Skocz do zawartości

Ustawienie montażu na Biegun -Pomoc !


Destiny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mam problem z dokładnym ustawieniem mojego montażu SW EQ3-2 na biegun . Używam instrukcji z Astronoce , wszystko robię tak jak jest tam zapisane , gwiazda krąży idealnie po okręgu tak jak na tym filmiku https://docs.google.com/file/d/0BwcJp0XiiElJaUF6aWdGZ1hzSVk/edit?pli=1
Ale gdy zaczynam sesje to gwiazdy są poruszone (kreski )Zdjecia wykonuje obiektywem tair 300mm czasy to 120s do 180s z canona 300d

. Prosił bym o dokładne wytłumaczeni.

CRW_9705.jpg

Pozdrawiam Kacper

 

 

 


Edytowane przez Destiny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś to można ewentualnie wróżyć.

popraw link do filmiku bo nie działa, napisz jakim teleskopem i kamerą robisz te zdjęcia.

Jak długie czasy naświetlania?

I jak masz to wrzuć przykładową fotkę.

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że tego typu poruszenie to nie wina złego ustawienia na biegun. Gdy to jest niewłaściwie zrobione, gwiazdy jadą po różnych skosach, ale bardziej z góry na dół.

 

Na zdjęciu są pojechane w płaszczyźnie pracy montażu. Jednym słowem Twój montaż prowadzi za szybko, lub za wolno. Ten kierunek łatwo jest określić naświetlając chwilę klatkę z włączoną prędkością x8. Czym zasilasz: bateriami, czy akumulatorem? Może źródło prądu jest na wyczerpaniu? Chociaż w sterowniku powinien być stabilizator napięcia i tego typu defekty nie powinny mieć miejsca. W tej kwestii niech wypowie się elektryk.

 

Inną przyczyną może być wadliwe wykonanie ślimaka w Twoim EQ3-2 i przy takiej ogniskowej zawsze gwiazdy będą wychodziły rozciągnięte.

Ich długość zmienia się wraz ze zmianą czasu naświetlania klatki, czy za każdym razem są takie same (przy np. 60s. i 180s.?)

 

Ogniskowa 300 mm to już max, co można powiesić.

Ja od niedawna mam podobny problem. Posiadam CG5 i z zadowalającym skutkiem robiłem zdjęcia Sonnarem 300mm przy czasach rzędu 4 min. Zachciało mi się jednak podokręcać śrubki przy ślimaku (żeby nie było luzów), poprawić ustawienie zębatek i teraz jest do kitu nawet przy 120s. Ewidentnie montaż zaczął prowadzić za wolno (lub za szybko). Im dłużej naświetlam, tym gwiazdy są bardziej pojechane. Kolejny raz <lepiej> okazało się wrogiem <dobrego>...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canon 300D i 300mm ogniskowej to 5 sekund kątowych na pixel, a EQ 3-2 ma zazwyczaj PE na poziomie nawet +/- 40-50 arc sec.

Czyli w skrajnych przypadkach możesz mieć pojechane gwiazdki nawet na 20 pixeli.

Patrząc na fotkę śmiało można stwierdzić, że ustawienie na Polarną juz lepsze nie będzie.

Taki montaż potrzebuje guidera i do Taira spokojnie wystarczy szukaczoguider, byle by zawieszony na montażu zestaw nie był za ciężki (tak ze 3-4kg), o ile masz zestaw z go-to, bo zwykły napęd ma to do siebie, że sam generuje dodatkowe błędy prowadzenia i nie ma możliwości guidowania, a raczej robi sie to bardzo skomplikowane.

 

Pozdrawiam

 

Piotrek

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canon 300D i 300mm ogniskowej to 5 sekund kątowych na pixel, a EQ 3-2 ma zazwyczaj PE na poziomie nawet +/- 40-50 arc sec.

Czyli w skrajnych przypadkach możesz mieć pojechane gwiazdki nawet na 20 pixeli.

Patrząc na fotkę śmiało można stwierdzić, że ustawienie na Polarną juz lepsze nie będzie.

Taki montaż potrzebuje guidera i do Taira spokojnie wystarczy szukaczoguider, byle by zawieszony na montażu zestaw nie był za ciężki (tak ze 3-4kg), o ile masz zestaw z go-to, bo zwykły napęd ma to do siebie, że sam generuje dodatkowe błędy prowadzenia i nie ma możliwości guidowania, a raczej robi sie to bardzo skomplikowane.

 

Pozdrawiam

 

Piotrek

Nie stety mam tylko napęd w osi RA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły napęd można banalnie prosto przerobić na taki z możliwością guidowania, poprzez przylutowanie jednego kabla. Taką modyfikację zrobiłem swego czasu w swoim EQ5 i tak pracował ze 2 lata. Do komunikacji z komputerem może posłużyć relaybox (np mojej produkcji :) ). Do tego jakiś webcam podłączony do szukaczoguidera i mamy guiding dla ubogich :)

Skoro masz tylko napęd w jednej osi, to guiding nie będzie kompensował złego nastawienia na polarną, więc myślę że do dłuższego naświetlania to i tak tylko metoda dryfu Cię uratuje. Ale do średnich czasów lunetka powinna starczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateuszu , napisz coś więcej o tym rozwiązaniu jeśli to nie tajemnica oczywiście. Mam EQ5 z podwójnym napędem ( ze względów ekonomicznych niestety) , Amatorska przeróbka na możliwość guidowania to ciekawy temat.

W załączniku jest instrukcja, jak taki kabelek przylutować. Masz wtedy standardowy kabel ST4, który służy do guidowania. Przy guidowaniu webcamem potrzebny jest do tego relaybox, który przez USB podłączasz do komputera, oraz wpinasz do niego kabel ST4. Relaybox może też sterować migawką aparatu oraz długimi czasami webcama. Tutaj wątek o moim relayboxie: http://astropolis.pl/topic/43513-akcja-budowy-relayboxw/

Mam pytanie jak poruszacie "mapką" w lunetce biegunowej o 360 stopni (w osi rektascensji jest ograniczony obrót) - na razie radzę sobie tak, że wykręcam lunetkę z gwintu i mapka się obraca

Oś RA montażu EQ3-2 przecież może się obracać dookoła. W większości przypadków nawet teleskop zawieszony na montażu (skierowany w bok) nie zawadza o nic. A jeśli zawadza, to trzeba ustawiać polarną bez teleskopu. Wykręcenie to zły pomysł, bo psuje centryczność lunetki.

eq_mod.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawianie polarnej bez teleskopu, to też zły pomysł, bo pod obciążeniem ustawienie się rozjedzie. Tubę pewnie da się tak ustawić, żeby nie zawadzała. Zresztą, pełny obrót nie jest potrzebny, jeśli na 3/4 drogi polarna jedzie po okręgu, to nie ma potrzeby sprawdzać pozostałego wycinka łuku. Całą procedurę ustawiania trzeba zacząć od wycentrowania siatki w lunetce i lunetki w montażu. Inaczej można sobie kręcić i kręcić, a biegun będzie źle ustawiony.

 

Inna sprawa, że patrząc na fotki kolegi, z całą pewnością problemem jest błąd prowadzenia w osi RA, a nie problem ustawienia na biegun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.