Skocz do zawartości

Wymieniamy desicant w ST 8300


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ jako pierwszy w Polsce kupiłem ST8300 jako pierwszy też wymieniam desicant.

Cała procedura przebiega w kilku etapach:

 

1. (A) Zamawiamy - desicant dostarczany jest bezpłatnie jako gift, należy go tylko zamówić. W tym celu piszemy do Davida lub Billa.

Ja opisałem w mailu jak u mnie wygląda problem i wysłałem zdjęcie.

 

2. (1) Po dwóch tygodniach dostajemy niewielka kopertę i zaczynamy wymianę

 

3. (2) Co potrzebujemy do wymiany:

- śrubokręt z końcówka 1

- dwa klucze fajkowe (imbusowe) 1.92 mm, 2.30 mm (ten musiałem spiłować z większego, bo nie trafiłem na odpowiedni rozmiar)

- nożyczki (do rozcinania koperty)

opcjonalnie

- pęsety, mikrofibra

 

3. (1a) Odkręcamy wtyczkę od filtrów

 

4. (3) Odkręcamy śrubokrętem cztery śrubki z pokrywy filtrów

 

5. (4) Odkręcamy większym imbusem śrubkę w centrum koła filtrowego i ostrożnie wyjmujemy koło filtrowe

 

6. (5) Odkręcamy kolejne cztery śruby z dolnej części obudowy koła filtrów

 

7. (6) Odkręcamy śrubokrętem niewielka śrubkę z uchwytu migawki oraz kolejne śrubki kluczem imbusowym - uwaga otwieramy komorę z chipem

 

8. (7) Przed wyjęciem starego desicanta odkręcamy (8) lub znacznie luzujemy kolejne dwie śruby - do tej czynności jest nam potrzebny mniejszy klucz imbusowy

 

9. Wymieniamy desicant i wszystkie operacje przeprowadzamy w odwrotnej kolejności

 

 

 

Uwagi: w przesyłce tak na prawdę dostajemy cztery opakowania, ale jak pisał David ich zadaniem było wzajemne osuszanie się podczas transportu i po otwarciu i wymienieniu pozostałe trzy sztuki nie nadają się do przechowywania i używania w kamerce Cała wymiana zajmuje nam kilkanaście minut

 

Przed uruchomieniem kamery odczekujemy 24 godziny

 

A.jpg

1.jpg

1a.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki środek suszący to niemal na pewno żel krzemionkowy. Można go łatwo zregenerować (wysuszyć), wygrzewając np. w kuchence mikrofalowej. Należy ogrzewać ostrożnie i dość powoli, bo przegrzanie spowoduję utratę zdolności wchłaniania wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem to wielokrotnie z torebkami żelu, bez pomiaru temperatury, grzejąc z niewielką mocą i co chwila sprawdzając, czy torebka nie jest gorąca. W trakcie grzania torebka "nadyma się" na skutek oddawania pary wodnej przez żel.

 

Edycja:

Piszę o papierowych torebkach z żelem, dodawanych do opakowań różnych artykułów technicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osuszacz do Atika 383 wg oficjalnej instrukcji przez godzinę w 200C w piekarniku można.

 

Przy czym te 200*C niszczy nam pokrywę obudowy desicanta w ST 2000 - takie ostrzeżenie dla tych co przy okazji trafią tutaj, a będą chcieli wyprażać swój desicant

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj Macie przepis na odzyskanie higroskopijności desiccantu, taki sam widziałem gdzieś na anglojęzycznych stronach.

http://teleskopy.pl/Silika%C5%BCel-150-g-z-barwnym-wska%C5%BAnikiem-stanu-%28osuszacz-silica-gel%29-teleskopy-2156.html

 

W sumie rewelacja gdyby Ktoś chciał przechowywać w paczce np obuwie :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy czym te 200*C niszczy nam pokrywę obudowy desicanta w ST 2000 - takie ostrzeżenie dla tych co przy okazji trafią tutaj, a będą chcieli wyprażać swój desicant

 

Ja wygrzewam desicanta od ST2000 w 160-170*C przez ok 4h. Przerabiane wielokrotnie - zazwyczaj raz na rok.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wygrzewam desicanta od ST2000 w 160-170*C przez ok 4h. Przerabiane wielokrotnie - zazwyczaj raz na rok.

 

Przymierzam sie do tej czynności w moim ST2000, jednak poza wykreceniem desicanta, nijak nie wiem jak sie do tego zabrać, czy trzeba go włożyć do jakiegoś słoika itp., a nigdzie też nie jest ta czynnosć opisana na polskich forach, zrobiłbyś jakiś opis w wolnej chwili. Thx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam sie do tej czynności w moim ST2000, jednak poza wykreceniem desicanta, nijak nie wiem jak sie do tego zabrać, czy trzeba go włożyć do jakiegoś słoika itp., a nigdzie też nie jest ta czynnosć opisana na polskich forach, zrobiłbyś jakiś opis w wolnej chwili. Thx

 

Ja wkładałem do małego słoika oczywiście bez zakrętki. Stawiałem go otworem do góry i tak w temperaturze 180 stopni osuszałem w piekarniku przez 3 godziny.

Pamiętaj żeby zdjąć uszczelkę bo się zniszczy w piekarniku.

Potem jak wyłączysz piekarnik to nie czekaj zbyt długo tylko jak temperatura wkładu będzie na tyle niska że będzie można go wziąć do ręki to wkręcaj go do kamery bo inaczej zacznie nabierać wilgoć z powietrza.

Nie zapomnij założyć uszczelki :)

Po takim zabiegu odczekaj dobę i możesz chłodzić kamerkę i focić przez rok!

 

Wracając do wymiennych abserberów wilgoci to znalazłem firme która w PL to sprzedaje:

http://www.pochlaniaczwilgoci.com.pl/pochlaniacze-wilgoci-w-saszetkach.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wkładałem do małego słoika oczywiście bez zakrętki. Stawiałem go otworem do góry i tak w temperaturze 180 stopni osuszałem w piekarniku przez 3 godziny.

Pamiętaj żeby zdjąć uszczelkę bo się zniszczy w piekarniku.

Potem jak wyłączysz piekarnik to nie czekaj zbyt długo tylko jak temperatura wkładu będzie na tyle niska że będzie można go wziąć do ręki to wkręcaj go do kamery bo inaczej zacznie nabierać wilgoć z powietrza.

Nie zapomnij założyć uszczelki :)

Po takim zabiegu odczekaj dobę i możesz chłodzić kamerkę i focić przez rok!

 

Wracając do wymiennych abserberów wilgoci to znalazłem firme która w PL to sprzedaje:

http://www.pochlaniaczwilgoci.com.pl/pochlaniacze-wilgoci-w-saszetkach.html

 

Dzięki za szybka odpowiedź. Czy desicant trzeba jakoś rozebrać, rozkręcić czy wkładamy go w całości (edit: napisałeś że ma otworek, czyli wszystko raczej jest już jasne :-) )oprócz tej uszczelki i czy tłuszcz, który chciał niechciał w piekarniku jest w jakiejś ilości mu nie zaszkodzi jeśli słoik będzie niezakręcony?

Edytowane przez Kamil K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Można ale jest lepsze rozwiązanie.

Należy kupić absorber wielokrotnego użytku (np.0,5Kg) i wygrzać go w piekarniku następnie razem z nim np do słoika wrzucić ten nasz zużyty dessicant. Pozostawić w zamkniętym tym słoiku na 24h po czym nasz stary dessicant można włożyć do kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie kuleczki które dają z obuwiem też można po odsypaniu części (cała paczuszka się nie zmieści) upchnąć w komorze matrycy ?

Generalni chodzi o to aby ci się z kuleczek kurz nie uwalniał dlatego desicant musi być w odpowiednim woreczku. Może taki ci się nada: http://www.aquapac.de/silicagel/Produkte/Produkte/Trockenmittel-MD-1g.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

...

1. (A) Zamawiamy - desicant dostarczany jest bezpłatnie jako gift, należy go tylko zamówić. W tym celu piszemy do Davida lub Billa.

Ja opisałem w mailu jak u mnie wygląda problem i wysłałem zdjęcie.

...

To już nieaktualne !!!

 

Jestem właśnie po obfitej korespondencji z Bill Lynch, której finał zacytuję:

 

"What is different now versus when your friend may have gotten some is how SBIG Repair functions. I now operate a one man facility, 3000 miles away and independent from SBIG. Previously when someone would ask for desiccant packs, I would grab a few and hand them off to our shipping person who might send them via UPS or in the mail if the Customer was in the US or she might put some stamps on an envelope and send them via air mail to someone such as yourself, overseas. Now it's just me, no other employees to hand things off to or assist me with mundane, time consuming tasks. It's very easy for me to send things via UPS. But it will very likely cost about $100. I'm not going to pay $100 to send anyone free desiccant. Do you want to pay $100 for some free desiccant? I don't know how much it would cost in stamps to send a few packs via air mail. My guess is $6-$10. I suppose I could look into it but it is a low priority item for me, then I will have to go buy the stamps. You, or any other Customer, can get it quicker by looking into it online and getting it themselves."

 

 

Użytkownicy ST-8300, w tym ja mamy więc problem.

Nie mam pojęcia gdzie znaleźć taki Desiccant.

SBIG kupuje to www.sorbentsystems.com

Specyfikacja: 0.50gm Molecular Sieve MINIPAX. P/N 41MS33 rozmiar 0.67" x 1"

 

Pisałem do nich ale odpowiedź nie jest budująca:

"We do offer the desiccant below. However the smallest packaging quantity we offer is 2,000 units.

Cost: $72.50 plus international freight."

 

Może ktoś ma jakiś pomysł?

 

 

 

Edytowane przez jcbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem w tej sprawie z producentem takich absorberów opartych o silicagel.

Polecił aby kupić woreczek 250-500g do wielokrotnego użytku.

Następnie do słoika nasypać 100-200g i wygrzać w piekarniku przez 2-3h.

Potem jak lekko ostygnie włożyć taki woreczek z kamery i słoik zakręcić na 24h

Silicagel z woreczka oczywiście odda wilgoć do absorbera wielokrotnego użytku.

Wkładamy woreczek do kamerki i cieszymy się świeżym absorberem wilgoci.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.