Skocz do zawartości

okular 6 mm


5nake

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie odsyłam to artykułu pełnego matematyki w języku angielskim :)

wiem z doswiadczenia ze na tym sprzecie, ktory byl w zestawie barlow pogarsza jakosc obserwacji(ciemniej, mniej ostro). Czy na sprzecie lepszej jakosci nie bedzie wystepowala podobna zaleznosc?

Jasność powierzchniowa maleje (obraz staje się ciemniejszy) ze wzrostem powiększenia, wynika to z praw fizyki i wystąpi w każdym teleskopie. Jeżeli chcesz poznać szczegóły pisz na PW lub załóż nowy temat.

 

Spadek ostrości - tu sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana - jeżeli pominiemy wpływ atmosfery, niedoskonałość wykonania optyki itd. na jakość generowanego obrazu to uproszczona reguła oparta na doświadczeniu mówi, że maksymalna dostrzegalność detalu w układzie teleskop-okular-oko jest osiągana przy źrenicy wyjściowej równej 1mm, tzn. z okularem o ogniskowej równej odwrotności światłosiły np. dla teleskopu o światłosile F/10 będzie to okular 10mm :) tak zupełnie przypadkiem :) :) :) powiększenie będzie miało wartość apertury wyrażonej w mm.

 

kiedys eksperymentowalem z barlowem GSO 2.5x dobrej jakosci i zokularem GSO SV 15mm uzyskiwalem najlepszy obraz Jowisza. jednak zrezygnowalem szybko z tego pomyslu bo w polu widzenia bylo widac najmniejsze paproszki ktore bardzo przeszkadzaja w obserwacjach. wiec barlowa nie polecam. obecnie w swoim Skyluxie najwieksze pow. jakie stosuje to 70x /zrenica 1mm/. ale jezeli obiektyw jest dobrze skorygowany /astygmatyzm/ to moim zdaniem mozna w takim teleskopie stosowac pow. 100-120x. /Ksiezyc, Saturn, gw.podwojne, /.

Za wikipedią drobiny pyłków mają przeciętnie 0,04mm.

Zestawiając okular 15mm z barlowem 2,5x uzyskałeś wynikową ogniskową okularu 6mm. Źrenica wyjściowa w zestawieniu ze Skyluxem 70 f/10 to 0,6 mm,

0,04mm/0,6mm ~ 7% a więc widziałeś każdy "paproch", który znalazł się pomiędzy okularem a siatkówką.

 

Mam pytanie - mnie więcej w temacie - jak należało by dobrać dodatki
do obserwacji planetarnych do refraktora 120/600 w wersji 1.25'':

Jaki okular wybrać:
- ten polecany powyżej Baader Planetarium Classic Ortho 6 mm
- czy może TS HR Planetary 4mm
- inny (do 300-350 zł)

bralow - czy akceptowalnym wyborem jest:
- Barlow achromatyczny GSO 2x 1,25 cala
- czy znacząco lepszy byłby ten barlow w wersji ED - kosztuje 289 a nie 75 ..
- czy może polecany powyżej Vixien?

Jeżeli kupisz okular planetarny to soczewka Barlowa nie jest Ci potrzebna chyba, że posiadasz "super okular" i chcesz "skrócić" jego ogniskową.

Wybór ogniskowej okularu - schodzenie poniżej 0,7mm źrenicy wyjściowej nie daje dobrych rezultatów.

Pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym jeszcze dodał, że minimalna akceptowalna źrenica wyjściowa zależny od wieku obserwatora. Dla młodych oczu 0,5 mm nie jest problemem ale dla starszych zbliża się do 1 mm

 

Mam pytanie - mnie więcej w temacie - jak należało by dobrać dodatki
do obserwacji planetarnych do refraktora 120/600 w wersji 1.25'':

 

proponowałbym przysłonić nieco obiektyw np. do apertury 100mm. Wyraźnie zmniejszą się aberracja sferyczna i chromatyczna, co poprawi obraz

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym jeszcze dodał, że minimalna akceptowalna źrenica wyjściowa zależny od wieku obserwatora. Dla młodych oczu 0,5 mm nie jest problemem ale dla starszych zbliża się do 1 mm

 

 

proponowałbym przysłonić nieco obiektyw np. do apertury 100mm. Wyraźnie zmniejszą się aberracja sferyczna i chromatyczna, co poprawi obraz

 

pozdrawiam

Wszystko prawda:) przy założeniu, że ograniczamy się do obserwacji planetarnych, w przypadku obiektów głębokiego nieba (DSO), sprawy mają się gorzej :) - stają się bardziej skomplikowane :) Maksymalnie uproszczona konkluzja: schodzenie ze źrenicą wyjściową poniżej ~1,3mm przy DSO nie ma sensu.

Pozdrawiam

Edycja:

Jeżeli zastosujecie przesłonę aperturową to obliczenia przeprowadzacie tak:

Źrenica wyjściowa = apertura(jeżeli, jest przesłona to apertura = średnica przesłony aperturowej :) )/powiększenie

powiększenie = ogniskowa teleskopu/ogniskowa okularu.

 

Edytowane przez rokita
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym jeszcze dodał, że minimalna akceptowalna źrenica wyjściowa zależny od wieku obserwatora. Dla młodych oczu 0,5 mm nie jest problemem ale dla starszych zbliża się do 1 mm

 

 

proponowałbym przysłonić nieco obiektyw np. do apertury 100mm. Wyraźnie zmniejszą się aberracja sferyczna i chromatyczna, co poprawi obraz

 

pozdrawiam

 

W tym celu mam zamiar zamontować filtr baader contrast booster ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko prawda:) przy założeniu, że ograniczamy się do obserwacji planetarnych, w przypadku obiektów głębokiego nieba (DSO), sprawy mają się gorzej :) - stają się bardziej skomplikowane :) Maksymalnie uproszczona konkluzja: schodzenie ze źrenicą wyjściową poniżej ~1,3mm przy DSO nie ma sensu.

Pozdrawiam

Edycja:

Jeżeli zastosujecie przesłonę aperturową to obliczenia przeprowadzacie tak:

Źrenica wyjściowa = apertura(jeżeli, jest przesłona to apertura = średnica przesłony aperturowej :) )/powiększenie

powiększenie = ogniskowa teleskopu/ogniskowa okularu.

 

No z tego wszystkiego wychodzi mi, że ponieważ mam krótką ogniskową (600), to moge sobie pozwolić na krótkoogniskowy obiektyw ..

 

Wyliczyłem sobie:

 

max powiększenie = apertura / źrenica min (120 / 0,5) = 240

dla powiększenia 240 w moim teleskopie potrzebuję 2.5 mm - dlatego zachowując margines powyzej 0,5 - myślałem o obiektywie 6mm z barolwem 2x

 

Tylko pytanie - jaki byłby optymalny układ - obiektyw 3-4 mm czy może 6 mm z barlowem .. i jaki ..

Edytowane przez Hermilion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Bartolini za informacje . Piszesz że : Do takich powiększeń powinieneś mieć montaż klasy AZ-4 ...Czyli zakup Teleskopu na AZ3 też nie ratuje sprawy ? Nie widziałem zestawów na AZ 4 (AZ3-2 tak ) Z resztą do takiej zabawki to i tak nic nie pomoże . To tak jakby z Syrenki robić Porsche . Aczkolwiek gdybym miał do wyboru nową Syrenkę i Cinqueceno wziąłbym Syrenkę....

 

AZ-3 może by i dało radę, ale trzeba by sprawdzić przed zakupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten achromat ma nie tylko aberrację chromatyczną ale przede wszystkim sferyczną, a tej filtrem nie zredukujesz

to co wkładamy do wyciągu to okulary, a nie obiektywy. Obiektyw to przedni zespół soczewek

maksymalne użyteczne powiększenie tego achromatu dla obserwacji planetarnych to około 100-120x. Dalszy wzrost powiększenia tylko pogarsza obraz

możesz spróbować przysłonić zewnętrzne fragmenty obiektywu (sam tego nie próbowałem), które głównie przyczyniają się do powstania aberracji sferycznej. Mimo zmniejszenia zdolności rozdzielczej powinno to poprawić kontrast detali na tarczach planet

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ważne wskazówki i informacje . Jak zobaczę montaż - pomacam go to sie zastanowie czy to 70/700 kupić ???

Ale zobaczcie co mi podesłano - bomba :

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/glowica-fotograficznateleskop-sky-watcher-virtuoso,d3279.html

Ja można tym DS-y lukać to to by było OK!!!! A chyba można taaak bo niby czemu nie a cena ... palce lizać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w tym bombowego? Zabawka z bzykadełkami. Może by dało radę awikować planety. Do zwykłej, dziennej fotografii pewnie OK.

Apertura za mała do DSO, Do planet też nieco za mała rozdzielczość. Dostęp do kilkudziesięciu tysięcy obiektów po zakupie pilota? Z tego da radę zobaczyć kilkaset a i to spoza miasta.

 

A zresztą.

Nie mój cyrk, nie moje małpy.

Pozdrawiam :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w tym bombowego? Zabawka z bzykadełkami. Może by dało radę awikować planety. Do zwykłej, dziennej fotografii pewnie OK.

Apertura za mała do DSO, Do planet też nieco za mała rozdzielczość. Dostęp do kilkudziesięciu tysięcy obiektów po zakupie pilota? Z tego da radę zobaczyć kilkaset a i to spoza miasta.

 

A zresztą.

Nie mój cyrk, nie moje małpy.

Pozdrawiam :D

 

Dzięki za info - DS-y są fajne bo są zawsze na czystym niebie a z planetami różnie bywa ...

Chyba masz rację bo pilot za około 500 zł nie powiększy apretury.... zaś podniesie ceną do 1400 zł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tego wszystkiego wychodzi mi, że ponieważ mam krótką ogniskową (600), to moge sobie pozwolić na krótkoogniskowy obiektyw ..

 

Wyliczyłem sobie:

 

max powiększenie = apertura / źrenica min (120 / 0,5) = 240

dla powiększenia 240 w moim teleskopie potrzebuję 2.5 mm - dlatego zachowując margines powyzej 0,5 - myślałem o obiektywie 6mm z barolwem 2x

 

Tylko pytanie - jaki byłby optymalny układ - obiektyw 3-4 mm czy może 6 mm z barlowem .. i jaki ..

 

Maksymalne powiększenie to 120mm/1mm = 120x, powyżej nie zobaczysz nowych szczegółów, ponieważ Twój teleskop ich nie "produkuje" :)

Proponowana przesłona aperturowa zmniejsza światłosiłę układu do F/6, z przesłoną i bez optymalna ogniskowa okularu do obserwacji planetranych dla Ciebie to 6 mm, o soczewce barlowa zapomnij.

Pozdrawiam

Edytowane przez rokita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalne powiększenie to 120mm/1mm = 120x, powyżej nie zoboczysz nowych szczegółów, ponieważ Twój teleskop ich nie "produkuje" :)

Proponowana przesłona aperturowa zmniejsza światłosiłę układu do F/6, z przesłoną i bez optymalna ogniskowa okularu do obserwacji planetranych dla Ciebie to 6 mm, o soczewce barlowa zapomnij.

Pozdrawiam

 

OK, ślicznie dziękuję za Waszą pomoc - chciałem wymienić kitowy okular (nie obiektyw .. ;) ) i nie bardzo wiedziałem jak do tego podejść ..

 

Z czasem pewnie też spróbuję przesłony ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.