Skocz do zawartości

okular 6 mm


5nake

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich. Od kilku miesiecy obserwuje niebo refraktorem 70/700. W zestawie z teleskopem dostalem dwa okulary (prawdopodobnie plossl) 10mm i 20mm oraz barlowa x2. Obserwowanie ksiezyca na tym sprzecie w zupelnosci mnie satysfakcjonuje. Kiedy jednak przychodzi do spojrzenia na planety ( do tej pory widzialem jowisza i saturna), to czegos mi brakuje. Przeczytalem juz duzo artykulow ale nie moge znalesc odpowiedzi na moje pytania:

Czy kupno okularu z wyzszej polki znaczaco poprawi jakosc obserwowanych planet?

Czy warto inwestowac w okular drozszy od samego teleskopu?

 

Chodzi mi o okular 6mm. Moze jakies sugestie co do konkretnego modelu.

 

Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przekraczałbym źrenicy 1mm którą daje ci okular 10mm, choć to indywidualne podejście. Myślę, że 6mm to za dużo a przynajmniej z tym teleskopem. Jesteś pewien, że masz plossle w zestawie? Może daj fotkę tych okularów albo oznaczenia. W każdym razie powyżej plossla bym nie inwestował, chyba że w niedalekiej przyszłości chcesz kupić porządniejszy sprzęt to lepsze okulary wtedy się przydadzą.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za odpowiedz... Teleskop ktorym dosponuje to http://www.astroshop.pl/omegon-teleskop-ac-70-700-az-2/p,20643#tab_bar_1_select ... Piotrze co do przyszlosci to mam zamiar rozwijac swoja pasje a co za tym idzie kupic lepszy sprzet, wiec okular zakupiony chcialbym uzywac w dalszych obserwacjach z silniejszym sprzetem. Tylko jaki okular moge uzyc na tym i na ewentualnym nowym teleskopie? Boma specyfikacje mojego "potwora" znajdziesz w linku powyzej. Z DSow widzialem tylko M31 i M45...

 

Co do okularow to interesuja mnie dwa: piekielnie drogi nlv 6mm i tanszy uwa 58 6mm. A moze uwazacie ze obydwa wybory sa wygorowane z racji na to ze przewyzszaja jakoscia klase teleskopu?

 

Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kitowe okulary w twoim zestawie to zdaje się Kellnery.

 

Jeżeli decydowałbym się na 6mm, to kupiłbym Baader Ortho Classic

http://deltaoptical.pl/okular-baader-planetarium-classic-ortho-6-mm,d2899.html

Okular później spokojnie da radę z lepszym teleskopem.

 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to Chińszczyzna, także wszystko zależy od egzemplarza obietywu.

To jest achromat 70mm f/10 więc trudno jest coś spie&%*yć.

Z powiększeniem przekroczysz lekko x1.5 apertury w mm, także refraktorek powinien dać radę.

 

A odpowiadając na twoje pytanie, powiem tak - w poprawnie działającym teleskopie, przejście z okularu "super10" na ortoskop 10mm da poprawę widzianych obrazów.

 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kellnery to jak wiem nic dobrego... Czyli zmiana na ortho powinna podniesc jakosc widzenia obserwowanych obrazow?

Nie generalizowałbym tak. Są też kellnery warte relatywnie sporych pieniędzy ;)

Myślę, że czeka cię jednak droga samodzielnego doboru okularów. Jednemu pasuje ortho a drugiemu wygodny ER. Kupuj na giełdzie a niewiele stracisz na ewentualnej odsprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartolini -

 

Mam pytanie czy ma sens dokupić do takiego kitowego kompletu LER Super 10",20" (w sklepie zapewniają mnie że to są są 3 elementowe Kellnery ) - Soczewkę Barlowa Vixen 2x / 1,25" z T2 w Teleskopie Sky-Watcher Synta R-70/700 AZ-2. Czy może jest tak że te dopuszczalne 140x nie da pozytywnego efektu ze względu na kitowe okulary?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5nake Ty masz juz teleskop a ja zbieram informację - napisz jak się sprawują te Kellnery bez Barlowa ? Słyszałem że najsłabszy pkt takich teleskopów to właśnie Barlow . Możesz się cieszyć ża nie masz okularów typu H w kitcie . Ty już wiesz więcej niż ja ....na ten temat . Aczkolwiek okular też można kupić lepszy : Np Okular Sky-Watcher WA 66 9 mm 1,25''

Nie wiem czy mają 10" ?

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kellnery bez barlowa sprawuja sie dobrze, dlatego tez omylkowo nazwalem je wczesniej plosslami... Nie spodziewalem sie, ze teoretycznie slabe, oferowane w zestawie okulary daja "taka" jakosc obrazu.... Swoja droga to zastanawiam sie czego spodziewac sie po lepszych okularach. Nie sa one jednak pozbawione wad. Moje amatorskie oko nie wychwycilo zadnych wad podczas obserwacji ksiezyca. Ladny, ostry obraz zarowno z 20mm jak i 10mm... Po zastosowaniu barlowa wciaz dobrze. Jednak braki wychodza w probach obserwacji planet. Abberacja sie pojawia, ostrosc juz nie ta sama ale mimo to wciaz da sie cos zobaczyc... No i podczas obserwacji planet, satysfakcjonujacy efekt jest tylko w centrum okularu, prze bokach juz duzo gorzej.

 

Generalnie jak na zestaw do obserwacji nieba za 400 pln to jest ok

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartolini -

 

Mam pytanie czy ma sens dokupić do takiego kitowego kompletu LER Super 10",20" (w sklepie zapewniają mnie że to są są 3 elementowe Kellnery ) - Soczewkę Barlowa Vixen 2x / 1,25" z T2 w Teleskopie Sky-Watcher Synta R-70/700 AZ-2. Czy może jest tak że te dopuszczalne 140x nie da pozytywnego efektu ze względu na kitowe okulary?

 

Podnosząc powiększenie, nie skompensujesz ułomności okularów - wręcz przeciwnie!

Przy 140x będziesz miał powiększenie w okolicach 2D, a pamiętaj, że twój teleskop wisi na AZ-2.

Do takich powiększeń powinieneś mieć montaż klasy AZ-4 ...

 

Jeżeli chcecie pokombinować z maksymalnym powiększeniem, przy możliwie małym budżecie, to minimum Plossl 10~12mm i barlow 2x od np. Vixena. Soczewka wykręcona z Barlowa i wkręcona w okular daje krotność 1,6x.

Wtedy wychodzi:

Z Plosslem12mm: 58x, 93x i 117x

Z Plosslem 10mm: 70x, 112x i 140x

 

 

Ach pamiętam te kombinacje z barlowami i plosslami w dawnych czasach... - aż łezka w oku się kręci :)

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kellnery bez barlowa sprawuja sie dobrze, dlatego tez omylkowo nazwalem je wczesniej plosslami... Nie spodziewalem sie, ze teoretycznie slabe, oferowane w zestawie okulary daja "taka" jakosc obrazu.... Swoja droga to zastanawiam sie czego spodziewac sie po lepszych okularach. Nie sa one jednak pozbawione wad. Moje amatorskie oko nie wychwycilo zadnych wad podczas obserwacji ksiezyca. Ladny, ostry obraz zarowno z 20mm jak i 10mm... Po zastosowaniu barlowa wciaz dobrze. Jednak braki wychodza w probach obserwacji planet. Abberacja sie pojawia, ostrosc juz nie ta sama ale mimo to wciaz da sie cos zobaczyc... No i podczas obserwacji planet, satysfakcjonujacy efekt jest tylko w centrum okularu, prze bokach juz duzo gorzej.

 

Generalnie jak na zestaw do obserwacji nieba za 400 pln to jest ok

 

Bo masz teleskop f/10 - wsadź do teleskopu i f/6 zobaczysz różnicę.

Tak na przykład okular RKE (Reversed Kellner) jest super w f/8, a w f/6 wali astygmatyzmem własnym.

Czasami okular "tej samej" konstrukcji w zależności od klasy wykonania różnie pracuje w różnych aperturach - przykładem są Plossle Televue, które lepiej pracują w szybszych teleskopach, niż np. Vixeny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo masz teleskop f/10 - wsadź do teleskopu i f/6 zobaczysz różnicę.

Tak na przykład okular RKE (Reversed Kellner) jest super w f/8, a w f/6 wali astygmatyzmem własnym.

Czasami okular "tej samej" konstrukcji w zależności od klasy wykonania różnie pracuje w różnych aperturach - przykładem są Plossle Televue, które lepiej pracują w szybszych teleskopach, niż np. Vixeny.

Idac za twoim przykladem, ktore z okularow lepiej sprawdza sie w moim teleskopie? Posiadasz moze takie doswiadczenie z przeszlosci? A moze ktos inny mial kiedys taki sprzet jak ja obecnie i chetnie podzieli sie z zoltodziobem tym czego sie nauczyl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś popularnym teleskopem był Skylux z Lidla, z tego co pamiętam achro 70/700 - trochę osób go miało.

Może ktoś podpowie w tym wątku, albo musiałbyś pogrzebać w starych tematach.

Wyszukuj przez google.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem kiedyś SkyLuxa ale niewiele nim obserwowałem bo miałem kilka innych teleskopów

najkrótszy okular, który dawał jeszcze dostatecznie dobry obraz to był Plossl 9 mm. Nie miałem wtedy okularu 7 mm więc nie wiem czy by się sprawdził. 12 mm z Barlowem to już było za dużo

Księżyc prezentował się znakomicie. Całkiem nieźle Jowisz i Saturn, choć o szczegółach na ich tarczach (poza pasami na Jowiszu) nie było mowy. Tranzyty księżyców były dostrzegalne bez problemu. Mars to tylko maleńka kropka, ale już fazy Wenus widoczne doskonale. Na DSO SkyLuxa nie zabierałem więc nie wiem jak się w nim prezentują

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miałem Skyluxa. Fajne doświadczenie, taki eksperyment z kultowym refraktorkiem. Bardzo sobie chwaliłem współpracę Skyluxa z Naglerem 13mm T6:

 

l4e4.jpg

 

:D

W niższych kategoriach cenowych miałem Vixeny NPL 10mm i 15mm i też nieźle się sprawowały, a największe satysfakcjonujące powiększenie jakie stosowałem było za sprawą Baadera Ortho 7mm, kombinacje z niższą ogniskową okularu nie sprawdzały się najlepiej ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując mozna założyć rozwiązanie z Plosslem 10mm: 70x, 112x i 140x o którym pisał Bartolini - nalezy do tego dokupić Barlowa dobrej jakości np

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_23&products_id=774&lunety=Soczewka_Barlowa_Vixen_2x_/_1,25''_z_T2

no i okular tej samej firmy Vixena

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_316&products_id=2201&lunety=Okular_Vixen_NPL_10_mm_1,25''

 

i pobawić się powiększeniami .

Albo zaryzykowac zakup tylko jeden: Okular Baader Planetarium Classic Ortho 6 mm czyli :

http://deltaoptical.pl/okular-baader-planetarium-classic-ortho-6-mm,d2899.html

i nie liczyć na cuda na tym montazu ... bo mając dobry obraz na powiększeniu prawie 120x mozna już coś zobaczyć.

W końcu SW 70/700 to tylko zabawka podróżna . Może zostać z użytkownikiem na bardzo długo ....

paether pisze o plossle 7 - jest taki na : http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-sky-watcher-swa-plossl-7-mm,d1204.html

w końcu 100x a 120 to żadna różnica i dobre pole widzenia 58o .

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Bartolini za informacje . Piszesz że : Do takich powiększeń powinieneś mieć montaż klasy AZ-4 ...Czyli zakup Teleskopu na AZ3 też nie ratuje sprawy ? Nie widziałem zestawów na AZ 4 (AZ3-2 tak ) Z resztą do takiej zabawki to i tak nic nie pomoże . To tak jakby z Syrenki robić Porsche . Aczkolwiek gdybym miał do wyboru nową Syrenkę i Cinqueceno wziąłbym Syrenkę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedys eksperymentowalem z barlowem GSO 2.5x dobrej jakosci i zokularem GSO SV 15mm uzyskiwalem najlepszy obraz Jowisza. jednak zrezygnowalem szybko z tego pomyslu bo w polu widzenia bylo widac najmniejsze paproszki ktore bardzo przeszkadzaja w obserwacjach. wiec barlowa nie polecam. obecnie w swoim Skyluxie najwieksze pow. jakie stosuje to 70x /zrenica 1mm/. ale jezeli obiektyw jest dobrze skorygowany /astygmatyzm/ to moim zdaniem mozna w takim teleskopie stosowac pow. 100-120x. /Ksiezyc, Saturn, gw.podwojne, /.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedys eksperymentowalem z barlowem GSO 2.5x dobrej jakosci i zokularem GSO SV 15mm uzyskiwalem najlepszy obraz Jowisza. jednak zrezygnowalem szybko z tego pomyslu bo w polu widzenia bylo widac najmniejsze paproszki ktore bardzo przeszkadzaja w obserwacjach. wiec barlowa nie polecam. obecnie w swoim Skyluxie najwieksze pow. jakie stosuje to 70x /zrenica 1mm/. ale jezeli obiektyw jest dobrze skorygowany /astygmatyzm/ to moim zdaniem mozna w takim teleskopie stosowac pow. 100-120x. /Ksiezyc, Saturn, gw.podwojne, /.

 

Czyli dobry okular 7" powinien dać radę ? Będzie 100x powiększenie ... Najlepiej sprawdzić jakoś przed zakupem... .z resztą Peather - pisze właśnie o 7" że daje radę .. Ciekaw jestem czy w innych refraktorach też tak jest że trudno o zadowalające uzyteczne powiększenie.maksymalne - np. w 90/900 180x ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - mnie więcej w temacie - jak należało by dobrać dodatki

do obserwacji planetarnych do refraktora 120/600 w wersji 1.25'':

 

Jaki okular wybrać:

- ten polecany powyżej Baader Planetarium Classic Ortho 6 mm

- czy może TS HR Planetary 4mm

- inny (do 300-350 zł)

 

bralow - czy akceptowalnym wyborem jest:

- Barlow achromatyczny GSO 2x 1,25 cala

- czy znacząco lepszy byłby ten barlow w wersji ED - kosztuje 289 a nie 75 ..

- czy może polecany powyżej Vixien?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.