Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejne pytanie

Pozycja-EQ6.jpg

Jak zrobić aby ten wspaniały znacznik pozycji montażu był ustawiony w położeniu zerowym (na gwiazdę polarną) Jak to zsynchronizować z montażem. Bo pomimo tego, że montaż jest ustawiony na północ to klin i tak jest pod kątem w programie.

I jeszcze jedno jakie położenie montażu określa takie położenie w programie.

Pozycja1-EQ6.jpg

 

I czy to jest potrzebne czy nie jest. Bo może niepotrzebnie drążę temat :D

 

Interesuje mnie taki położenie :) jak niżej oczywiście w momencie kiedy montaż jest skierowany na północ.

Pozycja2-EQ6.jpg

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rysunek to tylko wizualizacja położenia teleskopu na podstawie współrzędnych (a to jest zakładka do sterowania kopułą :) ). Na drugim screenie widać wyraźnie, że wg współrzędnych teleskop nie celuje na północ, więc rysunek jest z tym zgodny. Musisz tak ustawić teleskop, żeby w pozycji startowej (przeciwwaga w dół, tuba na północ) w programie wyświetlały się adekwatne współrzędny, czyli Dec=90st, a RA może być różne. Przed włączeniem montażu ustaw go w pozycji startowej i już będzie wszystko grało. Najlepiej przed wyłączeniem zrób parkowanie, żeby montaż wrócił na pozycję startową. To wstępne ustawienie teleskopu jest bardzo zgrubne, ale na oko się zgadza. Dokładniej montaż ustawisz robiąc alignację (czyli z EQModem będzie to kilka plateslovów i synców), wtedy montaż będzie wiedział dokładnie, gdzie jest północ, ale do tego potrzeba już gwiazd :)

Generalnie tz zakładka od obserwatorium w Twoim wypadku jest mało przydatna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz ma racje. O tej zakładce zapominij do momentu kiedy będziesz uruchamiał obserwatorium i to w dodatku z obracaną kopułą. Ale teraz poważniejszy temat - niepokojące jest to palenie bezpiecznikow. Skoro producent przewidział 5 A to znaczy że 5 A powinno wystarczyć....przy spaleniu pierwszego można mniemać że bezpiecznik był felerny, co czasem się zdarza, ale drugi spalony powinien dać ci do myślenia. Zakładanie 8A do zdecydowanie droga na skróty, ale najgorsza z możliwych.

Sugeruję pomiary prądu pobieranego przez montaż w czasie pracy normalnej tzn. Sidereal i w czasie szybkiego slew. Lepiej reklamować zanim sie spalą kości na płytce ....

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz ma racje. O tej zakładce zapominij do momentu kiedy będziesz uruchamiał obserwatorium i to w dodatku z obracaną kopułą. Ale teraz poważniejszy temat - niepokojące jest to palenie bezpiecznikow. Skoro producent przewidział 5 A to znaczy że 5 A powinno wystarczyć....przy spaleniu pierwszego można mniemać że bezpiecznik był felerny, co czasem się zdarza, ale drugi spalony powinien dać ci do myślenia. Zakładanie 8A do zdecydowanie droga na skróty, ale najgorsza z możliwych.

Sugeruję pomiary prądu pobieranego przez montaż w czasie pracy normalnej tzn. Sidereal i w czasie szybkiego slew. Lepiej reklamować zanim sie spalą kości na płytce ....

8A spalony :( - jak zawsze coś musi nie grać :( - topik poleciał przy wyłączaniu montażu, możliwe, że w gnieździe zasilania jest jakieś zwarcie lub na przewodzie - sprawdzę nim oddam montaż do serwisu (wszak jest nowy).

 

Chyba znalazłem :) we wtyczce "zapalniczkowej" była delikatnie nacięta izolacja przez blaszki styków - mam nadzieję, że to właśnie to powodowało zwarcie. :uhm:

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dziwo pogoda mi dopisała - raz im się udało i miałem około 3 godzin ładnego nieba (nie licząc księżyca). Ale i tak za wiele nie nauczyłem się.

1. w tej cholernej lunetce polarnej nie widzę gwiazd na północy :) - chyba ślepy jestem :D

2. gaiding mi nie działał bo za cholerę nie wiedziałem jak go ustawić :(

3. Pinpoint też nie rozpoznawał nieba na teleskopie 800mm

4. Problem z ustawieniem ostrości na teleskopie :( mimo wielokrotnych prób B) chyba że tak musi być, na dowód zdjęcie

_MG_8307webfull.jpg

 

 

Jednak ktoś musi być i przy pierwszym uruchomieniu pomagać - samemu to tragedia

 

Jedyny plus, że bezpiecznik się nie spalił :) no i może to, że księżyc ładnie wyglądał za chmurkami :D

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii guidingu, to zacznij od PHD Guiding, bo jest najprostszy.

No na zdjęciu Księżyc jest ostry, więc raczej trafiłeś z ostrością.

Z phd to było by zbyt łatwo :D poza tym mam zamiar się uczyć maxima :) - po prosto nie widziałem jak te cholerne niebieskie kreski przenieść na gwiazdę :D

 

Na zwykłych obiektywach fotograficznych przyzwyczaiłem się do większej ostrości i może to właśnie powoduje, że uznaję je za mało ostre na swoim teleskopie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z phd to było by zbyt łatwo :D poza tym mam zamiar się uczyć maxima

 

Maxim nie ucieknie, a przynajmniej będziesz już mógł coś konkretnego działać. Sam używam PHD, więc z Maximem niestety nie pomogę.

Co masz na myśli, że PinPoint nie rozpoznawał nieba. Długo mielił, czy w ogóle wyrzucił błąd? Może zbyt krótki czas i za mało gwiazd się zarejestrowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lunetka biegunowa ma regulację ostrości, więc może nie widziałeś gwiazd, bo było rozjechane? Regulujesz ją kręcąc za jej okular.

 

Czy przed robieniem pinpointa zrobiłeś jakiś sync ręcznie? Jeśli nie, to na standardowych ustawieniach będzie on niemiłosiernie długo mielił. Wpisałeś mu poprawne współrzędne?

 

Co do ostrości, to czy na tych fotkach miałeś zapas regulacji wyciągu? Tzn, czy wyciąg nie była w którymś ze skrajnych położeń? Jeśli nie był, to da się uzyskać poprawną ostrość na pewno, a ciężko mi stawierdzić na tych fotkach, czy są do końca ostre przez chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lunetka biegunowa ma regulację ostrości, więc może nie widziałeś gwiazd, bo było rozjechane? Regulujesz ją kręcąc za jej okular.

Nie ustawiałem ostrości :(. Ustawiłem tak jak mi pisano - przeciwwaga w dół a teleskop na północ. Okazało się, że w takim ustawieniu lunetka nie ma widoczności bo zasłania ją oś montażu. Teleskop powinien być w poprzek i wówczas jest prześwit na niebo.

Czy przed robieniem pinpointa zrobiłeś jakiś sync ręcznie? Jeśli nie, to na standardowych ustawieniach będzie on niemiłosiernie długo mielił. Wpisałeś mu poprawne współrzędne?

Nie, nie robiłem wstępnej synchronizacji ;(

Co do ostrości, to czy na tych fotkach miałeś zapas regulacji wyciągu? Tzn, czy wyciąg nie była w którymś ze skrajnych położeń? Jeśli nie był, to da się uzyskać poprawną ostrość na pewno, a ciężko mi stawierdzić na tych fotkach, czy są do końca ostre przez chmury.

Miałem zapas zarówno w przód i w tył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ustawiałem ostrości :(. Ustawiłem tak jak mi pisano - przeciwwaga w dół a teleskop na północ. Okazało się, że w takim ustawieniu lunetka nie ma widoczności bo zasłania ją oś montażu. Teleskop powinien być w poprzek i wówczas jest prześwit na niebo.

 

No ale przecież musisz widzieć przez lunetkę, żeby ją ustawić. A teleskop sobie przekręcisz, jak się będziesz łączył z ASCOM.

Nie ma się co dziwić, że PinPoint nic nie zdziałał, bo nie masz gwiazd, tylko kreski. Jak już wczytujesz coś do Maxima, to lepiej RAWy, zamiast JPG. A tło miałeś białe, bo tak był Screen Stretch ustawiony zapewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przecież musisz widzieć przez lunetkę, żeby ją ustawić. A teleskop sobie przekręcisz, jak się będziesz łączył z ASCOM.

Tylko, że ja nic nie widziałem przez lunetkę ;D może dlatego że gwiazdy było dużo słabsze na północy a może przez księżyc albo brak ostrości - to wszystko jeszcze sprawdzę przy kolejnej okazji.

Nie ma się co dziwić, że PinPoint nic nie zdziałał, bo nie masz gwiazd, tylko kreski. Jak już wczytujesz coś do Maxima, to lepiej RAWy, zamiast JPG. A tło miałeś białe, bo tak był Screen Stretch ustawiony zapewne.

Powiem tak - łatwiej zrobić gwiazdki przez obiektyw jak przez teleskop - tu mam tylko czas i iso a maxim i tak jakoś sobie to dziwnie ustawia :) wiec dawałem dłuższy czas by coś się zarejestrowało a wówczas wychodziły mi kreski. JPG jest tylko na potrzeby forum bo tak był zapisywany jako RAW i później w maximie jako FIT.

 

 

Jeszcze jedno - przy otwierania FITa w maximie wywala mi czasem program i się zamyka są tam jakieś ustawienia Auto i nie bardzo wiem po co.

maxim120114web.jpg

Wywala w tym momencie jak zrob ę otwórz

maxim120114web2.jpg

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nic nie widziałeś, to musiałby być przy okazji słabe warunki. Bo po kilku minutach kręcenia śrubami na jakąś gwiazdę powinieneś w końcu trafić.

W Maxim też ustawiasz tylko czas i ISO, innego parametru już nie ma. I zamiast do FITa spróbuj zrobić zapis do RAWa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli teleskop przy próbie patrzenia przez lunetkę był skierowany na północ, to nie miałeś szans nic zobaczyć, nie pomyślałem nawet, żeby o tym uprzedzić wcześniej :( Do tego dekielek przedni lunetki też musi być zdjęty, to chyba już oczywiste :) Ostrość też musi być w miarę ok, żeby było coś widać, ale fabrycznie u mnie przynajmniej było dość ok, z tego co pamiętam. Jest jeszcze kwestia podświetlania, bo na mocnym podświetlaniu widać praktycznie tylko polarną, dopiero na mniejszym wychodzą inne gwiazdy. Polecam wartości <10%, a najlepiej to na minimum (ale nie 0). Przez cienkie chmury byłoby widać polarną, wystarczy że prześwituje jak patrzysz gołym okiem, to w lunetce też będzie widoczna.

 

Najlepiej ustaw sobie z grubsza wysokość montażu według podziałki i postaw montaż tak, żeby na oko był wycelowany w polarną. To z reguły wystarcza, aby się znalazła w polu widzenia lunetki. Jeśli nie, to najprościej chwyć za cały montaż i szukaj polarnej, a nie mecz się śrubami. Jak znajdziesz ją w polu, to zamontuj cały setup. Teraz ustaw polarną dokładnie. W tym celu musisz dokładnie zorientować lunetkę (ustawić orientację tego małego kółka względem centralnego krzyża). Najprościej i najdokładniej to zrobić EQModem. Tutaj jest tutorial: http://astropolis.pl/topic/39199-eqascom-ustawianie-montazu-na-biegun/ Potem celujesz śrubami azymutu i wysokości w małe kółeczko i jest ok.

 

Takie kreski zamiast gwiazd to nic dziwnego, jeśli nie trafiłeś zupełnie na biegun :) Z czegoś takiego maxim nic nie wyliczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz czekają mnie kolejne próby :) kiedyś musi mi się udać :D. Dekielki z lunetki zdjąłem i na dziurę w ośce też wpadłem, nie wpadłem by zmniejszyć światło podświetlenia :( (bo nie maiłem pilota) Tak poza tym to podobnie ustawiałem jak mówisz i zajęło mi to jakieś 60 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.