Skocz do zawartości

Ocena kolimacji teleskopu


AWE

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dłuższego czasu walczę z kolimacją mojego Oriona VX10, mam problem ponieważ kolimacja laserem nie pokrywa się z kolimacją kolimatorem optycznym. Wyczytałem że należy sprawdzić kolimację na gwiazdach ale nie umiem za bardzo zinterpretować wynik.

Gwiazda rozogniskowana o 2000 kroków na zewnątrz, czas naświetlania 10s

Plus2000_6.jpg

Pozdrawiam

AWE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mocno rozogniskowane. Powinno się robić test w ognisku oraz niewiele przed ogniskiem i za ogniskiem.

Przykładowe obrazy na skutek różnych aberracji http://www.willbell.com/tm/tm5.htm

Dobrze też zrobić przesłonę kołową o wielkości nieco większej niż LW, aby cień od obstrukcji był umieszczony centrycznie. Na mocno rozogniskowanej gwieździe (tak jak w przykładzie) widać niecentryczność cienia LW wynikającą z offsetu.

 

Jeżeli laser nie pokrywa się z optycznym to sprawdź kolimację samego lasera. Laser moim zdaniem nadaję się głównie do ustawiania LG, albo do kolimowania całości na szybko w nocy. Wierzyłbym bardziej kolimatorowi optycznemu

 

Orion to sprzęt z wyższej półki ale nie zaszkodzi sprawdzić:

 

- czy LG jest centralnie zamontowane w celi i czy nie lata na boki

- sprawdzić prostopadłość wyciągu

- umieszczenie znacznika na LG

 

Po tych sprawdzeniach (wystarczy raz) można kolimować. Ja używam min. takie narzędzia:

Do ustawiania LW kolimator optyczny. (rotacja, pochylenie, offset)

Do ustawiania LG kolimator laserowy + barlow. Znacznik LG jest rzutowany na tarczę barlowa lub lasera i można bardzo dokładnie ustawić LG. Laser w tej metodzie nie musi być skolimowany ani super precyzyjnie umieszczony w wyciągu, musi trafiać w znacznik na LG.

 

http://www.obsessiontelescopes.com/learning_center/collimation/

 

Jak dla mnie star test jest trudny do wykonania i wymaga doświadczenia w interpretacji. Wczoraj próbowałem zobaczyć star test w ognisku za pomocą programu metaguide ale bez większych sukcesów. Następnym razem dodam barlowa, aby lepiej zobaczyć krążki w ognisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli do obserwacji wizualnych to po prostu rozogniskuj obraz gwiazdy i srubami kolimacyjnymi doprowadz do tego aby cien LW byl idealnie na srodku LG. potem skieruj teleskop np. na Porrime obok Marsa lub na ksi w Wielkiej Niedzwiedzicy i teleskop powinien je rozdzielic bez problemu. a potem '' kombinuj'' dalej jezeli nie bedzie Ci cos pasowac.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laser musi grać z metodą optyczną, bezwarunkowo. Ważne jaki to kolimator laserowy ( czy sam jest dobrze skolimowany) i jak go mocujesz do wyciągu. Najlepsze efekty daje zrobienie takiej złączki którą wkręcasz z kolimatorem przed korektor - tak samo jak kamerę, wtedy masz sprawdzony cały tor optyczny z korektorem i wszystkimi złączkami.

Oczywistością jest to że przy astrofoto wszystko po samą kamerę jest skręcane, bez żadnych "clamp-ringów" itp.

 

Polecam dwa poniższe linki, szczególnie nr 2.

 

http://www.astro-baby.com/collimation/astro%20babys%20collimation%20guide.htm

 

http://web.telia.com/~u41105032/kolli/kolli.html

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj postaram się podesłać fotki mniej rozogniskowane

Oriona VX10 używam do astrofoto z kamerą Atik 383, kołem filtrowym EFW2 oraz korektorem RCC, całość montowana na gwinty.

Kolimator Baadera Mark III, optyczny taki jak "Kolimator optyczny (okular kolimacyjny Cheshire) do kolimacji teleskopów krótki profil"

 

dzięki za rady i llinki,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj postaram się podesłać fotki mniej rozogniskowane

Ty Cassegraina kolimujesz czy Newtona? ;)

 

Daj lepiej fotki kompaktem z wyciągu, przy różnym oświetleniu względem tuby ale postaraj się aby obiektyw był na środku wyciągu. Daj tez kilka fotek wlotu tuby, pająka i lusterka kątowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

I ja mam pytanie odnośnie kolimacji laserem. Otóż mój laser w zależności jak się go włoży do wyciągu inaczej trafia i w lustro główne i w tarczkę "zwrotną". Sam kolimator wydaje się poprawnie skolimowany bo nie zatacza kółek na LG tylko raczej losowo się myli. Na wszelkich poradnikach dotyczących kolimacji laserem wszyscy ustawiają kolimator tak aby tarczkę zwrotną było widać od strony śrub lustra głównego (pewnie bo tak najłatwiej gdyż nie trzeba co chwile chodzić od przodu do tyłu tuby). Ja rozszerzyłem te poradniki, to znaczy ustawiłem tak LW tak aby laser po ustawianie kolimatora w czterech kierunkach (na krzyż) zawsze nie pudłował więcej jak do krawędzi znacznika na LG. Później tą samą uśredniającą procedurę powtórzyłem dla wiązki lasera wracającej się na tarczkę kolimatora. Po takim uśrednianiu kolimacja na oko i gwiazdę wydaje się ok, nie miałem dobrego seeingu ale krążki ustawiały się centralnie i były ładne kołowe. Rozdzieliłem też bez problemu obie pary Double Double z Lutni (epsilon lyr) czyli niby 2,4''. I tu nareszcie moje pytanie czemu poradniki które znalazłem w necie odnośnie kolimacji laserem nie uwzględniają mojego "uśredniania" czyżby przy obserwacjach wizualnych nie trzeba było się aż tak kolimacją przejmować? Dodam, że bez uśredniania jak ustawiałem idealnie laser dla jedynie jednego ustawiania kolimatora w wyciągu to w innym ustawieniu wiązka potrafiła i o 5mm być poza znacznikiem na LG i na tarczki zwrotnej bliżej zewnątrz niż punktu centralnego (z którego wiązka wychodzi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiesz ze któreś z tych położeń kolimatora nie było tym idealnym? Pudełko po kliszy nie ma takich problemów a jest niedocenianie bo wydaje się zbyt prymitywne.

Hamal, przecież z pudełkiem po kliszy mamy dokładnie ten sam problem, jak z laserem: nieidealne spasowanie tulejki/redukcji, co daje nieznaczny luz, który przekłada się na pewien rozrzut w umiejscowieniu kropki lasera/dziurki na oko. Różnica jest taka, że w laserze widać to jak byk, bo masz wyraźnie kropkę poza kółkiem, a w pudełku po kliszy tego tak nie widać, bo jest to na poziomie dokładności przyłożenia oka, wykonania dziurki i samej możliwości ocenienia, gdzie jest środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, racja, że laser da tu większy błąd, bo wiązka jest wytwarzana stosunkowo daleko od mocowania (długie ramię). No ale i tak mam wrażenie, że dokładność kolimatora optycznego mieści się w tych odchyłkach lasera. Ja po prostu optycznym nigdy nie jestem pewien, że ustawiłem perfekcyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, racja, że laser da tu większy błąd, bo wiązka jest wytwarzana stosunkowo daleko od mocowania (długie ramię). No ale i tak mam wrażenie, że dokładność kolimatora optycznego mieści się w tych odchyłkach lasera. Ja po prostu optycznym nigdy nie jestem pewien, że ustawiłem perfekcyjnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pudełku nawet nie zauważysz różnicy a laser skoszony o 5 stopni z masakruje kolimację.

 

I tu nareszcie moje pytanie czemu poradniki które znalazłem w necie odnośnie kolimacji laserem nie uwzględniają mojego "uśredniania" czyżby przy obserwacjach wizualnych nie trzeba było się aż tak kolimacją przejmować? Dodam, że bez uśredniania jak ustawiałem idealnie laser dla jedynie jednego ustawiania kolimatora w wyciągu to w innym ustawieniu wiązka potrafiła i o 5mm być poza znacznikiem na LG i na tarczki zwrotnej bliżej zewnątrz niż punktu centralnego (z którego wiązka wychodzi).

A skąd wiesz że uśrednienie prowadzi do ideału? Może docisk w wyciągu łapie kolimator zawsze inaczej ale zazwyczaj pod pewnym kątem, spycha go, może sam wyciąg jest w wyniku deformacji za cienkiej tuby przekoszony? Chcesz mieć pewność osiowości lasera i wyciągu to na końcu wyciągu zamontuj przesłonę z otworkiem wielkości wiązki lasera, jeśli wyjdzie ona ładnie to jesteś w miarę pewny że jest ok. W miarę, bo każda niedokładność rzędu 0,1mm to 1500mm dalej znaczny błąd wskazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.