Skocz do zawartości

mak


czubatka

Rekomendowane odpowiedzi

DS może tak ale planety mnie nie zaskoczyły :rolleyes::astronom: a jakie są jeszcze fajne telepy do planet

 

Najwidoczniej słabo obserwowałeś, w za dużych powiększeniach, za małych, przy złym seeingu, przez okno, przez nie wychłodzony teleskop, przez kiepskie okulary itp.

Synta 8" oferuje bardzo fajne obrazy planet.

Serio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną mógł być kitowy, słabej jakości okular, ten 10mm.

Jeśli seeing był super, teleskop skolimowy, wychłodzony, to nie wiem dlaczego obrazy planet miałyby być słabe.

Napisz jeszcze jakie planety obserwowałeś i co zobaczyłeś, albo czego nie zobaczyłeś, albo co spodziewałeś się zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej takich obrazów możesz się spodziewać.

W powiększeniu około 120x, Mars będzie małą tarczką z dostrzegalną czapą polarną. Jowisz będzie znacznie większą tarczą z dostrzegalnymi pasami w atmosferze. Satrun będzie miał dobrze widoczne pierścienie, w bardzo dobrych warunkach również przerwę Cassieniego. Wenus zawsze będzie jasna (chyba, że użyjesz jakiegoś filtra) z widoczną fazą.

 

Spróbuj w jeszcze lepszych warunkach, w powiększeniu około 200x. Jeżeli to Cię nie zadowoli, to nie zadowoli Cię nic. "Nawet w Maku". No chyba, że astrofotografia planetarna ;)

Spodziewaj się raczej tego:

mars2.jpg

 

nie tego:

marsbig.gif

 

;)

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czubatka, dlaczego uporczywie zakładasz, że problem leży w teleskopie, a nie w braku odpowiednich akcesoriów do obserwacji planet? Pierwszy problem, to że planety masz za jasne. Pewnie, ze są za jasne. 200mm to już kawał lustra i bez filtra polaryzacyjnego ani rusz. W mojej zabawce 130mm Mars jest zbyt jasny przy powiększeniu 180x i muszę używać filtrów, żeby przyciemnić obraz, bo inaczej nic nie widać. W teleskopie 8", przy mniejszym powiększeniu zacząłbym się bać o wzrok chyba ;)

 

Drugi problem jest taki, że dysponujesz tylko kitowym okularem 10mm, który daje Ci powiększenie 120x. To mało do planet, tym bardziej, że zdolność rozdzielcza 8" Newtona pozwala na więcej. Szczególnie Mars jest bardzo wymagającą planetą i nie należy liczyć na dostrzeżenie szczegółów na nim przy powiększeniu 120x bez filtra. Zamiast inwestować w drugi teleskop kup sobie jakiś fajny okular planetarny 6mm i filtr polaryzacyjny. Filtry kolorowe też potrafią wyciągać ciekawe detale na planetach, szczególnie w dużych teleskopach. Wiele osób chwali też sobie filtr "Moon & Skyglow" Baadera. Za 600zł, które chciałeś wydać na Maka możesz kupić przyzwoity okular i całkiem sporą kolekcję filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czubatka, dlaczego uporczywie zakładasz, że problem leży w teleskopie (.....)możesz kupić przyzwoity okular i całkiem sporą kolekcję filtrów.

 

 

Święte słowa :) Czytam ten temat i oczom nie wierzę. Mając synte 8" inwestował bym głównie w okulary i filtry. Ja do planet używam przy telepie 130/900 filtra crystaview moon (mimo swej jakości ;) ) daje dobry efekt - obraz jest wyraźnie lepszy niż bez filtra.

 

A tak odskakując od tematu czy przy lustrze 8" filtr UHC-S w wizualu cokolwiek pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak odskakując od tematu czy przy lustrze 8" filtr UHC-S w wizualu cokolwiek pomoże?

 

Oczywiście, nawet przy mniejszych lustrach. UHC-S jest wśród filtrów mgławicowych dość "szeroki". Ja używałam w SCT 127mm i znajduje u mnie częste i szerokie zastosowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak - to teleskop który stworzony jest do planet. Ale niestety i kosztuje coś. Dlatego do 600 zł nic nie kupisz z maków. Do tego im większy tym cięższy - to prawo. Jak chcesz maka 127 to nie posadzisz go na EQ 2 :sorry: dlatego radzę kupić Ci filtry do synty 8 cali która jest potężnym teleskopem.

Edytowane przez materkamil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas opozycji Marsa przy 120x Synta 8" widziałem zarys ciemnych tworów na tarczy (szczerze mówiąc zaskoczyło mnie to) podobnie jak na szkicu wimmera no ale seeing był znakomity przy podejściu do Saturna tej samej nocy była widoczna przerwa Cassiniego i cień planety na pierścieniach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, nawet przy mniejszych lustrach. UHC-S jest wśród filtrów mgławicowych dość "szeroki". Ja używałam w SCT 127mm i znajduje u mnie częste i szerokie zastosowanie.

 

 

Serdeczne dzięki. Muszę się rozejrzeć za jakimś w fajnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.