Skocz do zawartości

PERSEIDY 2011 !!!!!!!!!!!!!


Matmnix

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogę doczekać się jednego z najefektywniejszych rojów meteorów. Ktore osiągną największą intensywność ok 12 sierpnia a mianowicie perseidów,

Osobiście ja obserwuje głównie pod koniec lipca i w sierpniu, w czasie żniw bo mieszkam na wsi, ale i nie tylko Wedlug mnie jest to najpiękniejszy rój meteorow w roku.

 

Piszcie o obserwacjach z nocy ile zaobserwowaliście meteorów a może nawet spadku meteorytu lub pięknego bolidu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również niecierpliwie czekam na ten rój. Jak tylko pogoda pozwoli to wybierzemy się nasza bliżejgwiazdową ekipą do Banicy z leżakami i grillem.

 

Osobiście ja obserwuje głównie pod koniec lipca i w sierpniu, w czasie żniw bo mieszkam na wsi, ale i nie tylko Wedlug mnie jest to najpiękniejszy rój meteorow w roku.

 

Dla mnie najpiękniejszym są Leonidy, może to kwestia sentymentu :)

 

Czy to perseidy czy leonidy to mało ważne, oby pogoda teraz dopisała :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej miejscowości ostatnio była brzydka pogoda ale gdy będziecie obserwować to piszcie kiedy gdzie i zkąd nadlatują meteory <:D>

 

Cóż, jak sama nazwa wskazuje, radiant będzie znajdował się w Perseuszu. Prościej rzecz ujmując, to będzie wyglądało, jakby meteory "wylatywały" z Perseusza. Wypatruj więc ich mniej więcej w tamtym obszarze nieba.

Dla zobrazowania, co to radiant:

Radiantrp.jpg

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na obrazku powyżej co najmniej 7 zjawisk NIE pochodzi z radiantu :szczerbaty: Wiem chciałeś dobrze :yes:

http://www.pkim.org/?q=pl/obserwacje_wizualne_meteorow

a szczeólnie kryterium długości - punkt 2.2

Perseidy dobrze obserwować 40-60 stopni od radiantu i conajmniej 50 st. nad horyzontem, ale można patrzeć w dowolny obszar nieba, nawet w drugą storonę, niż radiant

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na obrazku powyżej co najmniej 7 zjawisk NIE pochodzi z radiantu :szczerbaty: Wiem chciałeś dobrze :yes:

 

No to trzeba poprawić artykuł na Wikipedii. Domyślam się, że chodzi o kształt śladów. Szczerze mówiąc nawet specjalnie nie zwróciłem na ich wygląd uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na obrazku powyżej co najmniej 7 zjawisk NIE pochodzi z radiantu :szczerbaty: Wiem chciałeś dobrze :yes:

http://www.pkim.org/?q=pl/obserwacje_wizualne_meteorow

a szczeólnie kryterium długości - punkt 2.2

 

No ale w tym samym punkcie jest napisane, że kryterium długości nie ma zastosowania dla zjawisk jasnych, które docierają do niższych warstw atmosfery ziemskiej :rolleyes:

 

Pozdr

KK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale w tym samym punkcie jest napisane, że kryterium długości nie ma zastosowania dla zjawisk jasnych, które docierają do niższych warstw atmosfery ziemskiej :rolleyes:

 

Pozdr

KK

 

W przypadku Perseidów nie ma mowy np. o spadku ze względu na zbyt duże prędkości początkowe.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Źródło grafiki (loga) i części użytego tekstu mojego autorstwa : http://www.pkim.org/?q=pl/perseidy_2011_obserwacje

 

To tak jak ktoś by miał problemy z kliknięciem w linka " I " ( bo ja miałem). Choć lepiej to niż kropka ;)

 

Pozdrawiam,

Krzyś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Huh ale miałem dzisiaj szczęście. Siedząc na dachu naliczyłem w niecałą godzinę 12 perseidów (o ile się nie myle), kilka całkiem jasnych, więcej jak rok temu w dniu przewidywanego maksimum :szczerbaty: . Do tego przelot satelitów szpiegowskich w formacji trójkątnej, huh robi wrażenie :blink: .

 

złapane w kadrze, niestety podnosiła się mgła i odbijała światła latarni dlatego taki pomarańczowy kolor.

[gif]

p1.gif

 

 

pw3.jpg

 

 

 

edit dla kolegi niżej

 

Z zachodniopomorskiego

Edytowane przez Logos
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Huh ale miałem dzisiaj szczęście. Siedząc na dachu naliczyłem w niecałą godzinę 12 perseidów (o ile się nie myle), kilka całkiem jasnych, więcej jak rok temu w dniu przewidywanego maksimum :szczerbaty:

 

To fajnie również chcialbym zobaczyć w tym roku meteory. A z jakiego miejsca obserwowaleś? Chodzi mi o województwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa dni temu robiłem pierwsze próby fotografowania meteorów. Ustawiłem na statywie przerobioną kamerkę internetową z obiektywem od kamery przemysłowej o ogniskowej około 4-5 mm. Czasy naświetlania to 20 sekund. W sumie wykonałem ponad 1200 ekspozycji

oprócz wielu satelitów i samolotów udało mi się zarejestrować dwa ślady meteorów, z czego pierwszy może należeć do Perseidów

 

per_02_08_2011_446.JPG

 

per_02_08_2011_463.JPG

 

muszę zwiększyć gain i skrócić ekspozycję. Może uda się zarejestrować nieco więcej

niestety mam dostępny niewielki fragment nieba co widać na fotkach. Kadr jest tak ustawiony by było widać jak największą część nieboskłonu. Resztę zasłaniają budynki i drzewa

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

 

Korzystajac z pierwszej naprawdę pogodnej nocy od długiego czasu postanowiłem wczoraj sprawdzic jak się miewają Perseidy. Na 56 klatkach z canona 300D, 800 ISO, 18 mm, f 4,5, z czasmi 1-3 min, udało mi się zarejestrować na zdjęciu jeden konkretny przelot w okolicy M31.

Zdjęcie ponizej przedstawia wycinek całej klatki.

 

Wg. Meteoracle dzisiejsza aktywność powinna wynosic ok 9,4 ZHR, jak bedzie zobaczymy.

 

Pozdro, udanych obserwacji

meteor i m31.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, zdjęcie zostało wykonane o godz 23:50 czasu Polskiego (21:50 UT), a co Tobie moze cos "wyskoczyło" o wspomnianej godzinie ?

Żeby tylko mi :lol: Mamy bazówkę na kilku stacjach :helo:

http://www.pkim.org/?q=pl/node/1576

i moje filmiki:

http://kwima.republika.pl/pavo/wyniki2011.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie. Trochę dziwne i nie chcę wyjść na głupka. Jak wyglądają te meteory? Nigdy tego nie widziałem, a na YT nic nie znalazłem. Czy to po prostu takie gwiazdki sobie lecą czy coś większego i jaśniejszego?

 

Bardzo różnie. Zwykle jest to trwajacy mniej niż sekundę świetlisty, szybko przemieszczajacy sie błysk widziany przez oko jako krótka kreska. To w przypadku szybkich, niezbyt jasych meteorów. Tak zwykle wyglądają np. Perseidy czy Leonidy. Inne, zwykle wolniejsze i jasniejsze moga wyglądać jak b. jasny punktowy błysk, pozostawiajaćy za sobą gasnący, świetlisty ślad. Mogą byc widoczne łądnych parę sekund. Do tej grupy należą wyjątkowo piękne Taurydy [chyba N-północne, ale moge bredzić]. Piszę tu o typowych zjawiskach,a nie ekstremach typu super jasne bolidy przelatujące przez całe niebo, jeszcze z rozpadem.

Jasne meteory dają całkiem silny rozbłysk i trudno je przegapić, bo nawet kątem oka dostrzeżesz,że coś poleciało. Byle niebo było naprawdę ciemne. Wtedy jasny meteor zarejestrujesz nawet stojąc tyłem do zjawiska: odblask na stojących obok ludziach, krzakach itp. obiektach. Widziałem taki efekt kilka razy w górach.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie. Trochę dziwne i nie chcę wyjść na głupka. Jak wyglądają te meteory? Nigdy tego nie widziałem, a na YT nic nie znalazłem. Czy to po prostu takie gwiazdki sobie lecą czy coś większego i jaśniejszego?

 

Pozdrawiam, Sabazios.

Poklikaj na poszczególne lata i oglądnij animacje z przelotów meteorów

i

Animacje z Leonidów i Perseidów AD2008

 

Miłego oglądania :Salut:

 

MK

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.