Skocz do zawartości

Przesiadka z Synty 8'' na Syntę 12''


PiotrekLDZ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem zafascynowanym obserwacjami posiadaczem Synty 8'', który po roku użytkowania planuje kupno odpowiednika z 12-to calowym zwierciadłem. Nigdy nie miałem jednak okazji porównać tych dwóch teleskopów bezpośrednio przy obiektach głębokiego nieba. Czy różnica jest zauważalna? Warto wydać tyle pieniędzy na większy sprzęt? Generalnie jestem zadowolony z 8-ki jednak..... ta ciekawość.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy różnica jest zauważalna? Warto wydać tyle pieniędzy na większy sprzęt? Generalnie jestem zadowolony z 8-ki jednak..... ta ciekawość.......

Różnica będzie spora,aby nie powiedzieć ogromna.Moim zdaniem warto,o ile ma się do tego warunki.Ciemnie niebo lub odpowiedni transport,pomieszczenie na syntę 12" i samozaparcie aby ją przenosić.Oby nie z czwartego piętra,bo po kilku takich maratonach łatwo się zniechęcisz.

Edytowane przez antares1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiecie to z własnego doświadczenia czy bazujecie na przypuszczeniach? Bo moim zdaniem też będzie dużo lepszy obraz ale z drugiej strony kiedyś byłem na zlocie w Bukowcu na pokazach nieba i był tam człowiek ze swoim teleskopem z 350mm zwierciadłem a obok niego gość z 150mm lustrem i obraz był w nich niemal identyczny. Widziałem to na własne oczy. Oba teleskopy był 'własnej roboty'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej będziesz większym teleskopem obserwował tym więcej różnic znajdziesz. Na pierwszy rzut oka popularne, jasne obiekty wyglądają podobnie. Jednak dwa razy większa powierzchnia robi dużą różnicą, szczególnie na słabych obiektach. Na tym poziomie jedno magnitudo zasięgu więcej, to kilka tysięcy obiektów DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między tymi teleskopami jest bardzo zauważalna, od razu zauważysz lepszą jakość na każdym rodzaju obiektu.To tak jakby przesiąść się z fiata 126p na ferrari :yes:

 

A kto Ci takich rzeczy naopowiadał?

Dla niewprawnego oka na niektórych obiektach różnica będzie wręcz niezauważalna, a na niektórych będzie zauważalna (gromady) choć wcale nie powalająca. W żadnym wypadku nie pasuje tu porównanie maluch-ferrari. Prędzej coś w stylu VW Golf - VW Passat.

Cztery lata popełniłem takie mini-porównanie tych dwóch teleskopów - może pomoże w podjęciu decyzji.

http://astropolis.pl/topic/24229-synta-12-vs-synta-8/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) kiedyś byłem na zlocie w Bukowcu na pokazach nieba i był tam człowiek ze swoim teleskopem z 350mm zwierciadłem a obok niego gość z 150mm lustrem i obraz był w nich niemal identyczny. (...).

Ja miałem Syntę 6", teraz mam 12" i osobiście widzę różnicę pomiędzy obrazami z tych teleskopów. Ale bardziej chciałbym zwrócić uwagę na wagę i rozmiar 12" Synty. Te 33,5 kg na stronie internetowej sklepu nie odzwierciedlają tego potwora, Syntę 6" nosiłem spokojnie w całości. Tutaj sama 12" tuba jest cięższa od całej 6" Synty! A do tego jeszcze dobson - bardzo mało poręczny. Generalnie - nie jest to teleskop do dźwigania na dłuższe dystanse albo po schodach z wyższego piętra. Bardzo szybko dokupiłem wózek do wożenia teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Exec świetny wątek. W zasadzie już jestem pewien, że zostanę przy mojej ósemce a pieniądze zamiast na większy teleskop przeznaczę na okulary bo mam tylko te standardowe. Przydałyby mi się 7 i 14mm średniej klasy jeszcze

 

oj ja tez juz szykuje pieniadze na okularek Explore Scientific 14mm (1¼") z ultra szerokim 82° polem widzenia. drogi jak cholera, ale warto. ja tez jestem posiadaczem Synty 8" od miesiąca, ta moja jest rozsówana. tak na prawdę jeszcze nie miałem okazji wypróbowac jej pod nocnym niebem , i na razie tyloko ksiezyc i planetki. nei moge się doczekac kiedy wreszcie poswięcę noc gdzies w polu :) ale ciesze sie z tych dobrych opinii na temat tego teleskopu :) chociaz Synta 12" tez mnie interesuje, no ale musze opanowac sie troche, co dopiero kupiłem ten :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj ja tez juz szykuje pieniadze na okularek Explore Scientific 14mm (1¼") z ultra szerokim 82° polem widzenia. drogi jak cholera, ale warto. ja tez jestem posiadaczem Synty 8" od miesiąca, ta moja jest rozsówana. tak na prawdę jeszcze nie miałem okazji wypróbowac jej pod nocnym niebem , i na razie tyloko ksiezyc i planetki. nei moge się doczekac kiedy wreszcie poswięcę noc gdzies w polu :) ale ciesze sie z tych dobrych opinii na temat tego teleskopu :) chociaz Synta 12" tez mnie interesuje, no ale musze opanowac sie troche, co dopiero kupiłem ten :)

Dobry zakup. Wyceluj sobie M13 na polu - satysfakcja gwarantowana. Masz rację, okulary lepiej kupić solidne to zostaną na lata, a zwierciadło można zmienić zawsze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rożnica między 6 a 12 faktycznie jest spora, ale to już 4-krotnie większa powierzchnia lustra.

Przesiadka z 8 na 12 ma dla mnie sens tylko wtedy, jeśli 8" widziałeś już setki różnych obiektów, a teraz chciałbyś wyciągnąć jeszcze więcej.

Zresztą - wg mnie jeśli już się przesiadać na wielkiego, niewygodnego olbrzyma to już lepiej celować w 16" - tak, żeby różnica w obrazach była na tyle duża, żeby zrekompensowała dodatkową niewygodę w postaci wielkiego i ciężkiego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rożnica między 6 a 12 faktycznie jest spora, ale to już 4-krotnie większa powierzchnia lustra.

Przesiadka z 8 na 12 ma dla mnie sens tylko wtedy, jeśli 8" widziałeś już setki różnych obiektów, a teraz chciałbyś wyciągnąć jeszcze więcej.

ielkiego i ciężkiego teleskopu.

 

A jaka różnica zbieająca jest między 8" a 12" ????.

 

Bo widzę że coś ci te 12stki nie leżą z samej zasady.Sorki ze tak to odbieram,ale moim zdaniem różnica jest ogroooomna.

Miałm synię 8" a potem 13" ATMowca i nie sądzę aby ten jeden jedyny nie pełny cal w stosunku do 12" miał aż tak duży wpływ na różnicę w obrazach,bo moje lustro miało średnicę 320mm.A różnica w wizualu była ogromna.Ja przynajmniej ją dostrzegałem na pierwszych obserwacjach,nie tylko na gromadach kulistych czy otwartych,ale zwłaszcza na galaktykach i to tych podstawowych czyli M81 i M31.:mellow: Planetarka M51 też była o niebo wyraźniejsza.

Edytowane przez antares1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z różnic pomiędzy Syntą 10 a 14" można wnioskować o róznicach między 8 a 12", to są one ogromne pod każdym względem pod niebem o zasięgu 6 magnitudo, czyli nie rewelacyjnym, ale takim sobie. Im jaśniejsze niebo, tym różnica się bardziej zaciera, ale to nie jest wina Synt, tylko nieba. Syntą 10" dysponuje jeden z moich niedalekich sąsiadów, a sam wcześniej miałem Syntę 8". I nie byłem z niej niezadowolony, o nie. Ale po kupieniu czternastocalówki obserwacje zacząłem od nowa. Też uważam, że Exec ma coś do 12tek, albo jego niebo jest do bani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek jeśli na zlocie obraz z 15 i 35 cm był podobny to albo naświetlone oczy miałeś albo jakieś niebo marne wtedy było.

Widać że nie masz jeszcze doświadczenia skoro takie wyroki stawiasz.

Proponuje polookać Syntą 8" jeszcze przez kilka lat. Jak będziesz miał na koncie dobrą znajomość przynajmniej ze 40 różnorodnych obiektów DS, to na pewno zauważysz różnice w Syncie 12".

Moim zdaniem pakowanie się w okulary ES na początku astrokariery to pomyłka. Okularki ze średniej półki dają niemal takie samo zadowolenie.

 

Patrzyłem kilka razy przez Synte 12" i mój 20cm teleskop stał wtedy cały wieczór z boku nie używany.

Pewnie że potrzeba dobrego nieba do dużego lustra, to jest najważniejsze.

 

Jeśli masz wątpliwości to polecam umówić się z kimś kilka razy w polu i postawić Synte 8 obok 12-tki i obserwować wiele trudnych obiektów całą noc. Na pewno przekonasz się wtedy do 12-tki. :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne Rabbit, masz rację - moje doświadczenie jest skromne dlatego utworzyłem ten wątek na forum. Chętnie wziąłbym teleskop i zestawił go z 12" w pojedynku ale póki co nie mam znajomych z tak dużym lustrem. Planuję w wakacje zorganizować zlot pod Łodzią, być może wtedy będzie okazja. Myślę, że jeśli go dobrze zorganizuję chętni się znajdą i kilka punktów doświadczenia będzie dla wszystkich do zebrania.

 

To porównanie wygląda zachęcająco do zakupu nawet 15-tki :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, to porównanie niczego nie wyjaśnia, bo dotyczy wyglądu obiektu pod niebem dobrej klasy. Tam najpełniej wychodzą różnice i każdy cal lustra daje widoczną poprawę widoczności szczegółów. Gdyby fotki były robione w mieście, różnice będą o wiele mniejsze. Takie porównania są zbyt ogólne, podobnie jak np. twierdzenie, że okulary o polu 100 stopni są najlepsze do wszystkiego.

 

P.S. Piotrek, a wyobraź sobie jaki powinien być obrazek dla 20 cali ;)

Edytowane przez senkju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.