Skocz do zawartości

PERSEIDY 2011 !!!!!!!!!!!!!


Matmnix

Rekomendowane odpowiedzi

Spieszę donieść o swoich obserwacjach (23:15 - 0:15 12/13 VIII).

W sumie widziałem 4 przeloty wszystkie w przedziale 23:55 do 0:15

 

1. 23:55 - bardzo ładny i jasny perseid o zielonkawo-fioletowej poświacie ok. -4 do -6 mag (? albo i więcej, ciężko ocenić) -> pierwszy raz widziałem tak jasnego meteora :astronomer2:

2. 23:57 - typowy perseid, ok. -2 mag

3. 0:07 - typowy perseid, ok. 0 mag

4. 0:10 - jasny, dość długi (przeleciał dobre kilkanaście [dziesiąt?] stopni), -3 mag lub więcej (było go widać nawet po wleceniu w chmury!!!

 

Wszystkie czasy mogą się różnić +- 1 min bo nie miałem sekundnika w zegarku. Czy ktoś te zjawiska zaobserwował? Wszystkie były dość wysoko nad horyzontem na wysokości gw. Perseusza/Kasjopei

 

Ogólnie obserwacje udane. Perseidy 2011 zaliczone :yahoo:

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedze i siedze , myśle i myśle , czego naprawdę mi brak ...... jak by zaśpiewała Beata, no cóż myślę że brak mi innego zespołu czyli Manamu cyt . .. oprócz błekitnego nieba , nic mi więcej nie potrzeba , na starość robie sie jakis sentymentalny ;).

 

Chmurki , mówi się trudno ale siedze do rana moze jakas wyrwa będzie w chmurach , tymczasem upolowałem jednego 2 dni temu.

 

10 sierpnia 2011, 00:52:48 - 00:52:54 Wesoła seeing 3/10 , szukacz 7x50 + Lumenera mono , Pereseid w NGC869 .

 

 

1083_13_08_11_12_49_44.jpeg

 

1083_13_08_11_12_55_54.jpeg

 

1083_13_08_11_12_58_11.jpeg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to może być PERSEID czy raczej flara, jak to sprawdzić?

fotka 30s 14.08 21:27

PERSEID1_FINAL.jpg

 

Witaj, sprawdziłem na heavens-above.com dla Tarnobrzega (masz takie miasto w profilu), to o podanej godzinie nic nie było, (tylko o 22:28, czyli godzine później). Sprawdź sam :-) Na dziś pokazuje, ze bedzie duzy rozbłysk koło Ciebie (-7 mag) warto popatrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, sprawdziłem na heavens-above.com dla Tarnobrzega (masz takie miasto w profilu), to o podanej godzinie nic nie było, (tylko o 22:28, czyli godzine później). Sprawdź sam :-) Na dziś pokazuje, ze bedzie duzy rozbłysk koło Ciebie (-7 mag) warto popatrzyć.

 

Dziękuję z podpowiedź, sprawdziłem na heavens-above.com i CalSky.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to może być PERSEID czy raczej flara, jak to sprawdzić?

fotka 30s 14.08 21:27

PERSEID1_FINAL.jpg

 

zdjęcie super, i być może to meteor, ale raczej nie Perseid, bo kierunek lotu jest w stronę miejsca, z którego powinny wylatywać Perseidy.

 

jak się da do wrzuć całe zdjęcie, albo cropa by dokładniej się przyjrzeć podejrzanemu :)

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęcie super, i być może to meteor, ale raczej nie Perseid, bo kierunek lotu jest w stronę miejsca, z którego powinny wylatywać Perseidy.

 

jak się da do wrzuć całe zdjęcie, albo cropa by dokładniej się przyjrzeć podejrzanemu :)

 

Adam, kierunek jest dobry.

Wstawiam dwa kawałki z surowych sekwencji 30s po sobie, na pierwszej widać początek toru, na drugim rozbłysk i wygaszenie.

Na pozostałych skrajnych nie ma śladu więc to może Perseid :szczerbaty:

_MG_6068.jpg

_MG_6069.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, kierunek jest dobry.Wstawiam dwa kawałki z surowych sekwencji 30s po sobie, na pierwszej widać początek toru, na drugim rozbłysk i wygaszenie.Na pozostałych skrajnych nie ma śladu więc to może Perseid :szczerbaty:_MG_6068.jpg_MG_6069.jpg

 

 

:( - szkoda.Dzięki Adam za wyjaśnienie.

Witaj,

Niestety na Twoim zdjęciu nie znajduje się Perseid ani żaden inny meteor, ponieważ został uwieczniony na dwóch klatkach po sobie, czyli czas trwania zjawiska był bardzo długi. Jest to przykład zwykłego satelity, których w brew pozorom jest dużo, wie to każdy kto często obserwuje meteory wizualnie czy fotograficznie.

Zajrzyj na Stronę Pracowni komet i Meteorów

 

Pozdrawiam Jakub M.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meteor.jpgPERSEID Z WCZORAJ

Witaj,

Nie jestem ekspertem ale swoje wiem i obiekt na Twoim zdjęciu nie wygląda jak meteor, tylko jak satelita. Jest po prostu zbyt symetryczny. Zobacz czy na poprzedniej lub następnej ekspozycji nie złapał się jego drugi koniec, jeśli tak to na pewno nie jest meteor.

Poczytaj o weryfikacji zjawisk na stronie PKIM

 

Pozdrawiam Jakub M>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.