Skocz do zawartości

Dithering w astrofotografii. Używać, czy nie?


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Małe doprecyzowanie - w maximie ustawiamy "via guider" dla zdjęć guidowanych oraz "via mount" dla zdjęć bez guidingu.

1 piksel to trochę mało (jeżeli montaż jest precyzyjny, to zrobi za mało). Ja stosuję 4-5 pikseli, ale trzeba sprawdzić, czy nie zrobi się z tego 100 pikseli w słabym montażu. Generalnie finalnie powinno to być przesunięcie kilkupikselowe.

 

Największy problem w sprzęcie tanim i ze średniej półki będziecie mieć z powrotem guidera do "zera". To może trwać i dlatego trzeba opóźnić rozpoczęcie kolejnej klatki aż guider się ustabilizuje (w Maximie można to też ustawić - zarówno czas przerwy, jak i skalę błędy guidera po której ma wznowić ekspozycję).

 

Tu kolejna zaleta montaży, których nie trzeba guidować. Po prostu dithering jest w standardzie bez żadnych konsekwencji, czy kompromisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dithering polega na przesunięciu obrazka o określoną wartość pomiędzy kolejnymi ujęciami. Robi się to bardzo prosto w Maximie. W zakładce sekwencji zdjęciowej Autosave zaznaczasz Dither via mount albo guider ( generalnie jak sterujesz montażem przez Ascoma to via mount) i określasz w okienku obok o ile pixeli ma się obrazek przesunąć . I tyle

 

Czy dobrze myślę?

1. Jeśli ustawimy Dithering na 4 piksele to po 20 zdjęciach przesunięcie będzie wynosiło pomiędzy pierwszą i 20 klatką 80 pikseli?

2. W którą stronę będzie to przesunięcie, czy zawsze w tą samą?

3. Czy to przesunięcie nie będzie niwelowane przez guider, który będzie chciał wrócić do miejsca startu poprzez wysłanie korekt?

4. Czy jest możliwe że gwiazda na którą jest ustawiony guding wyjdzie poza kadr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dithering polega na tym, że guider dostaje informację o położeniu gwiazdy przekłamaną o założoną wartość . Przesuwa się obrazek gwiazdy guidującej względem matrycy guidera a co za tym idzie obrazek na matrycy kamery głownej.

Jesli gwiazda guidera jest gdzieś przy krawędzi to może wyjść za kadr.

"Dither will move the telescope only a small distance each time, and on average does not move it at all, since it dithers around the initial position."

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja mam ustawione 0,5 pixela ( matryca guidera 657x495 - i faktycznie na tej matrycy dithering realizuje przesunięcie) Matryca głowna 4008x2760 pixeli. Montaż wraca na pozycje po 3-5 sekundach, przeważnie jeden cykl guidera.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem już co prawda ditheringu o 1 piksel focąc Canonem, ale musiałem składać w DSS, który lepiej pozbywał się hot pikseli niż Maxim.

Ten ostatni rozmywa hot piksel po debayeryzacji na obszar 3x3 i po złożeniu, mimo ditheringu, zostawał irytujący kolorowy placek.

Czy to moje niezrozumienie składania, czy też dla kolorowych kamer z racji właśnie debayeryzacji istnieją inne wytyczne dla ditheringu (więcej pikseli przesunięcia)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mało ? o ile dobrze pamiętam , Adam sugerował 4-5 pix ? Ja mam 4096x4096 , i bądź tu mądry .... A ustawiałeś opóźnienie między fotkami na 5s tak ?

Tak, opóźnienie mam 5 sekund. Musisz policzyć ile pikseli przesunie ci się obraz na matrycy głównej setupu. Ponieważ hotpiksel to przeważnie jeden piksel to dwa piksele na matrycy głównej to minimum. Wszystko zależy jaki masz guider. Ja mam Orion Mini GuideScope z kamerą Remote Guide Head SBiGa.

@Pimo- nie mam pojęcia, nie pomogę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam to --- guiding Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan , możesz to jakoś przeliczyć dla mnie ? nie chciałbym zawalić zdjęć przez złe ustawienie ... A guiduje w PHD .... wiesz gdzie się tam ustawia opóźnienia ?

 

Opóźnienia ustawia się w sofcie obsługującym kamerę główną, który musi gadać z softem do guidingu. Nie wiem, czy Maxim umie komunikować się z PHD, ale skoro już go używasz, to dlaczego nie używasz go też do guidingu? Będziesz miał 1 program do odpalenia mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie tak , jak się wzbraniałem się, żeby fotografować maximem , tak teraz mam z PHD ... wszystko działa to nie zmieniam ... trzeba by było poświęcić trochę czasu , na zapoznanie się z guidingiem przez maxima ... ja od początku stosowałem PHD... Nie przeszkadza mi otwieranie 2 programów ...

 

 

 

Naski, postaram się przeliczyć w domu..tutaj nie mam warunków

dzięki!

 

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem już co prawda ditheringu o 1 piksel focąc Canonem, ale musiałem składać w DSS, który lepiej pozbywał się hot pikseli niż Maxim.

Ten ostatni rozmywa hot piksel po debayeryzacji na obszar 3x3 i po złożeniu, mimo ditheringu, zostawał irytujący kolorowy placek.

Czy to moje niezrozumienie składania, czy też dla kolorowych kamer z racji właśnie debayeryzacji istnieją inne wytyczne dla ditheringu (więcej pikseli przesunięcia)?

 

Tak, dokładnie - musisz przesuwać klatki dalej, poza obszar "działania" hotpiksela.

 

Przy najbliższej sesji oczywiście sprawdzę organoleptycznie dithering na 4 piksle. Myślałem, że jest może jakaś oczywista oczywistość o której nie wiem :-)

 

 

 

Oczywista oczywistość polega na tym, że jeżeli na klatce #1 jest jakaś skaza, to kolejna klatka musi w całym tym miejscu mieć "zdrowy" obraz, czyli przesunąć się o całą skalę tego zjawiska + margines błędu.

 

 

I jeszcze jedno - przecież darki odejmujesz przed debajeryzacją - nie? Więc hotpiksele masz takie same jak w kamerach mono, bo kolor to też mono (o ironio).

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam to --- guiding Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan , możesz to jakoś przeliczyć dla mnie ? nie chciałbym zawalić zdjęć przez złe ustawienie ... A guiduje w PHD .... wiesz gdzie się tam ustawia opóźnienia ?

A setup fotografujący?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawisz dither guidera na 1 pixel to bedziesz miał 2,5 pixela na chipie głównym. Wystarczy. Ja mam podobne proporcje z tym że mam 0,5 piksela dither co daje ok. 1,5 pixela na chipie głównym. Zastanawiam się na zwiększeniem ditheringu do 1 piksela.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.