Skocz do zawartości

M33


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie Ci wyszło. Ja akurat teraz smażę ją Canonem, bo kamerką za bardzo mi nie wyszło, uzbierałem 24 klatki i poza szumem prawie nic nie ma. Niby niebo mam dobre, tak myślałem ale na nią to chyba trzeba mieć wybitne niebo albo jakieś filtry. Bieszczady, środek Borów Tucholskich albo środek Pacyfiku, nie wspominając o orbicie - tam ją trzeba focić :szczerbaty:

Jak dosmażę resztę klatek to zamieszczę tutaj. Zobaczysz jaka marna :blink:

Nie masz co narzekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem zupełnie tej rozpaczy i marudzeenia:). To jest napranwdę dobra fotka !!!

Chciałoby się pewnie zobaczyć wiecej ramion ale to wymaga naprawwde ciemnego nieba!

Cała reszta bez zarzutu, a gwiazki są dokładnie takie jakbym chciał widzieć na swoich fotkach.

Gratuluję.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie.

Marudzę bo tak naprawdę część materiału pochodzi z Bieszczad - z mojej miejscówki niestety obróbka to mordęga, a zbieranie też często jest frustrujące. W tym roku dopiero zrozumiałem w jak niekorzystnym jestem położeniu i stąd ten dołek dry.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Ci wyszło. Ja akurat teraz smażę ją Canonem, bo kamerką za bardzo mi nie wyszło, uzbierałem 24 klatki i poza szumem prawie nic nie ma. Niby niebo mam dobre, tak myślałem ale na nią to chyba trzeba mieć wybitne niebo albo jakieś filtry. Bieszczady, środek Borów Tucholskich albo środek Pacyfiku, nie wspominając o orbicie - tam ją trzeba focić :szczerbaty:

Jeśli niebo masz ciemne poza miejskim oświetleniem to na M33 nie potrzeba Ci Bieszczad, Borów tudzież Peru.

 

http://astropolis.pl/topic/22938-m33/page__view__findpost__p__371057

 

Nie pamiętam jaką masz optykę (bo moje jest z 750mm) - z mniejszej ogniskowej będziesz miał co najwyżej stosownie mniejszy szczegół.

M33 to taki obiekt który bardzo dobrze potrafi wyjść z budżetowych detektorów do jakich zalicza się canon. Dlaczego ? Bo jest stosunkowo jasny i to niweluje przewagę nad detektorem CCD. Po prostu należy zebrać te 20-25 klatek.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszce dołożę mapkę LP z południa Polski. Normalnie fortografuję z czerwonego, a M33 w sporej części była zbierane jednak z fioletowego.

 

No to według tej mapki fotografuję z różowego bo ze środka trójkąta Jaworze - Szczyrk - Ustroń, a myślałem, że mam fajne niebo bo widać gwiazdy :szczerbaty: . W Zabrzu ich nie widać. Przestaję się dziwić, że niektórych obiektów nie widać na matrycy. :blink:

Czy są jakieś filtry do galaktyk ograniczające LP ? Ten, który mam do mgławic nie bardzo się sprawdza.

Edytowane przez franz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to według tej mapki fotografuję z różowego bo ze środka trójkąta Jaworze - Szczyrk - Ustroń, a myślałem, że mam fajne niebo bo widać gwiazdy :szczerbaty: . W Zabrzu ich nie widać. Przestaję się dziwić, że niektórych obiektów nie widać na matrycy. :blink:

Czy są jakieś filtry do galaktyk ograniczające LP ? Ten, który mam do mgławic nie bardzo się sprawdza.

 

Patrząc na to, co ja mam z okolic Pszczyny, to też jest fatalnie, choć tak na prawdę można znaleźć bardzo ciemne miejsca.

Co do filtra, to może się nada coś w takim stylu: http://astromarket.pl/filtr-astronomik-cls-do-aparatow-canon-eos-clip-filter.html Jak w Jodłowie będzie pogoda, to spróbuję go sprawdzić na jakiejś galaktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to według tej mapki fotografuję z różowego bo ze środka trójkąta Jaworze - Szczyrk - Ustroń, a myślałem, że mam fajne niebo bo widać gwiazdy :szczerbaty: . W Zabrzu ich nie widać. Przestaję się dziwić, że niektórych obiektów nie widać na matrycy. :blink:

Czy są jakieś filtry do galaktyk ograniczające LP ? Ten, który mam do mgławic nie bardzo się sprawdza.

Z moich obserwacji wnoszę, że mapka jest ok, ale są drobne nieścisłości w zakresie jednego kroku (mapka ma zbyt mała rozdzielczość, by wszystkie kolory zostały uwzględnione). Znaczy to, że są niuanse +/- np. tam gdzie jest kolor żółty możliwe jest trafienie na azyle z kolorem zielonym, ale są też miejsca z czerwonym - czyli najmocniejszym LP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wnoszę, że mapka jest ok, ale są drobne nieścisłości w zakresie jednego kroku (mapka ma zbyt mała rozdzielczość, by wszystkie kolory zostały uwzględnione). Znaczy to, że są niuanse +/- np. tam gdzie jest kolor żółty możliwe jest trafienie na azyle z kolorem zielonym, ale są też miejsca z czerwonym - czyli najmocniejszym LP.

 

No tak ale fioletu dremnie szukać w moim rejonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to, co ja mam z okolic Pszczyny, to też jest fatalnie, choć tak na prawdę można znaleźć bardzo ciemne miejsca.

Co do filtra, to może się nada coś w takim stylu: http://astromarket.pl/filtr-astronomik-cls-do-aparatow-canon-eos-clip-filter.html Jak w Jodłowie będzie pogoda, to spróbuję go sprawdzić na jakiejś galaktyce.

 

Wątpie żeby był dobry do galaktyk. To jest typowy filtr UHC, tylko, że wkładany bezpośrednio do Canona. Ja próbowałem dwucalowym ALP Antares. On jest podobny do UHC tylko trochę mniej wycina tła. Świetnie się sprawdza na mgławicach - patrz moja Kalifornia - ale na galaktykach nie bardzo. To by musiało być coś specjalnie do galaktyk, tylko co ? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie.

Marudzę bo tak naprawdę część materiału pochodzi z Bieszczad - z mojej miejscówki niestety obróbka to mordęga, a zbieranie też często jest frustrujące. W tym roku dopiero zrozumiałem w jak niekorzystnym jestem położeniu i stąd ten dołek dry.gif

 

Musisz się przerzucić na wąskie pasma H OIII SII i robić narrowband albo pseudokolor z tego. Szkoda tracić czas bo nieba się nie przeskoczy. Mnie wychodzą nieźle mgławice z filtrami ale zrobienie galaktyki to już jest koszmar. Coś tam widać ale to nie jest to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz się przerzucić na wąskie pasma H OIII SII i robić narrowband albo pseudokolor z tego. Szkoda tracić czas bo nieba się nie przeskoczy. Mnie wychodzą nieźle mgławice z filtrami ale zrobienie galaktyki to już jest koszmar. Coś tam widać ale to nie jest to.

Tak, tylko że przy filtrach wąskopasmowych należy zbierać kolosalne ilości materiały i tutaj nasza pogoda załatwia sprawę :(

Kolejna ważna rzecz to zdegradowane przez LP gwiazdki guidujące - one mają przecież szalony wpływ na prowadzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To by trzeba było widzieć foty z tego konkretnego filtra, konkretnych obiektów, bo cena jest powalająca żeby kupować i sprawdzać osobiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko że przy filtrach wąskopasmowych należy zbierać kolosalne ilości materiały i tutaj nasza pogoda załatwia sprawę :(

Kolejna ważna rzecz to zdegradowane przez LP gwiazdki guidujące - one mają przecież szalony wpływ na prowadzenie.

 

Zgadza się, wszystko jest do dupy :g: Pozostaje kupić na starość coś w Bieszczadach w środku lasu i tam się wyprowadzić.

Ja też czasem robię planety i księżyc to wiem jaki tragiczny jest seeing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały oftop: mógłbyś podać źródło mapki? Mam kilka miejsc do ocenienia w Polsce, a tak szczegółowej mapy jeszcze nie widziałem.

 

Powiem szczerze, że nie pamiętam już gdzie w necie ją znalazłem.

Poniżej pełna wersja, ale w jpg, oryginał jest w gifie i jest za ciężki do publikacji na forum.

 

LP Polska.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj znalazłem kilka zdjęć galaktyk z tym filtrem: http://www.koenvangorp.be/deepsky/galaxies.html

To jest chyba jeden z najszerszych filtrów eliminujących LP. Lepszy może być tylko jeszcze szerszy.

 

To dobrze, że znalazłeś bo rewelki na fotkach nie ma :szczerbaty: M33 Jarka jest dużo lepsza :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, że znalazłeś bo rewelki na fotkach nie ma :szczerbaty: M33 Jarka jest dużo lepsza :lol:

 

Co do mapki LP, to ja np. obserwuję z obszaru pomarańczowego, czyli powiniennem mieć zasięg gołym okiem do 4,5 mag, a wczoraj, przy rewelacyjnej przejrzystości, widziałem w granicach 5,31 mag (czyli kolor zielony). Mapa jest więc dużym przybliżeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mapki LP, to ja np. obserwuję z obszaru pomarańczowego, czyli powiniennem mieć zasięg gołym okiem do 4,5 mag, a wczoraj, przy rewelacyjnej przejrzystości, widziałem w granicach 5,31 mag (czyli kolor zielony). Mapa jest więc dużym przybliżeniem.

 

Co innego obserwacje gołym okiem czy nawet przez teleskop a co innego astrofotografia. Jak obserwujesz wizualnie to możesz być w Bieszczadach i jak ci zaświeci jedna latarnia czy sąsiad na podwórku prządną lampę to za dużo nie zobaczysz bo cię bedzie razić. W astrofotografii liczy się jak długo możesz naświetlać zanim prześwietlisz klatkę a na to wpływ ma przede wszystkim ogólne zaświetlenie nieba. W pobliżu miast musi ono być większe niż w środku lasu 50 km od najbliższego miasta, nawet jak się wydaje, że w wizualu jest OK. To u mnie tak jest. Lokalnie dość dobrze, fajnie się obserwuje ale jednak klatka szybko się zaświetla bo jestem na skraju czerwonego obszaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że nie pamiętam już gdzie w necie ją znalazłem.

Poniżej pełna wersja, ale w jpg, oryginał jest w gifie i jest za ciężki do publikacji na forum.

 

Witaj Jale,

 

Mam prośbę - byłbyś w stanie udostępnić wersje w GIF?

Jak domyślam się że gif jest bardziej wektorowy a właśnie chodzi mi o dobrą jakość.

 

Pozdrawiam

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej format gif zawsze będzie rastrowy, choćby nie wiem jak ktoś się starał :lol:

 

Co do mapki ja pobrałem kiedyś z tego wątku na innym forum.

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=425.0

Autorem jest jak pisze Ignisdei p. Jacek Bobowik.

 

Ciekawe jak bardzo już się zdeaktualizowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.