Skocz do zawartości

Pole widzenia kamery a techniki 'celowania'...


Prorok78

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, Nie chcę wkładać kija w mrowisko i w żadnym razie nie jest to prowokacja, ale... jak Wy sobie radzicie ??

 

Mam 10 cali f4.8 (1200mm) a kamerka ma chip 752 x 580 pixeli, o rozmiarze 8.6 x 8.3uM, co daje wielkość chipa 6.47mm x 4.83mm.

Proste obliczenie mówi że pole widzenia tego zestawu to około 14x18 minut (lub jak kto woli 0,23x0,3 stopnia), przy rozdzielczości 1.5 sekundy na pixel... Przy tak mikrym polu widzenia proste niby sprawy urosły mi do rangi konkretnego problemu :(

 

Dlaczego to wszystko rozważam? Otóż jestem w trakcie strojenia całego setupu (z montażem włącznie). Ustawiłem sobie montaż lunetką dość dokładnie i przyszła pora na (Telesfora) - Alignmastera...i... i kurna nie potrafię tym trafić w nic... O ile z okularami nie ma problemu (najpierw szukacz, potem długi, później coraz krótsze) o tyle z kamerą to jakis dramat jest..Zwłaszcza że nie ma ciągłego obrazu tylko sekwencja zdjęć w Maximie...Do tego kamera jest tak czuła że to co widać okiem i w szukaczu, ma sie nijak do zdjęcia (na zdjęciu o wiele więcej)... Ok - później przy normalnej juz pracy z zestawem będzie goto, będzie jakaś Astrotortilla czy inny Pinpoint i platesolving... Ale kurna nic z tego nie będzie działać bez dobrego ustawienia na biegun...

Podpowiedzcie jakąś metodę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takim polu może zacznij od Księżyca? ;)

 

Narysuj na kartce kółko o średnicy 4,5 cm a potem w środku drugie o średnicy 3mm będziesz wiedział z jaką dokładnością musisz zjustować szukacz.

Jak znajdziesz Księżyc, a w zasadzie jego ćwiartkę, możesz skierować teleskop na jakąs jasną gwiazdkę np. na Vegę. Dopiero potem, możesz próbować orientować montaż i bawić się goto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że można by pinpointa potrenować:

 

1. robisz goto na gwiazdę i fotke

2. robisz Plate Solve

3. robisz resync i fotke

4. jeżeli gwiazdy nie ma w centrum kadru to wracasz do 1

 

Astrotortilla robi to automatycznie ale nie ma czegoś takiego jak Aprox. Center i może to długo potrwać.

 

Sukces zależy od tego jak dokładnie ustawiłeś na biegun ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi że wiem że musze po kolei... Najpierw perfekt (lub prawie) na biegun, a dopiero później platesolving i goto...

Nie mam jak zacząć od goto bez ustawionego bieguna... A żeby go ustawić muszę być w stanie znaleść gwiazdkę chipem kamerki :(

Zastanawiam się czy binning by tu nie pomógł ?? Czy dobrze liczę że binning 2x2, efektywnie 'skróci' mi ogniskową całości 4krotnie? W sensie - czy będę mieć większe pole widzenia wtedy ? Może to jest rozwiązanie żeby zacząć z tym ustawianiem ?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ccdware.com/products/pempro/ użyj tego do ustawiania na biegun. 50-kilka dni jest darmowych. Biegun można ustawić z bardzo dużą dokładnością ograniczoną tylko przez nieidealny kształt ślimaka/ślimacznicy. W sumie to taka bardzo dokładna, skomputeryzowana wersja ustawiania metodą dryfu. Jedyne co musisz to ustawić ostrość a potem program prowadzi krok po kroku.

Jak ustawisz biegun to platesolving w astrotortilli albo maximie i wszystko gotowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z goto nie wynika tylko ze złego ustawienia na biegun ale również z rozbieżności między zapamiętaną pozycją parkowania o rzeczywistą pozycją. Moje rozwiązanie usunie w miarę szybko drugi powód i jeżeli masz w miarę ustawioną polarną to powinieneś zacząć trafiać w punkt co umożliwi Ci rozpoczęcie procedury dokładnego ustawienia na biegun przy tak kłopotliwym FOV:

 

http://astropolis.pl/topic/41457-polealignmax-pam-tutorial/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że można by pinpointa potrenować:

 

1. robisz goto na gwiazdę i fotke

2. robisz Plate Solve

3. robisz resync i fotke

4. jeżeli gwiazdy nie ma w centrum kadru to wracasz do 1

 

Astrotortilla robi to automatycznie ale nie ma czegoś takiego jak Aprox. Center i może to długo potrwać.

 

Sukces zależy od tego jak dokładnie ustawiłeś na biegun ;)

Wydaje mi się, że odpalanie pinpointa na pierwszej gwieździe, gdy błąd ustawienia może wynosić jakieś 10o nie ma żadnego sensu, to będzie trwało godzinami.

Dobrze zgrany szukacz umożliwia trafienie w takie małe pole. Jeśli to się nie udaje, to ja bym zrobił tak:

1 robisz goto na jasną gwiazdę i poprawiasz szukaczem

2 zakładasz okular i poprawiasz okularem (najpierw szerokokątny, potem o najkrótszej ogniskowej)

3 wkładasz kamerę, nastawiasz ostrość (na jasnej gwieździe nie powinno być to trudne). Gwiazda powinna być widoczna.

4 robisz zgrubny sync na gwiazdę i pinpoint

5 jeszcze raz goto do tej gwiazdy, teraz powinno być idealnie

 

Wycelowanie okularem, a potem wsadzenie kamery to sposób, z którego nie raz korzystam w znajomym obserwatorium, gdzie pole widzenia na kamerze wynosi jakieś 0,2o.

 

Zastanawiam się czy binning by tu nie pomógł ?? Czy dobrze liczę że binning 2x2, efektywnie 'skróci' mi ogniskową całości 4krotnie? W sensie - czy będę mieć większe pole widzenia wtedy ? Może to jest rozwiązanie żeby zacząć z tym ustawianiem ? :)

Niestety, bining nie da efektu skrócenia ogniskowej, przecież matryca się nie rozciągnie :) Binowanie łączy kwadrat pikseli o wybranym rozmiarze w większy piksel, który jest czulszy, ma mniejszą skalę, ale za to spada rozdzielczość, czyli zmiana pola widzenia wychodzi na 0. Bin2 warto używać przy takim ustawianiu, bo można skrócić czas naświetlania oraz fotka się szybciej przesyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że odpalanie pinpointa na pierwszej gwieździe, gdy błąd ustawienia może wynosić jakieś 10o nie ma żadnego sensu, to będzie trwało godzinami.

Dobrze zgrany szukacz umożliwia trafienie w takie małe pole. Jeśli to się nie udaje, to ja bym zrobił tak:

1 robisz goto na jasną gwiazdę i poprawiasz szukaczem

2 zakładasz okular i poprawiasz okularem (najpierw szerokokątny, potem o najkrótszej ogniskowej)

3 wkładasz kamerę, nastawiasz ostrość (na jasnej gwieździe nie powinno być to trudne). Gwiazda powinna być widoczna.

4 robisz zgrubny sync na gwiazdę i pinpoint

5 jeszcze raz goto do tej gwiazdy, teraz powinno być idealnie

O rany :-) Gdybym tyle robił to bym chyba oszalał :-) Do tego okulary (których nie posiadam) - to już może powodować złe późniejsze ułożenie kamery w wyciągu (szczególnie jak na mrozie robisz)...

 

Wcale nie trwa to godzinami, trzeba tylko ustawieniami ograniczyć ilość gwiazd używanych do platesolvingu. Ja ostatnio, po ustawieniu montażu na biegun (nie widziałem polarnej) miałem przekoszenie o jakieś 11stopni. Platesolve'a zrobił w jakiś 20-30sec (było to potrzebne do ustawiania montażu PoleAlignMaxem). Jak masz duży błąd to średnio 15-20 gwiazd to max, im więcej tym dłużej trwa spiral search. Wiadomo, że taki platesolve nie będzie dokładny - wązne, żeby zgrubnie trafił, potem się poprawia na defaultowych ustawieniach i jest git.

 

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Paweł. Dodatkowo po pierwszym goto jeśli teleskop celuje gdzieś na drugi koniec świata można go ustawić na jakąś jasną gwiazdę tak żeby była w szukaczu (albo nawet na linii śrubek obejm) i zrobić na niej sync (bez plate solve). Następne goto na jakikolwiek obiekt w odległości 5-10 stopni na pewno zakończy się sukcesem plate solvingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany :-) Gdybym tyle robił to bym chyba oszalał :-) Do tego okulary (których nie posiadam) - to już może powodować złe późniejsze ułożenie kamery w wyciągu (szczególnie jak na mrozie robisz)...

 

Wcale nie trwa to godzinami, trzeba tylko ustawieniami ograniczyć ilość gwiazd używanych do platesolvingu. Ja ostatnio, po ustawieniu montażu na biegun (nie widziałem polarnej) miałem przekoszenie o jakieś 11stopni. Platesolve'a zrobił w jakiś 20-30sec (było to potrzebne do ustawiania montażu PoleAlignMaxem). Jak masz duży błąd to średnio 15-20 gwiazd to max, im więcej tym dłużej trwa spiral search. Wiadomo, że taki platesolve nie będzie dokładny - wązne, żeby zgrubnie trafił, potem się poprawia na defaultowych ustawieniach i jest git.

 

P.

Z okularem to nie jest jakiś duży problem, przecież kamerę i tak trzeba założyć na początku, więc co za problem, żeby ją założyć po wstępnym ustawieniu okularem? Oczywiście, jak ktoś ma okular :)

No może masz rację, że wystarczy ograniczyć ilość gwiazd, tego nie robiłem jeszcze nigdy (nie wpadłem na to :) ). Jeśli to poważnie trwa tak krótko, to nie ma co kombinować tym okularem.

EDIT

Właśnie chciałem odpalić plateslova na sucho na starym zdjęciu, żeby przetestować tą prędkość. No ale nie wiem, czemu ograniczenie ilości gwiazd nic nie zmienia. Ustawiłem parametr "maximum number of stars used to slove" na 20 i dalej mi wypisuje, że używa jakiś 4000 gwiazd ze zdjęcia. Jedyne, co mogę zmienić to graniczna wielkość gwiazdowa ("use stars from magnitude"), która skutkuje użyciem mniejszej ilości gwiazd katalogowych. Jak ograniczyć te gwiazdy ze zdjęcia?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 10 cali f4.8 (1200mm) a kamerka ma chip 752 x 580 pixeli, o rozmiarze 8.6 x 8.3uM, co daje wielkość chipa 6.47mm x 4.83mm.

Proste obliczenie mówi że pole widzenia tego zestawu to około 14x18 minut (lub jak kto woli 0,23x0,3 stopnia), przy rozdzielczości 1.5 sekundy na pixel... Przy tak mikrym polu widzenia proste niby sprawy urosły mi do rangi konkretnego problemu :(

 

...

Podpowiedzcie jakąś metodę..

 

Witam. Mam kamerę z takim samym chipem na metrowej ogniskowej (200/1000).

 

Moim zdaniem podstawa to szukacz. Jeśli z teleskopem dobrze zgrasz szukacz i jego krzyż skierujesz na jasną gwiazdę to nawet w tym małym polu widzenia kamery musi się ona znaleźć. Może być lekko z boku kadru lub na krawędzi, ale będzie. Potem korygujesz położenie ręcznie, obserwując położenie gwiazdy w kadrze. Aling dla 3-4 gwiazd i powinieneś trafiać.

Jak coś nie trafia to nigdy nie przekładam okularu w miejsce kamery, wszystko koryguję na szukaczu i nigdy nie mam problemów z ponownym ustawieniem.

 

Pozdrawiam

KK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam algorytmu: Cel w RA,DEC

1. "Podejście z marszu" na cel RA,DEC i Plate Solve i Synchronizacja. Jeśli się udało to idz do kroku 5

2. Jesli się nie udało to zmiana celu na RA,85 (czyli blisko bieguna) i Plate Solve i Synchronizacja. Powinno się udać nawet przy sporym błędzie, jeśli dalej się nie udaje to zaznacz opcję "Search outward spiral". Musi się udać no chyba że teleskop patrzy w zupełnie inne miejsce.Jeśli się udało to masz go zgrubnie synchronizowanego.

3. Jeśli się udało to zmiana celu na RA, 0,5*DEC i Plate Solve i Synchronizacja

4. Jeśli się udało to zmiana celu na RA,DEC i Plte Solve i Synchronizacja

5. Ostatnie podejscie na cel RA,DEC i Plte Solve i Synchronizacja. Wynik cel powinnien być z dokładnością to paru sekund. :)

 

W pobliżu bieguna pole widzenia kamery pokrywa dużo większe obszary kątowe więc ewentualny błąd nie powinnin być za daleko od fotografowanej klatki.

 

AWE

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.