Skocz do zawartości

Geminidy 2012


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda wczoraj płatała figle. Cały dzień był pochmurny i raczej nie dawał nadziei na bezchmurna nockę.

Według prognozy w nocy miała nastąpić przerwa w dostawie nowych chmur. Tak tez się stało, przed północą szczelna zasłona chmur zaczynała rzednąc.

Obserwacje prowadziłem z bardzo zaświetlonego miejsca, jest to teren przemysłowy w sąsiedztwie kopalni miedzi, dlatego też nie liczyłem na zbyt wiele. Jednak w ciągu 2.5 godzin od 00:00 do 02:30 udało mi się zaobserwować kilkadziesiąt meteorów na tyle jasnych by przebić się przez wszechobecne LP. Od czasu do czasu zdarzały się serie, jakby jeden meteor po drugim, niektóre leciały po równoległych torach,

Pomimo przejmującego zimna i wciąż kapryśnej pogody uważam że było warto.

Próbowałem też sił w fotografii, złapało się kilka słabszych sztuk.

 

Na zdjęciu Geminid w towarzystwie Jowisza i Plejad w Byku.

IMG_1163.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składanka z nocy :

...

Andrzej

 

Niesamowite, ech, nie mogę sobie darować. Piękne !

 

 

Trochę mi głupio i myślę, że wszystkim w PKiM-ie też... my to wiemy, że Perseidy, Leonidy, Geminidy, czy Kwadrantydy to czas, że nawet podczas niepogody kamery pracuja, na grupie mejlowej aż huczy od przechwałek, kto już ile zarejestrował, a z Wami ... zapomnieliśmy sie podzielić tą informacją... w ramach poprawy postaram sie wrzucić tu gifa ze wszystkimi GEM z dzisiejszej nocy, właśnie redukuję dane z kamer. Wszystkim Twardzielom gratuluję, że na mrozie obserwowali spadające gwiazdy, a ich ilość zrekompensowała ziąb

 

Żeby mi to było ostatni raz ;)

 

 

Jeszcze dziś można obserwować. Jeśli masz pogodę próbuj.

Zgadzam się z Tobą, takie informacje powinny być dużo wcześniej podawane..

 

Spróbuję, ale niż chyba będzie szybszy ...

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ja nie bardzo mogę sobie pozwolić na późne obserwacje.

Godzina miedzy 19.12 a 21.19 z przerwą między 20.55 a 21.07 (przestałem czuć place u nogi i troszkę się wystraszyłem ale wszystko ok ). Naliczyłem 43 ,,spadające gwiazdy'' choć na pewno wszystkie nie były z Gemid, jedną widziałem w Pegazie a dwie w Andromedzie. Sam początek git ale potem już bardzo słabo, warunki również słabo-średnie. Temperatura zaledwie -10*C ale mimo bardzo grubego ubioru i skakania końcówka była trudna do wytrzymania. Trochę żałuje że poszedłem po 2 godzinach bo pod koniec rozpruł się worek bo tak przez godzinne spadały bardzo sporadycznie. Dokładnie w 1 godzinie 22 meteory i 22 w drugiej godzinne czyli wyrobiły normę :yes2: Jeszcze przed wyjście o 18.18 wyjrzałem czy jest pogoda a tu z okolic Plejad wyleciał chyba najładniejszy tej nocy jaki był, bardzo długi.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z Geminidami jest cienko. Obserwowałem wczoraj z okna (widok na SE i E, centralnie na radiant) przez półgodziny. Naliczyłem tylko trzy zjawiska :icon_confused: Dzisiaj też patrzyłem, fakt niebo słabo widoczne (gołym okiem z Bliźniąt to tylko Kastor i Polluks) i nie zobaczyłem żadnego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ubiegłej nocy wybrałem się na chwilę w dość ciemne miejsce, jakieś 30 km na północny wschód od Krakowa. Najpierw prawie całe niebo było pokryte cienkimi cirrusami. Pomimo tego co chwilę przez te cirrusy przebijał się jakiś Geminid. Po kilkudziesięciu minutach większość chmur przeszła, ale długo już nie wytrzymałem ze względu na zimno. W Krakowie było co prawda tylko -10 stopni Celsjusza, ale w Klimontowie, gdzie obserwowałem, termometr samochodowy pokazywał -17. W ciągu około godziny widziałem w sumie około 50 Geminidów, z czego najjaśniejszy miał coś około -3 mag.

Warto zauważyć, że Geminidy pod względem aktywności w maksimum nie odstają od Perseidów (przynajmniej w ostatnich latach), a samo maksimum jest szerokie - trwa blisko dobę. Gdyby nie to, że w grudniu jest tak zimno, byłoby o nich pewnie znacznie głośniej.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13/14 grudnia. Temperatura o 17 00 UT -10*C i podnosi się o 4 30 UT -1*C (opady deszczu ze śniegiem). Przejrzystość powietrza zmienna - przechodzą fale mgły.

Pomimo tego kamery PFN zarejestrowały 170 zjawisk z tego 150 to Geminidy. W sumie to wygladało jak na zdjęciach.

Można też obejrzeć na:

45_Gem2012.jpg

53_Gem2012.jpg

Edytowane przez Rodan
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.