Skocz do zawartości

Silnik krokowy


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję dobrego elektronika, który może zrobić sterowanie do silnika krokowego pod kopułe obserwatorium jeśli ktoś wie to proszę o namiary. Z góry dziękuję.

 

Kopuła na krokowym ? Na pewno musisz mieć silnik krokowy do tego ? Może lepiej silnik 12v z przekładnią i krańcówki. (np od napędu bramy)

Sterowniki małych silników (jak np z demontarzu drukarek czy ksero) można kupić już zmontowane :

link

 

lub

 

link2

 

Wydaje się że nie warto samemu składać z części. Jak tak robiłem i koszt jest wyższy ,no ale ja robiłe super mikrokrok do głowicy paralaktyka a to co innego.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten sterownik z AVR ma obciążenie 1A. I wtedy nawet grzeje się tak, że strach o spalenie. To musi być mocniejszy sterownik. 1A dobry do silniczka na wyciągu (i to z biedą), nie wspominając o takim od bramy :)

No i w drukarkach bardzo rzadko można znaleźć krokowce odpowiednie. Tam wsio na enkoderach jest. A jak już to po 24V+ :(

Na alledrogo są fajne z demobili do kupienia, tylko przypilnować trzeba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopuła na krokowym ? Na pewno musisz mieć silnik krokowy do tego ? Może lepiej silnik 12v z przekładnią i krańcówki. (np od napędu bramy)

Sterowniki małych silników (jak np z demontarzu drukarek czy ksero) można kupić już zmontowane :

link

 

lub

 

link2

 

Wydaje się że nie warto samemu składać z części. Jak tak robiłem i koszt jest wyższy ,no ale ja robiłe super mikrokrok do głowicy paralaktyka a to co innego.

 

Andrzej

 

Może dokładnie opiszę. Mam kopułę napedzaną już silnikiem ze zwykłej pralki frani oczywiście śilnik został przewinięty aby miał lewe i prawe obroty i mogę przesuwać kopułę w lewo i prawo za pomocą pilota ale ona ma szybki przesuw a chodzi mi o to aby jeszcze oprócz tego mieć przynajmniej dwie bardzo małe prędkości aby szczelina mogła podążać za teleskopem w czasie fotografowania.Obecnie mogę bez przesuwu robić zdjęcia przez pół godziny i muszę znowu przesuwać kopułe a chciałbym zrobić tak aby włączyć silnik na mały obrót i szczelina będzie powoli podążać za teleskopem nie musi być idealnie ale dobrze będzie jeśli nie będę musiał przynajmniej przez trzy ,cztery godziny ingerować w przesuw kopuły i oto mi chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten sterownik z AVR ma obciążenie 1A. I wtedy nawet grzeje się tak, że strach o spalenie. To musi być mocniejszy sterownik.

 

No i o to mi chodziło jak sugerowałem zrobienie napędu do kopuły na zwykłym silniku... Wykorzystując coś z rozwiązań od sterowników bram.

Dla mnie bez sensu otwierać kopułe silnikiem krokowym.

No chyba że koledze chodziło o coś innego pisząc "napęd kopuły"

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby szczelina mogła podążać za teleskopem w czasie fotografowania.

 

No i wiemy więcej. Chm może jakiś mechanizm zegarowy byłby rozwiązaniem ? Odpalał by np. silnik od tej pralki co ustalony czas i w ten sposób nadążał za rurą telepa.

Lub jakaś przekładnia tak dobrana jak ziemi wirowanie :g:

Bo krokowy mocny + sterownik do niego to może wyjść drogawo.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wiemy więcej. Chm może jakiś mechanizm zegarowy byłby rozwiązaniem ? Odpalał by np. silnik od tej pralki co ustalony czas i w ten sposób nadążał za rurą telepa.

Lub jakaś przekładnia tak dobrana jak ziemi wirowanie :g:

Bo krokowy mocny + sterownik do niego to może wyjść drogawo.

 

Andrzej

 

Ten silnik który posiadam nie ma wcale dużej mocy obroty są redukowane za pomocą koła pasowego i jeszcze przekładni ślimakowej tak ,że pełny obrót kopuły trwa prawie 6 min. Miśląc tu o silniku krokowym przykład biorę z montażu EQ 6 mamy silniki krokowe mamy pilota GO TO oczywiście płytka sterująca ale w pilocie mamy różne prędkości przesuwu więc chyba można zrobić podobie aby silnik krokowy miał taką płytkę sterującą aby te szybkości były różne przynajmniej 2 bardzo małe i jedną dużą a silnik musi być odpowiedniej mocy to jes dla mnie jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trzeba by inaczej zrobić.

Można kupić ten sterownik: link

Ma fajną cechę potrzebną w tym projekcie:

- można regulować prędkości w baaardzo dużym przedziale (i bardzo prosto)

- można wyłączyć opcję sterowania dynamicznego (wtedy silnik nie pobiera energii i nie jest blokowany)

- łatwo zamontować go na radiatorze - mało się grzeje.

Do tego kupić silnik na 12V 1A ze strony CNC opisanej wyżej, np del FL57STH56-1006A

Mam taki w swoim projekcie i mimo małego rozmiaru ma dużą moc.

Do tego solidna przekładnia. Może być o bardzo dużym przełożeniu, bo to ma być doprawdy ślimaczy ruch :)

Zalety:

-tanio

-można zrobić samemu

-nie trzeba sprzęgła między obiema napędami (chyba)

-można sterować zdalnie (np karta przekaźnikową i podpiąć do komputera)

 

Wydaje mi się, że to mogło by działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trzeba by inaczej zrobić.

Można kupić ten sterownik: link

Ma fajną cechę potrzebną w tym projekcie:

- można regulować prędkości w baaardzo dużym przedziale (i bardzo prosto)

- można wyłączyć opcję sterowania dynamicznego (wtedy silnik nie pobiera energii i nie jest blokowany)

- łatwo zamontować go na radiatorze - mało się grzeje.

Do tego kupić silnik na 12V 1A ze strony CNC opisanej wyżej, np del FL57STH56-1006A

Mam taki w swoim projekcie i mimo małego rozmiaru ma dużą moc.

Do tego solidna przekładnia. Może być o bardzo dużym przełożeniu, bo to ma być doprawdy ślimaczy ruch :)

Zalety:

-tanio

-można zrobić samemu

-nie trzeba sprzęgła między obiema napędami (chyba)

-można sterować zdalnie (np karta przekaźnikową i podpiąć do komputera)

 

Wydaje mi się, że to mogło by działać.

 

A ten silnik nie będzie za słaby, a jak to dokładnie połączyc ja nie jestem elektronikiem i chciałbym aby dla mnie niektóre rzeczy były dokładniej pokazane aby nie zrobić głupstwa.Z góry dziekuję za wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będzie wystarczająco silny - nie wiem. Mam podstawową wiedzę z tego tematu wyłącznie na potrzeby moich projektów.

Co do silnika - mam taki i dłonią ciężko zatrzymać oś podczas pracy. Zamontowany w wyciągu na przekładni 1:2 podnosi każdy ciężar (aż się ślizga rolka w crayfordzie) :P

Mogę Ci zmierzyć moment obrotowy tego silnika. Ty w obserwatorium sprawdź jaki moment trzeba by poruszyć kopułą (np wagą).

Stosunek uzyskanych sił da minimalne przełożenie. A znając to wyliczymy, czy przy minimalnej prędkości obrotowej (przy której moc silnika jest największa) silnik krokowy zdoła kręcić kopułą z odpowiednią prędkością (mam nadzieję, że to sobie wystarczająco dobrze wykombinowałem). :)

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będzie wystarczająco silny - nie wiem. Mam podstawową wiedzę z tego tematu wyłącznie na potrzeby moich projektów.

Co do silnika - mam taki i dłonią ciężko zatrzymać oś podczas pracy. Zamontowany w wyciągu na przekładni 1:2 podnosi każdy ciężar (aż się ślizga rolka w crayfordzie) :P

Mogę Ci zmierzyć moment obrotowy tego silnika. Ty w obserwatorium sprawdź jaki moment trzeba by poruszyć kopułą (np wagą).

Stosunek uzyskanych sił da minimalne przełożenie. A znając to wyliczymy, czy przy minimalnej prędkości obrotowej (przy której moc silnika jest największa) silnik krokowy zdoła kręcić kopułą z odpowiednią prędkością (mam nadzieję, że to sobie wystarczająco dobrze wykombinowałem). :)

 

 

Jutro to dokładnie sprawdzę i zrobię zdjęcie mojego napędu abyś miał lepszy obraz tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro to dokładnie sprawdzę i zrobię zdjęcie mojego napędu abyś miał lepszy obraz tego.

 

 

Wstawiam zdjęcia swojego napędu kopuły i tak jak pisałem zamiast tego silnika co jest chcę zastosować silnik krokowy z tym samym przełożeniem jak na zdjęciach.

1.JPG

2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ten z linków powyżej nie nada się na napęd główny :)

Ja mam mieszane uczucia,silnik 12V i 1A może okazać się za słaby.W brew pozorom silnik od pralki jest dosyć mocnym silnikiem,no i działa na inne napięcie.Sam ma silniki krokowe 12V i 1.5A,ale nie jetem pewien czy w ogóle będą w stanie zakręcić/ruszyć koło przekładni.:g:

 

Edyta-Antoni,a powiedz o co chodzi z tym krokowcem?,w tej chwili kopuła porusza się wolno bo jeden obrót trwa około 60sek.Pewnie chodzi o to,że po wyłączeniu napędu silnik jeszcze się obraca i kopuła mknie dalej,tak?.

Edytowane przez antares1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi, by ten silniczek krokowy obrócił całą instalację w 60 sek. Chodzi o to, by obrócił ją w 5 godzin. Myślę, że najlepiej jakby to były mikro ruchy. Skoro ten silniczek ma moment 500g to przy przekładni 1:250 uciągnie 120kg. A to już jest całkiem dużo :) (to tak w uproszczeniu oczywiście)

Ale nie nadaje się na główny napęd, właśnie z uwagi na prędkość obrotu.

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi, by ten silniczek krokowy obrócił całą instalację w 60 sek. Chodzi o to, by obrócił ją w 5 godzin. Myślę, że najlepiej jakby to były mikro ruchy. Skoro ten silniczek ma moment 500g to przy przekładni 1:250 uciągnie 120kg. A to już jest całkiem dużo :) (to tak w uproszczeniu oczywiście)

Ale nie nadaje się na główny napęd, właśnie z uwagi na prędkość obrotu.

 

Tak też sobie myślałem,że kopuła ma podążać za obiektem.W sumie można spróbować,tylko trzeba by zastosować inny pasek i koło na przekładni na miękki,taki do krokowców.

 

Sprawa jest warta świeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyzej dokładnie napisałem o co mi chodzi i pokazałem zdjęcia.Panowie prawda jest taka ,że tu nie ma takich oporów jednym palcem krecę to małe kolo pasowe i całość się obraca nie potrzeba naprawdę dużej siły kopuła jest na łożyskach.Zastąpić ten silnik chcę silnikiem krokowym bo on ma tylko możliwość uzyskania zmiejszonych obrotów dałem przykład jak jest w montażach EQ6 i tam np. na 1 jest żółwie tempo a na np.8 bardzo szybko chodzi silnik.Dlatego chce zastosować silnik krokowy odpowiedniej mocy tak jak silnik obecny plus do tego sterowanie aby zmniejszać obroty, chyba jasno się wyrażam.Jak chcę szybko przesunąć kopułe włączam szybkie obroty w lewo lub w prawo w zależności od potrzeb a potem włączam żółwie tempo aby szczelina podążała za ruchem ziemi i tyle.Według mnie nie jest to jakieś skomplikowane.Obecny silnik ma stałe obroty czy to w lewo czy wprawo i nie można zastosować tam sterowania aby osiągał mniejsze obroty to jest inny silnik, natomiast w krokowcach jest ta możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swojej kopule miałem podobny problem.

Jako napędu używam silniczka od wycieraczek sprzężonego z przekładnią kontową

po szlifierce.

 

post-2632-0-30001000-1325336953_thumb.jpg post-2632-0-55889000-1325336979_thumb.jpg

 

Ostatecznie kopuła obraca się skokowo co 10cm.

Przerwa czasowa realizowana jest przez przekaźnik czasowy firmy f&f PCU-518 z zewnętrznym potencjometrem.

 

post-2632-0-36743600-1325336996_thumb.jpg post-2632-0-75328100-1325337013_thumb.jpg

 

Na obwodzie kopuły mam wtopione magnesy co 10cm, które najeżdżają na kontaktron

wyłączają zasilanie silnika a włączają czas przerwy do następnego skoku.

Przerwa ustawiana jest potencjometrem.

 

Przy otworze obserwacyjnym 80cm kopuła podąża za teleskopem

przez kilka godzin.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mieszane uczucia,silnik 12V i 1A może okazać się za słaby.W brew pozorom silnik od pralki jest dosyć mocnym silnikiem,no i działa na inne napięcie.Sam ma silniki krokowe 12V i 1.5A,ale nie jetem pewien czy w ogóle będą w stanie zakręcić/ruszyć koło przekładni.:g:

 

Edyta-Antoni,a powiedz o co chodzi z tym krokowcem?,w tej chwili kopuła porusza się wolno bo jeden obrót trwa około 60sek.Pewnie chodzi o to,że po wyłączeniu napędu silnik jeszcze się obraca i kopuła mknie dalej,tak?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mieszane uczucia,silnik 12V i 1A może okazać się za słaby.W brew pozorom silnik od pralki jest dosyć mocnym silnikiem,no i działa na inne napięcie.Sam ma silniki krokowe 12V i 1.5A,ale nie jetem pewien czy w ogóle będą w stanie zakręcić/ruszyć koło przekładni.:g:

 

Edyta-Antoni,a powiedz o co chodzi z tym krokowcem?,w tej chwili kopuła porusza się wolno bo jeden obrót trwa około 60sek.Pewnie chodzi o to,że po wyłączeniu napędu silnik jeszcze się obraca i kopuła mknie dalej,tak?.

 

W chwili obecnej pełny obrót trwa nie 60 sek. ale 6 minut i jak długo trzymam włączony przycisk na pilocie tak długo trwa obrót jak dam radę trzymać cały dzień to tak długo będzie się kręcić czy to w lewo czy w prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi, by ten silniczek krokowy obrócił całą instalację w 60 sek. Chodzi o to, by obrócił ją w 5 godzin. Myślę, że najlepiej jakby to były mikro ruchy. Skoro ten silniczek ma moment 500g to przy przekładni 1:250 uciągnie 120kg. A to już jest całkiem dużo :) (to tak w uproszczeniu oczywiście)

Ale nie nadaje się na główny napęd, właśnie z uwagi na prędkość obrotu.

 

Tas - pisząc 500g miałeś na myśli 0.5Nm?

 

Trzeba wziąć pod uwagę sprawność całego układu:

Przekładnia pasowa ~0.95

Przekładnia ślimakowa ~0.3 (przełożenie ~1:80??? i ślimak pojedynczy)

Przekładnia cierna z rolką ???

----------------------------------------

Przemnożyć te wartości.

 

@Antoni - parę zadań dla Ciebie:

1) jak masz przenoszony napęd z wałka ślimacznicy na kopułę - rolka gumowa? - zrobisz zdjęcie?

2) jaka jest średnica bieżni po której toczy się rolka?

3) jaka jest średnica rolki?

4) ile zębów ma ślimacznica?

5) zmierz średnice kół przekładni pasowej - jeżeli już pakować się w krokowce, to użyłbym przekładni z pasem zębatym. Masz ściśle określone przełożenie. Można uzyskać większe przełożenie niż na klinowej, a jak masz napęd rolką, to ona i tak będzie spełniać funkcję sprzęgła przeciążeniowego.

6) Wysprzęgnij napęd od kopuły i zmierz siłę styczną potrzebną, do poruszenia kopuły. Zmierz też na jakim promieniu zadziałałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze rozumiem, kopuła jest napędzana silnikiem od pralki na napięcie 230V.

Najtaniej i najprościej można nim sterować za pomocą falownika 1-fazowego 2kW (sterowanie częstotliwością)

Można zaprogramować prędkość obrotu silnika elektrycznego (prąd przemienny), lub płynnie regulować (od 0 obr. do nominalnych np.1450), po zaprogramowaniu obroty można zwiększyć x2.

Produkuje takie coś jakaś firma w Toruniu.

Można też kupić na Allegro.

Warto przemyśleć. Koszt falownika, brak zmian konstrukcyjnych, kilka kabelków dodatkowych.

H

 

PS. Dotyczy urządzeń tego typu np: http://www.akcesoria.cnc.info.pl/falowniki_lg_ic5.htm

 

nowe są w cenie ok 500 PLN, na Allegro już od 50 PLN.

Edytowane przez Rodan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tas - pisząc 500g miałeś na myśli 0.5Nm?

 

Trzeba wziąć pod uwagę sprawność całego układu:

Przekładnia pasowa ~0.95

Przekładnia ślimakowa ~0.3 (przełożenie ~1:80??? i ślimak pojedynczy)

Przekładnia cierna z rolką ???

----------------------------------------

Przemnożyć te wartości.

 

@Antoni - parę zadań dla Ciebie:

1) jak masz przenoszony napęd z wałka ślimacznicy na kopułę - rolka gumowa? - zrobisz zdjęcie?

2) jaka jest średnica bieżni po której toczy się rolka?

3) jaka jest średnica rolki?

4) ile zębów ma ślimacznica?

5) zmierz średnice kół przekładni pasowej - jeżeli już pakować się w krokowce, to użyłbym przekładni z pasem zębatym. Masz ściśle określone przełożenie. Można uzyskać większe przełożenie niż na klinowej, a jak masz napęd rolką, to ona i tak będzie spełniać funkcję sprzęgła przeciążeniowego.

6) Wysprzęgnij napęd od kopuły i zmierz siłę styczną potrzebną, do poruszenia kopuły. Zmierz też na jakim promieniu zadziałałeś.

 

Napęd jest przekazywany za pomocą zębatki na łańcuch który jest na obwodzie kopuły z zawodu jestem mechanikiem wiec wybierałem to co lepsze mnie naprawdę interesuje aby mi ktoś podał typ silnika krokowego aby był odpowiednikiem silnika tego co mam .chodzi o moc a może być zasilany nawet na 12 V to jest naprawdę bez znaczenia i do tego odpowiednia płytka sterująca i koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.