Skocz do zawartości

TS65Q+QHY5+PHD - zaraz zwariuje....


franz55

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam zestaw jak w temacie.

I próbuje to jakoś guidować :(

Jako lunetka guidujaca służy mi szukacz 50/162.

Kalibracja w PHD przechodzi bez problemu.

Po uruchomieniu guidowania kilka sekund jest ok a potem zaczyna nerwowo mrugać na czerwono :(

 

Plisss pomóżcie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qhy5 usb-komp, st4-heq5.

W PHD menu Tools i Manual Guide. Przy naciskaniu powinieneś słyszeć silniczki montażu.

 

To podłączenie które opisałeś to

1. kabel USB pomiędzy kamerką i kompem

2. kabel ST4 pomiędzy kamerką i montażem, tak?

 

Samego montażu nie masz podłączonego do kompa? Jeśli masz to polecam pulse guiding bez kabla ST4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto jeszcze zajrzeć do ustawień PHD (ikonka z mózgiem), a konkretnie sprawdzić, czy opcja Dec guide mode nie jest przypadkiem wyłączona - chyba najlepiej ustawić ją na Auto. Ważne też, żeby opcja Disable guide output była odznaczona. Może być też tak, że agresywność/czas korekcji RA jest zbyt mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi to wygląda na możliwy błąd w kabelku albo złączach - zauważ w logu, że podczas kalibracji zarówno podczas fazy RA+ jak i RA- gwiazda cały czas przesuwa się w tym samym kierunku, a powinna wrócić mniej więcej do początkowej pozycji. Dlatego też podczas guidowania korekty w RA wykonywane są w jedną stronę niezależnie od wyliczonego kierunku, co owocuje szybką ucieczką gwiazdy poza założony obszar. Więc komunikacja jest, ale wygląda na błędne połączenie styków albo jakieś zwarcie.

Masz możliwość sprawdzenia kabelka albo pożyczenia innego jakiegoś?

 

PS spróbuj PHD w wersji 1.14, w release notes widzę pozycję "Fixed ST4 onboard connection bug"

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze bym spróbował PHD w wersji 1.14 (używasz 1.13) - tak jak napisałem wyżej naprawiono w nim podobno błędne połączenie w ST4, może zadziała.

Co do EQMOD to tak, o to chodzi.

1. instalujesz sterowniki ASCOM (o ile nie masz)

2. instalujesz EQMOD http://sourceforge.n.../files/EQASCOM/

3. podłączasz pilota kabelkiem com, a com do przejściówki

4. uruchamiasz EQASCOM Toolbox i konfigurujesz driver (timeout 2000, retry 2, baud 9600, odpowiedni port COM, możesz podać site information)

5. uruchamiasz PHD i jako montaż wybierasz ASCOM, a w nim EQMOD ASCOM EQ5/6 - powinno Ci się otworzyć okienko EQMOD

6. reszta w http://eq-mod.source...COM_Guiding.pdf

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze bym spróbował PHD w wersji 1.14 (używasz 1.13) - tak jak napisałem wyżej naprawiono w nim podobno błędne połączenie w ST4, może zadziała.

Co do EQMOD to tak, o to chodzi.

1. instalujesz sterowniki ASCOM (o ile nie masz)

2. instalujesz EQMOD http://sourceforge.n.../files/EQASCOM/

3. podłączasz pilota kabelkiem com, a com do przejściówki

4. uruchamiasz EQASCOM Toolbox i konfigurujesz driver (timeout 2000, retry 2, baud 9600, odpowiedni port COM, możesz podać site information)

5. uruchamiasz PHD i jako montaż wybierasz ASCOM, a w nim EQMOD ASCOM EQ5/6 - powinno Ci się otworzyć okienko EQMOD

6. reszta w http://eq-mod.source...COM_Guiding.pdf

 

i jeszcze w pilocie ustawiasz opcję PC DIRECT MODE jak tu (opcja nr3):

http://eq-mod.sourceforge.net/docs/PC_Control_Options.pdf

 

eqmod trochę wydaje się skomplikowany na początku, ale myślę, że warto się nauczyć obsługiwać i używać ten program. Ja raz spróbowałem i nigdy nie pożałowałem. Kontrola montażu i opcje guidowania są super narzędziami, które bardzo ułatwią astrofotografię.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze próby - póki co działa :)

Zobaczymy jak będzie wieczorem.

Ale mam kolejne pytania...

Co z przewodem ST4 ?? Podłączam go jeszcze ??

Druga sprawa - w PHD po podłączeniu montażu poprzez EQmod otwiera się okno EQmod w którym mogę za pomocą przycisków EWSN mogę poruszać głowicą swojego montażu, natomiast w PHD przy opcji ManualGuide otwiera się okno z 4 klawiszami EWSN gdzie po wciśnięciu jakiegokolwiek nic się nie dzieje. Tak powinno być ?

 

Ale i tak póki co bardzo dziękuje za pomoc.. Oby tylko wieczór był pogodny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na panel EQmod gdzie są podane wartości osi RA i DEC,kiedy w PHD naciskasz kursory kierunkowe,to automatycznie w EQmod zmieniają się wartości liczbowe azymutu i elewacji.Czyli montaż reaguje,a to iż nie zauważasz zmiany położenia oś,to dla tego,że tracking jest na poziomie najniższej prędkości.Przerabiałem to samo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie.

I tak:

PHD - EQmod - dziwne zachowania. Oczywiście zero guidingu, gwiazda ucieka i wydaje mi się, że nawet sam EQmod w PHD wysyła 'odwrotne' polecenia do montażu tzn. gwiazda ucieka w drugą stronę.

EQmod - Maxim - tutaj nawet dobrze aczkolwiek nie idealnie. tzn przy wyborze gwiazdy po stronie Zach-Płn jest lepiej niż na samej zach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest u ciebie ale jak kiedyś miałem autoguider ST-4 to tam ważna była ortientacja osi kamerki guidera z osią montażu. Jesli nie były mniej więcej równoległe lub prostopadle ustawione to guider wariował .Tyle że wychodziło to już na etapie kalibracji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwość to oczywiście że jest, pytanie czy to jest przyczyną. A tak strzeliłem, bo kiedyś mi się zdarzyło pstryknąć (no jeszcze za czasów CG5) przełącznik N-S i się przez kilka chwil dziwiłem, czemu mi montaż głupieje :)

 

Rozwiń w EQMOD zakładkę "Setup", i w "Site Information" zobacz co masz w "Hemisphere".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.