Skocz do zawartości

Jaki focuser do EDka?


milosz

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Mój EDek 80 w wesji Orion USA leży na strychu i się kurzy. Pomyślałem, że fajnie byłoby go użyć do fotografowania. Chyba jedyną przeszkodę stanowi wyciąg, który do foto nadaje się tylko przy dużej dawce tolerancji :) Stąd pytanie, czy istnieje na rynku jakiś wyciąg, który będzie pasować do tego EDka i jest zakończony gwintem? Gwint to chyba jedyna zaleta EDkowego wyciągu :) Dodam, że nie chciałbym wydać na wyciąg więcej niż kosztuje sam EDek (chociaż to chyba ciężko osiągnąć). Z góry dzięki za porady!

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, czy moonlite ma gwint na końcu rurki? Wygooglałem, że TS modyfikuje Baader Steeltracka i dodaje mu gwint, co wychodzi nieco taniej niż moonlite.

 

milosz

 

Miłosz

 

Jak chcesz zaoszczędzić trochę kasy, to kup sobie takiego GSO jak podlinkował Marcin, przewierć i nagwintuj (M4) w tulei dwa dodatkowe otwory pod śrubki co 120* i zastosuj taki adapter z jaskółczym ogonem:

http://astromarket.pl/astrofotografia-1/adaptery-i-przed/adapter-2-na-t2-ts-rotation-system-360.html

Podałem przykład, bo nie wiadomo o jaki gwint chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Miłosz kręci nosem na Moonlighta, to FLI Proline'a albo Apogee Alta wieszać na tym nie będzie.

Polecam, takie rozwiązanie, bo pamiętam Piotrek Sadowski miał Sbiga STL-a, mocowanego na jaskółczy ogon, blokowany trzema śrubami i pracowało to bez problemów. Oczywiście śruby z łbami imbusowymi, dociągane kluczem, a nie radełkowane paluchami.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeo, niewiele mam kg do powieszenia. Kamera jakieś 0.5kg, do tego flattner, też nie za wiele i kilka złączek + filtr. Razem obstawiam, że około kilograma, moze 1.2kg. Więc nie potrzebuje żadnych szaleństw. Upieram się przy gwincie, bo w tej chwili mam kamerę zamontowaną w wyciągu WO za pomocą noska i jestem prawie pewny, że nie jest osiowo.

 

bartolini, Adam,

chętnie bym skorzystał z rady, ale kto mi przerobi tą rurkę? Ja się nie podejmuję, bo nie mam odpowiednich narzędzi. Astromarket robi takie operacje?

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeo, niewiele mam kg do powieszenia. Kamera jakieś 0.5kg, do tego flattner, też nie za wiele i kilka złączek + filtr. Razem obstawiam, że około kilograma, moze 1.2kg. Więc nie potrzebuje żadnych szaleństw. Upieram się przy gwincie, bo w tej chwili mam kamerę zamontowaną w wyciągu WO za pomocą noska i jestem prawie pewny, że nie jest osiowo.

 

bartolini, Adam,

chętnie bym skorzystał z rady, ale kto mi przerobi tą rurkę? Ja się nie podejmuję, bo nie mam odpowiednich narzędzi. Astromarket robi takie operacje?

 

Pozdrawiam,

milosz

 

Nie wiem jak bardzo zaawansowanym astrofotografem jesteś ale oryginalny wyciąg Oriona wcale nie jest taki zły - wieszałem Canona z FF/FR TV i z osiowością raczej problemów nie miałem - flattener z miejsca przerobiłem i zamiast clamping ring dałem jaskółcze gniazdo - trzyma się bez zarzutu. Są pewne problemy z udźwigiem ale można je własnoręcznie zniwelować:

http://helixgate.net/ed80mods.html

Niestety brak w nim micro focusera, mi udało się na giełdzie dokupić Lacerte. Jeżeli chodzi o gwint to mogę potwierdzić że jest bo wczoraj sprawdzałem, mam zamiar powiesć na nim 1 kg i zastanawiam się nad sztywnym połączeniem.

 

Może ktoś wie jaki gwint jest na końcu tej draw tube ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zombi

Jak to w chinczykach, u Ciebie jest OK, u mnie kiwa sie jak osika na wietrze. Canona też podpinałem na jaskółczy ogon i nawet jakieś zdjęcia Księzyca i Słońca udało się zrobić (http://turcja.cieplekapcie.pl/index.php?n=Foto.Zacmienie), ale do DSów to raczej nie przejdzie.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie param się astrofotografią, ale mogę potwierdzić, że upgrade seryjnego Crayforda Oriona/SW mikrofokuserem Lacerta nadaje temu wyciągowi zupełnie inną kulturę pracy. Sprawdziłem w wizualu i prostej astrofotografii księżycowo-słonecznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lacerte, ale ciężko było ją dopasować i obawiam się, że w moim egzemplarzu jakości to nie poprawiło. Jedyny plus to mikroruchy, ale i tak działanie całości oceniam gorzej niż oryginalnego pokrętełka. Może w wersji SW jest inny focuser niż w Orionie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale jeśli miałeś problemy z podmianą to może tak być, bo ja montowałem Lacertę w dwóch SW - ED80 i Syncie 8" i było to bezproblemowe. A wyciągi nabierały "mocy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lacertą jest taki problem, że muszę dokręcić śrubę dociskającą na 'maksa', bo inaczej focuser wogóle nie działa (tzn duba się nie rusza). Oznacza to w praktyce, że wyciągu nie da się 'zablokować', bo mocniej śruby nie dokręcę. Sprawdzałem tylko z lekkim okularem i wyciąg się nie wysuwa sam, ale obawiam się, że pod większym obciążeniem tak właśnie będzie.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak to w chinczykach, u Ciebie jest OK, u mnie kiwa sie jak osika na wietrze.

 

milosz

 

Milosz, to jest właśnie największa wada chińczyków. Kupisz dziesięć teleskopów czy montaży i każdy będzie inny. Od totalnego dna, przez w miarę OK do zaskakująco dobrego. Nigdy nie wiesz na co trafisz... czysta loteria ale za to za relatywnie małe pieniądze.

 

Pozdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polaris, sęk w tym że lacerta jest chyba zrobiona pod SW. Do US Oriona nie do końca pasuje. Tam jest ociupinke inny rozstaw śrub chyba. W każdym razie ciężko to połączyć. Da się, ale nie leży dobrze. Przynajmniej u mnie. Też byłem zaskoczony, bo wcześniej myślałem, że to z jednej fabryki, tylko logo i kolor inne.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Milosz, to jest właśnie największa wada chińczyków. Kupisz dziesięć teleskopów czy montaży i każdy będzie inny. Od totalnego dna, przez w miarę OK do zaskakująco dobrego. Nigdy nie wiesz na co trafisz... czysta loteria ale za to za relatywnie małe pieniądze.

 

Pozdr

Jazz

 

Heh, teraz to już wiem. Orion to był (jest) mój pierwszy teleskop :) Z drugiej strony chyba warto zaryzykować, bo całkowitych i nienaprawialnych bubli chyba aż tyle nie ma. Ty pewnie wiesz lepiej, bo masz ich więcej w sklepie niż ja widziałem wogóle.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę proponować wyciąg baadera

do kompletu zestawu potrzeba

Wyciąg okularowy Baader Planetarium 2" Crayford RT Steeltrack http://deltaoptical.pl/wyciag-okularowy-baader-planetarium-2-crayford-rt-steeltrack,d1249.html

+

Pierścień redukcyjny do wyciągu Steeltrack RT M68/M80/M90 http://deltaoptical.pl/pierscien-redukcyjny-do-wyciagu-steeltrack-rt-m68m80m90,d1263.html

 

 

Pierścień redukcyjny do wyciągu Steeltrack RT M68/M80/M90BP35-AN2957085-02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Przyszedł dziś moonlite z odpowiednim adapterem. Zamontowałem bezproblemowo. Trochę jestem zawiedziony tym wyciągiem. Tzn na razie wrażenie wizualne jest średnie. Fakt, że sprzęt był używany i jest lekko obtarty tu i ówdzie, ale wygląda trochę licho. Jak za tą cenę (nowego) to spodziewałbym się czegoś solidniejszego. W zestawie przyszedł też silnik i sterownik - 'high resolution stepper'. Tutaj już zupełnie plastik-fantastik. Zupełnie nie przystaje to do ceny. Moje amatorskie konstrukcje z pudełkami ze sklepu elektronicznego wyglądają solidniej. Mam nadzieję, że działa lepiej niż wygląda :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.