Skocz do zawartości

Zbyt duży odrzut materiału


Rekomendowane odpowiedzi

Trochę poczytałem ale nie wiem sam co mam myśleć o tym dlatego zwracam się o fachową poradę.
Jestem po pierwszej sesji i wydaje mi się, że za dużo o wiele za dużo mam materiału do odrzutu. Przedstawię wszystko po kolei co robię:

1) Wystawiam montaż i poziomuję go. Całą operację wykonuję praktycznie z pełnym obciążeniem. Nie ma tylko kamery guidera i aparatu.
2) Zestaw po uzbrojeniu w kametę i aparat jest wyważony.
3) Robiło się już ciemnawo więc i Polarna była widoczna. Przystąpiłem do ustawienia montażu. Zgrubnie ustawiłem na polarną a potem delikatna regulacja azymutu i wysokości. Zwolniłem oś RA i po obrocie o 90 st. na zachód i wschód widziałem jak polarna poruszała się po okręgu. Może nie jest to idealnie ale uważam, że tak w ponad 95%.
Uprzednio już wykonywałem regulację siatki lunetki biegunowej
4) Następnie alignacja montażu. Wczoraj wykonałem tylko na jednej gwieździe.
5) Po uruchomieniu PHD, program bez problemu połączył się z kamerą. Po wyostrzeniu i ustawieniu teleskopu na M13 wybrałem gwiazdkę (przechwytywanie co 1,5s-2,0s).
6) Czas ekspozycji wynosił 150s, ISO 400, zresztą widać na screenie DSS.

Poniżej przedstawiam wykaz z DSS i widać jest dokładnie ile materiału wogóle się nie nadaje Dorzucam jeszcze screen z PHD i same pojedyńcze klatki w jpg.
Czy w moim przypadku problemem może być:
1. Lunetka biegunowa? Może to być spowodowne tym, że nadal jest źle wyregulowana? Chodź moim okiem wydawać mogłoby się, że jest ok.
2. Wnętrzności montażu kuleją?
3. Problem z gudingiem?

Co mogę zrobić aby zdiagnozować przyczynę? Proszę o porady abym mógł się na przyszłość na takie ewentualności przygotować i wiedzieć co robić.
Sprzęt jak w stopce.

 

Oraz uaktualnienie:

W dniu wczorajszym po drugiej sesji i zgodnie z poradami skorygowałem parametr min motion na 0,3 uwzględniając skalę guidera i Dec guide mode na Auto.

 

Po zmianie ustawień jest mała poprawa ale to w przypadku czasu 120s.
Natomiast poniżej przedstawiam klatkę:
M13 - 180s
M57 - 180s

 

A już nie wspomnę o dłuższych ekspozycjach.

Zaktualizowałem PHD do wersji 1.14 aby mieć pogląd na wykres guidingu (wcześniej miałem 1.7 dołączoną do kamerki od producenta) ale po wybraniu kamery program odrazu się wysypuje :|
Powróciłem więc do wersji 1.7. Włączyłem logging. Jeśli on zapisuje się do "Moje dokumenty" to też coś jest nie tak bo mam tylko tam wpis, że zapis logu włączony i tyle.

IMG_4682.jpg

IMG_4683.jpg

IMG_4684.jpg

phd.JPG

SC.jpg

IMG_4818.jpg

IMG_4874.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się wykres guidingu. Co to za kamerka? Próbowałeś PHD 1.13 albo najnowszą wersję 2.2.2? Obstawiam, że albo coś z guidingiem było nie tak, albo gdzieś masz na zestawie jakieś luzy/ugięcia, bo niby skąd pojawiałyby się łuki z gwiazd.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerka to Orion StarShoot AutoGuider. Spróbuję niższej wersji. Raczej to nie jest przyczyną (czy może jednak jak w przypadku antywirusów), że mam zainstalowane obie wersje ale w osobnych katalogach?

 

Sprawdzę też sugestię luzów/ugięć.

 

Czy ktoś byłby tak miły i wrzucił fotkę jak to ma u siebie zmontowane, a konkretnie miesjce połączenia obejm teleskotu z guiderem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawię wszystko po kolei co robię:

 

3) Robiło się już ciemnawo więc i Polarna była widoczna. Przystąpiłem do ustawienia montażu. Zgrubnie ustawiłem na polarną a potem delikatna regulacja azymutu i wysokości. Zwolniłem oś RA i po obrocie o 90 st. na zachód i wschód widziałem jak polarna poruszała się po okręgu. Może nie jest to idealnie ale uważam, że tak w ponad 95%.

Uprzednio już wykonywałem regulację siatki lunetki biegunowej

4) Następnie alignacja montażu. Wczoraj wykonałem tylko na jednej gwieździe.

Głupie pytanie, ale między 3 a 4 zabrakło mi ustawienia na biegun. Robiłeś to oczywiście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś byłby tak miły i wrzucił fotkę jak to ma u siebie zmontowane, a konkretnie miesjce połączenia obejm teleskotu z guiderem?

Ja mam szukaczogiuder w stopce szukacza, naturalne luzy obejmy skasowane kawałkiem sztywnej rozpórki. Mocowanie guidera musi być sztywne, bez możliwości ugięć, bez żadnych taśm klejących jak ktoś ostatnio próbował robić, ani innych punktów mogących nawet w minimalnym stopniu zmienić położenie guidera.

 

Żadne kable nie ciągnęły Ci montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie muszę przyjrzeć się połączeniu obejm teleskopu i guidera. Zastosowałem za krótkie śruby oraz usunąłem 4 śruby (imbudowe) wkręcane od dołu w dovetail. To może być przyczyną.

 

Jeśli chodzi o okablowanie to wszystko jest luźno, nic nie ciągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, złączki poszukam i wymienię.

 

Iluvatar, spróbuję jeszcze z PHD2 (o ile sobie poradzę, bo ponoć bardziej rozbudowany jest). A jak nie da rady to coś musi być z systemem bo jak wspominałem w PHD 1.14 po połączeniu się z kamerą, program się wysypuje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PHD1.14 musisz podmienić plik SSAGIF z oryginalnej płyty do katalogu programu gdzie masz go zainstalowanego.

W PHD2 ten problem jak pamiętam nie istnieje bo jest kilka wersji pliku zaimplementowanych w program.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to ewidentnie pływa lunetka guidująca i idzie sobie swoja drogą. Kable z niej nie mogą zwisać swobodnie, lecz powinny być sztywno po góra 20cm do czegoś przymocowane, następnie jak najszybciej udawać się do centrum montażu i delikatnie schodzić ku ziemi. Tak je mocujesz?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie HAMAL zastrzeliłeś. Sądziłem, że właśnie kabelki muszą być luźno czyli aby nie były napięte. Bo tak to u mnie wygląda. Nie są do niczego przymocowane.

Ale nie naciągnięte. Nie powinny też zwisać. Trochę luzu i swobody muszą mieć, np. lecą po lekkim łuku do mocowania na tubie, a potem po tubie do głowicy montażu aby po niej spłynąć na ziemię.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie naciągnięte. Nie powinny też zwisać. Trochę luzu i swobody muszą mieć, np. lecą po lekkim łuku do mocowania na tubie, a potem po tubie do głowicy montażu aby po niej spłynąć na ziemię.

 

Aczkolwiek luźne kable nie powinny aż tak bardzo rozwalić klatek, jeśli o nic nie haczą. Mi też nigdy nie chciało ich się spinać i puszczać prawidłowo, a mimo wszystko takich łuków nie dostaję. Największy wpływ będą miały te obejmy i sposób mocowania, choć jak się poprawi kable, to gorzej na pewno nie będzie..

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No polarna jest ustawiona w tym małym kółeczku i prawie idealnie chodzi po okręgu czyli montaż jest ustawiony na biegun?

Jeśli małe kółko w momencie ustawiania w nim Polarnej, było w odpowiedniej pozycji na okręgu, do aktualnej godziny ustawiania na biegun oraz pozycji GPS, to tak - ustawiłeś prawidłowo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika, że focisz lustrzanką, ale słowa nie napisałeś (albom ślepy) jaka to lustrzanka i do jakiej optyki przyczepiona. To jest o tyle istotne, że jeśli lustrzanka (lub obiektyw, jesli focisz obiektywem) ma włączoną stabilizację obrazu, to efekt może być całkiem podobny. Pewnie spudłowałem z diagnozą, ale próba nie strzelba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się pisałem, że sprzęt jak w stopce ale mogłem odrazu to napisać.

 

Detektor: Canon 350d niemodyfikowany

i jest zamocowany do SW 150/750.

 

Co do tej stabilizacji to sprawdzę :wassat:

 

 

 

Jeśli małe kółko w momencie ustawiania w nim Polarnej, było w odpowiedniej pozycji na okręgu, do aktualnej godziny ustawiania na biegun oraz pozycji GPS, to tak - ustawiłeś prawidłowo.

Hmmmm, chyba zbytnio przyśpieszyłem tą operację.... :fool:

Edytowane przez DominikRD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.