Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 18.09.2013 - Gromada ET (NGC457, Caldwell13)


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Czy widziałeś już ET?

Nie, nie chodzi mi o sympatycznego stworka z filmu Stevena Spielberga z 1982 roku.

ET to popularna nazwa ślicznej gromady otwartej w gwiazdozbiorze Kasjopei. Odkryta przez Williama Herschela w 1787 roku jest często pomijana, gdyż świeci tuż obok innej znanej gromady otwartej M103 (Gromada "Choinka"). Wielka szkoda. Moim zdaniem NGC457 nie dość, że jest wizualnie atrakcyjniejsza on sąsiedniej eMki, to jest chyba najbardziej spektakularną z licznych gromad otwartych w Kasjopei. Koniecznie spójrz na nią obserwując jesienne niebo!

 

ET-Cluster-12-2007-3fr.jpg

 

Kilka suchych faktów:

 

NGC 457 (Caldwell 13, Gromada ET)

RA 01h 19m 32.6s DEC +58º 17' 27" Jasność wizualna 6.4 mag Rozmiar kątowy 20'

 

Gromada naprawdę przypomina miłego przybysza z kosmosu! Dwie jasne gwiazdy (phi1 Cas i phi2 Cas) to jego oczy. Grupa około 40 gwiazd na pn-zachód od oczu to "reszta ciała". Rządek gwiazd przecinający "ciało" i wystający po obu jego stronach, to ręce ET. Dołóż do tego kilka gwiazdek przy podstawie - ET ma stopy! Ponieważ phi1 Cas jest jaśniejsza od phi2 Cas ( a do tego wyraźnie żółta) wydaje się, że ET do nas mruga :-)

 

NGC 457 to fantastyczny widok nawet w niewielkim teleskopie czy silniejszej lornetce. Ale uwaga - na jesiennym niebie w instrumencie nie odwracającym obrazu (np. w lornetce, refraktorze) ET będzie "do góry nogami". Żaden problem, można stanąć na głowie :-)

Refraktor 80-100mm pokaże w gromadzie kilkadziesiąt gwiazd, natomiast popularna Synta 8" - blisko setkę! Użyj powiększenia rzędu 50x-75x, by ująć 20 minut kątowych gromadki z przyjemnym zapasem nieba wokół.

 

A znaleźć naszą bohaterkę jest niezmiernie łatwo. Posiłkując się mapką nieba zidentyfikuj najjaśniejsze gwiazdy tworzące charakterystyczną literkę "W" na niebie, następnie w myślach przeciągnij linię od gwiazdy epsilon Cas do delta Cas i przedłuż ją nieco (ok. 2 stopnie). Najjaśniejszą gwiazdę gromady (psi1 Cas) na podmiejskim niebie powinieneś dostrzec gołym okiem, ma około 5 mag.

 

Nie jest do końca pewne, czy psi1 Cas jest fizycznie powiązana z NGC 457. Gwiazda znajduje się około 2000 lat świetlnych od nas, zasadnicza część gromady natomiast - około pięciokrotnie dalej. Sama gromada jest jednak dość rozproszona i niektóre pomiary odległości umieszczają psi1 Cas na jej skraju.

 

Ale nie o liczby tu chodzi. Chodzi o to, byś najbliższej pogodnej nocy wycelował teleskop w niebo i przywitał się z ET. Mrugnie do Ciebie żółtym oczkiem!

 

SPRÓBUJ I DAJ ZNAĆ, JAK POSZŁO!

 

Edytowane przez Paweł Trybus
tagowanie "obiekt tygodnia" dla łatwiejszego wyszukiwania tematów z cyklu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt bardzo fajny - w trakcie ostatnich obserwacji, które prowadziłem na początku września, kiedy to pogoda była idealna przez 3 noce z rzędu, całkiem przypadkiem wpadłem na tą gromadkę lecąc od M103 do M31. Moją uwagę przykuła akurat jedna gwiazdka, nie będąca okiem ET - na Twoim zdjęciu jest lekko na prawo i poniżej od phi2 ... hip6231 (wg. WWT). W przypadku tej gromadki jest zdaje się podobnie jak w przypadku M92 w Herkulesie, którym wiadomo ... jest M13 ;)

 

Fajny post :) i wspaniale się go czytało - miła odmiana po ostatniej dyskusji na temat wyższości astrofoto i (nie)wymierającym wizualu

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak... to była moja druga gromada (po kulce Harkulesa), którą ustrzeliłem moim (wtedy) nowym teleskopem. Pamiętam dowiedziałem się o niej z książki "Astronomia. Przewodnik po wszechświecie" wydawnictwa Arkady. Az się łezka w oku kręci :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze Paweł :)

 

NGC 457 to gromada do której zawsze wracam czy to lornetką czy teleskopem. To także jedna z najbardziej efektownych gromad i wiem, że zawsze jak pokazuję ją początkującym miłośnikom astronomii, to jej widok wywołuje zachwyt. Warto wspomnieć, że blisko ET, nieco (mniej niż 1°!) na północny-zachód jest mniejsza gromada NGC 436 (jasność całkowita 8,8mag, średnica 5'). Często mniejsze perełki są przyćmiewane jaśniejszymi i pozostają niezauważone. W okularze dającym pole 1° lub szersze, obie gromady widoczne będą w jednym polu widzenia.

 

 

 

Nie wiedziałem, że M103 ma nick "Choinka" który przypisany jest zimowej gromadzie NGC 2264.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tradycyjnie NGC457 jest nazywana Gromadą Sowy. Łatwy sposób zlokalizowania przedstawiono na tej stronie [klik]. Urzekające zdjęcie ET można znaleźć tu [klik].

 

Mógłbyś połączyć gwiazdki i pokazać, jak wygląda ten ET?

 

et_on_ngc457_511.jpg

 

Star_NGC457pic1.jpg

 

Edytowane przez robertEZG
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to w Stellarium jest opisana jako "Ważka" (Dragonfly).

 

Mniejsza jednak o nazwę. Sama gromada jest jedną z ciekawszych, jakie można oglądać na niebie. Nie dość, że kształt ma wyjątkowy, to jeszcze jest dość jasna i łatwo ją wypatrzeć. Nie potrzeba wcale dużego teleskopu, żeby się nią cieszyć. Jest widoczna nawet w Lipcu nad morzem :) Ostatnio zerkałem na nią na początku września, jak była jeszcze pogoda i prezentowała się świetnie. No i nie tylko oczko ET wpada w pomarańcz. Jest tam więcej kolorowych gwiazdek dodających uroku. Zdecydowanie obiekt warty zobaczenia i częstszych powrotów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.