Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop.


Hyperthron

Rekomendowane odpowiedzi

Moge wydac 250€(800-900zl)

 

Sprzet musi byc mobilny mieszkam w centrum dosyc duzego miasta w niemczech(Düsseldorf).

Na niemieckich forach znalazlem informacje o spotach oddalonych 10-20 minut na rowerze od miejsca mojego zamieszkania.

Niestety nie posiadam samochodu.

 

Obserwowal bede czasem z okna w Centrum Miasta ponad 500,000 ludzi.

Jednak w wiekszosci bede dojezdzal rowerkiem 10-20 minut do dobrych spotow.

Zaswietlenie w miejscu zamieszkania jest dosyc mocne. Nie posiadam balkonu.

 

Chce obserwowac wszystko po trochu.

 

Nie interesuje mnie astrofotografia poniewaz mnie na nia nie stac .

 

Teleskop musi sie zmiescic do plecaka. Plecaki mam rozne niektore dosyc duze.

Rozumiem ze do DSow potrzebny jest minimum Newton 150mm, jednak z tego co wyczytalem newton w plecaku na rowerze poprostu sie rozkolimuje.

Myslalem o achromacie lub maskutov, jednak na takie modele 150mm chyba mnie nie stac.

 

Pytanie brzmi czy da rade jakims achromatem 70-90mm lub maskutovem 100-110 ogladac DSy w miare przyzwoicie ? Obraz nie musi byc genialny, ale chcialbym zeby galaktyki, mglawice i plejady byly rozpoznawalne, a nie rozmazane i prawie nierozpoznawalne.

 

Tutaj znalazlem pare modeli ktore mnie interesuje i jestem ciekaw co wy na to.

 

Przepraszam za brak polskiej czcionki.

 

http://www.astroshop.eu/celestron-telescope-ac-70-400-travelscope-az/p,16344

http://www.astroshop.eu/skywatcher-maksutov-telescope-mc-102-1300-skymax-eq-2/p,5032

http://www.astroshop.eu/omegon-telescope-ac-70-700-az-2/p,20643

http://www.astroshop.eu/meade-ac-70-350-etx-70-goto-telescope---accessories/p,21770

http://www.astroshop.eu/skywatcher-telescope-ac-90-900-evostar-az-3/p,21947

http://www.astroshop.eu/skywatcher-telescope-ac-90-900-evostar-eq-2/p,5002

http://www.astroshop.eu/seben-maksutov-telescope-mc-90-1200-comet-az/p,4002

http://www.astroshop.eu/skywatcher-maksutov-telescope-mc-90-1250-skymax-eq-1/p,5031

http://www.astroshop.eu/skywatcher-telescope-ac-120-600-startravel-bd-az-3/p,16710#tab_bar_1_select

http://www.astroshop.eu/skywatcher-telescope-ac-102-500-startravel-bd-az-3/p,5005#tab_bar_1_select

http://www.astroshop.eu/skywatcher-maksutov-telescope-mc-102-1300-skymax-eq-2/p,5032#tab_bar_1_select

 

Newtony w moim przypadku niestety odpadaja kompletnie.

 

 

 

 

 

Jezeli nic z tego nie da rady, to prosze wybierzcie mi cos z tego sklepu. Lub podajcie jakies modele zebym mogl poszukac gdzie indziej.

Mam juz dosyc, od miesiaca nie moge sie zdecydowac, chce wkoncu cos miec i uczyc sie ogladania nieba. Chce widziec wszystkiego po troche, obraz nie musi byc perfekcyjny, ale chociaz w miare dobry. I najlepiej jak najtaniej

Dodam ze w tej chwili posiadam lornetke Celestron 15x70 na statywie Cullmann Nanomax 200T CB5.1. Chce widziec cos wiecej niz teraz, moze nawet duzo wiecej.

 

http://www.astroshop.eu/celestron-binoculars-skymaster-15x70/p,7828

http://www.astroshop.eu/made-of-aluminium/cullmann-nanomax-200t-travel-tripod--including-cb5-1/p,23036

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce obserwowac wszystko po trochu.

I to jest podstawowy problem bo trzeba iść na kompromis. Tym bardziej, że nie chcesz Newtona, a środków na zakup teleskopu nie masz za dużo.

 

Teleskop musi sie zmiescic do plecaka. Plecaki mam rozne niektore dosyc duze.

Rozumiem ze do DSow potrzebny jest minimum Newton 150mm, jednak z tego co wyczytalem newton w plecaku na rowerze poprostu sie rozkolimuje.

Kolimacja to jedno, ale jak duży musiałby być ten plecak, aby zmieścić Newtona 150 (to już jest trochę rury).

 

Myslalem o achromacie lub maskutov, jednak na takie modele 150mm chyba mnie nie stac.

Są jeszcze achromaty 120 i MAKi 127.

 

Pytanie brzmi czy da rade jakims achromatem 70-90mm lub maskutovem 100-110 ogladac DSy w miare przyzwoicie ? Obraz nie musi byc genialny, ale chcialbym zeby galaktyki, mglawice i plejady byly rozpoznawalne, a nie rozmazane i prawie nierozpoznawalne.

To co dla jednego będzie przyzwoite, dla drugiego będzie nie do przyjęcia. "Przyzwoite" to pojęcie względne. Ładne Plejady można obejrzeć przez instrument o średnicy 80 mm, a nawet mniejszy. A galaktyki i mgławice wymagają średnicy i ciemnego nieba. Obrazy najjaśniejszych (M31, M42) może będą Cię satysfakcjonować przez mniejsze teleskopy (do 100 mm), ale pod bardzo ciemnym niebem. Słabsze to już będą raczej mgiełki.

 

Tutaj znalazlem pare modeli ktore mnie interesuje i jestem ciekaw co wy na to.

Parę? Dałeś linki do 11 modeli. Jak myślisz ile osób będzie miało cierpliwość, aby to przeglądać? Ja przejrzałem, ale na bardzo szybko. I gdybym miał wybrać to postawiłbym na MAKa 102/1300 (raczej do planet, Księżyca) lub refraktor 102/500 (raczej DS-y, ale te jaśniejsze, czy gromady otwarte gwiazd.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego, niewielkiego co prawda doświadczenia wynika, że nie ma takiego uniwersalnego i bardzo mobilnego sprzętu, za niewielkie pieniądze, który przebiłby wyraznie lornetkę, z której korzystasz. Na podwarszawskim niebie, już w miarę znośnym, różnice pomiędzy tym co widzę w lornetce 10x50 i refraktorze 102 są naprawdę niewielkie przy DS-ach. Szare plamki w lornetce i podobne w teleskopie. Jak niebo dobre to w lornetce nawet ciekawsze. Planety owszem, tu jest różnica, np. pierścienie Saturna, przy lepszym okularze i powiększeniu ok. 200x są wspaniałe, czego lornetka nie pokaże.

I tak naprawdę nawet ten 4 calowy refraktor jest za duży do plecaka. Na upartego może, ale mało komfortowo - montaż, rurka, okulary, kątówka, atlas albo laptop - zbiera się tego sporo.

 

Chyba wybrałbym w tej sytuacji lornetkę o wiekszych mozliwościach, ale to też trochę powazniejszy wydatek.

Ale może ktos ma pomysł na jakiś złoty środek.

 

pozdrawiam,

b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za porady. Rozumiem ze przy DSach miedzy refraktorem a moja lornetka nie bedzie duzej roznicy. Moze kupie tego maka do planet a lornetka bede przegladal inne czesci nieba. Jezeli lepsza lornetka, to jaka ?.

 

http://www.astroshop.eu/celestron-binoculars-skymaster-20x80/p,7829#tab_bar_1_select

Edytowane przez Hyperthron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rzeczywiście spory. Na solidny DS-owy sprzęt nie masz oczywiście szans, bo to wymaga apertury minimum 6-8" (150-200mm). Co nie znaczy, że niektórych DS-ów nie da się pooglądać czymś mniejszym-tu nie schodziłbym poniżej 100mm. Również planety dadzą sensowne obrazy w czymś większym niż 80mm.

Twoim najwiekszym problemem jest nawet nie waga sprzetu,co jego wymiary. Do transportu rowerem tuby musisz wyfasować jakieś styropianowe pudło czy skrzynkę (walizkę) wyłożoną pianką -to ma przetrwać ew. wywrotkę bez kasacji sprzętu. Montaż zniesie wiecej, ale tak czy owak w grę wchodzi jakiś prosty azymutalny. Wg. mnie AZ4 lub Porta, ten ostatni lepszy w opcji planetarnej (mikroruchy).

Teraz jakie teleskopy (teoretycznie/potencjalnie):

 

1) refraktor 102/500

2) refraktor 120/600

-opcja b. DS-owa, do planet trzeba kombinowac z filtrami i droższymi okularami

3) Mak 102

4) Mak 127

-opcja bardziej planetarna, b. kompaktowe rozmiary tuby

5) SC 150 (6") (gigantyczny znak zapytania, ale potencjalne korzyści ogromne)

-to już były behemot na rower, b.delikatny w transporcie.; za to świetny i na planety, i na DS (rozdzielałby większe gromady kuliste na gwiazdy); nie wiem, czy ten wariant byłby realny bez np. przyczepki rowerowej. Waży mniej od Maka 150, więc pójdzie na montażach j.w.

 

Krótkiego refraktora 80mm nie ma na liście. Nic Ci nie da w stosunku do lornety 70mm na DS-ach, natomiast na planety musiałby to być jakis ED lub APO. Tę opcję można rozważyć, jeśli gabaryty sprzetu okażą się krytyczne. Tani achromat 80/400 skreśl na wstępie.

Moim zdaniem realne na rower są na pewno 1) i 3). Co do 2), 4) i 5) moga byc już za duże i nie zmieścić sie z ochronnym pudłem na bagażniku roweru. Przyczepka się kłania -ale nie mam pojęcia, jaki to koszt i czy logistycznie Ci to odpowiada. Np. jak bedziesz musiał stale taki pociąg organizować mieszkajac w bloku na pietrze, to dziękuję. Z drugiej strony kto nie widział, co ludzie potrafią (bez żadnej przyczepki) przewieźć rowerem lub motocyklem w Azji, nie ma zielonego pojęcia, co da się zmieścić na takim pojeździe...

Kluczem jest tu jednak rozmiar samej tuby (dł. maks. 50-60cm) i wymuszony nim rozmiar bezpiecznego pojemnika do transportu -obadaj tę kwestię z centymetrem w garści -dosłownie.

Zastrzegam się,że moje rozważania są nieco teoretyczne, nigdy nie przerabiałem takiego wariantu jak Twój (teleskop na rower) w praktyce. Ale już z opcją travellerka 80/400 do plecaka na wyjazd czy rutynowym noszeniem Maka 127 po osiedlu razem z montażem miałem do czynienia.

Pozdrawiam

-J.

EDIT: Dopiero teraz zauważyłem, jak bardzo masz ograniczony budżet. Może być w ogóle ciężko... zostawałby chyba tylko refraktor 102/500 i Mak 102 na AZ3, a i to musiabys zbierac na okulary w pierwszym wariancie...

Edytowane przez Jarek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba faktycznie jeden z tych dwóch. 102/500 da wyraźną różnicę w DS-ach w stosunku do lornety 70mm, ale też nie bedzie to nic spektakularnego. Mimo to warto moim zdaniem, szczególnie jesli bedziesz musiał walczyć z zaświetlonym niebem, bo tu można walczć jeszcze rozmiarem źrenicy wyjściowej, zmieniając powiększenie. Miałem okazję porównywać lornetę 15x70 z refraktorem 80/400 -tutaj różnica w obrazie była pomijalna i tym samym lorneta wygrywała polem widzenia, prostotą obsługi (poza brakiem kątówki, he, he) itp.

Co do planet, pamietaj o jednym: nawet mając mała tubę typowo planetarną (Mak 102) nie poszalejesz z powiekszeniami planetarnymi bez przyzwoitego montażu AZ (AZ3, AZ4, Porta, Porta Mini). Nie da się tego robić na zaadaptowanym statywie foto, nawet b. solidnym -kwestia specyficznych właściwości głowicy tych ostatnich, powodujących niekontrolowane skokowe przemieszczenie tuby w osi Alt po każdej zmianie położenia- co przy dużym powiększeniu musimy robić najrzadziej co 10-15s. Wadę tę ma też z definicji celestronowski montaż AstroMaster AZ (omijać szerokim łukiem!). Da się żyć na statywie foto do powiększeń rzędu 60x, do planet stosujemy te >100x

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bedzie sprawowal sie ten 102/500 na planetach ?. Lepiej wybrac ten do DSow i miec slabsze planety, czy wogole nie miec DSow i kupic tego maka.

 

Dziekuje wam bardzo za odpowiedzi! Nauczylem sie z nich juz paru konkretnych rzeczy!

 

Edit: Ten mak jest na EQ-2, a 102/500 na AZ-3. Niestety nie moge znalezc tego Maka na AZ-3. Najprawdopodobniej bedzie duzo drozszy.

Pozatym Astroshop opisuje tego maka jako dobrego do planet i niezalecanego do DSow. Ten 102/500 w opisie jest dobry i do planet i do DSow. Zastanawiam sie jak to wyglada w praktyce.

Edytowane przez Hyperthron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sprzęt ma być przenośny to powinien być na montażu azymutalnym. Montaże paralaktyczne (EQ) są cięzsze z uwagi na cięższą głowicę oraz przeciwwagi. Co do samej tuby z uwagi na budżet i gabaryt pozostaje dylemat mak 102mm czy refraktor 100mm. Uważam że lepszy bo bardziej uniwersalny będzie refraktor niż mak. Poobserwujesz tym i planety i DS-y. Mak lepszy będzie planetach z uwagi na dłuższa ogniskową i brak aberracji chromatycznej. Za to do DS-ów się nie za bardzo będzie nadawał, bo z uwagi na obstrukcję centralną i ogólnie mniejszą sprawność zbierze jedynie tyle światła co refraktor 80mm, dłuższa ogniskowa zrobi resztę i raczej satysfakcjonująco tych DS-ów nie poobserwujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie w tej sytuacji kupiłbym najpierw za symboliczne "100 DM" jakiś, nawet mocno używany, samochodzik. Moim zdaniem rower to nie jest dobry środek dla sprzętu powyżej lornetki. No chyba, ze masz drogę jak stół i możesz wziąć przyczepkę i wozić cos odpornego na lekkie wstrząsy. Przy planetach uzyskasz realne powiększenie z 4" rzędu 200x, czego nie da lornetka. Inne rozwiązanie to znaleźć kogoś w okolicy, kto ma samochód i zainteresować go takimi wypadami za miasto od czasu do czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga jest jak stol, prawie. Ladna promenadka nad renem prosto do spotu. Mam plecak ze stelazem dosyc wysoki i gleboki. Pozatym udalo mi sie wyrwac dostep do dachu, ladny plaski i zabezpieczony barierkami. Miasto ma pare drapaczy a reszta miasta wyglada jak starowka wiec prawie nic mi nie zaslania. Niestety swietlna luna nad miastem jest ogromna. Mimo wszystko mialem wczoraj czyste niebo i pelen ubaw z lornetka przez pare ladnych godzin.

 

A teraz co do wyboru. Mak czy refraktor ? . Co bedzie bardziej uniwersalne ?. Juz szykuje sie do zakupu :D

 

EDIT: Juz sama lornetka pochlonela mnie do takiego stopnia ze jestem gotow targac swoj teleskop kilometrami do spotow.

Edytowane przez Hyperthron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli by się zmieścił w twoim budżecie i plecaku to polecam. Sam taki mam. Do planet przydałoby się jakiś krótki okular dokupić - to taki wydatek na dzień dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Udalo mi sie wyrwac uzywany teleskop Skywatcher 102/500 z AZ-3 i okularem Meade Serie 5000 Super Plössl Okular 26mm za 130€. Przymierzam sie do zakupu dwoch okularow, jeden do planet i jeden do DSO. Na obydwa moge wydac maksymalnie 500zl. Ewentualnie jakies filtry do tego za dodatkowe 200zl. Ile musialbym wydac na jakis filtr do ogladania slonca ?. Moglibyscie mi cos doradzic ? :)

Edytowane przez Hyperthron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasugeruję tu doświadczenia mojego kolegi Krzyśka:

Parał się planetami i doszedł do naprawdę świetnego poziomu. Obserwował głownie z miasta i to nie tak dużego jak Twoje. Ale zamarzyło mu się DS-ów i sprzedał sprzęt kupił nowy - kupa kasy - oczywiście z planem na wypady za miasto, bo inaczej to niby jak przy takim świetle. I ... okazała się klapa. Wyjazdy za miasto oczywiście rzadkie, bo roboty masa i czasu brakuje a taki wyjazd trzeba przygotować. Pogoda na takie wypady rzadka więc trzeba być zawsze w dyspozycji jak się trafi .. a to już trudniejsze.

No i aby coś niecoś wreszcie robić w tym astro .. wrócił do SCT i planet.

Planety wymagają długiej ogniskowej. Bo inaczej niewiele da się zobaczyć czy sfotografować. A przy 600mm niewiele uwidzisz nawet na Jowiszu. W takich warunkach ja bym został przy sprzęcie do planet i lornetce na wypady jak już do nich dojdzie.

 

Taki los miastowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wybor padl na Skywatcher StarTravel 102/500. Po drodze kupilem okulary Meade 5000 26mm i Celestron X-Cel LX 5mm. Ogladalem z okna, z balkonu od kolegi, z dachu, i dosyc czesto jezdzilem z duzym plecakiem na rowerze okolo 20-40 minut do ciemniejszego nieba, w sumie to nie ciemniejszego nieba co do kompletnie nie oswietlonej miejscowki. Widzialem dosyc duzo obiektow, mowiac krotko wciaglo mnie na maxa. W miedzy czasie mialem okazje popatrzec przez 6 calowego newtona, i od tamtej pory nie moge zbolec aberacji chromatycznej, czasem wrecz zaslania mi calego jowisza. Wlasnie dlatego postanowilem zrobic maly upgrade. Zastanawiam sie nad sct lub newtonem. Oczywiscie musi byc maly i poreczny. Jezeli chodzi o sume to najwiecej w gre wchodzi 450€ (1900zl). W niemczech za taka sume moge sobie pozwolic na SCT 127, lub newtona z firmy Orion na dobsonie 150/750. SCT 150 sa dla mnie zbyt drogie. Po zmierzeniu plecaka, kazdy z tych modeli sie zmiesci :D. Nie mysle o Makach dlatego ze potrzebuje bardziej uniwersalnego teleskopu. Oczywiscie suma pozwala mi na Synte 8 a nawet 10 ale to juz jest zbyt duzy sprzet. W tej cenie moge tez miec refraktora 120/600 lub 150/750, ale jak juz mowilem wczesniej aberacja chromatyczna denerwuje mnie i to strasznie. Moj sprzet musi byc plecakowo rowerowy :D.

 

Moje pytanie brzmi, czy apertura naprawde w tym przypadku odgrywa najwazniejsza role ?. Czy newton 150 bedzie duzo lepszy od SCT 127 ?.

Z gory dziekuje za odpowiedzi i przepraszam za brak polskiej czcionki.

Edytowane przez Hyperthron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.