Skocz do zawartości

pierwsza miłość - drugie podejście


adimonis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Astrozakręconych. Pisze pierwszy raz. Mam na imię Piotr i mam 32 lata. Mieszkam w Rzeszowie. Od najmłodszych lat uwielbiałem patrzeć w niebo. Pociągało mnie to i fascynowało. Do obserwacji używałem oczu ;) + niekiedy lornetki. W wieku 18 lat uzbierałem na pierwszy teleskop. Czytalem, przeglądłem rózne opinie i kupilem teleskop (i to był strzał w kolano) newtona firmy optisan który nie wiem czy był uszkodzony, czy wykonanie pozostawiało wiele do życzenia, czy może taki był jego urok, ale wadę miał taką ze kazda gwiazda byla dosyć rozmytym punktem. Lornetka, którą posiadałem wtedy sprawiała mi duzo wiecej satysfakcji z obserwacji niż ten teleskop. Mocno mnie to zniechęciło do obserwacji. Teleskop w końcu sprzedałem. Życie się potoczyło dalej. Od kilku lat stara miłośc znowu powróciła. Prowadzę obserwacje przez starą (ale jarą) lornetkę dziadka 20x60 made in USSR firmy TENTO.I sprawi mi to duzo radości. Chciałbym jednak już coś wiecej niż oferuje lornetka... Przy okazji może uda mi się wciągnąc do grona Astrozakręconych moje córki , kto wie ...Teraz konkrety:

 

Po pierwsze ostatnie dwa tygodnie czytam, czytam, czytam, wszelkie fora, recenzje odnośnie interesującego mnie sprzętu. Niektóre watki czytam juz trzeci raz im wiecej czytam tym wiecej mam wątpliwosci co do wyboru.

2. Budżet maks 2000 zł- pierwotnie było 1200 zł

3. Warunki: rzeszów, blok, duży balkon,warunki obserwacyjne -'mecz na stadionie' czyli mega duża poświata miasta - 50% obserwacji

25 km poza miastem mam domek, ale w odległości 200 m jest oświetlona ulica - 45% obserwacji

inne wypady na ciemne niebo możliwe ale ale to będzie zdecydowana mniejszość, jestem zmotoryzowany

4. Chcę obserwoawać, wszystko! ;) planety, pewnie szybko mi się znudzą, katalog M-ek, i obiekty głębszego nieba,

5. Na pewno będę chciał pobawić się astrofotografią (telskop podłaczony do lustrzanki nikon d70 lub 60). Oczywiście nie napalam się na niewiadomo co. W tamtym roku mialem ubaw z tego że udalo mi się uchwycić kompaktem gwaiazdozbiór, kropki na czarnym tle i w ciul szumów. Uwielbiam też focić w dzień samoloty(ale to tak na marginesie).

 

co wydumalem :

 

pierwszy oczywisty wybór to reflektor synta 6'' 150/750 - potem zacząłem drążyć fora

synta 8 - odpada - za duża na balkon i malo mobilna, niezbyt się sprawdzi przy moich warunkach obserwacyjnych, no i nie do astrofotografii

na moje warunki obserwacyjne lepsza wydawać by się mogła : refraktor synta 120/600, chociaż nie wiem czy wtej samej cenie nie bylby lepszy MAK 127 - tutaj nie mam praktyki i intuicyjnie tak mała światłosiła wydaje mi się niepraktyczna. Poprzedni teleskop miał dużą swatłosiłe bo poszedlem w powiększenie, ale okazało się że nie o powiekszenie tu chodzi.

 

I teraz moja ogromna prośba, o Wasze opinie PRAKTYKÓW, ba ja sobie wyobrażam to teoretycznie co i jak, Wy możecie wypowiedzieć się praktycznie.

Zależy mi na waszych opiniach tym tym bardziej, że ja sam już się potężnie sparzyłem na kupnie niewłaściwego teleskopu. Teleskop ktory teraz kupie musi być co najmniej na najbliższe 5 lat.

Za wszelkie komentarze z góry bardzo dziękuje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężka sprawa :)

Mak 127 to bardzo fajny teleskop, sam często go polecam. Jednak chyba musisz go wykluczyć.

Napisałeś, że "planety pewnie szybko Ci się znudzą", i stawiasz na DSy. Ponadto myślisz o astrofoto. W tym przypadku Mak się nie sprawdzi - mała jasność = dłuższe czasy naświetlania. Do astrofoto przydałby się światłosilny teleskop.

W tym przypadku warto się zastanowić nad refraktorem 120/600. Tutaj miałbyś szerokie pole, bardzo fajne do rozległych gromad gwiazd i szerokich mgławic. Czy do astrofoto się nada. Średnio się na tym znam, ale w achromacie chyba będzie uciążliwa aberracja.

Do tego musisz pomyśleć o jakimś montażu paralaktycznym. Na początek pewnie wystarczy EQ3-2 z napędami. Sądzę, że EQ 3-2 i newton 150/750 zmieści się na balkon.

Więc powinieneś rozważać te dwie opcje. Poczekajmy też na opinię innych na ten temat. Może doradzą coś o astrofotografii achromatem i tym newtonem.

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem achromat 120/600 ale wymieniłem go na newtona 150/750 właśnie ze względu na przydatność do astrofoto. W obserwacjach wizualnych obiektów DS oba te instrumenty spisują się bardzo podobnie - newton mimo większej średnicy daje bardzo podobne obrazy ze względu na obstrukcję zwierciadłem wtórnym. Atutem achromatu są tutaj jego bardziej kompaktowe rozmiary i mniejsza waga. Przy obserwacjach Księżyca i planet newton daje lepsze obrazy ze względu na brak aberracji chromatycznej - szczególnie jest to widoczne na Księżycu, na planetach różnica jest mniejsza. Obrazy mgławic i gromad gwiazd w achromacie pod ciemnym niebem są śliczne, ale wg mnie to za mała apertura na obserwacje wizualne DS.

Jeśli chodzi o astrofoto to póki co wciąż mam montaż EQ3-2 i nie jest to na pewno sprzęt do tego przeznaczony. Nawet z jakimkolwiek guidingiem montaż jest za mało precyzyjny i za słaby żeby uciągnąć tubę o ogniskowej 600-750mm. Czasy jakie można uzyskać bez guidingu to 30-60 sekund z dość sporym odrzutem klatek - http://forum.astropolis.pl/topic/35651-astrofoto-z-jasnego-achromatu/, http://forum.astropolis.pl/topic/35921-newton-gso-150750/.

Musiałbyś na żywo zobaczyć jakiej wielkości jest tuba newtona 150 i jeśli wymiary są akceptowalne to poleciłbym raczej niego. Mógłbyś zacząć wtedy zabawę z astrofoto, używając jakiegoś obiektywu 200-300mm, ale chcąc się tym poważnie zająć na pewno musisz zainwestować w jakiś montaż klasy co najmniej EQ-5.

Udanych wyborów :flirt:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi,

Wimmer bardzo cenna podpowiedź długo zastanawiałem się nad Makiem teraz mam pewność że to nie byłby dobry wybór,

 

Mam pytanie do jolo -

od początku skłaniałem się do Newtona SW 150/750 ale czytając opinie a w szczególności artykuł "teleskop na balkon" pojawiła się wątpliwość czy ten teleskop sprawdzi się przy zaświetlonym niebie i czy tutaj nie poradzi sobie lepiej refraktor 120/600. Wydaje mi się ze wieksze lub mniejsze zaświetlenie lampami ulicznymi będzie mi o wiele częściej towarzyszyło niż czarne niczym nie zakłócone niebo. Jakie sprawdzają się te dwa teleskopy jeśli chodzi o tę kwestię ??

 

Piszesz o EQ-3-2, gdybym dołozył 100 zł mógłbym kupic newtona SW 200/1000 na EQ5, wprawdzie mogę mieć problem na balkonie ale w domku koło rzeszowa z miejscem nie mam problemu. No i tracę duzo na mobilności. Troche już kombinuję ...Pytanie czy EQ5 go uciągnie przy astrofoto ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nowego astromaniaka z Rzeszowa. Proponuję ci wybrać się na obserwację z naszą ekipą w najbliższym czasie, popatrezć przez nasze sprzęty i może ci się rozjaśni. Ja akurat mam Sky-Watchera 120/600 o którym pisąłeś, więc mógłbyś pooglądać i pomacać :).

 

W tym wątku umawiamy się na obserwacje:

http://forum.astropolis.pl/topic/9294-rzeszw/page__pid__425418__st__600#entry425418

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do jolo -

od początku skłaniałem się do Newtona SW 150/750 ale czytając opinie a w szczególności artykuł "teleskop na balkon" pojawiła się wątpliwość czy ten teleskop sprawdzi się przy zaświetlonym niebie i czy tutaj nie poradzi sobie lepiej refraktor 120/600. Wydaje mi się ze wieksze lub mniejsze zaświetlenie lampami ulicznymi będzie mi o wiele częściej towarzyszyło niż czarne niczym nie zakłócone niebo. Jakie sprawdzają się te dwa teleskopy jeśli chodzi o tę kwestię ??

Zaświetlenie nieba przy obserwacji tymi instrumentami nie sprawi żadnej różnicy - raczej zwróć uwagę na możliwości operacyjne jakie masz na balkonie :flirt: W budżecie który zaplanowałeś (z resztą w żadnym budżecie) nie pogodzisz w pełni obserwacji wizualnych i astrofotografii bo te dwie działki stawiają zupełnie inne wymagania co do sprzętu jak i warunków. Jakbyś chciał skierować się w 100% na wizual to kupujesz dobsona 10 cali (np GSO) i organizujesz wycieczki pod ciemne niebo i jest pełna radość. Astrofotografia jest niestety bardziej kosztowna, ale za to nieco mniej wymagająca co do warunków. W zaplanowanym budżecie w sumie ciężko coś wymyślić nawet na początek...

O ile dobrze zrozumiałem co planujesz robić, to zaryzykowałbym zestaw newtona 150/750 plus EQ5.

Drugie co mi przychodzi do głowy to np 200/1000 na EQ5 do wizuala a do tego jakiś kompaktowy 130/650 do astrofoto, np Skywatcher Explorer-130PDS, albo klasycznie ED80. Możliwości jest sporo, ale najważniejszy będzie montaż.

 

Piszesz o EQ-3-2, gdybym dołozył 100 zł mógłbym kupic newtona SW 200/1000 na EQ5, wprawdzie mogę mieć problem na balkonie ale w domku koło rzeszowa z miejscem nie mam problemu. No i tracę duzo na mobilności. Troche już kombinuję ...Pytanie czy EQ5 go uciągnie przy astrofoto ....

Montaż EQ5 nie poradzi sobie z astrofotografią newtonem o ogniskowej 1000mm - jest to zestaw raczej do obserwacji wizualnych. Widziałem udane fotki wykonane instrumentami o ogniskowej w okolicy 1000mm ale były one posadzone na montażu HEQ5 i były to katadioptryki, które ze względu na wagę i rozmiary tubusu są mniej wymagające dla montażu. Do newtona 200/1000 z tego co czytałem przyda się montaż klasy EQ6, kamera o niezbyt małym pikselu i worki cierpliwości i samozaparcia :szczerbaty: Sam mam zamiar przez to przejść i będę celował właśnie w EQ6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dałem sobie czasu na przemyslenia, sprawa wygląda tak że:

- Refreaktor 120/600 ledwie mieści się w zasięgu cenowym więc jak go kupię na pewno długo nie dokupię do niego akcesoriów,

- Newton SW 150/750 jest w zasięgu cenowym z opcją kupienia jakiegoś okularka.

 

Widzę że o astrofoto mogę zapomnieć co najwyżej delikatnie liznąć tematu zarówno przy jednym jaki drugim sprzęcie na EQ3-2. Dlatego priorytet to wizual.

Powiedzcie mi jak jest Wasza subiektywna ocena obserwacji porównując ten refraktor i Newton. Wszelkie inne rady miel widziane :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje DS dają bardzo podobne wyniki tymi oboma instrumentami, choć ja akurat mam tylko porównanie do newtona GSO, nie SW. Obserwacje Księżyca dużo lepsze newtonem. Obserwacje planet lepsze newtonem. W newtonie obraz obrócony i czasami pod dowolnym kątami w zależności od położenia tubusa. Komfort obserwacji lepszy refraktorem (newton okular z boku, jest cięższy). Newton wymaga okresowej kolimacji. Newton to konstrukcja otwarta - łatwiej go zabrudzić. Kupując newtona masz już tubę do astrofoto - w przyszłości wymiana montażu i dokupienie reszty gratów. Wyciąg w 120/600 jest zębatkowy i warto go podkleić teflonem.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

jolo jakie dodatkowe okulary byś polecil do Newtona 150/750?

Jakie jest jego max. użyteczne powiększenie wg. Ciebie?

 

W zestawie są Long Eye Relief Super 25mm oraz 10 mm i soczewka Barlowa x2 więc myślałem o Okularze Sky-Watcher SWA Plossl 5 mm daje powiekszenie x150 i źrenicę wyjściową wyjściową 1mm z barlow'em 300 przy źrenicy 0,5 i to chyba jest jego max nad maxy. Interesują mnie okulary do 250 zł max za szt.

 

Jaki filtr na księzyc byłby dobry, w ogóle do obserwacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

jolo jakie dodatkowe okulary byś polecil do Newtona 150/750?

Jakie jest jego max. użyteczne powiększenie wg. Ciebie?

Ja bym się wstrzymał z kolejnymi zakupami przynajmniej do kilku pierwszych obserwacji :) Sam zobaczysz jak to wygląda i na ile stać taki teleskop, pokombinujesz z barlowem i okularami. Wg mnie max użyteczne powiększenie przy takim newtonie to 200-250x.

Plossl 5mm to już bardzo mała odległość źrenicy wyjściowej (ok 3mm) a co za tym idzie bardzo mały komfort obserwacji. W cenie którą podałeś możesz kupić planetarne okularki TS HR Planetary albo TS Paragon ED (pytaj w Astromarkecie), które mają już sporą odległość źrenicy wyjściowej przy krótkich ogniskowych.

Filtry LP przy średnicy 150mm raczej nie dadzą dobrych rezultatów, do obserwacji Księżyca można by dokupić filtr polaryzacyjny, ale też nic na siłę.

Jeśli chodzi o małe i średnie powiększenia to niestety nie wiem jak się widzi przez ten okular LER, który dostaniesz w komplecie. Budżetową opcją są okulary Erfla (np TS WA26), ale w instrumentach o dużej światłosile trzeba się liczyć z pogorszeniem jakości obrazu w pobliżu krawędzi pola widzenia.

Myślę, że pierwszym okularem do kompletu mógłby być jakiś porządny okular o ogniskowej 14-17mm do średnich powiększeń (np Orion Flat Field sprzedawany również pod logo Teleskope Service), ew. właśnie jakiś planetarny jeśli kombinacja 10mm + barlow 2x nie będzie dla Ciebie akceptowalna.

 

PS - jeśli nie przerażają Cię zakupy za oceanem to w optcorp jest znowu promocja na okulary ES 82 st - do kupienia już od 99$, a to bardzo zacne okulary.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

po wielu bojach jest zamówiony teleskop Bresser-Messier 152/762 - EQ-5 http://www.astrozakupy.pl/product/Teleskop-Bresser-MESSIER-N-152-152-762-EQ-5/?id=1210.

W zestawie jest tylko okular SPL-26 mm (1 ¼”).

Zamówiłem opcjonalnie (z możliwością jeszcze odmówienia) do tego zestawu Okular MEADE seria 5000 Plossl 14mm na poczatek. To na razie max. moich możliwości finansowych. Jestem co do okularów ograniczony tylko do tego sklepu jak w linku.

 

Co sądzicie o tym okularze ?- może wybrać inny w takiej cenie np. wziąć Okular MEADE seria 5000 Plossl 9 mm + barlowa x2 wtedy mam ogniskowe 26, 13, 9, 4.5 z tym że nie wiem czy z barlowewem nie pogorszy się obraz na tyle że jednak opcja samej 14 nie jest lepsza ??? Poza tym 4.5 mm rzadko raczej uda mi się wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, sprzęt odebrałem wczoraj, jeszcze nie miałem okazji przetestować. Newton Bresser-Messier 152/756 na EQ5( mon2) okular SPL-26 mm.

W tym miejscu chciałem podziękować wszystkim, którzy mi doradzali przy zakupie.

Wydawało mi się że ot co to jest kupić teleskop?? Okazuje się że to nie lada wyzwanie. Dla kompletnego świeżaka wybór jest na poczatku prosty, sprzęt do oglądania wszystkiego, i jeszcze żeby fajnie się zdjęcia robiło. Ale dzięki takim ludziom jak Wy i takiemu miejscu jak to forum mozna trochę skorygować podejście.

Teraz czas na testowanie sprzętu.

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Jolo lub tych użytkowników którzy mają doświadczenie z swiatłosilnymi teleskopami tego typu jak mój (Neton 152/762).

Posiadam na razie jeden okular SPL 26 mm. Jaki byście kupili na pierwszy rzut okular, taki który najczęściej jest używany przy obserwacjach M-ek. Chodzi o o ogniskową, oraz jakość okularu. Seeing mam średni.

 

Interesuje mnie budżetowa opcja, na takie okulary zwróciłem uwagę

 

Vixen NPL Plössl 15 mm (13mm)

Okular TS WA Erfle 12 mm

Okular TS HR Planetary 15 mm

 

Może jekieś inne okulary były by godniejsze polecenia ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie czytałeś, to polecam: Jak dobrać okulary

Unikałbym plossli krótszych niż 8mm ze względu na odległość źrenicy wyjściowej. HR Planetary się sprawdza ok, krótkoogniskowy erfle z tak jasnym instrumentem raczej kiepsko będzie współpracował na brzegach pola widzenia. Jeśli chciałbyś kupić w miarę budżetowo szeroki sprawdzony okular do jasnego newtona to Explore Scientific 82 stopnie 11mm albo 14mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy światłosile f/5 okulary erfla zupełnie się nie sprawdzą

w moim f/6,3 wady brzegowe są już spore ale to okulary wykorzystywane w roli szukacza ( i w cenie szukacza) więc bardzo mi to nie przeszkadza B)

do obserwacji DSO przydają się różne okulary dające źrenice od 1 do 6 mm (a nawet nieco większej w przypadku dwudziestolatków)

zależy to też od jasności nieba w miejscu obserwacji

proponowałbym więc na początek okular 25-30 mm dający źrenicę 5-6 mm jako przeglądowy i do obserwacji rozległych mgławic i galaktyk

okular 10-15 mm i źrenice 2-3 mm do mniejszych DS-ów. Doskonale będą w nim się prezentować gromady kuliste i mniejsze otwarte oraz mgławice planetarne

okular 6-9 mm do rozbijania kulek, który przyda się też do obserwacji księżycowo-planetarnych

 

w przyszłości można zestaw uzupełnić o okular 17-22 mm jeśli uznasz, że jest Ci potrzebny

 

ja w pierwszej kolejności kupiłbym dobry okular 10-15 mm, który można uzupełnić o Barlowa i używać tymczasowo jako okular planetarny

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądziecie o Hyperionie 13 mm??

O Hyperionach jest mnóstwo opinii od bardzo dobrych do typu "nie tykać". Zdecydowanie trafiłem na więcej opinii pozytywnych niz negatywnych. W testach goni (ze sporą zadyszką ale goni) LVW i Pentax. Duże pole, duże ER, zachęca mnie też to, że stosując pierścienie "tuningowe" można uzyskać zmniejszenie ogniskowej do 8mm (przy nieznacznym spadku jakości obrazu i zmnijeszniem ER). Mozna też podpiąć lustrzankę. Korekcji pola nie ma perfekcyjnej na brzegach ale wiekszości użytkowników wypowiadających się to nie przeszkadza. Podobno to dobry okular w stosunku do ceny.

Podobno ...

Czytam już dosyć długo o okularach im wiecej wiedzy tym większy zamęt. Najbardziej satysfakcjonowała by mnie odpowiedź w cenie do 400 zł w tym zakresie ogniskowych(12-14mm) najlepszy bedzie taki a taki okular. Nie chciał bym kupić czegoś co potem bedę musiał zamieniać. SW SWA, LVW, Explore Scientific 82 poza zasięgiem cenowym. Ale pewnie się tak łatwo nie da odpowiedzieć.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Jolo lub tych użytkowników którzy mają doświadczenie z swiatłosilnymi teleskopami tego typu jak mój (Neton 152/762).

Posiadam na razie jeden okular SPL 26 mm. Jaki byście kupili na pierwszy rzut okular, taki który najczęściej jest używany przy obserwacjach M-ek. Chodzi o o ogniskową, oraz jakość okularu. Seeing mam średni.

 

Interesuje mnie budżetowa opcja, na takie okulary zwróciłem uwagę

 

Vixen NPL Plössl 15 mm (13mm)

Okular TS WA Erfle 12 mm

Okular TS HR Planetary 15 mm

 

Może jekieś inne okulary były by godniejsze polecenia ??

 

TS Planetary HR bym omijał. Mam najkrótszy z tej serii okularów czyli 3.2 mm i nie polecam. Jakość wykonania jest taka mocno "chińska". Polecam za to przyjrzeć się okukarom William Optics serii Swan, podobno niedrogie a dobre, choć oczywiście nie idealne:

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-william-optics-swan-15-mm,d495.html

Edytowane przez adam_k27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam za to przyjrzeć się okukarom William Optics serii Swan, podobno niedrogie a dobre, choć oczywiście nie idealne:

to erfle więc do f/5 nie bardzo się nadają

mam SWAN 20 mm i w f/6,3 na brzegach są przecinki zamiast gwiazd

do Hyperionów jakoś nie mogę się przekonać. Poza tym w f/5 też będzie słabo jak w erflach ... a do tego spore problemy z osiowością

w cenie do 400 zł musisz poszukać okularów na rynku wtórnym lub kupić coś z ES w Stanach. ES 14 mm z serii 82o można czasem kupić w promocji poniżej 100 dolców

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz okularu do 400zł to możesz brać pod uwagę również to: http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-ts-expanse-13-mm-1-25-2-cale.html

Na zachodzie okulary tej serii zbierają dosyć pozytywne opinie, jako odchudzone klony Celestrona Ultima LX - szukaj brandu Astro-tech AF70.

np.

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/4238168/Main/4219494

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3804280/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1/vc/1

Edytowane przez piotrkusiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz okularu do 400zł to możesz brać pod uwagę również to: http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-ts-expanse-13-mm-1-25-2-cale.html

Na zachodzie okulary tej serii zbierają dosyć pozytywne opinie, jako odchudzone klony Celestrona Ultima LX - szukaj brandu Astro-tech AF70.

np.

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/4238168/Main/4219494'>http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/4238168/Main/4219494

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3804280/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1/vc/1'>http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3804280/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1/vc/1

 

Zamówiłem TS Expanse 13 mm 1,25/2 cale. Na forum http://www.cloudynights.com ma dobre recenzje. Powinien mieć lepsza korekcje niż Hyperiony. Pożyjemy zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.