinkę - na te które tam zasadzono przemysł drzewny musi poczekać z ~20lat. Jedynie co tam można robić, to turystyka - a ta jest chyba najbardziej uciążliwa dla astroamatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.