Skocz do zawartości

Jodłowanie 16-13.V


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

Gość leszekjed

Z różnych względów ja, Dawid i Robert zakończyliśmy obserwacje około 2 (głównie zadecydowało pojawiające się zachmurzenie) ale wydaje się, że po naszym wyjeździe nastąpiło jeszcze rozchmurzenie bo w czasie jazdy do Wrocławia niebo było bezchmurne. Dopiero we Wrocławiu około 4 pojawiło się pełne zachmurzenie. Tym razem Jodłów nie rozpieszczał nas pogodą bo nad ranem, gdy wyjeżdżaliśmy na szybach samochodów był gruby szron !!. A dziś we Wrocławiu pogoda jak w marcu, przelotne opady nierzadko ze śniegiem (a może z drobnym gradem ?).

Mam nadzieję, że Piotrowi udało się dokończenie zdjęć kilku nowych obiektów to wkrótce oberzymy je na forum w dziale zagadek.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Jodłowie już w okolicach 20 chmury zaczęły znikać.

Obserwacje rozpoczeliśmy bardzo wcześnie niemal kilka minut po zahodzie słońca (widoczny tylko księżyc i najjaśniejsze planety) ale dzięki połączeniu GOTO Leszka J i Synty możliwym stało się szybkie odnalezienie komety jeszcze na jasnym niebie !!!.

Po jakiejś godzinie nie było ani jednej chmury i super udane obserwacje prowadziliśmy do ok 2 . Później przeszła taka dosyć gęsta fala (20-30min) i z lekkim przestrachem wszyscy oprócz Piotra spakowali sprzęty .Leszek J , Frebert i ja postanowiliśmy wracać do Wroca ale zaraz po spakowaniu sprzętów do samochodu cały syf się rozpłynoł (norma:) ). Obserwując niebo jeszcze podczas drogi nie widziałem żadnych chmur aż do polowy trasy do Wroca ale nie mogę powiedzieć co było dalej w Jodłowie .We Wrocławiu oczywiście zaraz po moim wejściu do domu zaczęło padać:)

Generalnie od 21 aż do 2 (czyli kawałek przed i cala noc astronomiczna) była udana pod względem pogodowyma co dalej to już napisza pozostali . Niestety seeing jak zwykle pozostawiał wiele do życzenia (ale te DS'y :) Synty standartowo dały czadu ale 10"S-N (F4) to jeszcze klasa wyżej .Na uwagę zasługuje również nowy sprzęt Leona - Tento 20x70 o ile się nie mylę. Obrazy super !!! Zresztą Leon nie pozostawał w tyle za teleskopami i równo łapał większość emek

!!!

W razie gdyby ktoś nie wierzył w pogodę niebawem Piotr zaatakuje nowymi fotami a po surowych klatkach widziałem że będą NIELICHE . Ja na swoją klisze niestety jeszcze trochę poczekam .Na koniec jeszcze raz dzięki WSZYSTKIM którzy NIE UTRACILI WIARY W POGODE i mimo WSZSYSTKO ZAWITALI w Jodłowie oraz dodatkowo Leszkowi za drogę powrotną

 

 

dzieki i pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 2 gdy Dave, Leszek i Frebert odjechali w strone Wrocławia niebo na nowo się rozpogodziło.Na placu boju pozostałem ja Leon i Piotr Z.(jednak on bardziej zajęty był foceniem galaktyczek).Udało nam się upolować jeszcze wiele obiektów w skorpionie i strzelcu.M8 i M20 widoczne były gołym okiem, jednak przez teleskop uzbrojony w filtr UHC pokazały swoje prawdziwe oblicze, tak jak M16 i M17 oraz ngc6960, ngc 6992 veil nebula w łabędziu.

Ja miałem okazje przetestować po raz pierwszy nowy szukacz Riegel finder który dzięki uprzejmości Piotra sprowadziłem z Londynu.Musze przyznać ,że bardzo mile jestem zaskoczony.Do tej pory używałem małego szukaczyka 6*30 przez który trudno było cokolwiek znaleźć,teraz to zupełnie inna jakość, praktycznie wszystkie obiekty odnajdywałem za pierwszym razem.

Po godzinie 3 niebo zasnuło się chmurami i to był koniec obserwacji.

 

Chciałbym wszystkim podziękować za bardzo udany weekend, mam nadzieje że już niedługo znów spotkamy się w tym gronie :mrgreen: :Beer:

 

Ps. A oto dowód na to jak pogoda w górach patrafi być nieprzydywidalna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle wróciłem ostatni . Wojskowy namiot cały mokry od śniegu , suszy się teraz w ogrodzie . Specjalne podziękowania dla gospodarzy ośrodka " Ostoja" w Jodłowie . Krzysztof i Grażynka są bardzo przychylnie nastawieni do astronomów amatorów . Wielki zlot robimy we wrześniu ale już mnie kusi żeby zorganizować taki mini zlocik w drugiej połowie lipca . Jeżeli tak to musielibyśmy już teraz uzgodnić datę i zaklepać miejsca w ośrodku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ostatni potwierdzam spokojny powrót w domowe pielesze .

Co do obserwacji to tylko dodam , żę nastawiałem się na Q4 .

Udało nam się przez kilka godzin śledzić ruch komety i jej przejście z pod gwiazdki HD 78573 ( HIP 45017 ) początek obserwacji , potem gwiazda w głowie komety i na końcu około 2 godz. nad nią .

Poza kometą oczywiście testowaliśmy możliwości mojej nowej lornetki BPC 20x60 TENTO ( skolimowanej w punkt :wink: przez Janusza_P ) .

Mogę powiedzieć , że jestem z niej zadowolony , Cor Caroli wyrażnie rozdzielone i jej słabsza sąsiadka ostra ! No i wiele emek .

Poza obserwacjami jadąc do Jodłowa zaliczyłem trasę turystyczną (górska droga w lesie jodłowym ) - samochodem :mrgreen: .

A rano w niedziele jak wstaliśmy z Piotrem_S to ŚNIEG :shock: !

W tygodniu dodam link do strony z fotami , a teraz jedna : Wiosna w Jodłowie 2004.05.23 !

Wiosna w Jodłowie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że zabawa była niezła szczególnie jak w piątek w strugach deszczu wpadła do nas silna grupa pedegogów z pobliskiej szkoły . Mieli zakupiony przez Panią Dyrektor teleskop Newton bodaj 114 mm firmowany przez Uniwersała ale zgodnie stwierdziliśmy że to starszy model marketowego Optisana z montażem włącznie . Tuba była oklejona na żółto i nalepka Uniwesał . Co na to prawa autorskie ? może mają zgodę na robienie takich podróbek ? Niemniej Dave wprowadził bardzo sympatycznych nauczycieli w arkana obsługi tego sprzetu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno , Leszek wczoraj zaprezentował swoje nowatorskie rozwiązanie prowadzenia Dobsona na prętach gwintowanych . Dokładność w stosunku do pasków klinowych jest lepsza wielokrotnie . Jupa przy powiększeniu 960 X !!!!!!!!! widzieliśmy w Syncie bez poruszenia obrazu przy tym prowadzeniu . W tej sytuacji podjąłem decyzję że nie sprzedaję Syriusza. Leszka poprosiłem o zrobienie tego sterowania nowej generacji do niego z zastosowaniem prętów nylonowych które przywiozłem z Londynu w tamtym roku . Dla potrzeb CCD przy takim lustrze wystarczy 35 sek dla dobrego wyniku i nie powinno być efektów rotacji pola . Zobaczymy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że mnie tam nie było ,ale we wrześniu to kto wie. :Beer:

Dziś w Zakopanem jest kupa śniegu :shock: ,co się dzieje myślałem że już wiosna :Cry: .

To pewnie słynna klątwa nowego sprzętu , na Podhalu trwa 3 tygodnie ,więc zostało jeszcze 5 dni. :lol:

Piotrku jak byś sprzedał Syriusza znowu byłaby powódź tysiąclecia.

:mrgreen: :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jodłów to dziwne miejsce z reguły z czarnym niebem ale jeszcze nie widziałem tam spokojnej atmosfery, czy po prostu za mało tam bywam, czy i Wy macie takie odczucia???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.