Skocz do zawartości

Teleskop na początek


Astorix

Rekomendowane odpowiedzi

Napisz coś więcej, bo chyba nikt tu wróżką nie jest;) Czy teleskop do obserwacji czy bardziej foto Cię ciągnie? Jakie obiekty cię interesują: planety, mgławice? Jakie już masz doświadczenie? Oraz jakie warunki obserwacyjne( czy mieszkasz na wsi, w mieście). Obserwacje z balkonu czy bardziej w plenerze? Czy znaczenie mają gabaryty sprzętu?

Edytowane przez DarX86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie można dostać nowego dobsona GSO 12"

http://teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-12--DeLuxe-305/1500-M-CRF-%28mikrofocuser-1:10,-ch%C5%82odzenie-lustra%29-teleskopy-2039.html

 

Można również skusić się na używany teleskop dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze za które możemy zakupić okulary,filtry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie obserwowałeś wcześniej nieba, to 12" jest ruszeniem z kopyta. Pełna tuba to 1,5 m wysokości i 20 kg wagi, opanowanie takiego zestawu wymaga na początku poświęcenia czasu, w nagrodę można uzyskać świetne obrazy oraz bazę obiektów do obserwacji na lata.

Jeśli jednak ma to być Twoja próba przekonania się do astronomii polecam coś mniejszego, 8", 10" (używany) newton zdaje się być optymalnym rozwiązaniem. Sądzę że do 1500/2000 skompletujesz porządny zestaw do obserwacji.
Chyba że na prawdę nie masz alternatywy na wykorzystanie budżetu to polecam 12 ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak kolega napisał gabaryty bez znaczenia to można. Tylko do tego to już trzeba użyć EQ-5.

Ja zacząłem przygodę ze swoim SW 150/750 EQ3-2 i jestem baaaardzo zadowolony. Fakt, że w miarę jedzenia apetyt rośnie ale nie wysztko odrazu. Podobnie jak kolega Teo nie trzeba odrazu ruszać z 12", mozna kupić coś tańszego i dokupić okulary. Bo ja już widzę, że mi by się inne przydały.

 

Jeśli chodzi zaś o sam montaż to wiadomo, że Dobson dla kogoś zielonego będzie najłatwiejszy. Chodź sam wybrałem przeciwieństwo tej opcji. I również tutaj jestem zadowolony z tej decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz kupić 10" ode mnie ;)

Oszczędzisz na przyzwoite okulary, a na możliwości teleskopu nie powinieneś narzekać ;) Oczywiście o ile rezerwacja się zwolni...

http://astropolis.pl/topic/43703-meade-lb-10-dobson/

 

A tak już zupełnie poważnie i bez zachwalania swojego... nawet jeżeli gabaryty są bez znaczenia, to mimo wszystko podobnie jak koledzy wyżej radzę kupić teleskop nieco taniej (nie koniecznie mój, po prostu coś z rynku wtórnego) i do niego minimum dwa przyzwoite okulary (co samo w sobie stanowi spory koszt, nawet używane). Kitowe okulary przy takiej tubie są jednak pewnym ograniczeniem i nie dają takich obrazów, jakie by się chciało. Zakup jakiś używanych ES, Celestronowych Luminos/Axiom czy WO UWAN nie jest wcale takie super tanie i musiałbyś z 1000zł na to przeznaczyć (przy założeniu, że kupisz dwa używane). Warto się nad tym zastanowić, póki masz całą pulę do rozdysponowania, po jak już wydasz wszystko na teleskop, to później będziesz szukał nerwowo funduszy na nowe okulary. Duże newtony są dość wymagające pod tym względem i nie tolerują półśrodków ;) Jak porównam jaki obraz daje ostatnio zakupiony przeze mnie Axiom LX 10mm, a zwykły kitowy plossl 10mm... ehemmmm...

 

Do tego przydało by się coś do kolimacji... niby nic, ale jak chcesz kupić kolimator optyczny, to 100zł nie twoje. Można wprawdzie zrobić go samemu, ale to tylko przykład. Takich "drobnych" dodatków i udogodnień może ci się trochę uzbierać po drodze i warto mieć parę złotych rezerwy na "nieprzewidziane" wydatki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.