Skocz do zawartości

NEQ6 jakie łożyska dla osi slimaków?


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Odniosłem wrażenie, że Krzycho opisuje sytuację dokręcania łożysk w których osadzony jest ślimak, a tam nie wolno przesadzać.

 

Nawiązuję do drugiego zdania przeczytaj dokładnie.Nakrętka przeciwagi dokręca łozysko stożkowo oporowe chyba nie rozbierałeś montażu.

 

 

Edytowane przez Antoni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem,że na razie nic nie będę pisał do czasu odbioru montażu po wymianie ślimaka i łożysk.

Przetestuję całość na jakimś obiekcie ,możliwe też że pojadę z całym astrografem do znajomego i razem puścimy sesję.

Chcę tu napisać oficjalnie że :

Montaż kupiłem nowy jako wersję modyfikowaną w Astromarkecie.

Modyfikacji miała na celu wymianę wszystkich łożysk( także tych na osiach ślimaków)+ regulacja luzów+ przesmarowanie dobrymi formowymi smarami.

Nigdy wcześniej nie grzebałem przy montażu i sam go nie modyfikowałem!

Z obsługa "AM" miałem bardzo dobry kontakt - Olek.

 

Wczoraj pytałem Olka dla pewności ,czy łożyska na osiach ślimaków były wymienione z chińskich na firmowe. Uzyskałem odpowiedź,że tak na czeskiej marki ZVL,

Pytałem również czy na tych łożyskach powinny być oznaczenia,uzyskałem odpowiedź że tak.

Prosiłem Zbyszka by sprawdził oznaczenia na łożyskach,czy mają jakieś oznaczenia - stwierdził,że brak.

Dziś jeszcze raz napisałem do niego ,by sprawdził dokładnie z każdej strony łożyska czy są opisane.Prosiłem również by sprawdził łożyska na ślimaku w osi deklinacji czy mają oznaczenia.

Możliwe,że nie wszystkie łożyska mają oznaczenia-nie wiem nie znam się.

 

Piszę to wszystko po to,bym nie został posądzony o kłamstwo,manipulację czy chęć oskarżenia kogokolwiek.

Prawie rok się męczyłem z montażem,w sumie przez ten rok jak wspomniałem montaż pracował jakieś 15h podczas 4 sesji.

Guide mnie nie słuchał,sporo założyłem tematów i szukałem w nich pomocy różnych osób jak sobie z tym problemem poradzić.

To wszystko dla wyjaśnienia.

Chciałbym aby pieniądze wydane na ten montaż były jednak dobrze wydanymi pieniędzmi.

To tyle z mojej strony.

Dziękuję

Jarek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć jakieś porównanie ślimaków jak przesyłka dojdzie. OK ?

 

Jasne,sam jestem bardzo ciekawy.

Teraz sobie coś przypomniałem,na pierwszy rozruch i astro sesję przyjechał "Kevin",pisuje tu czasem na forum.

Kiedy odpaliliśmy sesję w PHD i spojrzał na przebieg trackingu,to złapał się za głowę.Wykres w RA i DEC wariował,rysując chaotycznie krzywe.Kręcił głową i stwierdził,że tak nie powinno to wyglądać, jeszcze przy nowym i modyfikowanym montażu.

Nie wiem czy czyta ten temat, nie mamy ze sobą też kontaktu,ale myślę że potwierdziłby to o czym piszę.

 

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, trafiłeś na dziadowski egzemplarz i smary, czy nawet wymiana łożysk nic nie dadzą.

Mam nadzieję, że to tylko ślimak.

W twoich postach słychać rozgoryczenie co do jakości EQ6, ale jeżeli pierwowzór kosztuje ~25,000 PLN, to coś w tym musi być.

 

Piszę w tym temacie, bo przypomniały mi się perypetie ze sprzedażą "słabego" egzemplarza EQ6 parę lat temu.

Mało używanego, nie grzebanego, nie przeciążanego. Nigdy nie oceniałem jego błędu - używałem tylko do wizuala.

Pierwszy kupiec po 2 tygodniach zadzwonił, że montaż ma błąd bez guidingu +/-35 arcsec i on go oddaje, bo będzie "polował" na rynku wtórnym na super egzemplarz z błędem +/-15 arcsec - czy ile tam miały wtedy udane egzemplarze EQ6 ?

Znalazł się drugi - ale pisał maile, że słaby egzemplarz i wogóle.

 

Nie bronię tutaj Astromarketu, ale wydaje mi się, że Chłopaki chcieli dobrze, z tymi upgrade'ami, a kręcą sobie bata na plecy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku,

Wczoraj pytałem Olka dla pewności ,czy łożyska na osiach ślimaków były wymienione z chińskich na firmowe. Uzyskałem odpowiedź,że tak na czeskiej marki ZVL,

Pytałem również czy na tych łożyskach powinny być oznaczenia,uzyskałem odpowiedź że tak.

 

na małych łożyskach takich jak np. na ślimaki bardzo rzadko występują oznaczenia. Na dużych powinny być na 100%. Jak podasz mi datę zakupu/modyfikacji będę mógł sprawdzić na fakturach zakupowych.

 

Prawie rok się męczyłem z montażem,w sumie przez ten rok jak wspomniałem montaż pracował jakieś 15h podczas 4 sesji.

 

Nie rozumiem dlaczego męczyłeś się rok i nie odezwałeś się do nas z prośbą o pomoc czy sprawdzenie/wyjaśnienie. Teraz jak wszystko jest rozebrane nie mamy nawet jak sprawdzić co się działo z montażem. Oczywiście jest prawdopodobieństwo, że trafił się totalnie walnięty egzemplarz albo coś innego ale trudno to ocenić po roku na rozebranym montażu.

 

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem niemal na 100% pewien, że były to łożyska ZVL.
Że oznaczeń nie było. Nie wiem. Wydawało mi się że były. Sprzedają w plastikowej tubie po ileś tam sztuk. Może nie wszystkie miały. Nie wiem w czym problem. Sam osobiście wymieniałem, więc wiem, że wymieniałem. Żadne opinie innych speców nie wmówią mi, że ich nie wymieniałem.

Twój montaż, Jarku, pieściłem jak małego kotka. Potem go odesłałeś, bo słyszałeś podejrzane dźwięki. Sprawdziłem, i dźwięki były takie jakie wydaje normalna EQ "szóstka". Ale mimo wszystko wypieściłem go jeszcze raz, nagrałem Ci nawet film i opisałem wszystkie dźwięki, jakbym tłumaczył Ci język chińskiego montażu ;)
Teraz ktoś mówi, że nie ma oznaczeń na łożyskach i to jest niby karta przetargowa, że Astromarket, zamiast zrobić modyfikację, zrobił Ci anty-modyfikację? Tak odczuwam Twoje rozgoryczenie.

 

Piszesz, że męczysz się z nim rok, a wcześniej pisałeś, że był tylko na 3 sesjach balkonowych. Odnoszę również wrażenie, że chciałbyś plug&play. Włączasz EQ "szóstkę" z wymienionymi łożyskami i zrobioną regulacją i ma jechać gładko jak ASA :) Jarku, nie obraź się, bo wiesz, że jestem Ci kolegą, ale nie znasz swojego montażu. Nie robisz zdjęć, wrzucasz logi z balkonu, potem sam próbujesz zmieniać na paski, regulować, w końcu oddajesz Zbyszkowi. Zbyszek mówi, że nie ma oznaczeń na łożyskach... I to oznacza, że czujesz się oszukany? Serio?
Sorry, ale osobiście tego nie kumam.

A teraz, pozwól, że zabawię się we "Wróżbitę Macieja": Montaż wróci od Zbyszka - wyregulowany na cacy. Wymienisz "łożyska zajechane po 15h użytkowania" na najlepsze jakie zdołasz kupić. Kupisz również nowego ślimaka, którego wymienisz. Okaże się, że nowy ślimak również ma nierówności od słabej obróbki. I montaż nie będzie działał tak, jak wyobrażasz sobie, że miałby działać. Jestem niemal pewien, że tak będzie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olku,nigdy publicznie nie napisałem nic złego na Twój temat.Podkreśliłem nawet,że bardzo dobrze wyglądała współpraca między nami.

Montaż mam już kawał czasu,a to że przez ten prawie rok raptem z 3 miesięcy uzbierałem 15h sesji.Nie zawsze człowiek ma czas,nie zawsze jest pogoda itp.

Sesje balkonowe,owszem nie były miarodajne co do mierzenia PE i zbierania materiału ,zgodzę się z Tobą.Ale ostatnia sesja była już z setupem posadzonym na pierze, z ustawioną polarna w/g P.Finder. Montaż wyważony w 2 osiach,a tu się okazało,że nawet 10min ekspozycje nie dałem rady uciągnąć.Oś RA wariowała-zapis logu PHD i jakość gwiazd na fotce finałowej.

 

2Jazz,montaż po przeglądzie zero i modyfikacji w AM był u mnie 1-2 miesiące.Po pewnym czasie zauważyłem wzrost głośności w deklinacji.Poinformowałem telefonicznie Olka,prosił by odesłać montaż do Astromarketu w celi ponownej kontroli co się z nim dzieje.Jak wspomniał Olek,nagrał dla mnie filmik i napisał mały tutorial na temat montażu.Podziękowałem mu za to :)

Montaż przeleżał w pudle przez kolejne 2-3 miesiące.Nie miałem możliwości wystawić się focić.

Kiedy przez ostatnie 2 miesiące udało się kilka razy wystawić na balkonie starałem się zbierać materiał,ale jak wspomniałem guide nie radził sobie z szarpnięciami w RA.

Poczytaj proszę ile tematów założyłem przez ten czas w sprawie trackingu itp.Pytałem już prawie wszystkich jak skonfigurować ustawienia PHD i Maxima ,z przewagą PHD.Więc nie siedziałem z założonymi rękami i nic nie robiłem.Proszę zapytać :Paveł1007,JaLe,coycoyot,jolo,Alien7101 itp.

Było mi już głupio wypytywać wszystkich o wszystko...

Skoro Olek stwierdził,że montaż jest OKI,to miałem kolejny raz mu go podesłać?Podesłałem go osobie,która zna się na montażach i je modyfikowała,serwisowała.Zbyszek rozebrał montaż i stwierdził swoje co wcześniej napisałem.Zdaję sobie sprawę,że to tylko chiński klon droższego montażu.

Ale chcę aby w końcu montaż zaczął tak trackować by gwiazdy były punktowe.Bo w końcu focę 356mm ogniskowej,czyli "kurduplem". Wyzwaniem może być malutki pixel 314e.

I na koniec,prosiłem w tym temacie tylko o kilka informacji:

-jakie dokupić łożyska do ślimaków

-prosiłem Olka o potwierdzenie wymiany łożysk na tych ślimakach i czy miały one jakieś oznaczenia.

-zapytałem gdzie można kupić nowy ślimak.

Tymi pytaniami chyba nikogo nie obraziłem?

Dziękuję Olkowi za korespondencję na pw i na otwartość w dyskusji.

 

Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku, dziękuję. Cieszę się, że byłeś zadowolony ze współpracy ze mną. Ja również na Twój temat nie mam do powiedzenia niczego złego. I również przyznaję, że miałeś 100% racji, że miałeś wątpliwości, że odsyłałeś montaż. Miałeś do tego pełne prawo.

Po prostu przykro mi, że po roku czasu zgłaszasz problemy. Niby mnie to już nie dotyczy, ale zawsze starałem się Ci pomóc. Dlatego nadal utrzymujemy kontakt na PW w sprawie montażu, mimo iż to już dla mnie historia ;) Mimo to nadal traktuję tą sprawę poważnie.
Szkoda, że to wychodzi teraz, gdy montaż leży odebrany u kogoś innego. Wiedz jednak, miej tego świadomość, że jeszcze się nie zdarzyło, aby ktoś pochwalił robotę wykonaną przez swojego poprzednika ;)
Łożyska ZVL nie są idealne, ale są dobrej jakości. Że czuć chrobotanie?
Jarku, możesz wykonać test: Kup łożyska 608ZZ obojętnie której marki: ZVL, ZKL, SKF, FAG, EZO, NSK. Albo znajdź jakiś sklep i poproś, żeby dali Ci do ręki kilka typów. Napisz do Zbyszka, żeby nie wywalał tych, które obecnie masz w montażu. I sprawdź. Włóż mały palec w otwór, lekko przyciśnij i kręć. Zbadaj co tam słychać i czuć. Zobaczysz, że w pracy nawet nowych łożysk również możesz wyczuć jakieś domniemane nieprawidłowości. A w przypadku tak małych łożysk krytych blachą nawet lekkie naparcie na środkowy pierścień da Ci takie wrażenia, jakbyś czuł "szuranie kulek o blachę". Ewentualnie możesz dać podwójną porcję smaru, ale to nie jest rozwiązanie ;)
Sprawdź to. Zobaczysz.

Jestem pewien, że Twoje odczucia będą takie:
-Nowy ślimak. Kurcze ma nierówności i ślady.

-Nowe łożyska. Kurcze, jak mocniej nacisnę, to czuć, że szurają.
Ja po prostu nie bardzo wierzę w to, że łożyska o kilka klas lepsze od chińskich są zniszczone po 15h użytkowania. Przecież żeby doszło do takiego wyrobienia łożysk ten montaż musiałby piszczeć, trzeszczeć i strzelać z bólu przy każdym ruchu. Takie łożysko nie łatwo jest zniszczyć.

 

Weź te łożyska. Ja wezmę stare chińskie, używane. Kiedyś na jakimś zlocie siądziemy przy piwie i je mocno przetestujemy :)
Tylko oby się nie zdarzyło tak, jak pisał wcześniej JaLe - że żadne nie są tak twarde, jak te chińskie :D

 

pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia Twojego montażu :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olku,dziękuję za rozmowę na poziomie bez wyrzucaniu sobie na wzajem tego czy owego :)

Doceniam Twoje starania przy modyfikacji i serwisowaniu.Mam też słowo od Zbyszka- podziwia Was za składanie i modernizacje tych kolosów :)

Jak odbiorę montaż i przeprowadzę sesję ,to na pewno opiszę swoje spostrzeżenia itp.

Dziękuję za dyskusję :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak obiecałem dołączam zdjęcie starego i nowego ślimaka.

Nowy ślimak(2 od lewej) ma głębszy zwój,jest bardziej ostry na całej długości bez widocznych zadziorów,ubytków.

Łożyska wchodzą ciut ciężej na ośki,a po postawieniu ślimaka pionowo samoistnie nie zsuwają się i nie spadają.

Widać też,że ślimak jest bardziej wypolerowany, błyszczący.Stary ślimak(1 od lewej) był od nowości matowy.

W piątek odbieram montaż i jak tylko pogoda dopisze chciałbym focić :)

ślimak nowy neq6.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.