Skocz do zawartości

Zmotoryzowany montaż AZ -czy i co wybrać, poradźcie...


Jarek

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję montażu pod mobilny sprzęt planetarny (Mak) do użytku w mieście. Jako blokowiec (IIIp.) z ograniczonym sektorem obserwacji z balkonu muszę mieć mozliwosć łatwego wynoszenia tego zestawu na odległość ok. 200-300m od domu.

Obecnie jest to Mak127 + EQ3-2 statyw alu. Ten zestaw udało mi się doprowadzic do postaci mobilnej, lecz kiepsko z ew. upgrade, przy wietrze stabilność nie jest zachwycająca, a przenoszenie i rozstawianie sprzętu w polu dość kłopotliwe (oprócz pałętajacych się kabli z nieergonomicznymi wtykami jest to zasługa głowicy bez gniazda dovetail oraz wysokiego środka ciężkości montazu na tym statywie).

Wydaje mi sie, że analogiczna próba umobilnienia EQ5, szczególnie z Makiem 150 jako tubą to juz będzie hardcore. Na zlocie życzliwa dusza zasugerowała mi montaż AZ napędem w obu osiach. Pojawia się jednak parę problemów i pytań:

1) czy montaże tej klasy mają opcję wysprzęglenia napędów i wstepnego ustawienia teleskopu bez udziału silniczków-ważne dla mnie!

2) który z tej klasy, w rozsądnej cenie będzie miał nośność pozwalająca docelowo na powieszenie Maka 150?

Z krótkiego przeglądu widzę, że tańsze i lżejsze montaże tej klasy mają zwykle nośność do 5kg, zaś tuba Maka150 ma wg. opisów katalogowych 5.3kg (pytanie -z oprzyrządowaniem czy goła). Muszę też uwzględnić aparat foto (na szczescie lekkiego bezlusterkowca) do fotek księżycowo-słonecznych. Oczywiście mógłbym posadzić na takim moncie lżejszy SC 6", ale ponieważ to ma być sprzet stricte planetarny, zdecydowanie preferoway jest Mak. Czy dopiero IOptronCubePro uciągnie (trochę drogo dla mnie) czy któryś z tych 5-kilowców (Celestron SLT, Meade DS2000, IOptron SmartCube-A itp.) poradzi sobie z lekkim przeciążeniem?

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minitower to już dla mnie abstrakcja cenowo, CubePro -w ostateczności. Najbardziej zależy mi na opinii praktyków, którzy np. wieszali na tych lżejszych (3 modele do 5kg wymienione w pierwszym poście) coś cięższego. A może jest na rynku jakiś model, który przegapiłem? No i kwestia wysprzęglania napędów -jak to właściwie jest?

Co do SC6", to też biorę pod uwagę, ale: Mak ma nieco dłuższą ogniskową, chyba mniejszą obstrukcję no i z tego co czytałem daje minimalnie lepsze rezultaty na planetach. Odpada też kwestia kolimacji wtórnego lusterka.

Pozdrawiam, licząc na dalsze podpowiedzi

-J.

P.S. Z pewnych względów mocno interesuje mnie montaż SLT Celestrona -ktoś wie coś więcej o jego możliwościach (głównie realnym udźwigu)?

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zainteresujesz się nowinką SW na 2012 r - montaże AllView Mount w 4 wersjach, przynajmniej tak to wynika z ich kalendarza:

 

http://www.teleskop-...der_SW-2012.pdf

 

...a może to jest poprostu tylko jeden model do kilku zastosowań; taki sobie niewinny chwyt reklamowy...

 

Nie znalazłem ( ale i też nie przyłożyłem się do szukania ) więcej szczegółów o tym montażu, poza tym: http://handsonoptics...roducts_id=2105

 

SLT Celestrona osobiście bym nie kupił ( ze względu na nośność) , dla docelowego Maka 150 napewno będzie zbyt wiotki ; to już raczej model SE dla 6-8 cali...

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbignieww - Na podanej przez Ciebie stronce

http://handsonoptics.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1_171&products_id=2105

 

znalazłem parametry Sky-Watcher AllView Mount:

Weight (lbs):21 lbs (9.53 kg)

Payload Capacity:9 lbs (4.08 kg)

 

czyli chyba nie utrzyma docelowego Maka 150...

 

Poza tym to jest (chyba) raczej montaż do zaawansowanej fotografii zwykłej - niekoniecznie astro. W tym Kalendarzu SW jest panorama zrobiona z użyciem AllView Mount.

Widziałem na żywo podobny montaż/sterownik - w astro jest raczej śledzenie obiektu, a ten może też robić coś w rodzaju matrycy zdjęć - aparat robi fotki, a potem się łączy w kilka pasów, a te z kolei łączy je ze sobą. Np z kilkudziesięciu fotek 16Mpix robi jedną wielką 5x10 x16Mpix.

 

Tylko, że wtedy obiekt nie powinien się ruszać.

 

Jeśli jest tu śledzenie to może być raczej jako dodatkowa funkcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Hej,

Stary temat ale czasami człowiek szuka to co już ktoś zrobił lub się przymierzał.

Interesuje mnie montaż AllView Sky Watchera do avikowania planet.

Mam kontakt z osobą wieszającą na tym montażu o udźwigu katalogowym 4kg tubę MAKA 180 (7,5kg + kątowka,szukacz, okular wyjdzie razem 8kg).

Podobno działa o 2 lat i się dobrze prowadzi, ma ktoś jakieś doświadczenia z tym montażem?, chyba jest mało popularny w PL.

Znalazłem człowieka, który go uzywa (ł)? niejaki Kuba Kowalczyk z "AstroCD", jest tutaj obecny?.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem gdzieś kiedyś jakiś filmik, jak gość powiesił na AZ-EQ5 bodajże dwunastocalowego Newtona (czyli dobrze ponad 20kg, a montaż ma niby 15 kg udźwigu) i też mu wszystko śmigało bez problemu. Czyli niby można montaż obciążyć bardziej, niż producent przewidział i będzie działać. Wiadomo, że tam się raczej nic w środku nie pourywa (a przynajmniej nie od razu) w takiej sytuacji, no ale...
Producent podaje jakiś tam udźwig, a przecież zależy mu na tym, żeby parametry przedstawiać jak najlepsze; jak powszechnie wiadomo do udźwigów podawanych przez producenta należy zawsze podchodzić z rezerwą, bo w praktyce wychodzi, że są to wartości często zawyżone - nie mówię o wytrzymałości mechanicznej montażu, tylko o komfortowym, praktycznym używaniu - więc jak w instrukcji napisali, że można wieszać 4kg, to pewnie już przy trzech zaczyna się robić tak sobie. No i ciekawe co po dwóch latach takiego przeciążania dzieje się z łożyskami, przekładniami itp. Ja tam bym się nie odważył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.