Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze okularów


U44

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Syntę 254/1200 f/4,7 na dobsonie z kitowymi okularami, które chciałbym zastąpić czymś lepszym.

Proszę o pomoc w określeniu docelowego zestawu okularów, dzięki którym będę mógł komfortowo prowadzić obserwacje DSów.

 

Chciałbym zastąpić kitowe 10 i 25mm okularem Baader Hyperion 8-24mm Zoom. Co jeszcze wybrać, zakładając umiarkowany budżet (powiedzmy, docelowo wartość teleskopu, czyli jakieś 2000 zł).

Edytowane przez U44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Syntę 254/1200 f/4,7 na dobsonie z kitowymi okularami, które chciałbym zastąpić czymś lepszym.

Proszę o pomoc w określeniu docelowego zestawu okularów, dzięki którym będę mógł komfortowo prowadzić obserwacje DSów.

 

Chciałbym zastąpić kitowe 10 i 25mm okularem Baader Hyperion 8-24mm Zoom. Co jeszcze wybrać, zakładając umiarkowany budżet (powiedzmy, docelowo wartość teleskopu, czyli jakieś 2000 zł).

Sądzę, że Vixen LV zoom byłby lepszym rozwiązaniem, aniżeli zoom Baadera. Tak wynika przynajmniej z testu na astronoce.pl

 

http://astronoce.pl/UserFiles/Image/TESTY_AN/TEST_ZOOMOW/Untitled-1.jpg

 

Tym bardziej, że ceny obu zoomów są bardzo podobne. Okulary z zoomem zapewniają świetną wygodę obserwacji, bo nie trzeba zmieniać co chwilę okularów. Niestety nie ma czegoś za nic. Ta wygoda jest okupiona dosyć małym polem jak za taką cenę. Polecałbym okulary stało ogniskowe.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie na taki zestaw:

Vixen NLV 2,5 mm (520 zł), do planet przy dobrym seeingu

Vixen LVW 5mm (880 zł), do wszystkiego

Explore Scientific 11 mm (700zł), szerokokątny do wszystkiego

W dalszej perspektywie:

Szerokokątny 25 - 40 mm

 

Pisałem na początku o DSach, ale planety jednak też chciałbym oglądać.

Edytowane przez U44
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie na taki zestaw:

Vixen NLV 2,5 mm (520 zł), do planet przy dobrym seeingu

Vixen LVW 5mm (880 zł), do wszystkiego

Explore Scientific 11 mm (700zł), szerokokątny do wszystkiego

W dalszej perspektywie:

Szerokokątny 25 - 40 mm

 

Pisałem na początku o DSach, ale planety jednak też chciałbym oglądać.

Okular 2,5 mm moim zdaniem odpada. 1200/2.5=480 razy, a to już sporo za dużo, nawet dla Księżyca. Okular 5mm wykorzystałbyś kilka razy w roku ze względu na seeing . Najlepszym rozwiązaniem będzie ES 6,7mm. Ogromne pole, przystępna cena, możliwe zakupy w USA ze względu na przeceny w USA, doskonała ostrość,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam LV2,5 z Syntą 10", może nie za często ale niekiedy zdarza się seeing pozwalający na zastosowanie takiego okularu, dlatego warto mieć taki okular. Używam też LV 5mm- dosyć często, do tego LVW 8, LVW22 i Nagler 31mm- ten ostatni każdy wie jakie obrazy daje. Ewentualnie w ostateczności pomyśl o dobrym barlowie, od razu odradzam 2" barlowa Sky Watchera, z 10" teleskopem nie działa za dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam LV2,5 z Syntą 10", może nie za często ale niekiedy zdarza się seeing pozwalający na zastosowanie takiego okularu, dlatego warto mieć taki okular. Używam też LV 5mm- dosyć często, do tego LVW 8, LVW22 i Nagler 31mm- ten ostatni każdy wie jakie obrazy daje. Ewentualnie w ostateczności pomyśl o dobrym barlowie, od razu odradzam 2" barlowa Sky Watchera, z 10" teleskopem nie działa za dobrze.

Mam Barlowa Vixen 2x.

Jaki obraz daje LV2,5? Ostry? To podobno dobry okular planetarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Barlowa Vixen 2x.

Jaki obraz daje LV2,5? Ostry? To podobno dobry okular planetarny.

 

Nie to nie okular stworzony do planet,małe pole 45*,co prawda wygodny LER ale czuły na osiowe patrzenie co przy ręcznym prowadzeniu dobsona jest strasznie uciążliwe.Obraz znika,a potem się pojawia,

 

Dobrym wyborem do planet będzie ortho Baadera 6-7mm,oko trzeba przyłożyć znacznie bliżej soczewki,ale dzięki temu ten nie znika i masz planetę cały czas w polu okularu,a to jest trochę większe od LV,bo wynosi 47*.

 

Jednak mimo to,celowałbym w okulary docelowe,czyli komplet ES.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Barlowa Vixen 2x.

Jaki obraz daje LV2,5? Ostry? To podobno dobry okular planetarny.

 

Dla mnie LV5 w przypadku Urana czy Neptuna to za mało, dlatego jesli warunki na to pozwalają obraz jest naprawde ostry, ale trzeba pamiętać że prowadzenie teleskopu przy powiększeniu 480x nie jest łatwe i trzeba się tego nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak mimo to,celowałbym w okulary docelowe,czyli komplet ES.

 

ES-y są o wiele tańsze od Naglerów, tylko jak to się ma do jakości w janych teleskopach? czy rzeczywiście jest tak dobrze jak piszą? bo trochę es-ów pojawiło się na rynku wtórnym i mam wrażenie że ludzie się powoli ich pozbywają, ale może się mylę, bo w sumie nie ma okularu idealnego i nawet naglery mają wady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet NLV 5 rzadko daje dobry, całkowicie ostry obraz. Przy 2,5 mm będzie bardzo trudne wyostrzenie, o ile to w ogóle da się zrobić wyciągiem bez mikrofokusera. Poza tym nie wiem czy seeing pozwalający na prawie 500-krotne powiększenie się w ogóle zdarza. Nie mówiąc o tym, że planeta będzie uciekać w takim tempie z niewielkiego pola okularu, że nie nadążysz gonić i wyławiać szczegółów.

 

Ja mam LVW 22 i LVW 13 i uważam je za bardzo wygodne, komfortowe okulary z dużym, wygodnym polem. Gwiazdy ostre do brzegu pola widzenia, czego nie można było powiedzieć o używanym kiedyś SWAN-ie 33 mm. Poza tym wygodne, 20 mm odsunięcie źrenicy wyjściowej, Mogę je śmiało polecić zarówno do obiektów DS, gromad, jak i planet. W teleskopie na Dobsonie i obserwacji planetarnej ważne jest pole. Jeśli jest duże i dobrze skorygowane, to pozwala to na dłuższe wpatrywanie się w planetę bez dotykania teleskopu = możliwość wyłowienia większej ilości detalu. Nie polecam Ortho Baadera rzędu 5-6 mm. Masakrycznie małe ER, brak muszli ocznej, małe pole. Choć owszem, w centrum pola świetna ostrość. Jest to okular do teleskopu na paralaktyku z napędem, a i tak jest niewygodny. Nie wiem jak dłuższe, może to ER jest bardziej komfortowe

Edytowane przez macciej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie LV5 w przypadku Urana czy Neptuna to za mało, dlatego jesli warunki na to pozwalają obraz jest naprawde ostry, ale trzeba pamiętać że prowadzenie teleskopu przy powiększeniu 480x nie jest łatwe i trzeba się tego nauczyć.

 

Ja nie chcę nikogo zniechęcać,ani pouczać.Ale powiększenie 480x jest w Polsce nie realne,nie mamy na to warunków,więc zanim wydasz pieniądze na tak krótki okular który z kolei będzie leżał w walizce,dobrze to przemyśl.Powinieneś raczej zacząć od mniejszych powiększeń do DS,zanim dojdziesz do wniosku czego tak na prawdę Ci trzeba.

 

Powiększenie 300x,to już sporo i nie zawsze,a raczej rzadko można takie stosować.Do tego w dużych lustrach jeszcze rzadziej.

 

Odnośnie barlowa,to tylko 2",można wtedy stosować wszystkie okulary.I jeśli będzie ten barlow,to po co tak krótki okular?.Przecież barlow 2x skraca ogniskową okularu o połowę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES-y są o wiele tańsze od Naglerów, tylko jak to się ma do jakości w janych teleskopach? czy rzeczywiście jest tak dobrze jak piszą? bo trochę es-ów pojawiło się na rynku wtórnym i mam wrażenie że ludzie się powoli ich pozbywają, ale może się mylę, bo w sumie nie ma okularu idealnego i nawet naglery mają wady

 

Ja nie znalazłem Naglera w podobnej cenie co ES,nawet ten 100*.Oczywiście że są zwolennicy jednych,jak i drugich.No ale jest na to określona kwota,a Naglery są jednak droższe.Co do sprzedaży ES 82*,to chyba nie chodzi o pozbycie się a raczej wymianę na te z większym polem a te z kolei obrazami przewyższają naglera,ale nie dorównują Ethosom.

 

Przynajmniej tyle wynika z recenzji,bo Naglera nie miałem okazji porównać.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chcę nikogo zniechęcać,ani pouczać.Ale powiększenie 480x jest w Polsce nie realne,nie mamy na to warunków,więc zanim wydasz pieniądze na tak krótki okular który z kolei będzie leżał w walizce,dobrze to przemyśl.Powinieneś raczej zacząć od mniejszych powiększeń do DS,zanim dojdziesz do wniosku czego tak na prawdę Ci trzeba.

 

Powiększenie 300x,to już sporo i nie zawsze,a raczej rzadko można takie stosować.Do tego w dużych lustrach jeszcze rzadziej.

 

Odnośnie barlowa,to tylko 2",można wtedy stosować wszystkie okulary.I jeśli będzie ten barlow,to po co tak krótki okular?.Przecież barlow 2x skraca ogniskową okularu o połowę.

 

Dlatego napisałem że warto pomyśleć o barlowie, wtedy spokojnie można zatrzymać się na dolnej granicy 5mm, a w przypadku idealnych warunków zaszaleć z barlowem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli doszedłeś do bardzo podobnych wniosków jak ja. Mój zestaw okularów to naglery 7mm i 17mm, które kupiłem z drugiej ręki za trochę ponad 1,5k.

7mm nawet bez barlowa pokazuje klasę na planetach i świetnie się nadaje do obserwacji najsłabszych, dla mnie dostępnych, obiektów DS.

17mm daje prawie stopień pola i przyzwoite powiększenie. Idealnie nadaje się do większości galaktyk, mgławic planetarnych i gromad kulistych. A i szukanie gromad otwartych w gęstym polu Drogi Mlecznej nie stwarza większych problemów. Myślałem też początkowo o naglerze 26mm jako o okularze przeglądowym, jednak 17mm okazała się na tyle uniwersalna, że porzuciłem ten zamiar. Kupowanie dodatkowego okularu tylko po to, że by złapać całe plejady chyba nie ma większego sensu.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

skopiuję siebie samego - jakiś czas temu wyrażałem swoją opinię na ten temat:

 

 

"nie jestem ekspertem, ale rzeczywiście sporo czasu (kilka tygodni) spędziłem przy wyborze okularu

efektem jest wybór z którego jestem bardzo zadowolony i na razie nic nie będę tu zmieniał

wystarczą mi 4 okulary takie jakie mam Pentax 5mm, LVW 8mm, Nagler 13mm, Nagler 22mm - używam wszystkich

...

prawdopodonie są inne parametry/okulary, które przyniosłyby mi takie samo lub lepsze zadowolenie

(np ES - nie było wtedy w ofercie a są świetnym wyborem)

...

okular LVW, Nagler, Explorer Scientific będzie dramatycznie lepszy niż kitowe plossle

może być tak że wybierzesz 'prawie' idealnie z poczuciem, że gdzieś obok jest lepsze rozwiązanie

...

generalnie LVW, ES i Nagler to świetna optyka

wybierz kąt widzenie jak największy ale niekoniecznie większy niż 82* - i tak oko tego nie ogarnie

wybierz odległość źrenicy ER duże - 15-20 mm - wygodnie się patrzy

wybierz zestaw docelowy, z jak najróżniejszym powiększeniem

 

max powiększenie - planety i drobne galaktyczki, Księżyc

wg mnie nie ma sensu w Polsce mieć więcej niż 250x - 300x - ja mam 240x i b rzadko bym chciał mieć więcej

z drugiego krańca fajny jest okular o małym powiększeniu i dużym polu widzenia - wtedy szukacz jest praktycznie niepotrzebny

ograniczeniem jest źrenica wyjściowa - d wyj - nie ma sensu więcej niż koło 5mm (przy moim niebie na pewno)

no i dwa okularki albo jeden pomiędzy żeby oglądać te same obiekty z różnej perspektywy

 

barlow - nie ma sensu

zoom - nie ma sensu

 

 

opcje

1. kup używane (przecenione) 4 okulary jak 5, 8, 16, 26 jakieś tańsze i pomału sprzedasz kiedyś bez utraty wartości i wymienisz na docelowy

2. kup pomału, po kolei docelowe okulary (drogie i dobre) począwszy od środka - 13mm - 16mm (25mm plossla od biedy może być), potem jakiś 5-7mm

 

...

w 10mm plossl M13 jest dobrze rozbita ale wypełnia całe (malutkie) pole widzenia, natychmiast z niego ucieka i ciężko oko do okularu przyłożyć, żeby coś zobaczyć

przy LVW o podobnej ogniskowej patrzy się wygodnie (odległość od oka ER około 20mm), większe pole widzenia powoduje, że kulka jest zawieszona pośród innych gwiazdek i na tle nieba, ma więcej przestrzeni, ale jednocześnie jest wyraźna i rozbita przepięknie na poszczególne gwiazdki, no i nie ucieka tak szybko, nie trzeba dotykać teleskopu przez parę sekund

masz nastawienie na DSy - one też są skrajnie różne - kulki i otwarte dobrze wyglądają w 13mm, ale czasem są za duże i się nie mieszczą, np Hihotki najlepiej oglądam w 22mm, a w 13mm tylko jedną naraz

galaktyki zazwyczaj ciężko znaleźć, więc je szukam za pomocą 22mm (ledwo majaczą wtedy pośród mrowia gwiazd) i dopiero jak ją namierzę to ustawiam na środek i szybko zmieniam okular na 8mm,

ale grupki galaktyk dobrze podziwiać jednocześnie czyli znów zmieniamy na 13mm (wtedy 16mm by się przydał)

 

 

czyli 2,5 mm - nie ma sensu (seeing)

31mm - nie ma sensu (źrenica)

..."

 

 

pozdr

R

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Syntę 254/1200 f/4,7 na dobsonie z kitowymi okularami, które chciałbym zastąpić czymś lepszym.

Proszę o pomoc w określeniu docelowego zestawu okularów, dzięki którym będę mógł komfortowo prowadzić obserwacje DSów.

 

Chciałbym zastąpić kitowe 10 i 25mm okularem Baader Hyperion 8-24mm Zoom. Co jeszcze wybrać, zakładając umiarkowany budżet (powiedzmy, docelowo wartość teleskopu, czyli jakieś 2000 zł).

Za 2000 możesz sobie sprawić bardzo przyzwoity zestaw okularków :yes: Przede wszystkim można skorzystać z rynku wtórnego, czy też zrobić zakupy za oceanem :yes: Ja zacząłem wymianę okularków od Scoposa 30 do przeglądu nieba, można czasem znaleźć na giełdzie w rozsądnej cenie - nieoceniony do wyszukiwania DS-ów, może obraz nie jest ostry aż po sam brzeg, gdzie gwiazdki zamieniają się w komety, ale to rozsądny kompromis ceny do jakośći (Nagler 31 jest 5 razy droższy :o ). Następnie kupiłem ES-a 14 82* i jestem bardzo zadowolony z tego okularka: świetny obraz i duże pole widzenia, ostatnio byłem pod wrażeniem gdyż widziałem jednocześnie M81 i 82, po przeciwległych brzegach pola i były jasne i ostre! Wcześniej myślałem, że obydwie galaktyki można oglądać w okularach takich jak Scopos (ok. 30 mm) a tutaj bardzo miłe zaskoczenie przy ponad połowę mniejszej ogniskowej! Szczerze polecam! Do planet, Księżyca i kulek kupiłem (również na giełdzie) LVW8. W chwili obecnej czekam na ES 4.7 (z USA), zdaję sobie sprawę, iż okular z takim powerem będzie rzadziej używany, ale czasami LVW8 mi nie wystarcza, ma się ochotę obejrzeć większy obraz, dlatego po bardzo pozytywnych doświadczeniach z 14mm zamówiłem ten okular.

Ceny w/w okularów kształtują się następująco:

Scopos 30: ok. 430 zł nowy, 320-350 używka

ES 14: ok. 800 zł nowy, 500-600 używka lub sprowadzany

LVW8: ok. 830 zł nowy, ok. 600 zł używka

ES 4.7: ok. 650 nowy, na giełdzie rzadko spotykany ( z USA połowę tańszy)

Reasumując: przeglądaj giełdy astronomiczne, zapewne znajdziesz coś dla siebie :D Oczywiście, najlepiej by było, gdybyś mógł wcześniej popatrzeć przez okularki, zanim je kupisz, może jest jakaś grupa astromiłośników w Twojej okolicy?

Pozdrawiam, Piotr

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam, mam pytanie do "Roberciu" odnośnie Pentaxa XW5. Czy oglądając planety tym okularem nie miałeś lekkiej poświaty, mgiełki wokół planet. Nie jest to typowy planetarny okular więc obraz może nie być tak kontrastowy i pozbawiony odblasków jak ortoskopy. Ja mam takie wrażenia podczas obserwacji swoim XW7, ale nigdy nie miałem w wyciągu 6 lub 5mm ortoskopa.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie do "Roberciu" odnośnie Pentaxa XW5. Czy oglądając planety tym okularem nie miałeś lekkiej poświaty, mgiełki wokół planet. Nie jest to typowy planetarny okular więc obraz może nie być tak kontrastowy i pozbawiony odblasków jak ortoskopy. Ja mam takie wrażenia podczas obserwacji swoim XW7, ale nigdy nie miałem w wyciągu 6 lub 5mm ortoskopa.

Pozdrawiam

 

Hej,

Poświata, mgiełka jeśli jakaś się pojawiła nigdy nie utrudniała mi obserwacji. I tak do planet zakładam jakiś kolorowy filtr. Jeśli już mgla jest zauważalna najczęściej wynika to z parowania okularu, albo na niego nachuchałem, albo jest brudny, albo lustro wtórne zarosiało ;)

 

Pentax bije na głowę ortoskopy w dwóch parametrach, które są dla mnie naprawdę istotne:

odległość źrenicy - 20 mm vs 5 mm (Baader)

pole widzenia - 70* vs 47*

 

odległość źrenicy to komfort, na który postawiłem od samego początku - żadnych kompromisów

pole widzenia to szansa na kilka sekund obserwacji przy powiększeniu 240x bez szturchania tubą na Dobsonie bez napędu

 

test planetarnych okularów:

http://www.astronoce...ty_an.php?id=24

 

ciekawe jest, że Pentax pokazał pazur przy większym powiększeniu i większej aperturze

może inaczej się sprawdza 5 mm przy 10" niż 7 mm przy 8" ??? - nie mam pojęcia

 

jedź do Jodłowa, zapnij orto i sprawdź sam :D

 

pozdrawiam,

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.