Skocz do zawartości

Jowisz - Mewlon 210


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie dzisiaj dostalem CD z nagraniem Waldka. Material jest naprawde swietny, a jak wiemy, im lepszy material wyjsciowy tym mniej mozna go dodatkowo poprawic.

 

Mam pytanie do Waldka, czy mozesz nastepnym razem zrobic test z nagrywaniem 10 fps? Z moich doswiadczen jasno wynika, ze przy 5 fps leci ostrosc. Trudno to uzasadnic, ale to juz z Andrzejem udowodnilismy sobie w 100%. Tak wiec, zrob sobie taki test.

jowisz_anim.gif

 

jowisz2.jpg

 

jowisz1.jpg

 

jowisz3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

O żesz!!! SUPER to mało powiedziane!!! To jest piękne!!! Ja nie moge ile szczegułów!!! :) A ten cień to normalnie przekracza wszystkie normy, cały ostry!!! Normalnie cudo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Szybko poszło , przedwczoraj wyłałem materiał Pocztą Polską .

Co do 10fps to się zgadza że ostrzej wychodzi , ale przy kiepskim i średnim seeingu , natomiast jak atmosfera stoi i planetą nie szarpie we wszystkie strony zdecydowanie polecam 5 fps . Większy kontrast , mniej szumu i ogólnie lepiej , ale naprawdę warunki muszą być perfekt .

Co do Twojej wersji Jowisza wg. mnie można byłoby precyzyjniej zgrać RGB i zauważyłem że likwidacja nieszczęsnych pasków też lekko pogarsza ostrość .

Dla porównania dorzucam swoją starą fotę , troszeczkę powiększoną.

 

album_pic.php?pic_id=541

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam dla porównania moje zdjęcie. Aprturka podobna ale mam problem z odpowiednim ustawieniem kamerki (prawdopodobnie płaszczyzna CCD nie jest prostopadła do osi optycznej) co skutkuje nie najlepszą ostroscią.

Obróbka "na szybko" i z małej ilości klatek.

 

Mam nadzieję, że wkrótce się z tym uporam.

2004-04-14 Jowisz.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie mnożyć jowiszowych wątków, podczepiam się do tego, z racji rewelacyjnego seeingu, jaki był wczoraj. Stosowałem parametry zmienne, oscylujące w granicach: 5-10f/s.migawka 1/15s., f- układu =20, ręczne prowadzenie. Daleko mi jeszcze do biegłości w obróbce, ale jest postęp jakościowy dzięki dobrym warunkom i zmianom pewnych moich przyzwyczajeń, do których należało błędne mniemanie o jak najkrótszym czasie migawki.

Jednak warunkiami dobrego zdjęcia pozostaje odpowiedni seeing i perfekcyjna ostrość, ustawienia kamerki to sprawa trzeciorzędna.

Jowisz i Io.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środę przegapiłem świetne warunki co widać na waszych zdjęciach .

Chojrak , gdybyś zmniejszył zdięcie na mój gust byłoby ciekawiej a u Lemarca Jowisz lekko zniekształcony , może to kwestia klatki referencyjnej która mogła być lekko rozciągnięta , poza tym to chyba był najlepszy dzień na focenie w tym roku , zazdroszczę wam świetnego materiału i mam nadzieję że warunki się jeszcze powtórzą .

Pozdr.

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o paski poziome, to jezeli one sa, to subiektywnie poprawiaja ostrosc. Sama ich obecnosc powoduje wrazenie, ze jest ostrzej. Tak trick czesto stosuje przy nieostrych fotkach w grafice - dodaje sie po prostu takie "artystyczne paski" ;)

 

Trzeba zauwazyc, ze przy materiale Waldka w zasadzie nic nie bylo zrobione. Kolor jest w 100% orgianlny, nawet nasycenie nie bylo zmieniana. Po prostu stack i wrzutka na forum. Z bardziej ambitna obrobka pobawie sie po powrocie z Bieszczad - chociaz naprawde az szkoda tego materialu ruszac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 10fps to się zgadza że ostrzej wychodzi , ale przy kiepskim i średnim seeingu , natomiast jak atmosfera stoi i planetą nie szarpie we wszystkie strony zdecydowanie polecam 5 fps . Większy kontrast , mniej szumu i ogólnie lepiej , ale naprawdę warunki muszą być perfekt .

 

No my to przebadalismy wlasnie w tych ostatnio perfekcyjnych warunkach. Z Synty material mamy podobny do tego, co wrzucil Lemarc. Na 5 fps sporo szczegolow lecialo na pysk. Byc moze zalezne jest to od swiatlosily sprzetu i od samej kamerki (my Vesta, ty TouCam). Wniosek jeden - trzeba po prostu dokladnie sprawdzic, jak lepiej wychodzi. Nie ma zasady, ze 5 fps da lepszy material, mimo ze wczesniej tak twierdzilem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza , oczywiście delikatne paski subiektywnie poprawiają ostrość.

Co do parametrów nagrywania to niestety trzeba sporo doświadczeń z zestawem jaki posiadamy i trzeba przećwiczyć ustawy softu w różnych warunkach atmosferycznych .

Co do koloru Jowisza to referencyjnego nie znalazłem , z sond międzyplanetarnych i teleskopu Hubbla skrajnie różny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

Michał Ty poprostu masz talent i umiesz go wykorzystać, i tak trzymaj, masz foty super!!! :D

 

P.S. Nie zapominajcie tylko że On ma do pomocy Konińskie AstroSzyby o tajnej recepturze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję pięknych fotek. Seeing był WYJĄTKOWY. Mam nagrany materiał (Jesion założył na webcama filtr IRC) z tego dnia, pojedyńcze klatki są piękne. Jak tylko znajdę trochę czasu pobawię się registaxem.

P.s. Fotka z małego newtona jest super-jak widać wcale nie trzeba rujnować się budżetowo aby uzyskać dobre efekty.

P.s.II

Panowie pierwszy raz miałem okazję zapoznać się z ortoskopowym okularem do obserwacji planet (antares 6mm-zakupiony u J.Płeszki).

Powaliło mnie na kolana coś nieprawdopodobnego, jakość kontrastu (na razie tylko Jowisz się napatoczył do obserwacji) -totalny szok. Okular ma małe pole i prawie zerowy LR, ale ortho "tak mają" niestety.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co was tak dziwi ten ER? Przeciez to normalna, typowa cecha tej konstrukcji!!! Nie oznacza to, ze nie da sie patrzec, wrecz przeciwnie. Ja mialem ten okular kupic, ale przez to ze dysponuje lanthanami, to Janusz mi odradzil. Lanthan to jakosc ortho + komfort obserwacji (LER). Czy tak jest faktycznie - przekonamy sie wkrotce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.