Skocz do zawartości

Chłodzenie do PG Chameleon - warto?


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie siedzę i mam złą pogodę, a wiadomo, że zła pogoda podsuwa dziwne pomysły :) Tak sobie myślę, czy by czasem nie zrobić chłodzenia do kamerki PG Chameleon. Kamera ma małą matrycę, ale grzeje się niemiłosiernie co objawia się nieziemską wręcz ilością szumów i hotów na zdjęciach kilkusekundowych (dla guidingu). Niestety grzanie się wzmaga plastikowa obudowa, która źle odprowadza ciepło. Jedynym "radiatorem" jest metalowa komora matrycy, która potrafi być bardzo gorąca. Matryca w czasie pracy (w temp pokojowej) osiąga temperaturę 55 st.

Mam 2 koncepcje, skąd odprowadzać ciepło. Może to być druga strona płytki nad matrycą. Niestety z tej drugiej strony umieszczone są 2 układa scalone. Ale może niska temperatura (pewnie nie będzie jakaś strasznie niska) im nie zaszkodzi? Niestety obawiam się, że jakość odprowadzania ciepła będzie tutaj niska, bo po drodze jest płytka i te układy.

Druga koncepcja to wykorzystanie wspomnianej komory matrycy. Przyjrzałem się jej dokładnie i jej ścianki są w odległości 1 - 2 mm od krawędzi matrycy (w zasadzie jej obudowy). Myślę więc, że mógłbym wysmarować przestrzeń między matrycą, a ściankami komory pastą termoprzewodzącą i wtedy komora już bardzo wydajnie odprowadzałaby ciepło. Od zewnątrz komory zamocowałbym cold fingera (dość krótkiego) i do niego na zewnątrz plastikowej obudowy (którą można bez skrupułów wiercić :) ) ogniwo peltiera, radiator i wentylator. Całość musiałaby być raczej dość mała, bo na "nóżce" OAGa kilograma nie powieszę :) Musiałbym tyko znaleźć jakiś wentylator, który nie generuje drgań.

Poniżej zdjęcia wnętrzności, jakie wykonałem przy "inspekcji":

DSC_1603s.jpg

DSC_1604s.jpg

DSC_1606s.jpg

DSC_1608s.jpg

Co myślicie o tym pomyśle? Zda to egzamin? Ma to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie dawałbym peltiera na płytkę, bo szybko może się zalewać wodą. Ewentualne zostaje jeszcze opcja zamknięcia całości w szczelnym pudełku i przymocowania peltiera "luzem". Sprawność chłodzenia będzie mniejsza, bo trzeba będzie schłodzić całe wnętrze, ale będzie też trochę bezpieczniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm tylko tą komorę matrycy to raczej musisz podgrzewać a nie chłodzić,bo to zapobiega roszeniu szybki. Jeżeli jesteś Kozakiem :D to odlutuj matrycę i wsuń pod spód "cold fingera" z miedzianej blaszki. (może zmieści się jakaś podstawka pod matrycę etc, albo da się wlutować ją wyżej). Zmniejszyłoby to też backfocus i trzeba to zrobić precyzyjnie aby zachować równoległość. Może jakaś cienka blaszka wejdzie bez odlutowania etc. Nie wiem czy ta kamerka ma metalową obudową, ale często obudowę wykorzystuje się jako ciepłą stronę peltiera, a sam wiatrak montuje na obudowie. Problemem będzie też to, że dostępne są wielkie peltiery a te małe przeważnie są drogie i trzeba sprowadzać (może z czegoś wymontujesz - np chłodziarka na USB itp).

 

Powodzenia. Za wszelkie uszkodzenia, problemy itp przy ewentualnym wykorzystaniu pomysłów nie odpowiadam :)

 

Edytowane przez amber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie dawałbym peltiera na płytkę, bo szybko może się zalewać wodą. Ewentualne zostaje jeszcze opcja zamknięcia całości w szczelnym pudełku i przymocowania peltiera "luzem". Sprawność chłodzenia będzie mniejsza, bo trzeba będzie schłodzić całe wnętrze, ale będzie też trochę bezpieczniejsze.

Faktycznie, roszenie płytki mogłoby być problemem, a do tego wydajność raczej słaba, więc ten pomysł raczej odrzucam. Wsadzenie całości do wspólnej obudowy z chłodzeniem tez raczej odpada, bo raz, że nie mogę zwiększyć backfocusa (a w takiej konfiguracji zamykałbym komorę pewnie filtrem UV/IRcut), a dwa, że nie mogę za bardzo zwiększyć szerokości, ani wysokości kamery, bo mi nie wejdzie na OAGa (zawadzi o drugą kamerę).

 

hmm tylko tą komorę matrycy to raczej musisz podgrzewać a nie chłodzić,bo to zapobiega roszeniu szybki. Jeżeli jesteś Kozakiem :D to odlutuj matrycę i wsuń pod spód "cold fingera" z miedzianej blaszki. (może zmieści się jakaś podstawka pod matrycę etc, albo da się wlutować ją wyżej). Zmniejszyłoby to też backfocus i trzeba to zrobić precyzyjnie aby zachować równoległość. Może jakaś cienka blaszka wejdzie bez odlutowania etc. Nie wiem czy ta kamerka ma metalową obudową, ale często obudowę wykorzystuje się jako ciepłą stronę peltiera, a sam wiatrak montuje na obudowie. Problemem będzie też to, że dostępne są wielkie peltiery a te małe przeważnie są drogie i trzeba sprowadzać (może z czegoś wymontujesz - np chłodziarka na USB itp).

 

Powodzenia. Za wszelkie uszkodzenia, problemy itp przy ewentualnym wykorzystaniu pomysłów nie odpowiadam :)

Fakt, roszenie zewnętrznej szybki może być problemem... A myślisz, że sama matryca raczej się nie zarosi? Ona w sumie będzie cieplejsza od otoczenia. No podniesienie matrycy to byłoby coś :) Jej nóżki by pozwoliły na jakieś 1-2 mm. No ale boję się o nią i ta równoległość :( Więc raczej odpada.

 

Tak sobie myślę, czy gdybym chłodził komorę, to może lekkie podgrzewanie szybki od zewnątrz by wystarczyło na parowanie?

 

A jeśli chodzi o same peltiery, to tak się zastanawiam, jaka moc byłaby optymalna. Wielkość modułu, to najlepiej 30x30 mm. Znalazłem np takie coś: http://www.tme.eu/pl/details/pm-30x30-36/moduly-peltiera/stonecold/#. No ale 4A :sleepy: . Przecież mój Atik bierze 2,5A, a chłodzi o 40st dużą matrycę. Myślałem, ze taki moduł 30x30 nie będzie tak prądożerny. Czy to by oznaczało, że ten moduł jest dużo mocniejszy od tego w kamerze? W takim razie chyba trzeba poszukać czegoś 3x słabszego, bo jeszcze zamrożę kamerę do zera bezwzględnego :)

 

Obudowa kamery jest właśnie plastikowa :( Gdyby nie to, to kamera pewnie grzałaby się ze 2x mniej.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Porobiłem nowe pomiary temperatury:

-w nocy przy temp otoczenia +10 st kamera miała temperaturę +42,5 st C !

-w dzień, przy awikowaniu Słońca osiągnęła temperaturę +70 st C !

To są piekielne temperatury. Aż zaczynam się obawiać o uszkodzenie kamery z przegrzania. Wg producenta kamera może pracować w temp otoczenia max 45 st, a na pełnym Słońcu jest pewnie nieco więcej. Widać, że kamera grzeje się o średnio 30 st więcej, niż otoczenie. Nosek kamery po prostu zdrowo parzy.

 

Myślę więc, że gdyby zrobić takie chłodzenie, które by w nocy chłodziło o te 30 st, to wtedy żadne parowanie szybki by nie występowało. Ewentualnie przy mocniejszym chłodzeniu można by od zewnątrz szybkę podgrzewać, no ale może sama matryca by się wtedy rosiła (nie ma szczelnej komory). W dzień można by to chłodzenie nawet mocniejsze włączyć.

 

Tylko, jak myślicie - jaką max różnicę temperatur jestem w stanie uzyskać takich amatorskim chłodzeniem? Niby peltiery chłodzą o 70 kilka stopni, ale po dodaniu strat na przesyle i pewnie niewystarczającym odprowadzaniu ciepła z gorącej strony (nie mogę tam przecież dać ogromnego radiatora, tylko coś "z umiarem", bo kamerka jest maleńka) na pewno ta różnica będzie na sporo niższym poziomie. Patrząc na chłodzenia Canonów nie wygląda to zbyt optymistycznie, ale nawet te kilkanaście stopni da w nocy dużą poprawę. No ale kamera ma przecież malutką matrycę.

 

Kamera bierze 2 W, z czego pewnie ponad 1,5 przypada na matrycę. WIęc pewnie ponad 1W idzie w czyste ciepło. Niby nie tak dużo, ale jest to bardzo mała powierzchnia i w zasadzie brak odprowadzania ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko masz w porządku

mój też się potężnie grzeje, przy dłuższych sesjach ogrzewał się prawie 30o ponad temperaturę otoczenia

na szczęście nawet 70oC to nie jest temperatura groźna dla elektroniki więc nie masz czego się obawiać

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy -20C potrafi utrzymać +15 +20 C :) Na drugim krańcu jest np. ASI120, gdzie dali aluminiową obudowę i to aluminium jest bardzo blisko matrycy, łatwo odciąga ciepło, które dzięki temu się nie akumuluje tak jak w Chameleonie, czy innych podobnych plastikach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.