Skocz do zawartości

Pętla Łabędzia H alfa


AWE

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Moje wynik ostatnich nocy pętla Łabędzia, na szeroko. Tair 300 + Atik 383L.

32 x 900s. To mój rekord 8 godzin materiału. Zdjęcia w H alfa. Materiał wydaje mi się dobry, ale mam problemy z obróbką, na razie tylko krzywe i poziomy. Nie wiem czy na leży bardziej ciągnąć krzywymi, jeszcze potencjał jest ale wtedy mgławice wychodzą strasznie kontrastowo. Jestem w kropce muszę poeksperymentować.

Może coś poradzicie?

 

AWE

St_Labedz_5_DD_5Male2.jpg

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciaganie krzywymi ma swoje słabe strony z których największą jest zmiana gammy obrazka. I to u Ciebie niestety się stało - gwiazdy są rozmyte a mgławice wypłaszczone. Najlepiej jest zdecydować się na jeden sposób obróbki , żeby nie tracić naturalnych walorów obrazu.Wielokrotne ruchy krzywymi , poziomami, gradientami totalnie zniekształcają zdjęcie. Ja bym pociagnął DDP a potem wyrównał poziomy. Możesz wystawić stack gdziekolwiek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę nauczyć się paczeć na zdjęcia, bo na moje oko to super materiał. Przygasiłbym nieco gwiazdy i rozpaczał, że nie ma koloru. Szykuję się (ponoć to karkołomne dosyć) na ten obszar, ale dopiero jak niebo będzie ciemniejsze. Wiem jeno, że mój Canon coś tam widzi, ale przy tak jasnym tle, byłaby to raczej strata czasu.

Czy dobrze wymacałem, że tajemniczy termin DDP dotyczy jakiejś fajnej funkcji w Maximie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DDP to Digital Development Process - algorytm obróbki pozwalający ( w pewnym uproszczeniu) wyciagać mgławicę bez wyciągania gwiazd. Występuje w Maximie, PixInsight, PixCore, Photoshopie i pewnie wielu innych też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jakieś taki płaskie wyszło, kompleks Veila jakby przeciągnięty.

Przy takiej ilości materiału to jak Maciek pisze - DDP i potem poziomami wyrównać. Nie ma co ciągnąć krzywych na siłę.

 

Do tego wkradł się gradient, albo to mi sie wydaje (pojaśnienie między LG a PD rogiem). Warto też przygasić gwazdy.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DDP to Digital Development Process - algorytm obróbki pozwalający ( w pewnym uproszczeniu) wyciagać mgławicę bez wyciągania gwiazd. Występuje w Maximie, PixInsight, PixCore, Photoshopie i pewnie wielu innych też.

 

Ale DDP to przecież "krzywa" (o specyficznym przebiegu, ale odtwarzalnym w Photoshopie). W Maximie można oczywiście dodatkowo "odseparować" gwiazdy (transformaty Fouriera lub Kernel), ale wychodzi to raczej groteskowo. Używacie tego?

 

Oczywiście podpisuję się pod stosowaniem DDP, bo to z natury rzeczy operacja dostosowana do specyfiki 16 bit zdjęcia astro. Po co ręcznie kombinować w Photoshopie, jak można to zrobić praktycznie jednym kliknięciem, a w PS już sobie dopieścić dynamikę krzywymi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla odmiany jestem zaskoczony jakością zdjęcia. Przecież Tair to jedno z tańszych szkieł i nie podejrzewałbym takiego zestawu o taki efekt. OczywiŚcie nigdy nie ma tak dobrze, żeby lepiej byc nie mogło - ale do tego jeszcze dojdziemy :)

 

GRATULUJE !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla odmiany jestem zaskoczony jakością zdjęcia. Przecież Tair to jedno z tańszych szkieł i nie podejrzewałbym takiego zestawu o taki efekt. OczywiŚcie nigdy nie ma tak dobrze, żeby lepiej byc nie mogło - ale do tego jeszcze dojdziemy :)

 

GRATULUJE !

 

Także Gratuluje. Tair ma płaskie pole. Czy to tylko 8h h-alpha czy była osobno luminancja? Jeżeli tylko h-alpha to aberrację chromatyczną Taira wyciął filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale DDP to przecież "krzywa" (o specyficznym przebiegu, ale odtwarzalnym w Photoshopie).
Nieźle, po wygooglaniu "DDP przebieg krzywej" na pierwszym miejscu wyskoczył... ten wątek :D ... niestety nic innego sensownego.

 

Adam czy mógłbyś trochę podpowiedzieć jak wygląda ten przebieg krzywej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także Gratuluje. Tair ma płaskie pole. Czy to tylko 8h h-alpha czy była osobno luminancja? Jeżeli tylko h-alpha to aberrację chromatyczną Taira wyciął filtr.

 

Dziękuję za uznanie. Tair ma dużą aberację a zdjęcie jest tylko w H-alfa. Przy luminacji spada ostrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój rekord 8 godzin materiału. Zdjęcia w H alfa. Materiał wydaje mi się dobry, ale mam problemy z obróbką...

 

Gratulacje, ale może na drugi raz, wyboru, czy to będzie portrait czy landscape dokonuj może jeszcze przed sesją? :)

bo połączenie ich obu, spowodowało to, że środkowa część kadru ma inny poziom szumów i jak i luminacji i nie bardzo jest jak to wyrównać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje, ale może na drugi raz, wyboru, czy to będzie portrait czy landscape dokonuj może jeszcze przed sesją? :)

bo połączenie ich obu, spowodowało to, że środkowa część kadru ma inny poziom szumów i jak i luminacji i nie bardzo jest jak to wyrównać

 

Człowiek uczy się całe życie :read: , po pierwszej sesji musiałem rozmontować setup, dopiero gdy robiłem zdjęcia zauważyłem że jest inaczej zorientowany. Trzecia i czwarta sesja już była prawidłowo. Zestakuję materiał jeszcze raz bez tych zdjęć obróconych (nie jest ich zbyt dużo).

AWE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DDP + poziomy w PS oraz drobne wyostrzenie mgławicy w PS.

 

Jeżeli uważasz, że musisz wyostrzać, to chociaż rób to z samą mgławicą, a gwiazdki sobie przenieś na inną warstwę, bo tak znowu dominują

St_Labedz_5a.jpg

spróbowałem je trochę przygasić

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli uważasz, że musisz wyostrzać, to chociaż rób to z samą mgławicą, a gwiazdki sobie przenieś na inną warstwę, bo tak znowu dominują

attachicon.gifSt_Labedz_5a.jpg

spróbowałem je trochę przygasić

 

Ale właśnie ja tak to robiłem, wyostrzenie na mgławicy z maską w pełni nieprzeźroczystą na gwiazdach. A jak ściemniasz gwiazdy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.