Skocz do zawartości

SBIG ST2000XM-kilka pytań na początek ;)


Patrix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W związku z zakupem kamery mam parę pytań technicznych,mianowicie,czy:

 

  1. temperaturę zawsze ustawiacie na najniższą (prądu mam pod dostatkiem-focę w ogrodzie)?
  2. oprogramowanie- czy wystarczy CCDOps,czy jednak trzeba coś lepszego (droższego)?
  3. jaki filtr Ha- myślę o zakupie Baader 7nm 1,25" - wystarczy?
  4. czy jest możliwe użycie self-guidingu w połączeniu z filtrem Ha,czy potrzebny zewnętrzny guider?
  5. koło filtrowe;chciałbym kupić CFW-8 (wiecie może po ile orientacyjnie chodzą),jeżeli nie będzie nic na giełdzie to kupie inne,tylko jakie byłoby najlepsze?

W sumie na razie to tyle ;) Z góry dziękuje za jakiekolwiek wskazówki

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak. Obciążenie coolera powinno być max. 80% po ustabilizowaniu się temperatury.

2. CCDOPS działa ale szybko będziesz przeiadał się na Maxima :)

3. Baader 7 nm jest bardzo dobry. Taki miałem.

4. Bywa cięźko. Raczej sugerowałbym zewnętrzny guider. Warto kupić od Pawła Turka Remote guide Head o ile Twoja kamera ma port - takie małe nietypowe gniazdo Molexa.

5. Najlepiej kupić koło SBIGa i to CFW-10 bo za chwilkę dokupisz filtry OIII i SII i co wtedy? :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli przesiądziesz się na maxima ze zbieraniem materiału - producent koła może też być Fli - zobacz co taniej - kólko i tak służy do jednego i jedyny mankament to ilość naboi w magazynku ;)

a z sbigiem i maximem - to miłość od pierwszej instalacji - te softy są dla siebie stworzone :D

 

po dodaniu kółka filtrowego będziesz miał już parę kilo na wyciągi to kolejna rzecz o której trzeba pamiętać

 

jeśli masz rotator w wyciągu - możesz się męczyć z szukaniem gwiazki na Ha do guidowania i cudować - ale inne filtry szybko wybiją ci z głowy cokolwiek innego niż dodatkowa kamerka guidująca przed kołem filtrowym - ja mam u siebie OAGa i QHY5 do guidowania - jeśli masz możliwość remote guide head podpiąc pod ST2000 (w mojej St10 jest port ale po co mam wywalać ileś kasy na kolejny sprzęt Sbiga) to bierz i instaluj - taka kamerka do guidowania to kolejna wygoda w maximie i kolejne pytanie retoryczne - jak ja się mogłem męczyć do tej pory z Canonem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa i ważna rzecz przy Sbigach - tam jest sofcik - DriverChecker czy jakoś tak się nazywa (zasysasz ze strony producenta)

łączy się z producentem i zasysa najnowsze drivery oraz firmware do kamery - warto raz na jakiś czas go uruchomić

 

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ustawiaj temperatury na najniższą, tylko tak jak zasugerował Maciek na ok. 80% obciążenia coolera. Róznica między temperaturą otoczenia a schłodzenia kamery pewnie będzie ok. 30-35 st C.

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a propose chłodzenia kamery - dobry obyczaj

nie wal od razu maxa - tylko w kilku krokach podajesz w Maximie temp chłodzenia

 

ja robię tak że biorę temp otoczenia - do tego -30 i docelowo walę tyle w maximie

jeśli kamera wali chłodzeniem o ścianę i jest ciągle na 100% podnoszę do pełnych piątek żeby nie przeciążać TECów dwóch (w mojej ST10)

przy czym zaokrąglam sobie do pełnych 5tek - oczywiście zgodnie z zasadą żeby nie przeciążać chłodzenia - -15, -20

ale to tylko moje podejście - generalnie większoś softów kalibrujących bierze darki większe i używa tajemniczego współczynnika k żeby dopasować większy dark np -25 stopni do -20 jeśli takowych nie posiada w swojej bibliotece

 

AstroPozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do klatek masterowych - podobno (nie z autopsji) jest tak że wykorzystując w Maximie opcję dither przy foceniu sekwencyjnym - możemy sobie odpuścić darki

przesunięcie poszczególnych klatek niweluje wszelkie szumy syfy hoty coldy i co tam jeszcze

 

ja osobiście jestem pod wrażeniem działania CCDstacka - w którym data rejection ładnie zaznacza wszelkie niechciane w trakcie stacku syfy na zdjęciach

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Darki bardzo dobrze sciagają hot pixele bez wzgledu na temperature byleby tylko bylo zrobione dla danej temperatury

2. To maly chip zrob sobie klatki wszystkich kanalow na jasnym tle. Jesli widzisz mocne plamy lub syfki to zrob flaty - ja nigdy nie robilem

3. Bank darkow odswierzalem co roku ale hot pixelel mozna usuwac w Maxie i tez dobrze działa.

4. Biasy nie sa potrzebne.

5. Warto sobie wygrzac desicant na dzien dobry - taka operacja u mnie wystarczala na rok

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,wczoraj poległem z guidingiem. Kiedyś bawiłem się podobnym zestawem,ale teraz zupełnie nie pamiętam jak to się robi. Może po kolei.

 

Montaż HEQ5 połączony z komputerem za pomocą kabelka EQDIR. Kamera połączona przez USB. To tyle jeżeli chodzi o kabelki.

 

Włączam Maxima,łączę się z kamerą,łącze się z montażem i wszystko śmiga. Z poziomu Maxima działa mi GOTO,więc połączenie z montażem jest. Problem polega na tym,iż podczas kalibracji guidingu,nic się nie dzieje;tzn montaż milczy.Wydaje mi się,że podczas kalibracji nie ma kominikacji na lini kompuetr-montaż.

 

Jakieś pomysły?

 

zrobiłem kilka zrzutów z ustawieniami,może tu jest problem

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrix, jest jeszcze plugin "manual calibration" - nie podejrzewam o to sterowników do SBIGa i ich kompatybilności z MAXIMem (w końcu są stworzeni dla siebie), ale ja z QHY5v tak miałem, że nie było opcji by kalibracja przeszła (montaż się nie ruszał) - po użyciu tego pluginu ruszyło.

 

wiem, że to droga trochę "na około" ale lepszy rydz niż nic jak jest opcja foceniowa :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze SBIgiem nie ma takiej potrzeby , naprawdę. to kwestia ustawień. Przez trzy lata fociłem na HEQ5 przez EQmoda ze SBigiem ST 2000 bez problemów. Maxim jest stworzony do współpracy self guide kamerami SBIGa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

montujesz sobie kabelek

DB9 (wtyczka portu COM - parę zł) z drugiej strony zakuwasz RJ12 (tu już większy wydatek rzędu kilkudziesięciu groszy) i już

(poniżej rozpiska jak ja sobie montowałem)

i nie wydziwiasz z jakimiś wynalazkami guide, tylko pozycja po bożemu ST4 ;)

 

3 Plus X - biały
4 Plus Y - czerwony
5 Signal Ground - brązowy
6 Minus X - niebieski
7 Minus Y - zielony
1
2 - ground - brązowy
3 - RA+ - biały
4 - DEC+ - czerwony
5 - DEC- - zielony
6 - RA- - niebieski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.