Skocz do zawartości

Wyczernienie Newtona


Lars

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zaczął mi chodzić po głowie pomysł wyczernienia mojej Synty 12". Jak wiadomo, fabryczne wyczernienie pozostawia wiele do życzenia. Rozważam dwa warianty:

 

- flock

- wyczernienie czarną farbą

 

Znalazłem taką czarną, matową farbę

 

Tak wyglądają elementy nią pomalowanetmp_terma-1-300.jpg

 

I tutaj pojawia się moja wątpliwość, czy wymieszać tę farbę z czymś przed pomalowaniem? Bardzo zalecana jest sadza techniczna, ale najmniejsze jej opakowanie jakie znalazłem to było 25 kg, a na dodatek kupowało się ją na palety :szczerbaty: Więc ta opcja odpada.

 

Również polecany jest talk techniczny, do kupienia za niewielką cenę na Allegro. Ale znalazłem jeszcze taką rzecz, czarny pigment do kostki brukowej. Myślicie, że byłby lepszy od talku technicznego? A może po prostu wykleić tubę flockiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczerniałem matową farbą swoją 10". Mam mieszane uczucia bo nie zauważyłem żadnej różnicy, no ale na moich miejscówkach nie ma żadnych źródeł światła więc odblasków też nie ma co generować. Z tego co wyczytałem w sieci najważniejsze jest wyczernienie miejsca naprzeciw wyciągu co mogę potwierdzić z własnego doświadczenia po wymianie styranej osłonki górnej klatki na nową.

Obserwowałem też którejś zimy od kolegi z podwórka (światła w oknach domu) i świetny efekt dawał... odrośnik z karimaty, który przy okazji znakomicie zapobiega roszeniu się LW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz aż 12-tkę, to lepszy będzie flock.

Kolega ma flocka w 12-tce i sobie bardzo chwali. Sam widziałem i efekty zdumiewające, ale oczywiście brzegi LW oraz wyciąg tez trzeba wyczernić.

Jedyna moja obawa to to że flock jest samoprzylepny, a jak wiadomo po kilku latach "takie naklejki" mogą odłazić jak sie lepiwo (ten klej) zdegraduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie taki flock mozna kupić ? ( heh szukanie w sieci daje dziwne rezultaty)

 

Ja kupowałem tutaj http://www.fototapety.com.pl/index.html?grp=1176&info=4210, łatwo nim wykleić, nie sypię się, na razie nic się nie odkleja ale trzeba mocno docisnąć całość po przyklejeniu, przy mniejszych tubach i dość długich może to być problematyczne.

 

Ja podziwiam osoby wyczerniające flockiem, przecież ten materiał będzie świetnie przechowywał wilgoć.

 

Flock która mam nie chłonie wilgoci, ani zimą przy -20 ani teraz jesienią gdy cały telep ocieka wodą. Szczerze mówiąc nie widzę takiej możliwości bo warstwa "materiału" jest zbyt cieńka po prostu.

Edytowane przez Ucio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można też wnętrze wykleić papierem falistym (TOM, dzięki za podpowiedź).

PRZED:

TBobOwympmteaeseHB.jpg

PO:

NNZrZabkG2K5doHydX.jpg

 

Rzecz nieomal obowiązkowa, to wyczernienie bocznych powierzchni lusterka wtórnego (patrz powyższa rycina)

Dyskusję nt. wyczernienia można znaleźć tutaj:

http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,17298.0.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.