Skocz do zawartości

Kontrast w SW R909.


perm

Rekomendowane odpowiedzi

Mam refraktorek sw 909 na az3. Taki do nauki. Wszystko z nim ok oprócz kontrastu. Mam problem by dostrzec wszystko to co niezbyt różni się jasnością od tła. Obrazy ta luneta daje ostre, księzyc przy powiększeniu 180x (barliow + kitowy 10mm) jest ostry, szczegóły widać bardzo dobrze ale tylko na granicach światło - cień (bez barlowa jest podobnie przy 150x - SW UW 6mm). Tam gdzie jasno wszystko się zaciera. Podobnie jest z Jowiszem, wczoraj widziałem wychodzący zza niego jeden z księzyców. Przy 180x dostrzegłem go jak był jeszcze w połowie za planętą (albo przed) bo odcinał się dosyć wyraźnie za to pasy były jednolicie fioletowe bez żadnych szczegółów choć są zdaje się większe od tego księzyca. Podobnie było przy 150x i 90x. M 31 wygląda w nim niewiele lepiej (jak nie tak samo) jak w mojej lidletce. Galaktyka w trójkącie jest poza zasięgiem mojego teleskopu tak jak i wszelkie mgławice nawet pod dosyć ciemnym niebem (5,5mag). Gromady kuliste zamiast szarej kulki to raczej pojedyńcze najjaśniejsze gwiazdki, np w M29 tylko 6 najjaśniejszych gwiazdek ułożonych w charakterystyczny kształt oczu pająka czy jakoś tak plus kilka innych i nic poza tym. Zasięg w mieście z balkonu ok 10mag a pod ciemniejszym niebem ponad 11mag. Nie wiem czy jest to po prostu kres możliwości tego teleskopu czy też kwestia okularów (kitowe plus tani barlow SW no i SW UW 6mm) czy też ograniczenia mojego wzroku. Jest to jedyny teleskop przez jaki kiedykolwiek obserwowałem więc nie mam żadnego porównania. Tak już musi być czy coś jest z nim lub z moim wzrokiem nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w zasadzie to jest kres możliwości takiej apertury. Kontrast można by polepszyć filtrami, ale jeśli chodzi o DS to tak właśnie jest z takim teleskopikiem. Aby zobaczyć coś konkretnego na niebie, dobrze byłoby przesiąść się na coś o śr. od 20cm w górę.

Dzięki! Tak sobie myślałem że marsjanina to nim raczej nie zobaczę :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okular 6 mm też robi swoje i zabiera dużo światła - próbowałeś z innymi np 13-24 mm?

Pisałem już. Kitowe okularki , z barlowem czy bez na jedno wychodzi. Myślałem o zakupie trochę lepszych okularów ale nie wiem czy do tego refraktora warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczegóły widać bardzo dobrze ale tylko na granicach światło - cień

 

No i tak ma właśnie być. Zawsze obserwujemy głównie terminator Księżyca, a nie jego pozostałą część oświetloną. Np. w Pełni przecież tylko charakterystyczne kratery są dobrze widoczne, a inne rozmywają sie. Dlatego Księżyc powinniśmy oglądać codziennie bo terminator odsłania nowe struktury powierzchni.

 

Co do planet napewno trudno będzie dostrzec bardzo delikatne struktury na ich tarczach taka aperturą, ale przy zastosowaniu filtrów pewnie dałoby sie dostrzec wyraźniej strukture pasów.

 

a WCP dostrzegłeś na jego tarczy tym sprzetem ?

 

Gromady kuliste w takiej aperturze widać własnie jako szare mgiełki.

M29 jak wyżej piszesz to nie gr.kul. tylko gr. otwarta. Odnosze wrażenie że ich nie odróżniasz.

Kuliste M13 powinna dawać oznaki granulacji przy wnikliwym wpatrywaniu.

Jest jeszcze całkiem sporo innych gromad (zwłaszcza otwartych) które są dość ciekawe dla tej apertury. W Woźnicy są ciekawe gromadki i obowiązkowo Cha-chi w Perseuszu.

 

Takimi galaktykami jak M31 i M33 to się nie przejmuj, bo one mają bardzo małą jasność powierzchniową i nawet w Newtonie 20cm nie są widoczne jak na fotach. Wymagane bardzo ciemne niebo.

 

Za to M81 i 82 powinny wdzięcznie wyglądać w tym refraktorku.

 

Z mgławic polecam np. M27, M57 i te w Strzelcu.

Edytowane przez Lacky_Luck
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno bardzo ważne.

Pamiętaj że do obiektów DS stosujesz jak najjaśniejsze powiększenia, czyli od ok.30x do ok.100x

Zaczynasz od najmniejszych. Słabe obiekty mgławicowe i galaktyczne w tym refratorku będą najładniej się prezentować właśnie przy ok. 30-40x.

Do planet można większe stosować.

 

Jak sie zastosujesz do tych zaleceń to powinieneś być bardziej zadowolony z teleskopu.

Piszesz że nie wiele lepiej widać niż w lornetce. Nie ma co sie dziwić, bo lornetka ma 5cm obiektywy a ten teleskop nie wiele więcej, więc jasność obrazów będzie podobna. Jednak moim zdaniem jest pewien potencjał w tym refraktorku, o wiele większy niż w lornetce.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno bardzo ważne.

Pamiętaj że do obiektów DS stosujesz jak najjaśniejsze powiększenia, czyli od ok.30x do ok.100x

Zaczynasz od najmniejszych. Słabe obiekty mgławicowe i galaktyczne w tym refratorku będą najładniej się prezentować właśnie przy ok. 30-40x.

Do planet można większe stosować.

 

Jak sie zastosujesz do tych zaleceń to powinieneś być bardziej zadowolony z teleskopu.

Piszesz że nie wiele lepiej widać niż w lornetce. Nie ma co sie dziwić, bo lornetka ma 5cm obiektywy a ten teleskop nie wiele więcej, więc jasność obrazów będzie podobna. Jednak moim zdaniem jest pewien potencjał w tym refraktorku, o wiele większy niż w lornetce.

Obiektów mgławicowych nie widzę wcale. Nie próbowałem jeszcze mgławicy w Orionie bo nie było okazji ale te które mogę obserwować (przede wszystkim w Łabędziu) są poza zasięgiem. Nawet w najdłuższym kitowym 25mm nic nie widać a to tylko 36x. Gwiazdki (do 11mag i więcej) widać ale nic więcej. Tak jakoś wygląda że to co wystarczająco kontrastowe da się zobaczyć przez ten refraktorek o reszcie trzeba zapomnieć. Patrząc na Jowisza mam wrażenie że nawet przy największym realnym powiększeniu (180x) jest za jasny. To tak wygląda jakby nie dało się obrazu wyostrzyć no ale jak już pisałem dało się jednocześnie zaobserwować połowę ktoregoś z księżyców zza tarczy Jowisza dużo mniejszego w końcu niz niektóre struktury chmur Jowisza. Najlepiej ten problem widać na Księżycu, tam gdzie cienie wszystko ostre i widać nawet bardzo małe szczegóły ktore znikają gdzieś na środku oświetlonej tarczy. Ograniczenie apertury nie pomaga. W sumie to wiem że to nie jest jakis wyszukany sprzęt nie mniej kiedys tam pewnie będę kupował co innego. Wolałbym unknąć podobnej sytuacji stąd moje pytanie.

No i nie dostrzegłem poprzedniego postu. M29 to oczywiście gromada otwarta, nie zwróciłem uwagi na oznaczenie w stellarium. WCP na Jowiszu nie widać. No cóż wygląda na to że połączenie małej średnicy i bardzo takich sobie okularów daje takie a nie inne efekty. Dzięki za informacje.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Jowisza spróbuj filtra "Neodymium Moon Sky Glow" powinieneś wtedy WCP zobaczyć.

Te mgławice w Łabędziu są bardzo słabymi obiektami i wymagają obowiązkowo filtrów mgławicowych.

Zdecydowanie raczej nie dla tej apertury te mgławice z Łabędzia.

 

Są poradniki wskazujące które obiekty da sie zobaczyć małym teleskopem, a które nie. Musiałbyś poczytać.

Bo narazie wygląda na to że błądzisz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Tabelę Wimmera

 

Ten zasięg 10-11 mag, to rozumiem, że przez teleskop? Jeżeli obserwujesz w mieście to musisz też wziąć pod uwagę, że nie przystosujesz w pełni swoich oczu do ciemności, co też się będzie przekładać na trudność w dostrzeżeniu niektórych obiektów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mieście zasięg kole 10, poza ( z niebem 5,5) ponad 11. Filtry pewnie trochę zmienią ale myślę że najpierw zmienię sprzęt. Zaskoczeniem dla mnie (mimo iż czytałem o tym) są wysokie wymagania wobec sprzętu do obserwacji spowodowane przede wszystkim małymi rozmiarami i znikoma jasnością obiektów. Teraz już chyba wiem co to znaczy te 20 cm lustra w tak polecanej syncie. Tabelę Wimmera znam i doceniam ale chciałoby się jeszcze zobaczyć coś jeszcze. Niestety, Wimmer wiedział co pisze. :). Ja nie błądzę a bawię się. Samo szukanie sprawia mi frajdę a jak jeszcze coś zobaczę to hurra! Zawiedziony jestem troszeczkę Jowiszem i Saturnem w ktorym nie dostrzegłem nawet przerwy między pierścieniem a planetą. Myślalem że to bedzie osiągalne. Stąd też moje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop (SR-909) powinien zbierać mniej więcej dwa razy więcej światła niż Lidletka łącznie dwoma obiektywami. Do obiektów DS jest to trochę mała apertura, ale ze spora częścią obiektów można juz powalczyć, tyle ze nie na balkonie w mieście ale gdzieś pod ciemnym niebem. Ważne jest nie tylko żeby miejsce w którym obserwujesz było ciemne ale też żeby niebo nie było zaświetlone. Kitowe Kellnery, które masz w zestawie nie są najlepsze, ale tez nie są tragiczne. Zapewne odczułbyś różnicę po przesiadce na lepsze okulary, ale mógłbyś też być rozczarowany bo liczyłeś na więcej. Wracając do DS - mgławice to trudne obiekty nawet dla większych apertur, podobnie jak słabe galaktyki. Z galaktykami jednak bywa tak że niektóre choć teoretycznie jasne mogą być słabo bądź wcale nie widoczne. Np. "niby jasną" Galaktykę trójkąta widzę w swoim refraktorze jako takie słabe pojaśnienie. Sumaryczna jasność tej galaktyki jest duża, ale rozkłada się na dużej powierzchni przez co dosyć trudno ją dostrzec i jest mniej wyraźna niż sporo mniejsze M81 i M82 czy galaktyka sombrero. Z obiektów DS polecam skupić się na początek na jasnych gromadach kulistych.

 

W dostrzeżeniu struktur na powierzchniach planet może ci też przeszkadzać słaby seeing (przejrzystość i stabilność atmosfery). Jeśłi masz kitowego barlowa to też polecałbym go nie używać - okular 6mm, który masz daje ci chyba maksymalne sensowne powiększenie dla tego sprzętu.

Edytowane przez adam_k27
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop powinien zbierać mniej więcej dwa razy więcej światła niż Lidletka łącznie dwoma obiektywami. Do obiektów DS jest to trochę mała apertura, ale ze spora częścią obiektów można juz powalczyć, tyle ze nie na balkonie w mieście ale gdzieś pod ciemnym niebem. Ważne jest nie tylko żeby miejsce w którym obserwujesz było ciemne ale też żeby niebo nie było zaświetlone. Kitowe Kellnery, które masz w zestawie nie są najlepsze, ale tez nie są tragiczne. Zapewne odczułbyś różnicę po przesiadce na lepsze okulary, ale mógłbyś też być rozczarowany bo liczyłeś na więcej. Wracając do DS - mgławice to trudne obiekty nawet dla większych apertur, podobnie jak słabe galaktyki. Z galaktykami jednak bywa tak że niektóre choć teoretycznie jasne mogą być słabo bądź wcale nie widoczne. Np. "niby jasną" Galaktykę trójkąta widzę w swoim refraktorze jako takie słabe pojaśnienie. Sumaryczna jasność tej galaktyki jest duża, ale rozkłada się na dużej powierzchni przez co dosyć trudno ją dostrzec i jest mniej wyraźna niż sporo mniejsze M81 i M82 czy galaktyka sombrero. Z obiektów DS polecam skupić się na początek na jasnych gromadach kulistych.

 

W dostrzeżeniu struktur na powierzchniach planet może ci też przeszkadzać słaby seeing (przejrzystość i stabilność atmosfery). Jeśłi masz kitowego barlowa to też polecałbym go nie używać - okular 6mm, który masz daje ci chyba maksymalne sensowne powiększenie dla tego sprzętu.

No to już chyba wszystko na ten temat wiem. Nie jestem zawiedziony, zobaczyłem i pewnie zobaczę wiele ciekawych rzeczy. Przydało by się przed zakupem popatrzeć w jakis telep ale nie było okazji. Wiem za to chyba już teraz co chciałbym mieć w przyszłości. Nie kupie na pewno refraktora ED 100 - 120mm jak planowałem pierwotnie. Lista marzeń to do DSów bino 150mm cos jak oferuje astromarket a do planet katadioptryk. Zdjęć raczej nie będę robił bo widzę tam pewną pułapkę sprzętowo - życzeniową ktora nie musi mieć końca. Fajne to ale drogie strasznie i jeszcze trzeba miec na to dużo czasu a u mnie z tym kiepsko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perm, nie ma sensu powielać 90mm refraktorem programu obserwacji dla 200mm newtona, choć oczywiście obiekty katalogu Messiera zaliczysz. Mała apertura, która niespecjalnie pozwala się wyżyć na obserwacjach "mgiełek" i "kulek" może dać satysfakcję gdy przyjmiemy odmienną listę priorytetowych obiektów do "upolowania". Najwięcej satysfakcji da ci taki refraktor w obserwacjach Księżyca, Słońca, Jowisza, Satrurna, Wenus, Merkurego, Urana, gromad otwartych, gwiazd zmiennych, gwiazd podwójnych i wielokrotnych oraz asteryzmów, z pewnością może też cieszyć polowanie na Neptuna czy planetoidy. I na tym się skupiaj. W języku angielskim dostepnych jest wiele poradników dla obserwujących małymi teleskopami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.