Skocz do zawartości

Kamera planetarna i głębokie niebo


Rekomendowane odpowiedzi

Zacząłem eksperymentować z Chameleonem mono i dłuższymi ekspozycjami (jak się okazało, mogę dojść do 36 s). Fotograf DS raczej ze mnie nie będzie, ale postaram się w miarę postępów co jakiś czas wrzucić coś, co znośnie wyszło. Na razie jestem na etapie "O rany, coś się zarejestrowało!".

 

Dzisiejsza M36 z centrum miasta, ze statywu przez okno. Chameleon mono + IR/UV cut, 37x3s + 14 "darków" (16-bit), Pentor 135 mm/2.8@f/4. Deep Sky Stacker i GIMP 2.9.

 

v1_m.jpg


Brzydki kształt gwiazdek to przez tę szybę. Przy próbach na wolnym powietrzu w weekend wyglądały dobrze.

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już ciemne niebo. Pentor 135 mm/2.8@f/8 (przymknięty z rozpędu), 67x16 s, DSS + GIMP 2.9:

 

m42_v1_sm.jpg

 

Miało być dziś więcej obiektów, ale temp. -14 skutecznie mnie przepędziła. Muszę jakoś podłączyć szukacz, bo namierzanie star-hoppingiem przy 135 mm trwa za długo.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
Fajny pomysł :) Wychodzi całkiem nieźle. Jakiego programu używasz do focenia? To ostatnie zdjęcie też przez szybę? Bo gwiazdy są bardzo dziwne.

 

Program ten sam co do Słońca i reszty, własnej produkcji. Stackowanie w DSS, wyciąganie w GIMP 2.9 (eksperymentalny, obsługuje >8 bitów na kanał). Przez szybę były tylko te wcześniejsze testowe, wprost oznaczone :) Gwiazdki to wina obiektywu, ale chciałem łapać jak najszybciej jak najwięcej mgławicy, więc się nie przejmowałem i nie przymknąłem go bardziej.

 

Ten ukośny szum (jak "deszcz") to efekt stackowania klatek z lekkim, stałym dryfem montażu (ustawienie na polarną na oko). Z tego co czytałem, nie da się tego obejść w samym DSS. Radą jest albo ustawić montaż dokładnie (no i oczywiście guiding), albo robienie małych losowych przesunięć kadru przy każdym zdjęciu.

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

M31 z tej nocy. Petri 55 mm/1.8 na pełnej dziurze, Chameleon mono w trybie 16-bitowym, 635 x 24 s (4:13 h) + darks, DSS + Fitswork:

 

m31_stack1.jpg

 

Szukacz po dłuższym czasie miał kompletnie mokre szkło, ale obiektyw (bez odrośnika) suchy cały czas. Widać kamerka grzała go wystarczająco.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wkurzająca noc z uporczywymi chmurami, ale udało się wypróbować nową kamerkę PGR BlackFly 2.3 MP na M31.

Petri 55 mm/1.8, 48x31 s (25 min), DSS, Fitswork, crop 1x1, bez odszumiania:

 

m31_v2.jpg

 

Ciekawe, czy jak będzie okazja zebrać więcej materiału, ukażą się te bogate w niebieskie gwiazdy brzegi.

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś bez chmur i prawdziwie ciemne tło, co widać było już na pojedynczych klatkach. Zebrałem sporo, ale to chyba kres możliwości tej kombinacji światłosiły, sprawności kwantowej i 31 s ekspozycji. Więcej światła już nie nałapię. Petri 55 mm/1,8, PGR BlackFly 2.3 MP (tryb 16-bitowy), 274x31 s (2:21 h), DSS + Fitswork + RawTherapee:

 

stack1_274_curv3_2.jpg

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Weekendowe próby dla zabawy z Newtonem 114/500 ps. „Demonstrator Komy” (ale do naziemnych zdjęć jest OK). Łapane kamerą PGR Blackfly (IMX136) w trybie 16-bitowym z nieguidowanego HEQ5.

 

M13, 243x10 s (40,5 min):

 

m13.png

 

M57, 117x20 s (40,5 min):

 

m57.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Testuję mój stary-nowy (już dawno kupiony) obiektyw M42: Petri 135 mm/2.8. Tym razem Chameleon 3 mono (ICX445) z filtrem UV/IR-cut. Chciałem użyć maksymalnej 32-sekundowej ekspozycji, ale montaż miałem niedokładnie ustawiony i gwiazdki się minimalnie rozciągały. Nie chciało mi się z tym walczyć, więc skróciłem po prostu ekspozycję do 7 s i dałem maksymalny gain. Wbrew pozorom szum ani gorące piksele mnie nie zmogły i M31 wyszła rozpoznawalnie.

 

1426x7" (2:46 h), tryb 16-bitowy, obiektyw na f/4, DSS i Fitswork (tylko krzywe):

 

m31_p3.png

 

 

Jestem dobrej myśli przed zimą i M42; dam dłuższą ekspozycję i jeszcze bardziej przymknę obiektyw dla mniejszych gwiazdek.

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojedyncza rozciągnięta klatka z tranzytem (chyba nie meteor, bo taki symetryczny ślad), nie wiem jeszcze, gdzie sprawdzić satelitę:

 

attachicon.giftr_roz.png

moim zdaniem Iridium ;)

Ładnie złapane. Sprawdź albo w Stellarium, albo na http://www.heavens-above.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zdjęcia mojego zaawansowanego astrografu... (tutaj z kamerką Blackfly):

 

af1.JPG

 

af2.JPG

 

Obiektyw mocowany przejściówkami C-mount/Nikon i Nikon/M42. Wewnątrz tej pierwszej wkleiłem uchwyt na filtry 1,25" (urżnięty z plastikowego noska kitowego Huygensa).

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.