Skocz do zawartości

Nie dla ACTA !


Rekomendowane odpowiedzi

Człowieku! Trzymałbyś się rzeczywistości. 1. Nie ja to ściągałem bo nie o sobie pisałem tylko o znajomych.

2. Argument o studiach jest śmieszny bo takie potrafią kosztować i 5000/semestr. A potem jeszcze opłaty za egzam czy go zdasz czy nie. I co ma zrobić taki młody człowiek z niezbyt dobrze sytuowanej rodziny jak jest bez roboty? Albo i trochę starszy ale jak się niczego nie dorobił? A to przecież nie cała prawda. Prawda jest gorsza. Często zupełnie nie wystarcza fachowość w jednym sofcie - trzeba jeszcze w jakimś drugim albo i trzecim. Dlatego m.in. przytoczyłem też soft o nazwie Archi-Cad. Ten znajomy to architekt po studiach, ale naście lat temu i nie dostał pracy w zawodzie, utrzymując się z innych zupełnie zatrudnień. Czyli najpierw musisz mieć 25 kantów na edukację a potem też dostaniesz tę pracę albo i nie. A to bywają tylko warunki konieczne a nie wystarczające!

3. Nie chciałem Cię urazić; przepraszam. Po prostu się zdenerwowałem. Zaznałem już długiego bezrobocia (z wieloma tego konsekwencjami) i może nie takiej ciężkiej biedy ale niedostatku tak. I zawsze mnie szlag trafia, gdy ktoś wypowiada się bez zrozumienia dla ludzi, którzy naprawdę mają mało i jest im ciężko. I po prostu nigdy nie zaakceptuję sytuacji, że ktoś, kto chce się uczyć napotyka takie coś, że np. soft niezbędny do nauki aby mieć szansę na uczciwą i sensowną pracę kosztuje np. 15 tysiaków. Ja od 10 lat nie mogłem sobie pozwolić na żaden teleskop (poza jednym zupełnym szajsem onegdaj) ale to to moje hobby - marzenie. A co innego, jak komuś jakieś prawa autorskie blokują szansę na uczciwą pracę.

4. Mam kilka znajomych osób "siedzących" w komputerach. I żeby się w tym świecie odnaleźć WSZYSCY onegdaj musieli szkolić się na piratach! Wszyscy! Gdyby nie to, to nic by się nie wyszkolili i byliby do dzisiaj parkingowymi. Teraz owszem, kupują legale, ale jak już nieźle zarabiają. Apeluję więc jeszcze raz: trzymałbyś się rzeczywistości.

No a jak Ci leci z astro? Napisałbyś może, co ostatnio fajnego obserwowałeś. I czym. Tu możesz liczyć na pełną empatię. Bo ja np. miałem pierwszy raz w życiu 5 minut dostępu do Maksutowa 127 na Księżyc i Jowisza. I pomimo bardzo złych warunków wstrząśnięty jestem wspaniałością jego optyki. Mam w każdym razie o czym marzyć. A "Kartagiina powinna być zburzona". Pozdrowienia.

 

Pisząc w drugiej osobie nie miałem zamiaru sugerować że Ty kradniesz - miała to być po prostu zasada.

 

Niestety, edukacja kosztuje i będzie kosztować więcej - na to również można się zżymać, ale tego nie unikniemy. I tu można mieć pretensje do rządu, ale nie o to że podpisuje acta, tylko o to, że za mało stawia na edukację w potrzebnych dziedzinach dla osób, których na takie studia nie stać. Sytuacji w kwestii CADa nie znam, ale coraz więcej softu występuje w licencjach studenckich, trialach itp. W Twoim poście po prostu uderzyło mnie totalne przyzwolenie na piractwo "niezarobkowe". Na to się nie zgadzam.

 

Drugie, co mnie zirytowało w dyskusji o acta, to obwinianie korporacji za to, że chcą bronić ciężko wypracowanej wiedzy. Można opowiadać sobie o mitycznych korporacjach, ale prawo własności intelektualnej jest gwarantem postępu. Bez istnienia patentów nikt nie wydałby kilkunastu czy kilkudziesięciu mln USD na badania nad lekiem onkologicznym, bo te miliony i tak mogą się nie zwrócić nawet w okresie ochrony patentowej (trzeba pamiętać o tym ile czasu zajmują badania kliniczne, rejestracja itp.), a zaraz po zakończeniu ochrony wejdą "gapowicze" w postaci firm generycznych. Widać to zresztą w poziomie innowacji gospodarki amerykańskiej z bardziej rozwiniętą tradycją patentowania i europejskiej. No i wreszcie - bez ochrony patentowej nikt nie zapłaci inżynierom tyle, ile się im teraz płaci w innowacyjnych firmach.

 

Co do ACTA - faktycznie i mnie niepokoi daleko idąca instytucja zabezpieczania roszczeń poprzez wyłączenie serwisu. Sądzę jednak, że polskie sądy nie będą się do tego łatwo przychylać nawet po jej przyjęciu. W naszym prawie funkcjonuje przepis, że zabezpieczenie powództwa nie może prowadzić do zaspokojenia roszczenia - czyli nie można żądać takich zabezpieczeń, które praktycznie bez wyroku zaspokoją twoje żądania. Wg mnie sądy będą patrzyły z tej perspektyy i forum nam nie zamkną za jeden potencjalnie piracki materiał. Ale ten zapis mi się nie podoba, fakt. Ujawnianie danych - to mnie nie martwi (ja akurat nie mam na kompie nic pirackiego - może jestem nienormalny...).

 

 

A wracając do astronomii - nic ostatnio nie oglądałem. Polowałem na zorzę, ale niestety dziury w chmurach za małe, a i Kp chyba jednak za niskie, żeby w Polsce się pojawiła. Obrabiam za to astrofotki z jesieni.

 

EDIT: I tu wrócę jeszcze raz do kwestii piractwa. Patrzę sobie z zazdrością na tutoriale obróbki astrofoto w Maximie i PS-ie, ale nie stać mnie na 399 czy 499 USD za licencję, więc walczę w DSS i GIMPie. Nie przyszło mi do głowy (i nie przyjdzie - czy to z ACTA czy bez) , żeby pracować na wersjach pirackich, choć robię to wyłącznie dla przyjemności.

Edytowane przez karpies
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewnych studiach technicznych (Mechanika i Budowa Maszyn) w znanej polskiej uczelni jest aż 15 godzin AutoCADa ;)

 

No i to jest oburzające i to jest bardzo słuszny zarzut, ale pod adresem MNISW, a nie osób, które uważają piractwo za złodziejstwo.

 

Obserwuję jednak coraz lepszą współpracę polskich uczelni z tymi przeokropnymi "korporacjami", w ramach której korporacje fundują uczelniom pracownie ze swoimi systemami, po to by kształcić informatyków. Może i do AutoCada na uczelniach też kiedyś dojdziemy.

 

Ponad 10 lat temu, będąc na stypendium w Niemczech, miałem zajęcia z SAPa - oprócz samych zajęć (2 godziny wykładu i 4 godziny pracowni tygodniowo), mogłem po godzinach zajęć korzystać dodatkowo z pracowni i dłubać w SAPie do woli (inna sprawa, że mi się nie chciało ;-)

 

Pzdr,

karpies

Edytowane przez karpies
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawę znam tylko ze słyszenia więc nie gwarantuję rzetelnego przekazu jednak z tego co wiem to było kilka lat temu tak:

 

Autodesk, producent AutoCada zrobił akcję AutoCAD dla studenta w której można było kupić na Polibudzie Warszawskiej oryginalnego AutoCada (choć w wersji niekomercyjnej) za 100 zł. Ponoć liczba chętnych wyniosła ZERO.

Kiedyś moja żona skorzystała z podobnej akcji akupu ArchiCADa za 100 zł. Też była pewnie w tym temacie wyjątkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zaczęło się: https://www.google.com/intl/pl/policies/privacy/preview/

 

Informacje podawane przez użytkownika – przykładowo wiele naszych usług wymaga założenia konta Google. Podczas tej operacji prosimy o podanie danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu czy numer karty kredytowej. Jeśli użytkownik chce w pełni wykorzystać oferowane przez nas funkcje udostępniania treści, jest również proszony o utworzenie publicznegoprofilu Google zawierającego m.in. jego imię i nazwisko oraz zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: I tu wrócę jeszcze raz do kwestii piractwa. Patrzę sobie z zazdrością na tutoriale obróbki astrofoto w Maximie i PS-ie, ale nie stać mnie na 399 czy 499 USD za licencję, więc walczę w DSS i GIMPie. Nie przyszło mi do głowy (i nie przyjdzie - czy to z ACTA czy bez) , żeby pracować na wersjach pirackich, choć robię to wyłącznie dla przyjemności.

no wlasnie, ja tez nie moge sobie pozwolic na takie luksusy jak PS i Maxim, ale piratow nie bede nigdy uzywac. Chcialbym by wiekszosc tak myslala, a jak jest na prawde to sie chyba nie dowiemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie, ja tez nie moge sobie pozwolic na takie luksusy jak PS i Maxim, ale piratow nie bede nigdy uzywac. Chcialbym by wiekszosc tak myslala, a jak jest na prawde to sie chyba nie dowiemy

 

Ty naprawdę nie jesteś z tego świata ?

 

Ja muszę w pełni korzystać z google, bo w mojej pracy mają takie wymagania (wysyłanie pewnych dokumentów etc.) . Musze podać nr telefonu, karty kredytowej i zdjęcie.

 

To wszystko dzieje się oczywiście dla mojego dobra, żeby sprawnie mi się pracowało.

 

 

Tak, tak krowy przestały dawać mleko.

 

Od początku pisze jasno i wyraźnie, że chodzi o ograniczenie swobód obywatelskich , a nie ściganie piratów. Organy ścigania dobrze znają i maja namierzonych tych którzy sprzedają nielegalne oprogramowanie, w Krk jest (chyba jeszcze , bo nie byłem tam kilka lat) giełda na której możesz kupić wszystko od programów po ciuchów - są kamery widać "handlowców" i nikt z tym nic nie robi i to od lat.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a konkretnie których swobód?

Brakuje słów: można domniemywać

 

 

CYT.

23 stycznia 2012 Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych oficjalnie zarekomendował niepodpisywanie traktatu uznając ACTA za niebezpieczne dla praw i wolności określonych w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Uzasadnia to m.in. tym, że porozumienie ACTA daje nowe możliwości wymiany informacji między organami ścigania z różnych krajów oraz podsumowując: Można więc domniemywać, że mimo braku formalnych obowiązków wobec władz publicznych, policja zostanie de facto zobowiązana do działania na podstawie konwencji ACTA. Ponadto Inspektor zwrócił uwagę, iż niektóre z krajów, którym mogą być w ten sposób przekazane dane osobowe nie zapewniają wystarczającej ochrony tych danych

Teoretycznie nic się nie stanie. Czy gregor dasz za to gwarancje, że przeciętny obywatel nie będzie się czuł inwigilowany ? Ja nie czuję sie kompetentny do takich sądów, ale skoro Ktoś ma władzę to jest pewne (nie prawie pewne tylko pewne), że ją prędzej czy później wykorzysta :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alepo co państwo ma nas inwigilować? do czego mu się to przyda? (poza ew.złapaniem kogoś np. na piractwie=kradzieży)

 

Osobiście wolę polegać na gwarancjach prawnych swoich swobód (do prywatności, nie kradzieży!), niż przekonaniu o tkliwych serduszkach i dobrych intencjach rządzących. Aż tak naiwny nie jestem.

 

Pamiętam do dziś występ Kuronia w TVP po 89 roku. Mówił jasno do społeczeństwa coby pilnować tych których wybraliśmy, bo władza DEMORALIZUJE!, KAŻDA! I mimo, że ideologicznie Kuroń pozostaje mi obcy, cenię Go i pamiętam do dziś. Resztę pokazała pani historia. Minister nie ostrzegał bezpodstawnie :(

 

Co do inwigilacji. Po co? "bo lubi" (obecnie nam panująca niepodzielnie tuskolandia bardzo lubi). I ze strachu przed społeczeństwem (możemy inwigilować każdego pod pozorem piractwa to możemy przy okazji zobaczyć czy czegoś nie knuje przeciw nam), i aby przypodobać się realnym promotorom. Bez złudzeń, wybory wygrywa ten kogo obstawi kapitał. Szkoda że w Polsce obstawia nie rodzimy :(

 

To tak na szybko:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tusk kazał podpisać bo honor nie pozwalał się wycofać po atakach. 75% parlamentu nie umie i nie lubi posługiwać się komputerem. Prawnicy na jednym programie TV mówią że jest mnóstwo kruczków do inwigilacji każdego, na innym że nic nie zmienia z obowiązującego prawa. Jak słucham informacji o Astro i Informatyce w mediach i widzę ich kompletną ignorancję w komentowanych tematach zaczynam się zastanawiać czy jak komentują nie znane mi wieści o polityce itp też są takie przekłamane i pełne bzdetów...

 

Frazesy o złodziejstwie w internecie podobne są do kwestii prawa jazdy. Prawie każdy ma. Większość nie będzie jeździła po alkoholu. Ale niektórzy jeżdżą ! Zakazać wydawania praw jazdy dla wszystkich ? Sprawdzać i notować w bazach danych kto i ile kupił butelek w sobotni wieczór ? Tak na wszelki wypadek ?

 

ACTA - NIE. Orwell 1984 NIE.

 

Inne działania przeciwko piractwu - OK.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alepo co państwo ma nas inwigilować? do czego mu się to przyda? (poza ew.złapaniem kogoś np. na piractwie=kradzieży)

Władza demoralizuje to fakt zanany przecież od zawsze. Władza absolutne demoralizuje absolutnie ;)

 

Odsyłam jeszcze raz do Raportu Mniejszości , a ze starszych do książki Zajdla "Limes Inferior" - Ktoś napisał, że to o komuniźmie - dla mnie wypisz wymaluj nasze czasy :D

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już jesteśmy przy literaturze:

 

"Pranie mózgu" - prof Stanisław Siek

 

IMO biblia i wstęp do rozumienia wielu procesów społecznych. Całkowicie apolityczna, dość krótka, od 1995r nie wznawiana. Tedy allegro lub dla znajomych chomiki :)

Edytowane przez jqb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frazesy o złodziejstwie w internecie podobne są do kwestii prawa jazdy. Prawie każdy ma. Większość nie będzie jeździła po alkoholu. Ale niektórzy jeżdżą ! Zakazać wydawania praw jazdy dla wszystkich ? Sprawdzać i notować w bazach danych kto i ile kupił butelek w sobotni wieczór ? Tak na wszelki wypadek ?

 

ACTA - NIE. Orwell 1984 NIE.

 

Inne działania przeciwko piractwu - OK.

trzymając się analogii jazdy po pijaku, prawo do maksymalnej prywatności oznaczałoby że możesz jeździć zamaskowanym samochodem z przyciemnianymi szybami, więc jak nawet kogoś przejedziesz to mała szansa że za to odpowiesz, bo szybko wmieszasz sie w tłum identycznych zamaskowanych samochodów (oczywiście bez numerów rejestracyjnych) i już nikt cię nie zidentyfikuje. policja oczywiście nie ma prawa cię inwigilować i śledzić, może tylko czekać aż przypadkiem wjedziesz w samochód policyjny i nie będziesz w stanie jechać dalej, wtedy grożą ci poważne konsekwencje w postaci utrata prawa do zniżki w ubezpieczeniu :szczerbaty:

 

nie piszę tego dlatego że wiem jak pogodzić prawo do prywatności i prawo do dysponowania swoją własnością w internecie, pisze dlatego że nie wiem i że chcę zeby inni też wiedzieli że nie wiedzą :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu przypomniał mi się dowcip o bacy którego oskarżali o przemyt.

 

 

Baca pyta się - dlacego ?

A no baco, bo chodzicie codziennie z workiem niedaleko granicy, czyli narzędzie macie.

No to łoskorzojcie mnie jesce o gwołt, bo instrumenta do tego tys mom - odpowiedział baca ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę dziś zrobić fotkę koniunkcji Jowisza Księżyca i Wenus ? Czy może ktoś już zrobił i muszę się obejść smakiem ?

A kogo poprosić o pozwolenie strzelenia DS-ów ? Messiera ???!!!

Chyba trzeba sprawdzić w ACTA'ch :g:

 

link

 

Chyba narobię fotek ale NIKOMU nie pokażę !!

 

 

Andrzej

Uwaga osoby uczulone, wpis zawiera dawkę ironii,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.