Skocz do zawartości

Mini test, mini astrografu w koszmarnej mgle i LP


Piotrek L.

Rekomendowane odpowiedzi

Teegul jest wg mnie nieakceptowalny. Po pierwsze, PE ma bardzo duże (>30" średnio), po drugie, kosztuje krocie, po trzecie, realnie można na nim używać sprzętu do 2 kg.

 

Co do guidowania, to Robson, ja wieszając większy sprzęt (60Q, czy 80Q) z kamerką 8300, czy QHY8L używałem guidera. Robiłem ekspozycje po 10 min z takimi refraktorami - bez problemu.

 

Te zdjęcia były guidowane: http://astropolis.pl/topic/36433-astrotrac-tsapo65q-qhy8l/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym, ale wole poczekać aż będzie coś więcej wiadomo jak to się sprawuje. Jakoś nie chce eksperymentować na sobie ;)

 

 

 

Super zestaw :Beer: Kurcze, jakby AT wymagał "przewijania co 4 godz, to było by perfect :)

 

 

 

1. Cena za nowy zabija

2. Spróbuj sobie tym ustawić montaż na Polaris dedykowaną lunetką (za którą trzeba płacić ekstra i to nie mało) to szybko zrezygnujesz :(

 

Jedyne o czym myślałem, to polować na używkę, którą można by było odpowiednio przerobić (prosta elektronika do krokowców to nie problem).

 

Póki co, minimont to sprawa na przyszość, teraz czekam ruch ze strony Ryszardo :)

 

 

Piotrek, ale to nie będzie tak bardzo szybko, marzec minimum. Ale będę próbowa łszybciej. Chodzi o to , zeby nie było drogo a dobrze.

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, ale to nie będzie tak bardzo szybko, marzec minimum. Ale będę próbowa łszybciej. Chodzi o to , zeby nie było drogo a dobrze.

 

Tak szybko? To ja spokojnie poczekam, nawet do czerwca :) Jestem cierpliwy :)

Bynajmniej nie planowałem zakupu na gwiazdkę 2012 :D

HEQ5 jeszcze jest, więc moge focić :)

 

Trzymam kciuki za prace :Beer:

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super zestaw :Beer: Kurcze, jakby AT wymagał "przewijania co 4 godz, to było by perfect :)

 

Dokładnie takie samo mam zdanie. Po przewinięciu ciężko ustawić taki sam kadr, co przy kamerze z małym chipem daje wynikowo maciupkie fotografie. A że fotografuję tylko w Ha, to naświetlać trzeba długo.

 

Co do bezstresowości AT to mam nieco odmienne zdanie. Ostatnio klne jak szewc, kiedy próbuje ustawic na polarną. Chyba ramię do lunetki muszę wyregulować, bo kiedyś działało po prostu dobrze. Teraz nawet po pół godziny ustawiania nie jestem w stanie uzyskać 4 minutowych ekspozycji tym zestawem (a nawet z krótszą ogniskową, bo Takumarem 135).

 

@ryszardo - jeżeli masz jeszcze wole moce przerobowe, to ja też się zapisuję w kolejce :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała podpowiedź, AT nie ma nic wspólnego z polarną - to przecież "płaski montaż". Musisz szukać przyczyny gdzie indziej (statyw, a przede wszystkim głowice). Moje genialne doznania z AT wynikają zapewne z faktu, że używam cały zestaw, a on jest BARDZO sztywny, nawet z refraktorami. Zakładam, że ze zwykłym statywem i głowicami foto zabawa może być mniej przyjemna.

 

O ile dobrze pamiętam, to Ty od zawsze masz jakieś problemy z AT. Może warto przeanalizować sprawę i znaleźć przyczynę frustracji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

Mylisz 2 sprawy. Miałem (i mam) problem z głowicą TH3010 (http://astrotrac.com/Default.aspx?p=head). Problemy wynikają z braku magicznego miedzianego walca przy śrubie dociskającej*. Z samym montażem problemów nie było nigdy. Nie wykluczam, że kłopot z polarną jest spowodowany głowicą foto, na której wisi AT, ale wcześniej go nie było, a montaż trochę podróżował i coś mogło mu się stać. Na SGL wyczytałem, że userowi zdażył się podobny problem i regulacja ramienia do lunetki go rozwiązała. Nie wiem, czy te 3 czarne śrubki od spodu AT na pewno służą do regulacji ramienia, ale post z SGL tak podpowiada. Nie upieram się, że tak jest. Czasem udawało mi się ustawić na polarną lepiej, czasem gorzej. Teraz dziergam programik do ustawiania bezgajdowego AT metodą dryfu. To powinno kłopoty rozwiązać.

 

* co ciekawe głowica była w serwisie w UK i ten walec dalej się nie pojawił :(

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzył nam się też taki egzemplarz, gdzie tracking po 30 minutach rozjeżdżał się. To w końcu branża astro - wszystko może się zdarzyć ;) Może być tak, że sam AT jest wadliwy, choć jeżeli był w serwisie, to pewnie go sprawdzili. Gdybyś mieszkał trochę bliżej, to bym Ci wypożyczył oryginalny pier z wedgem i wtedy byś go definitywnie sprawdził.

 

PS. Przy najbliższym transporcie z AT spróbuję Ci ściągnąć sam "bolec".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzył nam się też taki egzemplarz, gdzie tracking po 30 minutach rozjeżdżał się. To w końcu branża astro - wszystko może się zdarzyć ;) Może być tak, że sam AT jest wadliwy, choć jeżeli był w serwisie, to pewnie go sprawdzili. Gdybyś mieszkał trochę bliżej, to bym Ci wypożyczył oryginalny pier z wedgem i wtedy byś go definitywnie sprawdził.

 

PS. Przy najbliższym transporcie z AT spróbuję Ci ściągnąć sam "bolec".

 

AT raczej jest sprawny. Gwiazdki przy długich ekspozycjach są pojechane tak samo na początku jak i na końcu śruby :P Dzięki za bolec. Może wcześniej się zbiorę i sam go dorobię. Trzymam za słowo w sprawie piera. Zgłoszę się pewnie na jesiennym zlocie :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wieszając większy sprzęt (60Q, czy 80Q) z kamerką 8300, czy QHY8L używałem guidera. Robiłem ekspozycje po 10 min z takimi refraktorami - bez problemu.

 

Te zdjęcia były guidowane: http://astropolis.pl...tsapo65q-qhy8l/

 

Pamiętam te zdjęcia, są super :)

 

Po prostu biłem się przez moment z myślami, czy nie zaaplikować mojemu montażowi guidingu. Na przykład obiektyw 200mm (DSLR) korygowany przez 55mm. Utwierdziłeś mnie jednak w przekonaniu, że w moim przypadku, to zupełnie nie ma sensu.

 

Ja zakupiłem dedykowany przez producenta AT najniższy wagowo i cenowo zestaw, tylko z rozpędu pomyliłem się i zamówiłem głowicę 498 RC2, która pewnie troszkę podwyższyła mi wagę zestawu.

Setup jest sztywny i wytrzymały. Daje możliwość poprowadzenia obiektywu 200mm, przez 4-5 min (w moim przypadku:)) na klatkę bez degradacji gwiazd.

 

Więc ja do tego podchodzę bezstresowo, no ale rozumiem, że to tylko DSLR a nie wymagająca kamerka CCD.

 

Ok, kończę rozpraszać dyskusję w fajnym temacie Piotrka :szczerbaty:

 

 

 

 

astrotrac.jpg

20121014_150318.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu biłem się przez moment z myślami, czy nie zaaplikować mojemu montażowi guidingu. Na przykład obiektyw 200mm (DSLR) korygowany przez 55mm. Utwierdziłeś mnie jednak w przekonaniu, że w moim przypadku, to zupełnie nie ma sensu.

W mini setupach wyjazdowych/turystycznych najważniejsze jest słowo "mini" ;) Dlatego uważam, że taki zestaw należy zbudować w taki sposób, żeby móc robić nieguidowane (jak Bóg pozwoli) ekspozycje 3, max 5 min. i walić dużo klatek. Tu nie chodzi o bicie rekordów i smażenie 10, 20 min. 99% obiektów da się przy takich parametrach sfotografować ze spektakularnym efektem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie "mini" znalazłem kiedyś taki oto ciekawy montażyk, coś a'la Vixen Polarie :)

Sightron Nano Tracker:

 

img58517317.jpg

 

img58517347.jpg

 

Wymiary: Głowica - 60 x 98 x 44mm; Sterownik - 50 x 105 x 22mm

Waga: Głowica - 400g; Sterownik - 80g (z kablem, ale bez baterii)

Nośność: 2kg

Zasilanie: 3 x baterie AA (miejsce w sterowniku)

Cena: (w Japoni) około 200 euro, ale dostępność tylko w Japoni :(

 

Oraz porównanie z Polarie :)

 

2012_0707_15.jpg

 

Oczywiście nie jest to jakiś super wypas z gładkim PE (konkretnych testów nie znalazłem) tylko że stworzono go do czegoś innego (szerokie, wakacyjne kadry), ale jak widać, ten montazyk ma jedną małą zalete - zewnętrzny sterownik do krokowca :)

Można zawsze się pobawić w zrobienie własnego sterownika np z wyjściem na guider, a że nośność wynosi 2kg, więc można kombinować z mini zestawami jak np mój :D

Duża wada, to ciężkie ustawianie na Polarną (ten otworek w obudowie to porażka) :(

Nie zmienia to oczywiście faktu, że można pokusić sie o zmajstrowanie czegoś podobnego w systemie ATM, tylko czasem brakuje dostępu do odpowiedniego zaplecza warsztatowego :(

 

I jeszcze strona z japońskiej gazetki, gdzie widać wnętrzności :)

 

nano201208.jpg

Edytowane przez Piotrek L.
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj trochę dyskusji na temat nano tracker

http://www.cloudynig...5/o/all/fpart/1

 

oraz zestaw z Borg-iem

http://www.tomytec.c...6/20120628.html

W sumie Vixen Polaire daje rade :)

http://telescodeliver.blogzine.jp/kousakukoubou/cat11381474/

Edytowane przez Tomuś
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.