Skocz do zawartości

Są tu jacyć wikipedyści?


Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam... czy może nie głupim pomysłem było by wspomnieć w definicji astroamatora postaci historycznych, które uważały się za "amatorów", na przykład Williama Herschela.

 

William Hershel chyba jednak był też astronomem zawodowym.

 

W ogóle dziwi mnie trochę ta dyskusja... Astronom zawodowy jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się astronomią zawodowo. Astronom amator (miłośnik astronomii) zajmuje się astronomią hobbystycznie. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego i można jednocześnie być astronomem zawodowym i miłośnikiem astronomii.

Gdybym po skończonych studiach związał się z astronomią zawodowo (poważnie to rozważałem), byłbym jednocześnie astronomem zawodowym i miłośnikiem astronomii.

 

Tak naprawdę, to tak jak napisał już wcześniej .przemas. różnica pomiędzy astronomią "profesjonalną", a amatorską jest duża. Miłośnik astronomii może oczywiście wnosić wkład do nauki (czasem nawet duży), jednak charakterystyka tego wkładu jest zwykle zupełnie inna. Miłośnik astronomii ma znacznie więcej czasu na obserwacje. Dla astronoma zawodowego obserwacje to w zasadzie proces gromadzenia danych (i to pod warunkiem, że mówimy o astronomie specjalizującym się w astrofizyce obserwacyjnej, radioastronomii lub pokrewnej dziedzinie - mamy przecież wśród astronomów także astrofizyków teoretycznych czy kosmologów, którzy nierzadko przez całe życie prawie nie mają bezpośrednio do czynienia z obserwacjami). Materiał zgromadzony podczas kilku (czasem tylko jednej) nocy obserwacyjnych jest zwykle źródłem pracy na kilka miesięcy, a czasem nawet dłużej. Śmiało można powiedzieć, że ponad 90% czasu pracy obecnych astronomów zawodowych to zaawansowana analiza danych.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dyskutujemy o astronomach zawodowych, tylko o miłośnikach właśnie. Mamy zadanie, stworzyć sensowną definicję astroamatora. Taką która będzie nadawać się do encyklopedii, i trafnie odda to czym jest astronomia amatorska. Po to dyskutujemy. Nie zawsze nasze osobiste pojmowanie tego co robimy jest zgodne z tym co robi reszta. Wskazuje jedynie, że ramki bywają ciasne. Jakby to ująć...

 

Nie chcę "przerysowania" astroamatora, ale... wędkarz łowiący ryby czy człowiek pod rozgwieżdżonym niebem z dobsonem u pasa a nurek z harpunem na 40 metrach pod lodem i amator sterujący zdalnym obserwatorium uczestniczącym w miedzynarodowym projekcie... Żadna z czterech postaci nie jest zawodowcem. Ot amatorzy, myśliwi i astro. Nie spłycajmy. Kryterium "po co" i "czym" nie wydaje mi się po prostu zbyt szczęśliwe.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinienem napisać, że w wielu przypadkach nieodbiegajace parametrami - są przyrządy skladaki ale i wykonane profesionalnymi narzędziami np. CNC albo wycinane laserem, przy pomocy skomplikowanych obrabiarek... Chodzi o to, że astroamator to ktoś poświęcający zajęciu wolny czas, po za innymi obowiązkami na zagadnienia związane z astronomią. Może to być po pracy lub w przerwie w pracy (nawet po pracy jako zawodowy astronom) po szkole, na urlopie, na emeryturze, po zaspokojeniu innych pasji... Może napisać do profesora Miodka aby ujął jakoś zgrabnie naszą definicję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bla bla bla i pierdu pierdu.

Przeciwieństwem "amatorstwa" jest "komercja".

ŻADNE Z TYCH OKREŚLEŃ NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z POZIOMEM WYKONYWANIA JAKIEGOŚ ZAJĘCIA

Wpis "astronomia amatorska" jest w encyklopedii równie potrzebny jak "rolnictwo amatorskie", "kierowca amator", "puzonista amator" itp.

 

Taka ciekawostka socjologiczna : im bardziej jałowa dyskusja, tym więcej chętnych do blablania. Chyba nazwę to "prawem Fredrixxona" :albert: . Może amatorsko zająć się socjologią (społeczności internetowych)?

Edytowane przez Fredrixxon
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amerykanie mają fajne określenie na to zajęcie: stargazing. Ktoś potrafi to przetłumaczyć na jedno polskie słowo? Wg mnie bardzo dobrze oddaje istotę astronomii miłośniczej, albo miłośników podziwiania kosmosu.

a może: gwiazdopaczanizm

 

 

skoro w wikipedii jest taki opis to może jesteśmy już Zawodowcami :) (no ja to może jeszcze nie :P)

A ci na zdjęciu co robią? Próbują zobaczyć meteor teleskopem?

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mam być szczery to wydaje mi się , że chodzi o KASĘ . Nie wiem czy jakikolwiek zawodowiec (zawodowy czy samozwańczy) na równi postawi siebie z amatorem jeśli korzysta ze sprzętu 10 razy droższego niż amator . Korzystać z takiego sprzętu to coś więcej niż tylko hobby , więc pozostaje chyba zawodowstwo .

Rozumiem jednak tych którzy darzą niechęcią ten rzeczownik , od amatora raczej nie chcielibyśmy słuchać rad czy korzystać z jego usług .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobił się całkiem niemały spór, a wystarczyłoby wywalić jeden wyraz, by opis na Wiki zabrzmiał znacznie lepiej (moim zdaniem) - "hobby polegające na obserwacji nieba".

Ponadto twierdzenie o częstym użyciu własnoręcznie wykonanych teleskopów jest już raczej nieaktualne, biorąc pod uwagę powszechność wszelkiej maści Sky-Watcherów, Meade'ów itp.

 

A tak poza tym, reszta - choć bardzo skrótowa - jest w zasadzie prawdziwa.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"hobby polegające na obserwacji nieba".

czy aby na pewno?

gdyby podsumować cały czas jaki poświęciłem astronomii przez całe swoje życie to na obserwacje przypadłoby mniej niż 1%

znacznie więcej czasu poświęcam czytaniu książek czy budowaniu instrumentów obserwacyjnych. Obserwacje są dla mnie tylko dodatkiem ... takim bonusem pozwalającym się zrelaksować. Astronomia jest czymś znacznie więcej bo pozwala mi zaspokoić swoją ciekawość i głód wiedzy. Co ciekawe choć w głównym kręgu moich zainteresowań jest kosmologia to obserwować wolę planety :D

 

każdy z nas ma inne podejście do astronomii więc stworzenie odpowiedniej definicji wcale nie będzie łatwe. Poza tym rozgraniczenie miedzy amatorem i profesjonalistą wcale nie jest ostre i od zawsze sprawia problemy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może warto zerknąć na pojęcie: ASTRONOMIA - to chyba dość ogólne pojęcie, i nie ogranicza się tylko do obserwacji - jak to jest w przypadku astronomii amatorskiej...

Zgodzę się ze ZbyT-em że wiele czasu trzeba poświęcić aby się douczać i poznawać kosmos,

ale niewiem czy z tym 1% nie przesadziłeś troszkę :)

 

Jak dla Mnie astronomia amatorska to po prostu - Hobby polegające na poznawaniu i obserwacji nieba, nie zależnie na jak zaawansowanym poziomie, ale w celu zarówno zrelaksowania się jak i zaspokojeniu i poszerzeniu własnej wiedzy.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się ze ZbyT-em że wiele czasu trzeba poświęcić aby się douczać i poznawać kosmos,

ale niewiem czy z tym 1% nie przesadziłeś troszkę :)

 

Zdecydowanie. Mimo że w mojej biblioteczce astronomicznej jest kilkadzisiąt książek i kilkaset numerów czasopism, to jednak obserwacje zdecydowanie dominowały, szczególonie w okresie, gdy intensywniej zajmowałem się astronomią. Często przesiadywałem przy teleskopie od wieczora do rana (oczywiście w ciepłej porze roku) np. obserwując zmienne, meteory lub czekając na kolejne zakrycia gwiazd przez Księżyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fredrixxon, Hyde Park służy właśnie między innymi temu "Bla bla bla i pierdu pierdu" - i jeśli uważasz dyskusję za jałową to poco zabierasz w niej głos? Możesz przecież wziąć udział w poważniejszych dyskusjach na innych forach, np. na temat Euro2012 albo pracy sejmu :) Jeśli jest takie pojęcie jak "astronomia amatorska" to znaczy, że jest jakaś definicja i chcielibyśmy aby była skonstruowana zgodnie z tym, czego dotyczy.

Miłych wakacji :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę, że najfajniejszym określeniem na którym można by zbudować hasło astronomia amatorska na wiki będzie "pasjonat". Nie określa ani poziomu aktywności, ani jej zabarwienia, pozwalając na uniknięcie odniesień do komercji, profesjonaliznu, sprzętu itd, jednocześnie nie ograniczając astronomii amatorskiej do jedynie wybranych jej objawów.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę, że najfajniejszym określeniem na którym można by zbudować hasło astronomia amatorska na wiki będzie "pasjonat".

 

Jeśli już tworzyć jak najbliższą prawdy definicję, to nie było by to chyba najszczęśliwsze określenie :) Co prawda potocznie słowo pasjonat kojarzy się oczywiście z pasją, to jego znaczenie jest jednak odmienne. Pasjonat=furiat (streszczając oczywiście) a nie, pasjonat = hobbysta (jak to się przyjęło uważać). Lepsze więc byłoby już w takim przypadku określenie hobbysta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.