Skocz do zawartości

Canon+Newton: dziwne winietowanie


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj podczas sprawdzania, czy 150/750 ostrzy dobrze na nieskończoność z Canonem zwróciłem uwagę na dziwne winietowanie:

IMG_9776.jpg

Ten ciemny pasek u dołu pojawia się na każdym zdjęciu.

Nie wiem skąd się bierze, ale nie podoba mi się to. Obawiam się, że przy stackowaniu może skutkować ciężkim do usunięcia gradientem albo będzie mnie zmuszać do przycinania zdjęcia.

Zdjęcie przedstawia fragment czystego nieba z chmurą, nie było tam żadnych budynków (prosto nad głową). Zdjęcie w ognisku głównym. Może ja coś robię źle? Czy aparat musi być jakoś konkretnie zorientowany wobec teleskopu, czy to jak będzie usytuowany w wyciągu nie ma znaczenia? Aparat to Canon 20D, matryca APS-c.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a spójrz może najpierw na czas ekspozycji,

może po prostu lusterko nie zdążyło się podnieść

Możesz nieco rozwinąć, jak to się dzieje? Taki pasek obserwuję jak lampa nie zsynchronizuje się z aparatem (za krótka migawka), ale żeby w zdjęciu nieba coś takiego...? Teleskop ma na to wpływ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Migawka Ci padła w aparacie, nie zdąża się chować na szybkich czasach.

Wystarczy czas wydłużyć i problem znika. Niestety , ale taki problem za niedługo całkiem unieruchomi aparat..

Czasem można to minimalizować odpowiednio ustawiając aparat, wtedy ta zużyta część migawki (są 2 zasłony idące w górę i w dół) musi iść w dół (nie walczy z grawitacją) i sytuacja na jakiś czas się poprawia.

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jest tak, jak mówicie.

To jest zdjęcie z innego teleskopu (też Newton, tyle że 8" Dobson). Widać dokładnie to samo, a czas naświetlania to sekunda.

winieta.jpg

 

Robię dużo zdjęć dziennych i na pewno zauważyłbym takie pociemnienie jednej części zdjęcia. Poza tym zrobiłem test i nawet przy krótkich czasach z obiektywem nie ma takiego efektu.

 

Chyba nie ma znaczenia fakt, iż używam jako przejściówki złączki m42/canon. Co prawda gwint wyciągu jest troszeczkę inny, ale da się wkręcić złączkę na kilka obrotów, a jest płaska i cienka, więc nie może dawać takiego efektu, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to może napiszę tak: niezależnie od tego jak obrócę aparat w wyciągu, ten ciemny pasek pojawia się zawsze w tym samym miejscu. Gdy wyjmę aparat z wyciągu i zrobię zdjęcie bez obiektywu, pasek znika. Nie zależy on od czasu naświetlania, ale zmniejsza się trochę, gdy wyciąg jest maksymalnie odsunięty.

Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrix, z tym że to samo dzieje się w Syncie 8".

W tym 6" co od Ciebie kupiłem regulowałem już wyciąg i chodzi bardzo płynnie, bez zarzutów teleskop ogólnie. Zresztą luzy na wyciągu nie powodowałyby takiego efektu.

 

EDIT:

Podłączyłem 300D brata. Efekt?

CRW_7735.jpg

 

Moje biedne 20D... :(

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro obracanie aparatu w wyciągu niczego nie zmienia to znaczy, że przyczyna leży w elementach, które obracają się razem z aparatem. Do wyboru jest sam aparat lub złączki aparat->wyciąg

w ostateczności sprawdziłbym czy wina nie leży w za małym LW ... ale wtedy winietowanie powinno być widoczne głównie na bokach kadru

 

mnie zastanawia dlaczego to winietowanie jest takie równiutkie wzdłuż dolnej krawędzi. W pierwszej chwili pomyślałem (tak jak koledzy) o nie opadającym lustrze w aparacie. Może przejściówka wchodzi za głęboko i podpiera lusterko?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrix, z tym że to samo dzieje się w Syncie 8".

W tym 6" co od Ciebie kupiłem regulowałem już wyciąg i chodzi bardzo płynnie, bez zarzutów teleskop ogólnie. Zresztą luzy na wyciągu nie powodowałyby takiego efektu.

 

EDIT:

Podłączyłem 300D brata. Efekt?

CRW_7735.jpg

 

Moje biedne 20D... :(

 

Jeżeli to migawka to chyba nie opłaca Ci się naprawiać tego 20D. Koszt wymiany migawki to ok. 500zł:huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób zdjęcie równomiernie oświetlonej ściany bez obiektywu. Samą puszką. Wtedy będziesz wiedział, że to lusterko.

Ciężko znaleźć tają równomiernie oświetloną, ale udało się. No i w sumie to sam nie wiem. Widać pociemnienie dołu, ale nie tak wyraźne, jak przy zdjęciu przez teleskop.

sciana.jpg

 

Przejściówka? Sam nie wiem: nie mam t2/canon, używam m42/canon, też pasuje. Nic nie zasłania, jest cienka, nie ma mowy o żadnym blokowaniu lustra.

Jestem bardzo zmartwiony, bo za tydzień jadę do pracy za granicę, i wypłata miała zostać przeznaczona, przynajmniej w części, na nowy montaż. A tu się okazuje, że aparat do wymiany? Ech...

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko znaleźć tają równomiernie oświetloną, ale udało się. No i w sumie to sam nie wiem. Widać pociemnienie dołu, ale nie tak wyraźne, jak przy zdjęciu przez teleskop.

sciana.jpg

 

Przejściówka? Sam nie wiem: nie mam t2/canon, używam m42/canon, też pasuje. Nic nie zasłania, jest cienka, nie ma mowy o żadnym blokowaniu lustra.

Jestem bardzo zmartwiony, bo za tydzień jadę do pracy za granicę, i wypłata miała zostać przeznaczona, przynajmniej w części, na nowy montaż. A tu się okazuje, że aparat do wymiany? Ech...

 

Jak kolimujesz teleskop ?? Patrząc na Twoje zdjęcia, przede wszystkim winieta nie jest centralna - moim zdaniem, LW nie jest na środku wyciągu . Jeżeli kolimujesz na kolimatorze otworkowym, włóż papier milimetrowy i rozpoznasz przesunięcie... Może być to kwestia offsetu... Miałem taki problem w mojej ósemce i rozwiązałem go ustawiając LW idealnie na środku, a ustawienie LW w osi regulując śrubami pająka patrząc przez kolimator otworkowy (moim zdaniem ustawianie pająka na linijkę, czy patrząc w otworek to nieporozumienie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włącz czas B i zajrzyj do środka, może coś wystaje, a może taka ciasna konstrukcja że tylko obiektywy krótkoogniskowe sobie poradzą, a jeśli chcesz mieć długoogniskowy to nie może mieć zbyt dużej światłosiły. Reflektor ma zasłonięty środek i dodatkowo potęguje to zjawisko, bowiem światło pada tylko pod kątem.

 

Sensor_Clean.jpg

Edytowane przez astroccd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astroccd, wydaje mi się, że możesz być blisko rozwiązania.

Otóż gdy włączę czas B i spojrzę dokładnie wprost na matrycę, widać, jak malutka jej część jest delikatnie zasłonięta. Przez co? Przez lustro razem z lusterkiem pomocniczym AF, które znajdują się do góry. Gdy dotknę ich palcem, mogę je przesunąć jeszcze kilka mm w górę, wtedy widać całą matrycę. Na zdjęciach pasek jest na dole, bo obraz na matrycy jest odwrócony, tak?

Na tym zdjęciu które wkleiłeś też to widać, ale nie do końca, bo to małe lusterko jest w cieniu. Głównie chodzi mi właśnie o nie.

Wydaje mi się, że tak jak piszesz, gdy robię zdjęcia samą puszką, światlo jest bardzo rozproszone i nie ma problemu żeby się dostało tam, gdzie jest zasłonięte. Ale już światło z teleskopu jest bardzo ukierunkowane i nie może się tam dostać. Dobrze kombinuję? Coś można z tym zrobić?

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach pasek jest na dole, bo obraz na matrycy jest odwrócony, tak?

 

Tak.

 

Coś można z tym zrobić?

 

Jeśli piszesz że można lustro wcisnąć palcem to prawdopodobnie do naprawy, chyba że to norma dla tego modelu. Czy na pewno nie wciskasz ponad normę tego co zaprojektował producent?

 

_MG_0710.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.